Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.06.2011, 22:47:10
Cristina Maria Cristina Maria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Implicit S-a imputinat credinta

Hristos S-a inaltat! Am zis sa deschid acest subiect mai mult pentru a avea un loc in care sa-mi exprim mahnirea si totodata surprinderea cum religia parc-a devenit un subiect tabu, sau ma insel?
Ma intriga cum, in general, oamenii nu-L mai includ si pe Dumnezeu in viata, planurile, in vorbe sau macar in atitudinea lor. Ma uit cu groaza la ce e in jurul meu, cum colegii au un comportament nefiresc fata de profesori, carmuitorii nostri in perioada proaspata a vietii, dar mai ales fata de Dumnezeu. Cum mazgalesc caietele de religie, cum scrijilesc cu pixul fata Atotputernicului, cum iau in deradere zilele de Post, de Duminica; asemenea fariseilor care s-au imbracat cu haina urii si a dispretului, si L-au rastignit pe Domnul; asa si in ziua de astazi Il rastignim pe Crucea rabdarii si a mahnirii.
Mai vedeti voi oameni sa se insemneze cu semnul Sfintei Cruci atunci cand isi poarta pasii prin fata unei biserici, unei troite... Ba mai mult, deja nu mai e "la moda" nici la tara sa fie folosita ca formula de salut "Hristos a inviat", si tin minte ca ani in urma doar asta aveam pe buze cand intalneam vreun trecator, si primeam raspunsul cu o oarecare emotie.
Imi zic in sine, "acesta este unul dintre semnele venirii Apocalipsei" caci n-a zis Insusi Domnul ca atunci cand nu va mai fi iubire intre oameni, va veni Sfarsitul?

Intamplare de astazi... Un tanar le spune insotitorilor sai cu un smintit zambet pe chip, si, cred, cu impresia ca era "interesant" si la curent cu acel filmulet de pe internet, aratand catre un preot imbracat in vesmintele sale "Uitati-l, ma, pe batman! (hahaha)"

Un alt exemplu ca nu mai avem frica de Dumnezeu! Stiti ce mi-ar placea, ... sa ma fi nascut cu multi ani in urma, pe cand lumea respecta spusele Domnului, sarbatorile, cand faptul de a crede in El nu era un lucru ciudat sau iesit din comun. *bine, acum multi ani era razboi... pot spune ca din punctul asta de vedere, sunt norocoasa, dar nu mai e mult si pana la al treilea razboi mondial*

Va rog, spuneti-va parerea. Astept.


Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.06.2011, 22:58:04
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Totul tine si de educatia religioasa primita in familie. Daca parintii si in special mama neglijeaza acest aspect, copiii ajung de cele mai multe ori niste monstri.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.06.2011, 23:04:13
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Adevărat S-a înălțat !

Cristina, desigur că ai, în fond, dreptate. Credința s-a împuținat. Dar, nici pe departe nu a dispărut cu totul. Mergând cu tramvaiul, ai să vezi mulți creștini făcându-și semnul crucii, inclusiv tineri, nu doar moși și babe. Ai să vezi biserici pline în oraș. Încă și mai mulți oameni Îl caută pe Dumnezeu fără să știe unde să Îl găsească. Setea de Cristos nu are cum să dispară: este, cum spunem, virtute infuză. Sămânța ei e sădită de Dumnezeu în inima omului.
Ai dreptate când spui că s-a urâțit chipul lumii și că oamenii, neascultându-și inima, sunt cu spatele la Dumnezeu. Dar am o veste bună: e doar începutul coborâșului. Adâncimea căderii va fi mult mai mare decât putem aprecia acum, încât perioada aceasta va fi considerată de referință, ca o perioadă în care aerul încă este, spiritualiceștie, respirabil și alienarea nu a cuprins largi mase de oameni. Noi să ne facem datoria de a crește în Cristos și, în oricât de rău aluat am fi, să ne facem fermentul lui bun. Mai mult de atât, noi nu putem face: în mâna Domnului sunt popoarele și conducătorii lor.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.06.2011, 23:06:28
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Adevărat S-a înălțat!
Dragă Cristina,
Chiar dacă în trecutul mai îndepărtat credința în Dumnezeu era mult mai răspândită, oamenii care au fost creștini autentici au fost întotdeauna puțini. Și trebuie să acceptăm că în continuare tot puțin vor fi. Nu degeaba zice Mântuitorul: alegeți calea cea strâmtă. A fi creștin este o alegere; și nu una ușoară. Nu ești așa doar pentru că te-ai născut și ai fost botezat. Întotdeauna a fi creștin a însemnat să fii altfel decât lumea. A avea credință înseamnă a cunoaște ceea ce ceilalți nu cunosc. Înseamnă a avea deschis un al treilea ochi, duhovnicesc. Cei care țin închis acest ochi nu te vor înțelege niciodată și vor râde de tine și de cei ca tine, pentru că tu vei vedea ceea ce ei nu văd. Tu vezi într-un preot un om al lui Dumnezeu, ei îl văd pe Batman. Tu te rogi, ei vor gândi poate că trebuie să fii un pic nebun ca să vorbești cu cineva care pentru ei e o închipuire. Tu vei posti ca să te pregătești duhovnicește pentru marile întâlniri cu Domnul, ei vor spune că e o prostie. Vei căuta să îi ajuți pe cei săraci și în nevoi, ei vor căuta să-și împlinească propriile plăceri...
Nu putem să-i schimbăm pe ceilalți și nici nu trebuie să ne propunem asta. Nu avem dreptul să ne schimbăm decât pe noi înșine. De aceea, nici nu trebuie să privim prea mult la ceea ce fac ei și să nu-i judecăm, ca să nu păcătuim. Însă dacă noi vom duce o viață plăcută lui Dumnezeu, unii dintre cei din jur s-ar putea să simtă ceva din lumina Sa și să vrea să cunoască și ei mai mult.
Deci nu te teme și întărește-te în credință, lucrând-o, măcar de n-ai mai vedea în jurul tău niciun creștin.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.06.2011, 23:19:48
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Ce lucru bun nu s'a imputinat ?!

Dragostea, iertarea, mila, pacea, tacerea, jertfa.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.06.2011, 23:34:22
Abandon Abandon is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

aveam si eu in minte sa deschid un topic pe subiectul acesta insa cu alte argumente.argumentele mele s-ar fi legat de oamenii religiosi.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.06.2011, 01:03:20
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Parintele Proclu:
Si totodata daca pacatele noastre vor fi ca a paganilor, Dumnezeu infraneaza puterea crestineasca, putererea Bisericii, o infraneaza si lasa pe pagani sa ne robeasca pana ci ne vom pocai, panŽ ci ne distruge si care va ramanea si se va smeri si va inturna si va mai fi timp, ii va mantui pe ceia care doresc si pun inceput bun de pocainta.

Dar, Doamne fereste, sa nu ajungem in asa fel de prapastie!
Mantuirea sau sfarsitul lumii sta in vointa noastra. Asa a lasat Dumnezeu.
Ca Dumnezeu cand vedi ca lumea se pocaieste, se duce la biserica, se marturiseste si se pazeste fiecare sa traiasca intr-o viata curata, atunce Dumnezeu indelunga, trece neamul cu pace dincolo si va veni sfarsitul cand lumea s-a umplut de rautate. Si daca lumea s-a umplut de rautate, s-ar putea ca sfarsitul sa fie in toata clipa. Dar Mantuitorul asa a spus: “Privegheati si va rugati ca acest ceas nu-l stie nimene” decat Tatal. Si Mantuitorul il stie
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.06.2011, 01:06:27
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Zilele acestea am citit un articol absolut extraordinar despre caderea Constantinopolului.

Extras:
Cand Constantinopolul a fost cucerit de turci, cotropitorul Mohamed al II-lea s-a instalat in palatele imparatilor bizantini, bucurandu-se pentru biruintele si jafurile armatelor sale. Intr-o zi a asezat masa oficiala pentru mai-marii trupelor lui – aghiotanti, generali si ofiteri superiori. In vreme ce ospatul incepuse, intorcandu-se spre peretele camerei, a avut o descoperire, o mana goala cu palma si cele cinci degete deschise. Inspaimantat, i-a intrebat pe cei de la masa daca si ei vad acest lucru, si ce sa insemne oare? Au raspuns ca vad si ei, dar ce inseamna nu stiu.
Sultanul era nedumerit si a cerut sa i se spuna semnificatia acelei vederi. Unii i-au spus sa caute ghicitori si vrajitori, caci aceia ii vor putea arata semnificatia. Sultanul a chemat la el pe multi otomani si arabi care se ocupau cu vrajitoria, dar nimeni nu-i putea descoperi ce semnifica descoperirea pe care a avut-o. Vazand bucatarul sultanului, care era grec, dar credincios si iubit de acela, ca sultanul e suparat si trist, caci nu o data, ci de multe ori, a vazut mana goala cu degetele deschise, ii spuse:
- Cauta un crestin sfant, pentru ca numai acela iti va putea descoperi semnificatia acestei vederi.
Intr-adevar, sultanul a cercetat indata si i-a intrebat pe multi crestini daca cunosc pe vreun om sfant, fagaduindu-le acestora ca vor primi rasplata bogata in schimb. Atunci cativa crestini i-au spus:
- Noi il stim de sfant pe inteleptul Gheorghe Scholarul (scholari se numeau cei care studiau teologia si filozofia adevarata, cercetarii Sfintelor Scripturi).
Sultanul a poruncit sa-l gaseasca indata, l-a chemat si i-a zis:
- Daca vei putea sa-mi descoperi semnificatia celor cinci degete ale mainii pe care o vad, iti voi da tot ce-mi vei cere.
Iar inteleptul Gheorghe i-a raspuns lui Mahomed al II-lea:
- Prea inalte, eu cu puterea, cunostinta si intelepciunea mea nu pot talcui descoperirea ta, doar adevaratul Dumnezeu in care cred si pe care Il slavesc mi-o poate dezvalui. Da-mi, te rog, un ragaz de sapte zile ca sa postesc si sa ma rog lui Dumnezeu sa mi-o descopere.
Sultanului i-au placut vorbele inteleptului Gheorghe si i-a dat ragazul cerut. Dupa ce au trecut sapte zile, acela a aparut in fata sultanului si i-a zis cu indrazneala:
- Domnul si Dumnezeul meu, la Care m-am rugat si pe care il slavesc, Care ne-a fagaduit ca ne va da tot ce-I vom cere cu credinta, daca este spre folosul sufletului nostru, mi-a descoperit semnificatia vederii tale. Cunoaste, asadar, prea inalte sultan, ca cele cinci degete ale mainii pe care o vezi inseamna ca n-ai fi intrat in acest oras daca in el ar fi existat cinci crestini adevarati.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.06.2011, 01:08:03
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit .. continuare

Inainte de cucerire, cele bisericesti si cele laice ale Constantinopolului se aflau intr-o stare jalnica si vrednica de plans. Prin ingaduinta lui Dumnezeu, pentru multele pacate ale clerului si poporului, orasul a fost dat in mainile otomanilor, precum afirma multi istorici, indeosebi inteleptul orator al Bisericii, care era si propovaduitor vestit, monahul Iosif Vrienie, dascalul Sfintilor Marcu din Efes si patriarhului Ghenadie, a carui marturie o aducem, caci era om sfant si iubitor de adevar. Aceasta marturie adevereste starea jalnica si vrednica de plans a poporului si clerului din vremea aceea. Adaugam aici marturia sfantului barbat, putin prelucrata:

<<Daca cineva, vazand vizitele pedagogice pe care Dumnezeu ni le face, este nedumerit, sa se gandeasca si la faptele savarsite de noi si sa se minuneze, caci pe drept se ingaduie sa ni se intample toate acestea. Caci nu exista rautate care sa nu o faptuim cu staruinta, toata viata noastra… Cei mai multi dintre noi nu numai ca nu cunosc ce inseamna a fi crestin, dar nu stiu sa-si faca nici cruce, sau stiu si nesocotesc a o face. Preotii nostri sunt hirotoniti pe bani si inaintea nuntii, ca multi altii, au legaturi cu sotiile lor. Iertarea pacatelor se face in schimbul unor daruri… Numele lui Dumnezeu care este hulit nu-l aparam, in vreme ce suntem datori sa murim pentru el... Pe noi insine si pe altii ii anatemizam in fiecare zi si ii supunem la multe blesteme. Deseori facem juramant fara teama si juram in numele infricosator si sfant al Dumnezeului si Mantuitorului nostru; si acestea le facem fara a avea nevoie de ele. Cartim impotriva lui Dumnezeu, uneori pentru ca ploua, alteori pentru ca nu ploua; pentru ca e cald, pentru ca e frig; pentru ca unora le-a dat bogatii, iar altora le ingaduie sa moara de foame. Pentru ca bate viforul, pentru ca a starnit crivatul, si printr-un cuvant devenim judecatori neinduplecati lui Dumnezeu. Inca multi dintre noi hulesc credinta ortodoxa, crucea, legea Sfintilor, pe Insusi Dumnezeu in public, ca unii care sunt lipsiti de orice respect. La hula adauga si lepadare de Dumnezeu, si nimeni din cei care aud nu se impotrivesc…

Nu le e rusine sa se culce, nu numai barbatii, dar si femeile, goi ca in ceasul nasterii… Pe fete le invata de-ale stricaciunii, iar femeile lor se imbraca cu hainele barbatilor. Nu le e rusine ca la sfintele praznice sa cante din instrumente cantece satanice si sa joace, imbatandu-se si savarsind obiceiuri straine rusinoase... Se savarsesc colinde, si in martie purtam talismane, in mai ne punem cununi pe cap si bem licori facute de vrajitori, sarim peste focuri si mergem la ghicitori. Din ce in ce mai mult mergem la magi si vrajitori. Si la fiecare boala alergam la fermecatori (sau vrajitori) si legam sau dezlegam animale si oameni…, scaparea noastra sunt vrajitorii. Se inmulteste acum fuga de virtute si se imputineaza izgonirea pacatului, fapt ce face sa piara valoarea iubirii si sa vina uraciunea invidiei…. Milostenia s-a indepartat, compatimirea s-a micsorat, lasandu-ne prada urii si nerusinarii. Carmuitorii nostri sunt nedrepti, cei care supravegheaza si au putere peste lucruri sunt rapitori; judecatorii primesc daruri, cei ce se targuiesc mint, oamenii oraselor sunt batjocoritori, cei de la sate – lipsiti de judecata si jalnici cu totii. Fecioarele noastre sunt mai nerusinate decat desfranatele, femeile vaduve – foarte iscoditoare, cei casatoriti nu au cumintenie si nu pazesc credinta, tinerii sunt depravati, iar batranii – betivi. Lucratorii au nesocotit lucrul, preotii au uitat de Dumnezeu, monahii au parasit calea cea dreapta, iar laicii si-au iesit cu totul din fire... Chipul nostru a devenit nerusinat si pricina de pacat… si in vreme ce savarsim toate relele, credem ca nu se va intampla nimic. Au considerat cuvintele inteleptilor ca nefolositoare si povesti… Si mai mult sunt cinstiti acum nerusinatii, care petrec in desfrau, decat aceia care se nevoiesc, traindu-si viata intru virtute… Nu trece o zi sau un ceas fara sa ne afundam in insulte si osande fata de fratii nostri. Multi dintre noi traiesc in imbuibarea pantecelui, betii, desfranari, adultere, mizerii, lipsa de evlavie, vrajmasii, gelozii, invidie si talharii. Am devenit mandri, infumurati, iubitori de arginti, egoisti, nerecunoscatori, hoti, tradatori, necuviosi, nepocaiti, neinduplecati. Multi dintre clericii pacatosi se apropie si liturghisesc la Sfanta Masa. Iarta-ne, Doamne! Aceasta mai mult decat toate ne face neplacuti in fata lui Dumnezeu si vrednici a primi mii de suferinte. Si altele cate se savarsesc in public si pe furis de catre multi, iar noi tacem. Acestea deci si altele asemenea au facut sa primim pedepsele pedagogice ale lui Dumnezeu!”


Sursa:http://www.razbointrucuvant.ro/2008/...stantinopolul/
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.06.2011, 07:36:53
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Totul tine si de educatia religioasa primita in familie. Daca parintii si in special mama neglijeaza acest aspect, copiii ajung de cele mai multe ori niste monstri.
Monstri cu 3 capete.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Credinta ioana_ema Generalitati 32 27.06.2013 15:14:27
Credinta Guru inc. Generalitati 32 30.06.2011 01:13:22
credinta daniel7 Resurse ortodoxe on-line 6 26.06.2008 23:52:09
credinta erzbet Generalitati 35 13.03.2007 18:33:23