Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.01.2010, 00:25:24
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit Gradina Edenului descoperita?

http://images.google.ro/imgres?imgur...Nc6ssgaMqbyHDA
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.01.2010, 10:00:14
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

din cate stiam, Gradina Edenului exista, insa noi nu o putem vedea cu ochii trupesti. este pazita de un heruvim cu sabie de foc. va rog corectati-ma daca gresesc. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.01.2010, 10:04:09
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
din cate stiam, Gradina Edenului exista, insa noi nu o putem vedea cu ochii trupesti. este pazita de un heruvim cu sabie de foc. va rog corectati-ma daca gresesc. Doamne ajuta!
Dar m se canta la Craciun? 'Herbuvimul cu sabia de foc nu mai pazeste pomul vietii...' Odata cu Invierea accesul nostru spre Imparatia lui Dumnezeu este liber. Insa nu este vorba despre un rai pamantesc...
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.01.2010, 10:19:50
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Dar m se canta la Craciun? 'Herbuvimul cu sabia de foc nu mai pazeste pomul vietii...' Odata cu Invierea accesul nostru spre Imparatia lui Dumnezeu este liber. Insa nu este vorba despre un rai pamantesc...
Si Sfantul Grigorie Sinaitul si alti cativa Sfinti Parinti sustin - prin cunoastere - ca Gradina Edenului exista dar ne este inaccesibila. A nu se confunda cu raiul, sau starea sufletelor dupa moarte, sau cu Pamantul nou si Cerul nou de dupa Judecata de Apoi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.01.2010, 10:25:18
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Si Sfantul Grigorie Sinaitul si alti cativa Sfinti Parinti sustin - prin cunoastere - ca Gradina Edenului exista dar ne este inaccesibila. A nu se confunda cu raiul, sau starea sufletelor dupa moarte, sau cu Pamantul nou si Cerul nou de dupa Judecata de Apoi.
Se poate.. Nu zic.
Eu am scris de herubimul cu sabie de foc - despre care se canta de Craciun ca a plecat si nu mai pazeste pomul Vietii. Din cate stiu eu, pomul vietii este prezenta lui Dumnezeu, izvorul Vietii, pe pamant. Odata cu intruparea si mai ales moartea si invierea lui Hristos Dumnezeu este iarasi printre noi, avem acces la El, zidul s-a distrus..
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.01.2010, 11:05:41
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Se poate.. Nu zic.
Eu am scris de herubimul cu sabie de foc - despre care se canta de Craciun ca a plecat si nu mai pazeste pomul Vietii. Din cate stiu eu, pomul vietii este prezenta lui Dumnezeu, izvorul Vietii, pe pamant. Odata cu intruparea si mai ales moartea si invierea lui Hristos Dumnezeu este iarasi printre noi, avem acces la El, zidul s-a distrus..
Da, nu vroiam sa te contrazic ca nici nu aveam pe ce baza :).

In ce priveste heruvimul, este clar ca din moment ce sfintii pot cerceta raiul pamantesc (cum a fost cazul Sf. Grigorie), inseamna ca Edenul nu ne mai este inaccesibil.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.01.2010, 16:59:05
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

hm
eu credeam ca e un loc pe Pamant,ca scrie exact intre ce rauri se gaseste.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.01.2010, 17:05:53
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
hm
eu credeam ca e un loc pe Pamant,ca scrie exact intre ce rauri se gaseste.
Da, si eu am crezut initial la fel. Apoi am vazut ca Sfintii Parinti, dupa cateva descoperiri, spun ca era un loc din care omul a fost alungat, un loc spiritualizat. Din acest motiv, numai unor sfinti le-a fost dat sa contemple acel loc. Dar el exista. Si in Facere daca observi, Adam este izgonit "in preajma gradinii", deci Adam inca putea contempla locul de unde fusese alungat.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.03.2010, 18:19:18
Zalmoxis_Nemuritorul's Avatar
Zalmoxis_Nemuritorul Zalmoxis_Nemuritorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
Mi-e tare teama ca Gobekli Tepe e doar o simpla asezare de la inceputul neoliticului, fara vreo legatura cu Gradina Edenului....In plus, datarea e mult prea tarzie, sa zicem cel mult 5000i. Hr, cand stim ca primii oameni moderni inclusiv cuplul primordial a trait cu mai bine de 40 000 de ani in urma...

Cum spuneau si altii pe aici, Gradina Edenului e o notiune care nu poate fi localizata prea exact nici in timp, nici in spatiu. Este, cel mai probabil, o creatie alegorica.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.03.2010, 20:10:25
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Cred ca Gradina Edenului a fost pe pamant.Cand se vorbeste despre "Gradina Edenului" in Biblie ni se dau niste repere pamantesti.Spun "a fost" pentru ca nu mai este.Starea aceia de bogatie si de binecuvantare care a fost la inceput pe pamant s-a pierdut.Blestemat a fost pamantul din pricina lui Adam.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Gradina Edenului ungreier Generalitati 20 23.02.2011 12:03:08
Arca lui Noe - descoperita? colaps Generalitati 0 28.04.2010 18:22:05
rugaciune...descoperita de un preot de la man.Nicula alexya89 Rugaciuni 2 11.08.2009 03:43:09
Apocalipsa descoperita dorianp Despre Sfanta Scriptura 8 21.12.2007 22:04:19