Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.08.2023, 13:53:51
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.955
Implicit Ura românului față de român vs sârbii și solidaritatea maghiară

Observam un viciu ca un cancer genetic în poporul român, ura și denigrarea aproapelui care mai are niscaiva rezultate notabile pe undeva, în vreun clasament, sau în vreun for științific, care a mai scos capul prin alte țări și e cunoscut deja în mediile unde a muncit.

Mă uit și la poporul sârb și văd declarația golgheterului Mitrovic față de Djokovic

Sârbii, între ei. Fotbalistul Aleksandar Mitrovici, despre Novak Djokovici: Chiar și acum, când aud lucruri rele despre Novak, sunt gata să sar la bătaie. Îl iubesc ca pe un frate

Fotbalistul sârb Aleksandar Mitrovici a mărturisit, într-un interviu acordat pentru SportSkeeda, că tenismenul Novak Djokovici, pe care îl iubește ca pe un frate și pentru care ar putea să sară la bătaie, este cel mai bun jucător din istorie.

„Nu știu cu ce cuvinte să îl descriu. Este un om bun, un jucător corect, dar mereu se găsește ceva de spus (despre el-n.red). Este cel mai bun din toate timpurile. (…) Chiar și acum, când aud lucruri rele despre Novak, sunt gata să sar la bătaie. Îl iubesc ca pe un frate”, a declarat atacantul echipei naționale a Serbiei.


Atacantul Aleksandar Mitrovici a fost desemnat, la sfârșitul anului trecut, de către Federația Sârbă de Fotbal, cel mai bun fotbalist sârb al anului 2022.

____

Mă uit și la român și văd altceva, cum se ridică unul cu rezultate în vreun domeniu, apar alții care vor să-i dea în cap și să se ridice ei pe prăbușirea lui sau să-și facă reclamă prin denigrarea unui nume cu notorietate.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.08.2023, 14:35:32
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
„(…) Chiar și acum, când aud lucruri rele despre Novak, sunt gata să sar la bătaie. Îl iubesc ca pe un frate”, a declarat atacantul echipei naționale a Serbiei.
Din moment ce tot aude lucruri rele despre Novak si este atat de tensionat incat ar sari la bataie, un lucru foarte necrestinesc, pare ca exista si destui sarbi ce il critica pe Novak. Un fenomenon complet normal pe care il vedem in orice tara cand vine vorba de orice om mai mediatizat.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Mă uit și la român și văd altceva, cum se ridică unul cu rezultate în vreun domeniu, apar alții care vor să-i dea în cap și să se ridice ei pe prăbușirea lui sau să-și facă reclamă prin denigrarea unui nume cu notorietate.
Eu ma uit la roman si vad cam acelasi lucru ca peste tot: oamenii mediatizati au fani si critici infocati, in special daca fac vreo afirmatie politica sau vreun gest care poate fi interpretat politic. De fapt, eu la romani vad o apreciere mult mai profunda fata de patrimoniul cultural decat in vest cel putin. Atatea strazi numite dupa oameni mari, atata dragoste pentru orice om cu realizari notabile din trecut.

Nu stiu asa multe despre Serbia dar nu pot sa zic ca acest interviu imi da destule date sa vad generalizarea propusa ca fiind legitima. Dar banuiesc ca sarbii or fi mai nationalisti si mai uniti din moment ce antipatia fata de UE ii lasa cu mai putine optiuni. Romania e mai deschisa fata de Europa si ca Serbia si ca Ungaria deci si sentimentul nationalist are de suferit implicit.

Eu cred ca-i prea putin aici sa acuzi poporul nostru de "un cancer genetic" manifestat prin "ura și denigrarea aproapelui". Poporul nostru are mai degraba iubire de Hristos in gene si ramanem printre cele mai evlavioase popoare crestine din lume. Nu cred ca-i bine sa-i tot dam in cap cu generalizari si acuze de cine stie ce ura extraordinara pe care ar avea-o fata de frati.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.08.2023, 15:00:44
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Din moment ce tot aude lucruri rele despre Novak si este atat de tensionat incat ar sari la bataie, un lucru foarte necrestinesc, pare ca exista si destui sarbi ce il critica pe Novak. Un fenomenon complet normal pe care il vedem in orice tara cand vine vorba de orice om mai mediatizat.
E vorba de faptul că există o solidaritate acolo, și Petru a scos sabia și i-a tăiat urechea lui Malhus dintr-un atașament față de Hristos.

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Eu ma uit la roman si vad cam acelasi lucru ca peste tot: oamenii mediatizati au fani si critici infocati, in special daca fac vreo afirmatie politica sau vreun gest care poate fi interpretat politic. De fapt, eu la romani vad o apreciere mult mai profunda fata de patrimoniul cultural decat in vest cel putin. Atatea strazi numite dupa oameni mari, atata dragoste pentru orice om cu realizari notabile din trecut.
Dumitru Stăniloae a murit sărac și în timpul vieții nu putea primi o cămăruță fără igrasie pt el și familia lui și așa i-au murit doi copii de la traiul vitreg al vremurilor.

Lui Tudor Vladimirescu i s-a tăiat capul și i l-au aruncat în fântână.

Mihai Eminescu a murit în condiții mizerabile, abandonat.

Avram Iancu a murit ca un om al străzii, ultima fotografie îl arăta ca pe un om în condiție deplorabilă.

Rezistența anticomunistă din munți a fost spartă de la trădări interioare.

Sfinții Închisorilor n-au nici acum dezgropate toate trupurile și nu sunt înhumați creștinește.

Sigur că după moarte apar tot felul de fripturiști care se revendică ucenici ai cutăruia duhovnic sau fani al vreunui prigonit, dau și nume de străzi, fac statui pompoase.

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Nu stiu asa multe despre Serbia dar nu pot sa zic ca acest interviu imi da destule date sa vad generalizarea propusa ca fiind legitima. Dar banuiesc ca sarbii or fi mai nationalisti si mai uniti din moment ce antipatia fata de UE ii lasa cu mai putine optiuni. Romania e mai deschisa fata de Europa si ca Serbia si ca Ungaria deci si sentimentul nationalist are de suferit implicit.
Maghiarii se ajută peste granițe și nu-și uită limba și obiceiurile, sârbii au înfruntat toată comunitatea internațională ca să refacă Serbia mare cu zone din Croația, Bosnia, Kosovo unde erau vetre sârbești, locuite de sârbi care au fost supuși la presiuni, bătăi, chiar strămutări și genocid.

Românii nu au fost în stare să se lupte cu URSS pt Bucovina și Basarabia, când URSS era slăbit și, nu putea învinge Finlanda și pe plan intern frica era generată din cauza guvernelor care au neglijat înzestrarea militară ale lui Carol al 2-lea.

Nu ne comparăm cu ei deși suntem vecini, de asta nici nu o putem lua pe o cale conservatoare, suveranistă, că e foarte ușor să distrugi o țară care fierbe în sosurile urii.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 05.08.2023 at 15:06:45.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.08.2023, 07:22:02
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
...
Mă uit și la român și văd altceva, cum se ridică unul cu rezultate în vreun domeniu, apar alții care vor să-i dea în cap și să se ridice ei pe prăbușirea lui sau să-și facă reclamă prin denigrarea unui nume cu notorietate.
Si eu vad cu totul altceva si anume ca sute de ani am fost dominati de puteri straine si, deci, am devenit un neam de slugi pentru ca nu ne-am luptat pentru mai mult si de aceea n-am fost exteminati; ca slugi ne si comportam in diaspora.


P.S. Ce legatura au ungurii cu topicul asta?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 06.08.2023 at 07:39:43.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.08.2023, 07:33:19
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
De fapt, eu la romani vad o apreciere mult mai profunda fata de patrimoniul cultural decat in vest cel putin. Atatea strazi numite dupa oameni mari, atata dragoste pentru orice om cu realizari notabile din trecut...
Bine ai observat (oare traiesti in Romania?) ca comparativ cu vestul la noi deja au aparut mi multe strazi cu numele lui Ronald Reagan decat au aparut acolo.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.08.2023, 08:33:23
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Si eu vad cu totul altceva si anume ca sute de ani am fost dominati de puteri straine si, deci, am devenit un neam de slugi pentru ca nu ne-am luptat pentru mai mult si de aceea n-am fost exteminati; ca slugi ne si comportam in diaspora.
Mai sunt și români care au rădăcini în familii aristocratice, sau se trag din moți, din răzeși, din moșneni care nu au fost subjugați, au avut pământul lor, mai sunt români care erau pe vremurile imperiilor negustori, deci o clasă mai sus decât pălmași legați de glie.

Din păcate aceștia sunt prea puțini!

Xenofilia - iubirea de străini ajunge la unii români până la anulare de sine.

Mai e și chestiunea diferită de sârbi că la români dacă vorbește cineva de rău de Nadia sau de alți oameni care au mai făcut câte ceva, automat se găsesc prea mulți imbecili să pună urechea.

Să nu uităm ce face Radu Banciu mai pe toți care au făcut ceva i-a luat în batjocură și e promovat de mai multe patronate unde a lucrat, pe când la sârbi gura care vorbește de rău un om valoros din națiune nu e luată în seamă, ba mai mult e detestat vorbitorul de rău, denigratorul, iar oamenii fac scut în jurul adevăratelor modele.

La români dacă vine un alde mălinache bot și îți spune că trebuie să renunți la tine ca să fii european, automat sunt cohorte întregi de cetățeni votează ce spune el, la sârbi dacă le spui sârbilor că ei trebuie să se schimbe să renunțe la valorile ortodoxe, sau la Kosovo pentru a fi mai buni europeni ei se revoltă și votează împotriva ta, nu-ți votează un proiect de tipul USR

La sârbi nu merge să-i faci extremiști pt că nu renunță la Kosovo, la români sunt cohorte întregi care cred ce zice un trădător ca Sabin Gherman că românii sunt de fapt extremiștii în Ardeal și maghiarii nu au nicio vină.

Românul apleacă urechea la vorbitorul de rău, la denigrator, și ăsta e un mare păcat dacă cei vorbiți de rău sunt îngăduiți de Dumnezeu ca să schimbe câte ceva în bine sau să aducă o mică bucurie în popor.


Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
P.S. Ce legatura au ungurii cu topicul asta?
La ei e o solidaritate mai mare decât la noi, în 1956 au fost primii care s-au ridicat masiv împotriva URSS.
Din Statele Unite până oriunde promovează toți revenirea la proiectul Ungariei Medievale ca dimensiune teritorială, au toți același plan de țară în minte, sunt educați într-un spirit.

Ungurii din Ucraina, nu se lasă așa asimilați ca românii din Ucraina care renunță la limbă, la tot, se înrolează și mor pt o țară care nu-i vrea ca români.

Ungurii din Slovacia de la Dunajska Streda sunt prieteni cu ungurii din Covasna de pildă, se cunosc între ei, la români diasporele nu comunică, nu se știu cei din Ungaria cu cei din Bucovina, cei din Basarabia cu cei din Banatul Sârbesc, sau din Albania sau Grecia cu rădăcini istorice acolo.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 06.08.2023 at 08:37:39.
Reply With Quote
Răspunde