Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.03.2009, 20:52:55
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit România pe calea pierzaniei

[COLOR=green]Iată o cronică a știrilor de astăzi... Vă place, stimați colegi? Pe mine mă-ngrozește și mă-ntreb neputincios, până când și până unde? [/COLOR][COLOR=black]

[/COLOR][COLOR=green]România pe calea pierzaniei[/COLOR][COLOR=green],[/COLOR][COLOR=green] așa am intitulat acest mesaj după ce am văzut principalele știri de la TVR.
[/COLOR][COLOR=black]
[/COLOR][COLOR=green]- Într-un sat din Moldova cîțiva tați au negociat cu traficanții de organe să-și vîndă copiii pentru transplanturi de organe în străinătate. Prețul, în jur a 5000 de euro. Din fericire, traficanții erau polițiști deghizați!
[/COLOR][COLOR=black]
[/COLOR][COLOR=green]- O rețea de falsificatori de diplome de licență și bacalaureat a funcționat pe la Alexandria. În rețea persoane de la universități din București, Tîrgoviște și Timișoara, între care 2 profesori universitari. Se falsificau și cărți de identitate pentru că la examenele de licență se prezentau alte persoane decît cele înscrise. Astfel s-a ajuns să aibă diplome de licență în economie și inginerie persoane care nu aveau nici liceul! Tariful pentru licență în jur de 3500 de euro. Numărul absolvenților cu astfel de diplome, în jur de 15000!
[/COLOR][COLOR=black]
[/COLOR][COLOR=green]- La Cluj, ca și la Pitești, izbucnește scandalul permiselor de conducere false. Un astfel de permis era obținut cu o sumă între 1500 și 3000 de euro. Aproape cît o diplomă de licență din știrea de mai înainte![/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.03.2009, 00:55:23
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

Avem o infinitate de posibilitati, in fiecare moment al existentei noastre.
Suntem ceea ce gandim.
Viitorul apartine celor care cred cu tarie in frumusetea viselor lor, si Legea Vietii.

Si totusi... ne intristam ca multe persoane inca sunt (semi)salbatice, pentru ca au grija "unii" sa contureze aspectele negative din tara, alimentand lenea intelectuala si de actiune.
Vrei sa iti faci viata gri, doar cu trairi gri, fade ? Bine, ai aceasta posibilitate.
Vrei sa iti faci viata o capodopera? Foarte bine, poti face si asta.

Ridicati-va, ganditi frumos, si actionati in consecinta, inflorind Gradina de Oameni.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.03.2009, 01:02:24
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alx Vezi mesajul
Avem o infinitate de posibilitati, in fiecare moment al existentei noastre.
Suntem ceea ce gandim.
Viitorul apartine celor care cred cu tarie in frumusetea viselor lor, si Legea Vietii.

Si totusi... ne intristam ca multe persoane inca sunt (semi)salbatice, pentru ca au grija "unii" sa contureze aspectele negative din tara, alimentand lenea intelectuala si de actiune.
Vrei sa iti faci viata gri, doar cu trairi gri, fade ? Bine, ai aceasta posibilitate.
Vrei sa iti faci viata o capodopera? Foarte bine, poti face si asta.

Ridicati-va, ganditi frumos, si actionati in consecinta, inflorind Gradina de Oameni.
Libertatea e a noastră , depinde in ce sens o folosim. Toate indatoririle noastre "sunt infățișate in Scrierile Sf. Apostoli. Cecetați-le și apucați-vă să le impliniți cu conșticiozitate, fiindcă este indoelnic că mântuirea se poate rândui fără implinirea indatoririlor pe care ni le impun poziția socială și ocupația noastră. "
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.03.2009, 01:07:12
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Iată o cronică a știrilor de astăzi... Vă place, stimați colegi? Pe mine mă-ngrozește și mă-ntreb neputincios, până când și până unde? [/COLOR]

[COLOR=green]România pe calea pierzaniei[/COLOR][COLOR=green],[/COLOR][COLOR=green] așa am intitulat acest mesaj după ce am văzut principalele știri de la TVR.[/COLOR]

[COLOR=green]- Într-un sat din Moldova cîțiva tați au negociat cu traficanții de organe să-și vîndă copiii pentru transplanturi de organe în străinătate. Prețul, în jur a 5000 de euro. Din fericire, traficanții erau polițiști deghizați![/COLOR]

[COLOR=green]- O rețea de falsificatori de diplome de licență și bacalaureat a funcționat pe la Alexandria. În rețea persoane de la universități din București, Tîrgoviște și Timișoara, între care 2 profesori universitari. Se falsificau și cărți de identitate pentru că la examenele de licență se prezentau alte persoane decît cele înscrise. Astfel s-a ajuns să aibă diplome de licență în economie și inginerie persoane care nu aveau nici liceul! Tariful pentru licență în jur de 3500 de euro. Numărul absolvenților cu astfel de diplome, în jur de 15000![/COLOR]

[COLOR=green]- La Cluj, ca și la Pitești, izbucnește scandalul permiselor de conducere false. Un astfel de permis era obținut cu o sumă între 1500 și 3000 de euro. Aproape cît o diplomă de licență din știrea de mai înainte![/COLOR]
Asta la polonezi si chinezi se intimpla de ani de zile, nimic nu este nou, doar personajele s-au schimbat.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.03.2009, 07:50:03
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Libertatea e a noastră , depinde in ce sens o folosim. Toate indatoririle noastre "sunt infățișate in Scrierile Sf. Apostoli. Cecetați-le și apucați-vă să le impliniți cu conșticiozitate, fiindcă este indoelnic că mântuirea se poate rândui fără implinirea indatoririlor pe care ni le impun poziția socială și ocupația noastră. "
[COLOR=green]Întreb și eu: unde este preotul satului? De ce nu se implică în viața oamenilor? Preotul ar trebui să fie cel care educă, în lipsa școlii, care sfătuiește, care verifică și îndrumă... De ce preoții ortodocși nu se implică în viața comunității așa cum o fac preoții catolici? [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Este foarte simplu să aruncăm cuvinte frumos meșteșugite într-o troacă de porci, nu-i așa?[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.03.2009, 07:52:33
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Asta la polonezi si chinezi se intimpla de ani de zile, nimic nu este nou, doar personajele s-au schimbat.
[COLOR=green]Și dacă-i așa, ce propui? Să lăsăm să se întâmple, să transforme într- o practică curentă ca să fie și la noi ca la polonezi? [/COLOR]
[COLOR=green]Ilustră logică![/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.03.2009, 07:54:20
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

[COLOR=green]Comunicat IPJ Bacău - fragment[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]De asemenea s-a considerat că situația precară în care se aflau cele două familii, datorită faptului că niciun părinte nu lucrează, că au multi copii, că se întrețin exclusiv din alocațiile acestora, că au nivel de educație foarte scăzut și aspiră la o viață mai bună, nu justifică atitudinea celor doi invinuiți de a-și pune la dispoziție copiii minori în scopul prelevării unui organ, respectiv al unui rinichi sau chiar a vânzării acestora ca pe o “marfă”.[/COLOR]

[COLOR=#800000]http://bacaul.ro/parintii-care-isi-vindeau-copii-pentru-organe-comunicat-ipj-bacau-3829/#more-3829[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.03.2009, 08:11:34
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sigur că aceste lucruri sunt alarmante dar nu sunt câtuși de puțin noi.S-au practicat și înainte se practică și acum.Unii s-au îmbogățit căci au avut"marfa" pe mâna lor,alții sunt niște bieți ticăloși, căci oameni nu pot fi numiți care fac aceasta pentru a supraviețui sau pentru a avea bani de băutură căci sumele pentru care își vând copii sunt imfime în comparație cu câștigurile de care beneficiază acei care se ocupă cu așa ceva.
Pe mine mă deranjează această tendință pe care o are media de a generaliza numai ce este rău în societatea românească .
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.03.2009, 08:19:00
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Sigur că aceste lucruri sunt alarmante dar nu sunt câtuși de puțin noi.S-au practicat și înainte se practică și acum.Unii s-au îmbogățit căci au avut"marfa" pe mâna lor,alții sunt niște bieți ticăloși, căci oameni nu pot fi numiți care fac aceasta pentru a supraviețui sau pentru a avea bani de băutură căci sumele pentru care își vând copii sunt imfime în comparație cu câștigurile de care beneficiază acei care se ocupă cu așa ceva.
Pe mine mă deranjează această tendință pe care o are media de a generaliza numai ce este rău în societatea românească .
[COLOR=green]Ce este bun în România? Poți să-mi spui și mie? De mult nu am mai auzit/citit ceva tonic... [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Ne amăgim, ne bucurăm că trăim într-un "dolce farniente", că avem acolo un venit... Nu facem nimic, nu ne implicăm, nu ne revoltăm. [/COLOR]
[COLOR=green]S-o facă alții, nu-i așa?[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.03.2009, 09:45:39
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Și dacă-i așa, ce propui? Să lăsăm să se întâmple, să transforme într- o practică curentă ca să fie și la noi ca la polonezi? [/COLOR]
[COLOR=green]Ilustră logică![/COLOR]
Spuneam ca cine face asa ceva a avut model bine "prelucrat" deja de altii, din pacate.
Cum de ai inteles totul pe dos? E posibil ca rastalmacesti chiar orice cuvintel? Iti da asa o satisfactie?
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Calea de mijloc NECTARIE Generalitati 7 04.01.2011 18:13:37
Calea de mijloc Rodica50 Intrebari utilizatori 3 30.11.2010 21:46:00
Calea de intoarcere Pilu Homosexualitatea 26 29.03.2010 01:13:10
Romania bunului simt ...sau ....Romania nesimtirii ! elenavioletacocos Generalitati 22 22.11.2009 22:58:28
Conferinta "Calea familiei" alynna Stiri, actualitati, anunturi 0 11.05.2008 20:13:52