Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.11.2006, 13:22:44
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

Dintre toate rugaciunile pe care le-am citit in viata mea (multe si date si ca niste canoane unele), desi le-am facut corect (nu mi-am batut joc sa ma grabesc sa termin repede), desi imi venea greu rau sa le termin (lungi), din pacate doar una a avut suficient impact asupra mea in sensul bun desigur.
Era o carte numita "Sfantul Inger Pazitor" iar pe ultima pagina era un desen cu un inger cu aripile deschise care mergea in pas cu un copil pe care il avea in paza.
Am cumparat-o de la Manastirea Cernica .
Pe ultima pagina era rugaciunea catre Ingerul Pazitor si era destul de scurta cam 2 pagini. Undeva in rugaciune si chiar si in carte (subtirica cartea) pe undeva zicea ca cel mai bun prieten al omului si care il iubeste cel mai mult, adica mai mult decat oricine de pe Pamant, - orice ruda apropiata ar fi - este insusi Ingerul Pazitor al acelui om si ca misiunea lui e salvarea omului si pazirea lui si a sufletului dar si a corpului material de orice: de boli de accidente, de dusmani periculosi, chiar vrajitori si tot ce exista.
Citind asta mi-am amintit multe lucruri care mi s-au intamplat si mi-am amintit ca am fost ajutata in mod real de o forta care inducea liniste, caldura si siguranta care ma inconjura , m-a salvat de la cateva accidente de masina, odata am luat foc in masina, fara dubiu ca a fost ceva peste puteri normale, si chiar cand nu meritam ca ma purtam urat, aveam ganduri rele contra unor persoane.
Asa ca am crezut tot ce scria acolo si in prima faza inainte sa imi amintesc seria de intamplari in care m-a ajutat, m-am gandit daca sunt botezata si daca am inger, chiar i-am intrebat pe ai mei daca sigur a fost botezul meu desfasurat bine fara incidente incat sa nu pierd ingerul.
Apoi mi-am amintit de tot in cate m-a ajutat si m-am bucurat f mult ca am inger.
Din tot ce am citit si aflat referitor la religie, asta a fost singurul lucru care m-a bucurat in mod real si cred ca e o mare nenorocire sa iti pierzi Ingerul.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.02.2009, 23:18:48
Irinageorgeta Irinageorgeta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: romania
Mesaje: 8
Implicit

cum adica sa iti pierzi ingerul ? este posibil asa ceva ?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciune, va rog VelvetSky Rugaciuni 11 13.06.2012 19:33:24
O rugaciune emiliulia Umanitare 49 03.03.2010 05:33:21
Rugaciune anirod Umanitare 3 05.05.2009 14:25:12
La rugaciune Hartford Stiri, actualitati, anunturi 10 09.08.2008 20:31:49
o rugaciune alexa.oni Generalitati 9 07.07.2008 15:37:44