Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.12.2006, 20:58:48
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Doua cruci aparent diferite,dar aproape la fel de grele.Crucea bolii si crucea ingrijirii celui bolnav.E greu cand ingrijesti un bolnav rautacios.Daca-l ingrijesti pentru Dumnezeu rabzi pana la capat si te rogi la Maica Domnului sa te intareasca sa nu inebunesti de atata stres.Daca o faci pentru bani rabzi pana poti.Cand se termina "benzina" pleci.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.12.2006, 21:01:10
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Este povestea mamei mele. Eu am scris-o, dar pentru ca nu era locul aici, nu am mai spus ca de acasa, in fiecare noapte, am simtit/am trait toate durerile si zbuciumul mamei. In aproape doua luni de zile cat a stat la spital, am dormit, m-am odihnit atat cat si ea. Si ma refer la nopti. Ziua eram la ea, la spital, ori la scoala. Ajunsesem un adevarat barometru al starii ei de sanatate. Asta dovedeste, cred, cat de legati sufleteste, trupeste suntem de mama. Inca nu-mi este clar ce a fost atunci. Povestea/intamplarea a fost publicata in "Viata ortodoxa" de la noi din oras si in nr. 36 al revistei "Zau"! Pentru Sf. Nicolae am o dragoste deosebita si stiu ca atunci cand imi este greu si simt ca nu mai pot, doar gandul ca ma vede imi da puteri nemarginite sa merg mai departe.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.12.2006, 21:29:58
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Pentru ancah,
nu e nimeni nici senil nici dement in povestea relatata . Daca nu ma puteai suferi , trebuia sa stai deoparte .
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.12.2006, 22:16:23
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55
Eu i-am spus asa :
roaga-te la Sf.Nicolae ca e chipul Blindetii, roaga-te la Sf. Nectarie ca e doctorul sufletelor si al trupurilor, roaga-te la Maica Domnului ca e mai presus de toti.
Si mi-a raspuns asa : "asi vrea sa ma rog si la cel mai mic Sfint, poate acestia sint prea mari pentru mine ", si n-an stiut ce sa-i raspund .
Maria draga,

Ma bucur ca te gandesti la prietenii tai sa-i ajuti. Eu una cred ca acest om are deja o frumusete interioara acumulata, si raspunsul la intrebare lui il va gasi in adancul inimii lui. Numai sa faca tacere ca sa auda ce ii spune Dumnezeu. Asa suntem toti, ne tot intrebam, Il tot rugam si intrebam pe Dumnezeu, dar nu-I dam ocazia sa ne vorbeasca, nu facem tacere sa-L ascultam, nu-I dam timp sa Se exprime.

Legat de ce spui tu (iertare ca vorbesc la pertu; desi cred ca esti cam ca mama mea, eu te consider ca o sora mai mare)...atentie ca dai niste atribute pentru Sf. Nectarie si pentru Maicuta Domnului care apartin numai lui Dumnezeu. Iar ce spune acest om arata o adanca smerenie daca el nu indrazneste sa se roage la un Sfant ca acesta e prea mare. Dar sa nu uite ca Imparatia lui Dumnezeu e pentru cei curajosi. Deci sa indraznim sa ne rugam in primul rand lui Dumnezeu, Fiului Sau, Maicutei Sfinte, si apoi tuturor Sfintilor!

Cu drag,
Elena

Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.12.2006, 22:25:31
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55
Pentru ancah,
nu e nimeni nici senil nici dement in povestea relatata . Daca nu ma puteai suferi , trebuia sa stai deoparte .
Draga Maria 55, este vorba de comentariul lui Laurentiu. El spune de cel bolnav, deci nu de tine, ca daca zice rosu si tu vezi verde, trebuie sa zici ca el, etc. La asta m-am referit. Nu e o aluzie la tine. Cum as fi putut-o face, doar postezi pentru altcineva. Eu am lucrat cu senili dementi si asa se manifesta.
In ceea ce priveste suferitul, daca te sufar sau nu, pot sa spun ca da; mi-ai dat raspuns foarte ziditor la o postare si-mi place cum scrii. Mai putin cand te grabesti si tragi concluzii pripite, ca acum, ceea ce sii bine mi s-a intamplat si mie. Dar de obicei ceea ce citim se trece prin filtru propriu si vedem critica acolo unde nici nu e. E omenesc sa gresim. Sa nu uitam insa sa si iertam.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.12.2006, 08:46:09
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Draga Elena ,
multumesc ca m-ai corectat. Cred ca ierarhia o stie toata lumea , m-am exprimat asa ca m-am grabit , dar ai dreptate , mai citeste cineva care nu stie si il pun in incurcatura . Maica Domnului e mai mare peste toti Sfintii am vrut sa zic , iar Sfintii au stralucit in virtuti prin Harul lui Dumnezeu , deci totul de la Domnul .
Am sa-i transmit cuvintele care le-am citit celui in cauza . O sa se bucure .
Iar cu "sora mai mare " ,nu cred ca e bine spus , eu sint mult mai "mica" decit tine caci la Dumnezeu nu conteaza virsta ,dar acel "55" induce numai in eroare .
Multumesc pentru mesaj ,si le multumesc la toti chiar si tie anca ,fiecare da ce poate .
Numai bine , Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.12.2006, 12:13:24
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Trebuie tinut cont de diagnostic eu cred ca asa se procedeaza cu nervii omului bolnav nu trebuie sacait trebuie nici contrazis Stiu un colonel {prieten de-al meu] care a avut ceva asemanator si cu timpul s-a vindecat dsr nevasta i-a facut toate voile chiar daca uneori se saturase Acum depinde si cat de avansata este boala
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.12.2006, 12:35:46
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Laurentiu, eu cunosc si cazuri mai de ras, mai de plans, cand cel care a ingrijit, este vorba de persoana din familie, a murit si a ramas sa mai traiasca ani buni cel despre care se credea ca nu mai are mult. Sigur, e dificil sa-ti dai cu parerea. Eu cred ca dintr-o situatie ca cea prezentata in topic, cel mai mult are de patimit cel care ingrijeste si asta mai ales daca e din familie.
Dar, cred ca si cel bolnav, daca mai are ceva minte, ar trebui sa constientizeze ce eforturi se fac pentru el si sa-l menajeze pe cel care nu-l lasa sa moara. E greu sa-ti dai cu parerea, repet.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cand boala loveste! Laura Andreea Morala Crestina 27 11.01.2017 16:30:47
Lupta cu boala Georgiana1995 Generalitati 10 23.08.2012 14:55:17
Alcoolismul ca boala de familie costel Generalitati 0 30.01.2009 15:41:26
epilepsia: o boala obisnuita sau o boala demonica? pacifistul Generalitati 4 18.05.2008 21:24:49