Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #331  
Vechi 09.02.2009, 17:10:55
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionela7 Vezi mesajul
Draga Vsovi, pe asta se si bazeaza dracul/dracii, pe tehnica de a intoarce cuvintele. Dar cuvintele sunt doar niste ambalaje care transporta adevaruri, inarcatura emotionala, trebuie sa le privim intotdeauna ca inima, mintea poate fi pacalita de frumusetea cuvintelor dar o inima plina de Dumnezeu nu. Iisus este iubire, evangheliile si tot Noul Testament abunda de iubire. Unde vezi tu iubire la puciosi? Eu vad doar o intorsatura a Sfintelor Scripturi. Metafora oilor si a pastorului a fost inlocuita cu cea a gainilor (puisorii mei/puii mei... ) - asta e doar asa de amuzament...
se vede ca nu cunoshti scriptura shi pentru aia te indoieshti shi te distrezi... dar asha spunea mareu Domnul: "ca va voi aduna asha cum ishi aduna pasarea puishorii sub aripile ei" dar aripile calugareului, monahului sunt postul, rugaciunea shi milostenia...
Ce e asha distractiv? poi shi closhca ishi aduna puishorii aia galbiori sub aripile sale... poi nu la pucioash tre sa cautzi iubirea ci la Dumnezeu shi nu sa te nemultzumeshti ca altzii n-o au ci sa o ai tu, curata shi fara spini shi pentru aproape...

dar daca nu pricepetzi shi va e frica sa credetzi, atunci "pashtetzi iarba pe care o cunoashtetzi" ne spune CLD....

mai bine ai fi intrabat:

Unde vezi tu iubire la ortodocshi? la noi inshine? caci mereu avem ceva de nemultzumit shi obiectat ca mereu altcineva e de vina iar noi suntem negreshitori aidoma sfintzilor... Poi Draga Ionela7, nu este nici o intorsatura a sfintelor scripturi ci e perfect Adevarul, shi nu este asha o inventzie de la draci sau de la pucioshi cum ii numitzi voi jignind mereu, ci este un Dar de sus... de la Dumnezeu... este Numele Sau Cel Nou... ce este asha greu de priceput ca e de la Dumnezeu shi nu e de la oameni?

asha sa-l cititzi ca pe scriptura... caci Cartea Vietzii este deschisa Acolo, ca noi sa invatzam sa Traim in Adevar...

dar voi ce cititzi ca va indoitzi mereu shi mereu gasitzi mincinos shi urat... voi nu vedetzi dragostea shi durerea din spatele Cuvintelor? pentru noi... nu vedetzi ranile Domnului din noi, din oameni care sangereaza, din pricina pacatelor shi inmultzirii faradelegilor? nu vedetzi suferintza, dragostea, chemarea? "Duhul Tau Cel Bun care ma va povatzui la pamantul Dreptatzii"? pentru ce va indoitzi mereu?

dumneata nu shtii cu cata dragoste de om vine Domnul la oameni... pentru ce il privitzi ca shi pe celalaltul, de ce vedetzi in Domnul pe lucifer, cu ce va vrajeshte shi de va nalucifariferizeaza in halul asta? nu sunt clare cuvintele? nu sunt propozitziile cu gramatica perfecta? nu sunt clare shi frumoase pildele? sfaturile? pentru ce va tot indoitzi de parca atzi prins furul, ori dracul... chair atat de orbi atzi ajuns, chiar atat de tare confundatzi Adevarul cu Minciuna? Ce se intampla? v-am spus...

Fara-ndoiala sa credetzi shi sa cititzi Evanghelia Vietzii data prin Trambitzele Domnului... asha cum ne-a invatzat PF patriarh Teoctist, asha: "fara-ndoiala" caci Domnul este, Domnul Vorbeshte prin proorocii sai... cei pentru vremurile de AZI!

eu asha fac, fara-ndoiala cred ce ni s-a dat ca Dar de sus, de la Dumnezeu... asha trebuie sa creada creshtinul, deci ma straduiesc... nu spun ca nu cad in multe shi grave dureri shi indoieli, dar totushi sa ne ridicam degraba... caci:

"oriscine se va inaltza pe sine va fi smerit shi cine se va smeri pe sine va fi inaltzat" caci asta este dreptatea Lui Dumnezeu shi nu asha dupa oameni ci asha cum face Dumnezeu, functzie de inima Cunoscuta de Dumnezeu, de faptele shi starea aceluia... deci nu asha de forma, de vrajeala, de pacaleala... ci e vorba de credintza neprefacuta... aia trebui ca s-o cautam... s-o avem shi s-o traim, sfanta Credintza, care este multa shi foarte multe umilintza de Duh... shi rabdare in dragoste curata shi desavarshita, nepatimashe, rau patimashe... plina de spini... deci asha cum este scris, cum scrie acolo... asha, shi nu altfel! nu altfel!
  #332  
Vechi 09.02.2009, 22:49:38
baniutilizati baniutilizati is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.01.2009
Mesaje: 28
Implicit

Eu sunt Cuvântul lui Dumnezeu și am venit să vorbesc pe pământ, să-Mi gătesc calea celei de a doua arătări, așa precum este scris în cartea Mea. Nu acest trup sunt Eu. Aceasta este o trâmbiță din care Eu trâmbițez în vremea aceasta ca să vestesc peste voi toate câte vor fi în zilele ce vin. " N-avem nevoie de prooroci , sunt destui cei adevarati.
Nu acest trup sunt eu . Cred ca Hristos nici nu-i baga in seama pe cei ce cred ca trupul unei femei este El, ar tace si nu le-ar raspunde in felul asta.
Cat despre semnatura lui vsovi. In ea sunt aratate pacatele forumistilor,glumilii lor, orbirea , ura , invidia, probabil increderea in vise si sfintenia lui vsovi ,nationalismul, ajutorul de la gigi necanonizata probabil cu trupul la cer luata, 2 Fii , 3 Vointe- voia3 Ta , sinuciderea sau autoprigonirea.
  #333  
Vechi 10.02.2009, 08:56:25
ionela7 ionela7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Bucuresti
Mesaje: 65
Implicit

Ma retrag din aceasta discutie . E total lipsita de sens. Nu imi permit sa pierd atata timp sa argumentez niste lucruri evidente.
M-am apucat sa rasfoiesc "mesajul" trambitelor lui dumnezeu ca mama gigi si alte personaje . Scuze pentru comparatie dar am avut impresia ca asist la o piesa regizata de cei de la Mondenii cand parodiau familia Modorcea (scandalul fetelor din grupul muzical Indigo): mamica in sus, mamica in jos.....

Totusi as aduce un singur argument care este piatra de temelie si altceva nu mai am de spus in legatura cu "fenomenul puciasa":

EVANGHELIA DUPA MATEI

CAPITOLUL 24
Daramarea Ierusalimului. A doua venire a lui Hristos si sfarsitul lumii. Cand va veni ceasul acela?

1. Si iesind Iisus din templu, S-a dus si s-au apropiat de el ucenicii Lui, ca sa-I arate cladirile templului.
2. Iar El, raspunzand, le-a zis: Vedeti toate acestea? Adevarat graiesc voua: Nu va ramane aici piatra pe piatra, care sa nu se risipeasca.
3. Si sezand El pe Muntele Maslinilor, au venit la El ucenicii, de o parte, zicand: Spune noua cand vor fi acestea si care este semnul venirii Tale si al sfarsitului veacului?
4. Raspunzand, Iisus le-a zis: Vedeti sa nu va amageasca cineva.
5. Caci multi vor veni in numele Meu, zicand: Eu sunt Hristos, si pe multi ii vor amagi.

6. Si veti auzi de razboaie si de zvonuri de razboaie; luati seama sa nu va speriati, caci trebuie sa fie toate, dar inca nu este sfarsitul.
7. Caci se va ridica neam peste neam si imparatie peste imparatie si va fi foamete si ciuma si cutremure pe alocuri.
8. Dar toate acestea sunt inceputul durerilor.
9. Atunci va vor da pe voi spre asuprire si va vor ucide si veti fi urati de toate neamurile pentru numele Meu.
10. Atunci multi se vor sminti si se vor vinde unii pe altii; si se vor uri unii pe altii.
11. Si multi prooroci mincinosi se vor scula si vor amagi pe multi.
12. Iar din pricina inmultirii faradelegii, iubirea multora se va raci.
13. Dar cel ce va rabda pana sfarsit, acela se va mantui.
14. Si se va propovadui aceasta Evanghelie a imparatiei in toata lumea spre marturie la toate neamurile; si atunci va veni sfarsitul.
15. Deci, cand veti vedea uraciunea pustiirii ce s-a zis prin Daniel proorocul, stand in locul cel sfant - cine citeste sa inteleaga -
16. Atunci cei din Iudeea sa fuga in munti.
17. Cel ce va fi pe casa sa nu se coboare, ca sa-si ia lucrurile din casa.
18. Iar cel ce va fi in tarina sa nu se intoarca inapoi, ca sa-si ia haina.
19. Vai de cele insarcinate si de cele ce vor alapta in zilele acelea!
20. Rugati-va ca sa nu fie fuga voastra iarna, nici sambata.
21. Caci va fi atunci stramtorare mare, cum n-a fost de la inceputul lumii pana acum si nici nu va mai fi.
22. Si de nu s-ar fi scurtat acele zile, n-ar mai scapa nici un trup, dar pentru cei alesi se vor scurta acele zile.
23. Atunci, de va va zice cineva: Iata, Mesia este aici sau dincolo, sa nu-l credeti.
24. Caci se vor ridica hristosi mincinosi si prooroci mincinosi si vor da semne mari si chiar minuni, ca sa amageasca, de va fi cu putinta, si pe cei alesi.
25. Iata, v-am spus de mai inainte.
26. Deci, de va vor zice voua: Iata este in pustie, sa nu iesiti; iata este in camari, sa nu credeti.
27. Caci precum fulgerul iese de la rasarit si se arata pana la apus, asa va fi si venirea Fiului Omului.
28. Caci unde va fi starvul, acolo se vor aduna vulturii.
29. Iar indata dupa stramtorarea acelor zile, soarele se va intuneca si luna nu va mai da lumina ei, iar stelele vor cadea din cer si puterile cerurilor se vor zgudui.
30. Atunci se va arata pe cer semnul Fiului Omului si vor plange toate neamurile pamantului si vor vedea pe Fiul Omului venind pe norii cerului, cu putere si cu slava multa.
31. Si va trimite pe ingerii Sai, cu sunet mare de trambita, si vor aduna pe cei alesi ai Lui din cele patru vanturi, de la marginile cerurilor pana la celelalte margini.
32. Invatati de la smochin pilda: Cand mladita lui se face frageda si odrasleste frunze, cunoasteti ca vara e aproape.
33. Asemenea si voi, cand veti vedea toate acestea, sa stiti ca este aproape, la usi.
34. Adevarat graiesc voua ca nu va trece neamul acesta, pana ce nu vor fi toate acestea.
35. Cerul si pamantul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece.
36. Iar de ziua si de ceasul acela nimeni nu stie, nici ingerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatal.
37. Si precum a fost in zilele lui Noe, asa va fi venirea Fiului Omului.
38. Caci precum in zilele acelea dinainte de potop, oamenii mancau si beau, se insurau si se maritau, pana in ziua cand a intrat Noe in corabie,
39. Si n-au stiut pana ce a venit potopul si i-a luat pe toti, la fel va fi si venirea Fiului Omului.
40. Atunci, din doi care vor fi in tarina, unul se va lua si altul se va lasa.
41. Din doua care vor macina la moara, una se va lua si alta se va lasa.
42. Privegheati deci, ca nu stiti in care zi vine Domnul vostru.
43. Aceea cunoasteti, ca de-ar sti stapanul casei la ce straja din noapte vine furul, ar priveghea si n-ar lasa sa i se sparga casa.
44. De aceea si voi fiti gata, ca in ceasul in care nu ganditi Fiul Omului va veni.
45. Cine, oare, este sluga credincioasa si inteleapta pe care a pus-o stapanul peste slugile sale, ca sa le dea hrana la timp?
46. Fericita este sluga aceea, pe care venind stapanul sau, o va afla facand asa.
47. Adevarat zic voua ca peste toate avutiile sale o va pune.
48. Iar daca acea sluga, rea fiind, va zice in inima sa: Stapanul meu intarzie,
49. Si va incepe sa bata pe cei ce slujesc impreuna cu el, sa manance si sa bea cu betivii,
50. Veni-va stapanul slugii aceleia in ziua cand nu se asteapta si in ceasul pe care nu-l cunoaste,
51. Si o va taia din dregatorie si partea ei o va pune cu fatarnicii. Acolo va fi plangerea si scrasnirea dintilor.
  #334  
Vechi 10.02.2009, 09:16:32
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

bani utilizatzi:
"Eu sunt Cuvântul lui Dumnezeu și am venit să vorbesc pe pământ, să-Mi gătesc calea celei de a doua arătări, așa precum este scris în cartea Mea. Nu acest trup sunt Eu. Aceasta este o trâmbiță din care Eu trâmbițez în vremea aceasta ca să vestesc peste voi toate câte vor fi în zilele ce vin. " N-avem nevoie de prooroci , sunt destui cei adevarati.

[COLOR=red]asha este, un singur prooroc, Domnul, Hristos-Duhul... spune mai incolo in Cuvantul Lui Dumnezeu... deci Hristos este proorocul lui Dumnezeu shi a vorbit prin Trambitzele Sale shi ami vorbeshte inca, precum este SCRIS in Apocalipsa.[/COLOR]

Nu acest trup sunt eu . Cred ca Hristos nici nu-i baga in seama pe cei ce cred ca trupul unei femei este El, ar tace si nu le-ar raspunde in felul asta.

[COLOR=blue]poi trupul unei femei l-a adus in Lume ca mantuitor, deci nu este vorba de deiscriminare, ci este vorba in text ca nu este Hristos Verginica, OLUL ci DUHUL, deci e vorba ca nu sf. Verginica vorbeshte shi nici duhul rau ci de la Hristos este Cuvantul Lui Dumnezeu, de la Dumnezeu Tatal.[/COLOR]

Cat despre semnatura lui vsovi. In ea sunt aratate pacatele forumistilor,glumilii lor, orbirea , ura , invidia,

[COLOR=seagreen]daca pana aici recunosc ca e corect ce vezi, dureri de ale mele shi ale altora ce se mai regasesc pe ei inshishi in ele, in cuvintele meshteshugite din semnatura, totushi[/COLOR]

probabil increderea in vise si sfintenia lui vsovi ,

[COLOR=plum]aici trebuia sa pui ghilimele:[/COLOR]
[COLOR=plum]"probabil increderea in vise si sfintenia lui vsovi" pentru ca nu cred in naluciferizareaSF shi am recunoscut mereu ca-s un mirean pacatos din BOR[/COLOR]

nationalismul, ajutorul de la gigi necanonizata probabil cu trupul la cer luata,

aici e chiar corect dar e mama Gigi shi nu e luata cu trupul la Cer ci cu sufletul, cu Duhul, la Domnul, iar ca nu este canonizata asta nu o face mai putzin sfanta... ca doar a murit, a trecut la cele veshnice, parca in 1980.


2 Fii ,

[COLOR=darkorange]dar voi n-atzi priceput cum vine asta, caci al doilea este ca un fiu ori frate pentru al Doilea care este Hristos-Dumnezeu-Fiul, Fiul Tatalui shi al Maicii Preacurate pururea Fecioara Maria, al OM-ului, iar al Treilea, este Hristos-Duhul... deci iata cele Trei Puteri Cereshti, Trei Vointze, shi un singur Dumnezeu cu doua firi, una omeneasca shi una dumnezeiasca, ambele desavarshite, caci ambii Fii au spus, faca-se Voia Ta Doamne, Parinte. shi asha purcede Duhul Sfant de la Tatal, din Ceruri prin Botez de la Ioan shi Daruit atunci de Tatal, shi Desavarshit de Fiul prin purtarea Ascultarii shi Crucii shi astfel dupa inviere devenind desavarsit, shi apoi suflat peste ucenici shi apostoli: "Venitzi de luatzi duh sfant... carora..." shi asha devenim shi noi copilashi shi fii shi fratzi ai Domnului prin Desavarshire. [/COLOR]


3 Vointe- voia3 Ta
[COLOR=blue]da, Trei vointze care prin ascultare devin UNA, VOIA OM-ului, a Tatalui shi a Maicii Fiului, care este prima shi a patra pe linie Ierarhica, Prima langa Tatal shi a patra prin sfanta smerenie desavarshita.[/COLOR]

, sinuciderea sau autoprigonirea.
[COLOR=red]iar acolo e vorba de ispita de a judeca si a judeca pe cel ce judeca... luand locul lui Dumnezeu ca sa ispiteshti ori sa faci rau ori sa razbuni devind astfel un suicigash din suicigashk Duhului shi desavarshirii... deci inhaitarea cu cel rau... relatzia cu cel rau pentru noroc ori ca sa fi shi tu asemenea fiului Babilonului shtiintzific shi fantasmagoric shi gomoric al sodomitzilor ce umbla cu matura shi cu soda calare pe matura inghitzind asha camila-caMila ditamai tona de minciuni shi uraciuni shi rautatzi pe care le shi savarsheshte in timp ce stracoara el tactico-mishto tzantzarii... ca zice ca ne pazeshte de eretici, shi sectantzi, dar pe el nu se vede, pe ereticul-ortodox interior shi sectant... shi fariseu asha ca a fost vrajit shi nalucifariferizat de LUCIFER shi rebelii sai poamele bertatzii faradelegilor shi rascoalelor... din nemultzumire de prea mult bine, asha ca porcul care piere de prea mult bine, asha shi noi,[/COLOR]

suntem satui! zic ei, dar nu shtiu ca defapt le este foame de savarshirea pacatelor shi faradelegilor... ca sa le faca, apoi sa shtie shi apoi sa insemne cu && (caci 666 ori 77 nu se vede shi e invartoshat asha ca un fagash ca o ispita pe unde spun ei ca ar veni Dumnezeu, nu, pe acolo se intra in ispita! in indoiala shi in lepadare shi ingamfare, caci daca ai noroc de la zmeusul noroc, shi eshti full de averi atunci itzi permitzi ca sa fi indoielnic asha ca shi cum ai fi mare credincios, deci itzi permitzi, de aia.)
  #335  
Vechi 10.02.2009, 09:22:52
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionela7 Vezi mesajul
Ma retrag din aceasta discutie . E total lipsita de sens. Nu imi permit sa pierd atata timp sa argumentez niste lucruri evidente.
M-am apucat sa rasfoiesc "mesajul" trambitelor lui dumnezeu ca mama gigi si alte personaje . Scuze pentru comparatie dar am avut impresia ca asist la o piesa regizata de cei de la Mondenii cand parodiau familia Modorcea (scandalul fetelor din grupul muzical Indigo): mamica in sus, mamica in jos.....

Totusi as aduce un singur argument care este piatra de temelie si altceva nu mai am de spus in legatura cu "fenomenul puciasa":

EVANGHELIA DUPA MATEI

CAPITOLUL 24
Daramarea Ierusalimului. A doua venire a lui Hristos si sfarsitul lumii. Cand va veni ceasul acela?

1. Si iesind Iisus din templu, S-a dus si s-au apropiat de el ucenicii Lui, ca sa-I arate cladirile templului.
2. Iar El, raspunzand, le-a zis: Vedeti toate acestea? Adevarat graiesc voua: Nu va ramane aici piatra pe piatra, care sa nu se risipeasca.
3. Si sezand El pe Muntele Maslinilor, au venit la El ucenicii, de o parte, zicand: Spune noua cand vor fi acestea si care este semnul venirii Tale si al sfarsitului veacului?
4. Raspunzand, Iisus le-a zis: Vedeti sa nu va amageasca cineva.
5. Caci multi vor veni in numele Meu, zicand: Eu sunt Hristos, si pe multi ii vor amagi.
6. Si veti auzi de razboaie si de zvonuri de razboaie; luati seama sa nu va speriati, caci trebuie sa fie toate, dar inca nu este sfarsitul.
7. Caci se va ridica neam peste neam si imparatie peste imparatie si va fi foamete si ciuma si cutremure pe alocuri.
8. Dar toate acestea sunt inceputul durerilor.
9. Atunci va vor da pe voi spre asuprire si va vor ucide si veti fi urati de toate neamurile pentru numele Meu.
10. Atunci multi se vor sminti si se vor vinde unii pe altii; si se vor uri unii pe altii.
11. Si multi prooroci mincinosi se vor scula si vor amagi pe multi.
12. Iar din pricina inmultirii faradelegii, iubirea multora se va raci.
13. Dar cel ce va rabda pana sfarsit, acela se va mantui.
14. Si se va propovadui aceasta Evanghelie a imparatiei in toata lumea spre marturie la toate neamurile; si atunci va veni sfarsitul.
15. Deci, cand veti vedea uraciunea pustiirii ce s-a zis prin Daniel proorocul, stand in locul cel sfant - cine citeste sa inteleaga -
16. Atunci cei din Iudeea sa fuga in munti.
17. Cel ce va fi pe casa sa nu se coboare, ca sa-si ia lucrurile din casa.
18. Iar cel ce va fi in tarina sa nu se intoarca inapoi, ca sa-si ia haina.
19. Vai de cele insarcinate si de cele ce vor alapta in zilele acelea!
20. Rugati-va ca sa nu fie fuga voastra iarna, nici sambata.
21. Caci va fi atunci stramtorare mare, cum n-a fost de la inceputul lumii pana acum si nici nu va mai fi.
22. Si de nu s-ar fi scurtat acele zile, n-ar mai scapa nici un trup, dar pentru cei alesi se vor scurta acele zile.
23. Atunci, de va va zice cineva: Iata, Mesia este aici sau dincolo, sa nu-l credeti.
24. Caci se vor ridica hristosi mincinosi si prooroci mincinosi si vor da semne mari si chiar minuni, ca sa amageasca, de va fi cu putinta, si pe cei alesi.
25. Iata, v-am spus de mai inainte.
26. Deci, de va vor zice voua: Iata este in pustie, sa nu iesiti; iata este in camari, sa nu credeti.
27. Caci precum fulgerul iese de la rasarit si se arata pana la apus, asa va fi si venirea Fiului Omului.
28. Caci unde va fi starvul, acolo se vor aduna vulturii.
29. Iar indata dupa stramtorarea acelor zile, soarele se va intuneca si luna nu va mai da lumina ei, iar stelele vor cadea din cer si puterile cerurilor se vor zgudui.
30. Atunci se va arata pe cer semnul Fiului Omului si vor plange toate neamurile pamantului si vor vedea pe Fiul Omului venind pe norii cerului, cu putere si cu slava multa.
31. Si va trimite pe ingerii Sai, cu sunet mare de trambita, si vor aduna pe cei alesi ai Lui din cele patru vanturi, de la marginile cerurilor pana la celelalte margini.
32. Invatati de la smochin pilda: Cand mladita lui se face frageda si odrasleste frunze, cunoasteti ca vara e aproape.
33. Asemenea si voi, cand veti vedea toate acestea, sa stiti ca este aproape, la usi.
34. Adevarat graiesc voua ca nu va trece neamul acesta, pana ce nu vor fi toate acestea.
35. Cerul si pamantul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece.
36. Iar de ziua si de ceasul acela nimeni nu stie, nici ingerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatal.
37. Si precum a fost in zilele lui Noe, asa va fi venirea Fiului Omului.
38. Caci precum in zilele acelea dinainte de potop, oamenii mancau si beau, se insurau si se maritau, pana in ziua cand a intrat Noe in corabie,
39. Si n-au stiut pana ce a venit potopul si i-a luat pe toti, la fel va fi si venirea Fiului Omului.
40. Atunci, din doi care vor fi in tarina, unul se va lua si altul se va lasa.
41. Din doua care vor macina la moara, una se va lua si alta se va lasa.
42. Privegheati deci, ca nu stiti in care zi vine Domnul vostru.
43. Aceea cunoasteti, ca de-ar sti stapanul casei la ce straja din noapte vine furul, ar priveghea si n-ar lasa sa i se sparga casa.
44. De aceea si voi fiti gata, ca in ceasul in care nu ganditi Fiul Omului va veni.
45. Cine, oare, este sluga credincioasa si inteleapta pe care a pus-o stapanul peste slugile sale, ca sa le dea hrana la timp?
46. Fericita este sluga aceea, pe care venind stapanul sau, o va afla facand asa.
47. Adevarat zic voua ca peste toate avutiile sale o va pune.
48. Iar daca acea sluga, rea fiind, va zice in inima sa: Stapanul meu intarzie,
49. Si va incepe sa bata pe cei ce slujesc impreuna cu el, sa manance si sa bea cu betivii,
50. Veni-va stapanul slugii aceleia in ziua cand nu se asteapta si in ceasul pe care nu-l cunoaste,
51. Si o va taia din dregatorie si partea ei o va pune cu fatarnicii. Acolo va fi plangerea si scrasnirea dintilor.

Ionela7 draga, dumneata tzi-ai pus o singura clipa macar ca dumneata ai putea face din randul proorocilo mincinoshi care in numele Domnului te ridici ca sa mintzi cu atata sigurantza shi nonshalantza? chiar fara sa-tzi dai seama?

care e argumentul tau?

ca tzi s-a parut ca seamana cu o piesa ridicolo? asemanand cu o batjocura shi o piesa de teatru in stil ironic? asta e argumentul? exagerarea shi ironizarea shi papagalismul ca batjocura shi nu ca asemanare shi urmare?

deci n-ai nici un argument... valid doar subliniezi ca sa ne pazim, sa ne ferim...

poi asha spun shi jidovii shi asha s-au ferit de Hristos, shi cei mai multzi il ashteapta pe falsul mesia... ala de se va inscauna cu participarea patriarhului pe care il va ucide dupa ce-l va desconspira...


deci Draga, Ionela7, cu rabdarea treci marea.... doar cu rabdarea... altfel te papa gLumeail... ala care te-a invatzat sa nu iei aminte la glasul celor 7 trambitze ale Domnului.
  #336  
Vechi 10.02.2009, 10:27:35
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

am corectat o tzara measajul anterior... ca am greshit flagrant.

Ionela7 draga, dumneata tzi-ai pus o singura clipa macar problema ca shi dumneata ai putea face parte din randul proorocilor mincinoshi care in numele Domnului se ridica sa minta cu atata sigurantza shi nonshalantza? chiar fara sa-shi dea seama? asha ca nishte sculisoare, ca nishte pui nevinovatzi complet... neshtiind ca sunt programatzi shi fac munca piszmashului cel rau shi plin de bogatzii furate, marele berbant al babilonului... top modelul fraierilor credincioshi...

deci care e argumentul tau?

ca tzi s-a parut ca seamana cu o piesa ridicola? asemanand in mintea ta cu o batjocura shi o piesa de teatru in stil ironic? asta e argumentul? exagerarea shi ironizarea shi papagalismul dar ca batjocura shi nu ca asemanare shi urmare? caci iata eu sunt un papagal shi o placa stricata caci nu am ceea ce vorbesc... dar zic shi eu inainte shi paremi-se ca in deshert... ca un pui de vipera ori de naparparca...

deci n-ai nici un argument... valid...... doar subliniezi ca sa ne pazim, sa ne ferim... tragi la semnale ca pana shi trenul, sharpele ala de fier cu cioc electric ori de carbune l-ai pune in bot, atat de neclintita eshti in sigurantza cu care insheli fara ca sa shtii ce faci, deci nu te condamn, ca iata ca shi eu n-am habar ce fac... dar daca nu shtim ce facem... nu putem noi fi siguri ca facem bine cand se vede cat colo ca facem rau... caci osandim mereu shi socotim greshit shi hulim, shi lovim shi consideram sectantzi shi anatemizatzi shi eretici pe cei ce au lucrat din greu pentru ca noi sa avem Adevarul... deci sa luam aminte la noi inshine, sa mancam cu cercetare de sine... cand mancam.

caci uite asha spun shi jidovii shi asha s-au ferit ei antichrist ca nu L-au mai primit pe Hristos, pe adevaratul Mesia, shi cei mai multzi il ashteapta shi acum pe falsul mesia... ala de se va inscauna cu participarea patriarhului pe care il va ucide dupa ce patriarhul il va desconspira... ca e antichrist.

deci Draga, Ionela7, cu rabdarea treci marea... doar cu rabdarea... altfel te papa gLumeail... ala care te-a invatzat sa nu iei aminte la glasul celor 7 trambitze ale Domnului.
  #337  
Vechi 10.02.2009, 11:04:48
ionela7 ionela7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Bucuresti
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
am corectat o tzara measajul anterior... ca am greshit flagrant.

Ionela7 draga, dumneata tzi-ai pus o singura clipa macar problema ca shi dumneata ai putea face parte din randul proorocilor mincinoshi care in numele Domnului se ridica sa minta cu atata sigurantza shi nonshalantza? chiar fara sa-shi dea seama? asha ca nishte sculisoare, ca nishte pui nevinovatzi complet... neshtiind ca sunt programatzi shi fac munca piszmashului cel rau shi plin de bogatzii furate, marele berbant al babilonului... top modelul fraierilor credincioshi...

deci care e argumentul tau?

ca tzi s-a parut ca seamana cu o piesa ridicola? asemanand in mintea ta cu o batjocura shi o piesa de teatru in stil ironic? asta e argumentul? exagerarea shi ironizarea shi papagalismul dar ca batjocura shi nu ca asemanare shi urmare? caci iata eu sunt un papagal shi o placa stricata caci nu am ceea ce vorbesc... dar zic shi eu inainte shi paremi-se ca in deshert... ca un pui de vipera ori de naparparca...

deci n-ai nici un argument... valid...... doar subliniezi ca sa ne pazim, sa ne ferim... tragi la semnale ca pana shi trenul, sharpele ala de fier cu cioc electric ori de carbune l-ai pune in bot, atat de neclintita eshti in sigurantza cu care insheli fara ca sa shtii ce faci, deci nu te condamn, ca iata ca shi eu n-am habar ce fac... dar daca nu shtim ce facem... nu putem noi fi siguri ca facem bine cand se vede cat colo ca facem rau... caci osandim mereu shi socotim greshit shi hulim, shi lovim shi consideram sectantzi shi anatemizatzi shi eretici pe cei ce au lucrat din greu pentru ca noi sa avem Adevarul... deci sa luam aminte la noi inshine, sa mancam cu cercetare de sine... cand mancam.

caci uite asha spun shi jidovii shi asha s-au ferit ei antichrist ca nu L-au mai primit pe Hristos, pe adevaratul Mesia, shi cei mai multzi il ashteapta shi acum pe falsul mesia... ala de se va inscauna cu participarea patriarhului pe care il va ucide dupa ce patriarhul il va desconspira... ca e antichrist.

deci Draga, Ionela7, cu rabdarea treci marea... doar cu rabdarea... altfel te papa gLumeail... ala care te-a invatzat sa nu iei aminte la glasul celor 7 trambitze ale Domnului.
Dragule eu cred in Iisus Hristos, El e singurul Dumnezeu intrupat pe care il recunosc, cred in Sfanta Scriptura, cred intr-una sfanta si soborniceasca si apostoleasca biserica (care nu e cea de la pucioasa in mod sigur). Cum adica sunt eu prooroc mincinos? [COLOR=Red]Poi[/COLOR] ce am proorocit eu mai vsovi? Nimic. Nu am o asemenea cadere sa fac proorocii, nu sunt nici mama gigi nici sfanta tanti verginica . Sunt un nobody, nu te mai impiedica de mine.

[COLOR=Red]... altfel te papa gLumeail... [/COLOR][COLOR=Black]
Cineee? Cine ma papa?? gLumeail ??? [/COLOR][COLOR=Black][/COLOR][COLOR=Black] [/COLOR][COLOR=Black]Deja lesin de frica!

Doaaamneeee!!!! mare e gradina Ta!!!!!!!!!!

Cat despre semnale, nu eu le trag, sunt scrise in Biblie. Singurul meu merit e ca am facut copy/paste. Eu personal nu am nevoie de scriptura puciosilor, mi-ajunge Sfanta Scriptura.
[/COLOR]
  #338  
Vechi 10.02.2009, 11:21:56
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionela7 Vezi mesajul
Dragule eu cred in Iisus Hristos, El e singurul Dumnezeu intrupat pe care il recunosc, cred in Sfanta Scriptura, cred intr-una sfanta si soborniceasca si apostoleasca biserica (care nu e cea de la pucioasa in mod sigur). Cum adica sunt eu prooroc mincinos? [COLOR=red]Poi[/COLOR] ce am proorocit eu mai vsovi? Nimic. Nu am o asemenea cadere sa fac proorocii, nu sunt nici mama gigi nici sfanta tanti verginica . Sunt un nobody, nu te mai impiedica de mine.

[COLOR=red]... altfel te papa gLumeail... [/COLOR]
[COLOR=black] Cineee? Cine ma papa?? gLumeail ??? [/COLOR][COLOR=black][/COLOR][COLOR=black]Deja lesin de frica! [/COLOR]

[COLOR=black]Doaaamneeee!!!! mare e gradina Ta!!!!!!!!!![/COLOR]

[COLOR=black]Cat despre semnale, nu eu le trag, sunt scrise in Biblie. Singurul meu merit e ca am facut copy/paste. Eu personal nu am nevoie de scriptura puciosilor, mi-ajunge Sfanta Scriptura. [/COLOR]
poi draga Ionela7, foarte bine faci, cum faci dumneata, nu te clatesc cu indraptari de la starea ta, dar dumneata crezi ca proorocul mincinos vine de se arata shi se bate in piept, iata eu sunt proorocul mincinos? NUUUuuuuu, el e fericit cand ii papa cineva otrava... prin barfa, prin ce ishi minte singur omul sieshi ca un fel de autobarfa ca sa traiasca in minciuna... deci draga mea, nu te condamn ci spun ca sa avem grija caci shi noi inshine suntem mereu sub sabia lui damocles de a fi noi inshine ca nishte prooroci mincinoshi...

spui ashea:
(care nu e cea de la pucioasa in mod sigur)

dar dumneata shtiai ca doar Bisericile ce traiesc in proorocie sfanta sunt Adevarate? sunt in UNA biserica a Domnului Cereasca shi Pamanteasca din loc in loc? deci e in mod sigur shi aceea de la Pucioasa shi aceea de la Recea, de la Vladimireshti shi altele shi asha cum e shi BOR, ori alte patriarhii shi sfinte sinoade...

dar dumneata bine faci, decat sa primitzi vre-o naluca, vre-un drac, un duh necurat ori rau, mult mai bine este sa "pashtetzi iarba pe care o cunoashtetzi!" caci asha ne invatza CLD, deci nu se supara pe cei din smerenie nu primesc ushor ceea ce nu cunosc shi daca ar fi de la DUMNEZEU... caci multzi s-au inshelat primind o lumina sau un inger al nedreptatzii sau un drac sau un vis sau ceva ce i-a inshelat shi i-a amagit shi i-a mandrit shi i-a cazut in inshelarea cea mare a NALUCIFARIFERIZARII-SF...

deci nu-i asha bai... ca nu primeshti... dar fereshte-te sa osandeshti... ori sa batjocureshti... caci piatra lepadata de zidari v-a ajunge in Capul Unghiului... shi n-ai dori sa fi printre aceia care au lovit in tzepushe...

nu-i ashea Saule?

caci l-a intrebat Domnul :

"Saule, Saule, pentru ce ma prigoneshti?"

deci vezi cum a fost Mantuitorul un fiu Bun al Lui David? ashea!
  #339  
Vechi 10.02.2009, 16:44:45
Florina77 Florina77 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2009
Mesaje: 27
Implicit Limba Romana

Citat:
În prealabil postat de ionela7 Vezi mesajul
Vsovi draga tu maltratezi atat de tare limba romana incat fac eforturi considerabile sa inteleg ce vrei sa spui. O sa citesc prostiile alea si o sa iti spun clar de ce sunt prostii. Doar rasfoind si citind pe diagonala topicul asta am simtit si inteles si stiut ca sunt niste enormitati si niste aberatii dar daca trebuie o sa incerc sa argumentez in limita timpului disponibil (la modul succint, ca oricum s-a ocupat suficient maria margareta ).
Nu esti singura care te straduiesti sa intelegi ceva din scrierile agramate si lipsite de logica ale unuia care face pe Apologetul Cuvantului lui Dumnezeu care de 60 de ani vorbeste continuu, interminabil.
Daca tot "vorbeste" de peste 60 de ani, de ce nu-si face singur apologetica, ci are nevoie de asa ucenici neinstruiti?
Tocmai "Cuvantului", are afirma la LIMBA ROMANA e limba celor din cer si cea de la inceputul lumii (nu zic ca nu-i asa, ca cine stie care o fi adevarul in aceasta privinta), te-ai gasit, VSOVI, sa-i faci apologetica agramata? Vezi-ti lungul nasului si limitele de exprimare si lasa pe altii, care macar stiu limba romana corect, sa vorbeasca despre acest subiect !! Poate ii intrebi, totusi, si pe puciosi daca le convine o apologetica aiuritoare si agramata !! Ca nu faci altceva decat sa indepartezi pe oameni de "Cuvant", nu sa-i apropii.
  #340  
Vechi 10.02.2009, 17:00:03
Florina77 Florina77 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2009
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de baniutilizati Vezi mesajul
Eu sunt Cuvântul lui Dumnezeu și am venit să vorbesc pe pământ, să-Mi gătesc calea celei de a doua arătări, așa precum este scris în cartea Mea. Nu acest trup sunt Eu. Aceasta este o trâmbiță din care Eu trâmbițez în vremea aceasta ca să vestesc peste voi toate câte vor fi în zilele ce vin. " N-avem nevoie de prooroci , sunt destui cei adevarati.
Nu acest trup sunt eu . Cred ca Hristos nici nu-i baga in seama pe cei ce cred ca trupul unei femei este El, ar tace si nu le-ar raspunde in felul asta.
Cat despre semnatura lui vsovi. In ea sunt aratate pacatele forumistilor,glumilii lor, orbirea , ura , invidia, probabil increderea in vise si sfintenia lui vsovi ,nationalismul, ajutorul de la gigi necanonizata probabil cu trupul la cer luata, 2 Fii , 3 Vointe- voia3 Ta , sinuciderea sau autoprigonirea.
A aparut inca unul cu pseudonimul de "baniutilizati" care incepe asa "Eu sunt Cuvantului lui Dumnezeu..." Ei nu, zau?
Si daca "vorbirea in limbi" a lui VSOVI o intelege, inseamna ca avem de-a face cu inca un penticostal, iar asta pe un forum crestin ortodox.
Si ce spune VSOVI?
Pai arata "pacatele forumistilor". Iata cine se da de crestin iertator, pe fata, dar pe ascuns ne ponegreste.
Arata "glumilii lor" ! Alo, limba romana, a plecat de acasa ???
Arata "sfintenia lui VSOVI". Imi pare rau, sfintia ta, ca nu mi-am dat seama de ea.
Arata "sinuciderea si autoprigonirea". Atitudine evident crestina !!!
Si pe "gigi necanonizata probabil" - sigur necanonizata!
Sau pe "gigi probabil cu trupul la cer luata" - mai mult improbabil, ca dupa 7 ani de la moarte, cand s-a facut deshumare, era inca acolo, in mormant, cel putin asa afirma ucenicii ei. Si-o fi luat zborul dupa aceea?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fenomenul Posaga poster Exorcismul 13 13.01.2015 14:22:59
Cetatea Noul Ierusalim idealist Calugarul 12 18.01.2013 11:13:01
Fenomenul Emo - o cultura a instabilitatii psihice si sufletesti geo.nektarios Secte si culte 3 01.04.2011 17:38:21
mesaj de la noul ierusalim anaana71 Secte si culte 417 31.01.2011 15:31:40