Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #581  
Vechi 03.11.2009, 08:56:02
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

nu e pentru copii desi aproape totzi copiii au suferit la fel: http://www.ziua.ro/news.php?data=2009-11-03&id=43463

se joaca,
de-a tata shi mama...
sau cu sora sa, cu vara sa, cu fata morgana...

numai cine nu a pacatuit, cine nu a fost copil si tanar, numai acela nu stie cat de greu e sa lupti cu pacatul, cu tentatzia, cu ispita... permitandu-shi sa judece aspru pe cei cazutzi intre mallahiene...

tanar de 25 de ani... poi credeti ca mallahienismul cu femei e permis? numai ala cu barbati interzis? de ce va flatatzi in mod absurd cand defapt Domnul a zis ca daca ai dorul sau pofta ochiului dupa goliciuni shi "femeia" ranjitoare de serviciu, deja ai shi savarshit pacatul in inima ta, pofta sa nascoceshti visonul purpuriu ce o sa shada ca drobul de sare deasupra capului tau sub forma de cuoroana... deci daca ar fi sa fim dreptzi atunci am recunoashte ca o lume intreaga este cazuta in aceste pacate, iar eu nu fac exceptzie de la regula... decat poate ca mai sunt unii batrani care s-au smerit o viatza taind mereu din neascultare shi mancare... ii potzi numara pe degete... sau mandria desharta plina de competentza shi calitate a marfurilor ce credetzi ca este?

deci nu te lasa daca ai cazut caci lumea o sa-tzi dea etichete shi scuipaturi shi batjocure iar ei se vor pecetlui cu raze lasher shi nu va fi vizibil semnul lor pus pentru inaltzimi, dar tu ridica-te degraba nu pentru ochii gLumii ci ridica-te shi te scutura de naravul acesta ca inima ta e inaintea lui Dumnezeu... shi El shtie cat de ushor te-ai autopacalit... devenind prostit emerit... marfa de calitate pentru satana cel competent shi cu nume shi faima shi prestigiu mare... mare de tot... rasul.

iar vindecarea de astfel de naravuri dureaza mult, nu e deloc simplu mai ales daca te incoltzesc lupii rapitori in haine de oi, in haine sfinte, prietenoshii vrednici, uneori tzine zeci de ani daca nu toata viatza asha ca nu va lasatzi inshelatzi de cei ce se arata pe ei inshishi vrednici shi se socotesc dreptzi shi sunt foarte blanzi shi uituci cand e vorba de ei inshishi... iar cand e vorba de altzii sunt necrutzatori... dar te potzi lepada de satana intr-o clipa... dar el se imbraca shi in tine insutzi zicandu-tzi ca defapt tu vrei sa faci poftele shi placerile ispiszmuirii... deci nu te lasa, nu ceda in fatza circului lenii, in fatza persuasiunii celui rau, ci lupta-te cu minciunile de care eshti gata convins... caci cu tatal minciunii ai de luptat shi cu 7 diavoli... cu duhurile lacomiei, poftelor shi placerilor desharte...

poi cu pofta ochiului unii cad zilnic de zeci de ori asha ca puii iar acest nenorocit de 25 de ani... luat de iad... rapit e doar unul dintre noi, un sarman "smintit intru Mine"...

dar poate ca ai tupeul ca in ascuns ca sa zici ca bine ca pe noi nu ne-a desconspirat nimeni... asha ca ne putem mandri linishtit shi urma pe mai departe drumul viceversat al duhului minciunii maririi de sine, invidiei shi intietatzii... dar candva se va vedea tot ceea ce ascundem in sufletul nostru, se vor da pe fatza, se va vedea toate faptele noastre shtiute de putzini... ca de la un timp chiar daca te faci ca le uitzi vor da pe afara exact asha ca laptele afumat... shi mult se vor bate... mult se vor chinui... in locurile nelinishtii shi scarnirii necrutzatoare a dintziurilor natange... shi mare le va fi caderea... in mandrie shi in rautate shi in nebunia de pe urma... unitzi in nemultzumirea revoluta a sulimenizarii... pentru pacate... in "mantuirea" prin cinism, gLume shi batjocura... asha ceva am impresia ca vom patzi... fereasca Dumnezeu, fereasca-ne sfintzii sfintei Treimi!

Last edited by vsovi; 03.11.2009 at 09:58:00.
  #582  
Vechi 03.11.2009, 10:10:40
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit

Ori de cate ori astfel de fapte imorale sunt descoperite in presa , ma indurereaza f. mult. Mai ales ca este vorba despre clerici care sunt slugile lui Dumnezeu si modele de urmat pentru credinciosi. Daca parintele se stia cu patima acesta putea din primul moment sa se retraga din slujire fara sa se ajunga prin ziare despre el. Ceea ce este mai grav , astfel de stiri , daca se dovedesc adevarate nu fac decat sa-i indeparteze pe credinciosi de pastorii lor. Cum zice si in Molitfelnic:"Toti ne-am departat, toti netrebnici ne-am facut ,si preoti si popor , nu mai este cine sa faca judecata , nu mai este nici unul".
Sa ne rugam pentru dansul cu lacrimi ca sa nu fie pedepsit dupa faptele sale.
  #583  
Vechi 21.12.2009, 12:29:59
RugaOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Daca mana ta te sminteste ... (articol de Laurentiu Dumitru)

Masturbarea (autosatisfacerea sexuala) este inca un subiect tabu pentru foarte multe carti ortodoxe care incearca sa abordeze problemele tineretului. Trebuie sa depasim starea de stanjenire pe care o naste subiectul pentru a incerca sa lamurim tinerilor adolescenti, in duh crestin ortodox, problematica masturbarii (a malahiei sau, cum impropriu e numita uneori, onanie[37]).

Revistele ce au ca target tinerii (Bravo, Popcorn, Cosmopolitan, FHM etc.), emisiunile radiofonice sau TV, ziarele prin rubricile despre sexualitate, vorbesc despre firescul masturbarii, despre, cum titra o carte aparuta dupa revolutie, dreptul la placere, fiind vazuta de cele mai multe ori ca o nevinovata forma de explorare a sinelui.

Despre masturbare s-au spus in trecut multe neadevaruri care sunt pomenite in zeflemea si azi de "apologetii" acestei practici. S-a zis ca duce la orbire, la sterilitate, la debilitate mintala sau la... cresterea parului in palma. Astazi medicii sustin cu tarie ca masturbarea intamplatoare, ocazionala, nu afecteaza biologic organismul. Unii dintre acestia nu infiereaza, din pacate, nici masturbarea frecventa... Insa este sigur ca aceasta afecteaza persoana din perspectiva comportamentala, dar mai ales din perspectiva spirituala, duhovniceasca.


sa nu uitam Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel:

"9. Nu știți, oare, că nedrepții nu vor moșteni împărăția lui Dumnezeu? Nu vă amăgiți: Nici desfrânații, nici închinătorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii (cei care se masturbeaza), nici sodomiții,
10. Nici furii, nici lacomii, nici bețivii, nici batjocoritorii, nici răpitorii nu vor moșteni împărăția lui Dumnezeu. "

Deci cred ca masturbarea nu este ceva normal, e evidenta urmarea acestei deviatii, ci din contra , e un semnal de alarma
  #584  
Vechi 10.02.2010, 15:51:37
VeV VeV is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Mesaje: 5
Implicit In tema

Buna, sunt un Adolescent roman, Crestin-Ortodox, care, a cazut in pacatul malahiei .

Dar, sunt foarte confuz in privinta acestui lucru, nu inteleg, am vazut pe muulte forumuri dezbatut acest subiect. Nu inteleg, la barbat, am inteles ca pacatul este atunci cand ne irosim "samanta" (sperma), dar apoi, pe alt Blog, am vazut ca trebuie sa ne pastram samanta in ceva, si Duminica sa o ducem la Biserica..:|

Am inteles, ca, la varsta mea, hormonii o iau razna, si vreau, cat de repede posibil, sa ma spovedesc, asa ca, astept postul Pastelui, deoarece imi este rusine fata de parintii mei sa ma duc mai devreme, deoarece isi vor da seama ca este ceva in neregula..

Am ales acest forum, deoarece, mi se pare cel mai bun Site & Forum legat de religia Ortodoxa ..

Mai citisem o varianta, ca, atunci cand ne masturbam, sa spunem o rugaciune.. :|

Va rog, daca aveti vreun sfat, ajutati-ma!

Cu respect,
VeV .

PS : Am citit mai sus ca cei nedrepti nu vor intra in Imparatia Lui Dumnezeu, dintre ei facand parte si malahienii (cei care se masturbeaza) . Daca, ma spovedesc, mai am vreo sansa?

Last edited by VeV; 10.02.2010 at 15:57:35. Motiv: Adaugare..
  #585  
Vechi 10.02.2010, 16:49:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VeV Vezi mesajul
Buna, sunt un Adolescent roman, Crestin-Ortodox, care, a cazut in pacatul malahiei .

Dar, sunt foarte confuz in privinta acestui lucru, nu inteleg, am vazut pe muulte forumuri dezbatut acest subiect. Nu inteleg, la barbat, am inteles ca pacatul este atunci cand ne irosim "samanta" (sperma), dar apoi, pe alt Blog, am vazut ca trebuie sa ne pastram samanta in ceva, si Duminica sa o ducem la Biserica..:|

Am inteles, ca, la varsta mea, hormonii o iau razna, si vreau, cat de repede posibil, sa ma spovedesc, asa ca, astept postul Pastelui, deoarece imi este rusine fata de parintii mei sa ma duc mai devreme, deoarece isi vor da seama ca este ceva in neregula..

Am ales acest forum, deoarece, mi se pare cel mai bun Site & Forum legat de religia Ortodoxa ..

Mai citisem o varianta, ca, atunci cand ne masturbam, sa spunem o rugaciune.. :|

Va rog, daca aveti vreun sfat, ajutati-ma!

Cu respect,
VeV .

PS : Am citit mai sus ca cei nedrepti nu vor intra in Imparatia Lui Dumnezeu, dintre ei facand parte si malahienii (cei care se masturbeaza) . Daca, ma spovedesc, mai am vreo sansa?
NOTA : 1. - Exprimarea ta poate ar fi vrut sa spuna , ca in loc de a savarsi acest urat si greu pacat , sa se spuna o RUGACIUNE , nu rostirea ei inainte de savarsirea pacatului in sine , precum ai lasat sa se inteleaga ; 2 . - S-a scris cam tot ce se poate scrie , despre pacatul in sine , la TOPICUL POCAINTA si la TOPICUL GENERALITATI ( " Pacatul malahiei " ) .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #586  
Vechi 10.02.2010, 18:43:16
VeV VeV is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Mesaje: 5
Implicit

Multumesc, ma scuzati
__________________
"Doamne Iisuse Hristoase, miluieste-ma pe mine pacatosul ! "
  #587  
Vechi 11.02.2010, 19:46:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VeV Vezi mesajul
Multumesc, ma scuzati
Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #588  
Vechi 14.02.2010, 03:15:38
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Este mai mult vorba de masturbarea la barbati care isi arunca saminta( sperma) in van, fara a avea un contact trupesc cu o femeie. Este tot o lucratura a diavolului pentru a lovi in perpetuarea speciei . In spermatozoizi se afla unul din elementele vitale vieti. Masturbarea dupa mine este un pacat si la femei pentru ca isi produc placerea cu alte mijloace decit prin contact trupesc. Dumnezeu asa a lasat lumea din barbat si femeie . Oricit ne-am stoarce noi mintile ca sa justificam un pacat precum masturbarea, tot pacat este. In general pacatul este atractiv, placut, pentru ca el sa fie infaptuit de citi mai multi oameni. Diavolul are metode perfide si periculoase. DOAMNE ISUSE HRISTOASE , FIUL LUI DUMNEZEU, MILUIESTE-MA PE MINE PACATOSUL ! +
acum hai sa facem 50 de copii ca e mai bine asa sau sa preacurvim doar ca sa nu aruncam samanta...my god ce gandire
poate tu nu stii dar te imbolnavesti daca nu ai contact sexual mult timp sa zicem ca nu ii poti gasi partenera.
pacat ar fi doar in cazul in care ai partenera, poti procrea si tu te masturbezi in locul actului sexual.
asa dupa tine si folosirea prezervativului e pacat.
dar nu cumva e mai pacat sa faci copii si sa ii lasi sa moara de foame sau sa ii chinui ca deh sa nu arunci samanta.,.no comment

Last edited by annajanette; 14.02.2010 at 03:19:02.
  #589  
Vechi 14.02.2010, 21:53:39
andra_forscorpio andra_forscorpio is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.02.2010
Locație: Baia Mare
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit ...

Oricum a-ti lua-o, din toate punctele de dvedere MASTURBAREA ESTE UN PACAT !!! De ce crede-ti ca nu ar fi? E pacat la fel ca actul sexual cu o persoana fara ca cei doi sa fie casatoriti... In pravila alba " Sfaturi pentru cei casatoriti, de Parintele Arsenie Boca " inainte de a spune ce scrie in ea v-o recomand cu drag, o sa intelegeti foarte multe si o sa gasiti multe raspunsuri in ea, " iata viata curata a casatoriei, dupa cinstirea ei de Taina este aceasta : Binecuvantarea este numai rodirea de copii. Iar tot ce-i in afara de rostul acesta, in privinta trupeasca , este desfranare si pacat si sa nu se mai faca" mai scrie aici depre cei care nu pot avea copii " cei ce se dovedesc neroditori, sa se inteleaga la petrecerea frateasca, evitand pacatul ". Mai scrie Parintele Arsenie Boca despre varsta ingaduita dupa care ar trebui sa se casatoreasca oamenii " Varsta ingaduita pentru fete, de la 18 la 20 de ani, iar pentru baieti spre 25 de ani, adica la o varsta la care sa priceapa pe ce cale merg si cum trebuie sa mearga. Si inca ceva: trebuie sa se astepte o varsta mai marisoara, ca sa se vada pe cat e cu putinta, toate inclinatiile din cei doi tineri, care numai cu varsta se arata. Asfel, se mai intamplaca inainte de casatorie, dupa oarecare vreme, au alte purtari [entru care bucuros ai fi cautat tovarasia vietii in alta parte. Crima de avort - este mai mare decat crima simpla, pentru ca se face impotriva unui copil fara aparare. De aceea, cere cap de mama si de tata. Sangele lor striga la cer Razbunare, si putini sunt cei ce scapa de ea. Nu aparati DESFRANAREA, ca nu are nici o aparare.Ea nu intretine, ci (mai curand sau mai tarziu) macina dragostea intre soti si duce la ura, ca orice pacat"
  #590  
Vechi 16.02.2010, 03:24:14
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit ba este un pacat destul de grav!...

Citat:
În prealabil postat de euftalia Vezi mesajul
Eu zic ca sunt situatii in care masturbarea nu este asa un pacat grav. Spre exemplu in cazul isteriei, cand ai crize din cauza excitatiilor sexuale, crize care seamana cu cele de epilepsie sau spasmofilie. Dmnezeu nu este un satrp care sa dea cu barda in robii Sai. El are multa mila de oameni, este vorba de slabiciuni si nu de pact cu diavolul. Iisus a zis: "nu cei sanatosi au nevoie de doctor ci cei bolnavi", deci Lui ii este duar mila de noi cand nu ne putem abtine. In fond ce e asa grav la masturbare? duar ca te poate impiedica in unele cazuri sa mai ai relatii sexuale normale. Sunt cazuri in care oricum nu esti apt pentru o familie, atunci ce poti face cu functia asta, pentru ca tot de la Dumnezeu este. Veti zice ca este contra naturii, dar luati-o ca pe o carja in unele cazuri. Dumnezeu nu ne-a facut cu carje, dar cand suntem schiopi, le folosim pentru ca Dumnezeu ne-a dat minte, ca sa o folosim. Nimeni nu zice sa facem exces de masturbare sau sa o folosim ca pe o placere expluatata la maximum, dar, se mai intampla si nu este cazul sa ne speriem asa rau dupa ce o facem. Doamne ajuta!
Te contrazic aici. Este un pacat F. grav (gravitatea lui este mentionata chiar in Biblie), este o boala a societatii de azi, in care traim. Postez aici un extras relevant, cat si sursa unde pot fi gasite mai multe info referitoare la acest subiect:
'Am ezitat mult înainte să abordez problema intimă a sexualității umane din punct de vedere ortodox. În condiții normale, subiectul este personal, ceva ce ține de spovedania particulară și nu de un forum public. Dar societatea în care trăim nu este nici pe departe normală; problemele sexuale se discută deschis, în locuri și companii nepotrivite, iar perversiunea sexuală este în floare în societatea modernă. Oamenii bisericii nu pot rămâne nepăsători – mai ales cei dintre noi cu funcții monahale.'
http://www.razboiulnevazut.org/artic...-si-masturbare
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prezervativul este pacat ? adrian54322 Nunta 426 18.01.2021 06:34:17
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 21:50:31
ce este prostia asta cu feng shui? ingerul_pazitor Generalitati 29 07.10.2010 12:22:57