Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.03.2007, 11:17:32
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

Toti traim siferinte si bucurii mai mari sau mai mici

Si eu cred ca scopul nostru nu este de a intra in manastire dar a intra in manastire poate fi o cale spre scopul nostru.

Cat despre munca oricum fiecare munceste pt cienva (o institutie fie ca e Bor sau alta), muncesti pentru familie, muncesti pt copii dar in primul rand muncesti pentru tine. Cand o faci cu placere nu gandesti ca muncesc pentru x sau y ci ca muncesti ca sa traiesti.

In ceea ce priveste reprimarea nu cred ca este o carcteristica esentiala si specifica calugarului ci in general omului Fiecare ne reprimam constient sau nu anumite impulsuri Conform teoriei freudiene ficare tata isi reprima impulsu de a face sex cu fiica sa si invers...

Si indiferent ca suntem in lume sau in manastire avem aceleasi mari greutati in a ne cunoaste pe noi si semenii. Pentru calugari manastirea e lumea lor, tu nu cunosti aceasta lume asa cum o cunosc ei si aceasta cunoastere poate fi o cale spre tine insuti asa cum si singuratatea paote fi o cale, si grupul, si casatoria. Peste tot sunt posibilitati, fiecare mai potrivita sau mai putin potrivita pentru cineva.

Scopul tau care este? Sau care crezi ca e scopul nostru ca omenire, ca individ ?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.03.2007, 21:15:02
rld_mario rld_mario is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2007
Mesaje: 23
Implicit

Un duhovnuic calugar este de multe ori mai bun decat unul mirean..Fratilor are timp si se implica mai mult,nu are familie la care se duce acasa si asta conteaza ffff mult...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 05.03.2007, 15:18:58
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator
atitudinea asta de "log out" e specific crestina?
Nu, e specific taoista...
Reply With Quote
  #24  
Vechi 05.03.2007, 15:37:13
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

Pai atunci manifest-o pe un forum taoist
Reply With Quote
  #25  
Vechi 05.03.2007, 19:22:39
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator
Pai atunci manifest-o pe un forum taoist
Pai nici tu nu prea dai dovada de apartenenta la cultul crestin ortodox ca vad ca te lasa indiferent parerile cuiva (ca nu pot sa zic lui "cineva") exprimate mai sus. Ba chiar te deranjeaza ca cineva (eu) a indraznit sa-l critice pe "cineva".
Reply With Quote
  #26  
Vechi 05.03.2007, 22:38:19
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

Foarte important intr-o comunicare e sa faci diferenta intre om si idee. O idee proasta nu inseamna un om prost.

Si acum sa facem dovada ca tot iti plac tie :)

1. eu am intrebat daca "atitudinea" e specific crestina nu am pus la indioala cat esti tu de crestin sau cat la suta te manifesti ca si apartinator

2. tu nu ai indraznit sa-l critici tu ai indraznit sa aberezi si apoi sa ma iei la misto cu taoismul Si oricum o critica autentica se refera la idei si nu la oameni....

3. mesajul scris de cineva nu m-a lasat indiferent motiv pentru care am si scris

Reply With Quote
  #27  
Vechi 06.03.2007, 13:14:54
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator
Foarte important intr-o comunicare e sa faci diferenta intre om si idee. O idee proasta nu inseamna un om prost.

Si acum sa facem dovada ca tot iti plac tie :)

1. eu am intrebat daca "atitudinea" e specific crestina nu am pus la indioala cat esti tu de crestin sau cat la suta te manifesti ca si apartinator

2. tu nu ai indraznit sa-l critici tu ai indraznit sa aberezi si apoi sa ma iei la misto cu taoismul Si oricum o critica autentica se refera la idei si nu la oameni....

3. mesajul scris de cineva nu m-a lasat indiferent motiv pentru care am si scris
mda...
-vine cineva si critica Biserica Ortodoxa
-eu il poftesc sa faca log off
-calator ma "mustra" ca gestul meu nu a fost prea crestinesc
-administratia sterge postarile lui cineva (ce negramatical suna ); ), dovada ca obiectiile mele au fost intemeiate
-eu ii dau replica lui calator
-calator imi da mie replica
-discutia noastra este off topic. the end :rolleyes:
Reply With Quote
  #28  
Vechi 06.03.2007, 17:13:57
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

eu am avut duhovnic un parinte calugar(protos. Teofan de la m-rea cetatuia iasi) dar din pacate pentru mine, s-a mutat la Domnul anul trecut. am suferit enorm si mi-a fost tare greu sa imi gasesc alt duhovnic am umblat asa cam vreo jumatate de an si Bunul D-zeu mi-a daruit un parinte de mir ( ca si duhovnic) este tare bun, daca ar fi sa fac o comparatie intre duhovnic calugar si duhovnic pr de mir, as spune deschis AMANDOI AU FOST PREA BUNI CU MINE ii iubesc la fel de mult, la urma urmei eu consider ca cel mai important este sa te lasi in voia Lui D-zeu si El iti va da duhovnicul potrivit. La urma urmei ce cautam duhovnic ingaduitor?? sau MANTUIREA?? eu consider ac a fi duhovnic este o mare responsabilitate asa cum spunea elena mai sus, de aceea si ei au anumite isipite, dar sa nu-i mai judecam dupa criteriile noastre ca nu stim noi daca sunt intodeauna bune Doamne ajuta jenica
Reply With Quote
  #29  
Vechi 15.06.2007, 19:09:32
impact impact is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.06.2007
Mesaje: 65
Implicit

Doamne ajuta!
Eu am duhovnic un preot calugar, tanar, parintele Serafim,pe care eu il consider cel bun. Daca cineva vrea sa vb cu mine despre orice are legatura cu credinta orodoxa poate intra pe id-ul meu Impact_madalin
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cazare la manastiri ffflorina Generalitati 2 11.07.2012 11:58:51
Manastiri anaxor Generalitati 5 12.01.2008 14:39:07