Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.05.2012, 22:37:18
simona_fidela simona_fidela is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.07.2010
Locație: Guildford
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Question casatoria ortodoxa- musulman

Doamne ajuta!


As vrea sa va intreb cateva lucruri referitoare la casatoria dintre o femeie ortodoxa si un barbat musulman. Credeti ca este posibil ca barbatul sa se converteasca la ortodoxie si sa se casatoreasca in Biserica Ortodoxa Romana in conditiile in care amandoi locuiesc intr-o tara de religie catolica? (dar sunt Biserici Ortoxode Romane in tara respectiva) (am zis de religia catolica pentru a se sti ca barbatul nu este pe teritoriul lui musulman, desi s-a nascut si a crescut in tara musulmana). Sau credeti ca un musulman ramane un musulman pana la moarte indiferent ce s-ar intampla in viata lui? La musulmani se oficiaza vreo ceremonie religioasa? Daca da, in cazul in care sa zicem ca femeia ar trece la musulmani si s-ar casatori religios la musulmani, Biserica Ortodoxa Romana ar considera ca ea traieste in desfranare cu sotul ei? Stiu ca renuntarea la religia ortodoxa este considerat un foarte mare pacat, nu e nevoie sa-mi spuneti asta. Adica ma gandesc dintre urmatoarele doua situatii care o fi mai putin pacatoasa:
1. treci la musulmani si te casatoresti la ei (religios, daca o fi asa ceva la ei)
2. ramai ortodoxa, dar nu te casatoresti deloc religios (caz in care sigur faci desfranare din punctul de vedere al Bisericii Ortodoxe Romane)

Va rog mult sa-mi raspundeti strict la intrebari si sa nu faceti speculatii/presupuneri neadevarate si nici sa nu puneti intrebari ce sa nu aiba legatura cu subiectul acesta sau cu ce am scris eu. Va rog sa nu aruncati acuzatii asupra mea, nu este cazul meu, deci grija la exprimare. Multumesc.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.05.2012, 11:56:37
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sanse sa se converteasca la ortodoxie sunt, toti pot face asta. Numai sa si vrea. Daca crede in religia sa orbeste si nu doreste sa cerceteze ortodoxia, atunci slabe sanse. Din cate am vazut eu, mulsulmanii, mai ales cei crescuti in tarile islamice, sunt destul de fermi pe pozitie cand vine vb. de religia lor, ca sa nu mai zic ca nu ii au la inima prea mult pe crestini. Multi musulmani, desi traiesc in tarile din occident, aplica legile lor de acasa-aici unde stau eu, s-au intamplat o gramada de nonorociri ca sa isi spele ei rusinea sau ce o fi- Acum, ca sa iti pot da un raspuns clar la acesta intrebare, ar trebui sa am mai multe detalii despre acest om. Ia in calcul ortodoxia ori ba? Familia lui cum este? Ar accepta? Oricum, fara rugaciune din partea femeii si a preotului ei, nu se poate.

La musulmani este o ceremonie de casatorie, nu stiu prea multe detalii, dar stiu ca este. Daca o femeie se casatoreste cu un musulman intr-o ceremonie islamica, rezulta ca dansa nu mai este ortodoxa, deci este musulmanca. Ortodoxia ii numeste pe musulmani, si pe cei care cred in Zei si asa, pagani. Casatoria aceasta, din punct de vedere ortodox nu exista, este nula, cu alte cuvinte este desfranare. Taina Casatoriei este doar una!

Merita un barbat sa iti pierzi sufletul? Poate ar fi bine sa se roage si sa ceara Lui Dumnezeu sa ii lumineze mintea si sa ii arate ce mai bine sa faca. Sa se roage sa ii dea Domnul sotul potrivit. Daca musulmanul este acela, atunci o sa se converteasca la ortodoxie. Daca nu este, atunci o sa fie alta persoana. Cand vine vorba de mantuire si un barbat/femeie, orice om cu frica de Dumnezeu si credinta ar alege prima varianta.

Maica Domnului sa va ocroteasca pe toti!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.05.2012, 18:48:58
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona_fidela Vezi mesajul
Doamne ajuta!


As vrea sa va intreb cateva lucruri referitoare la casatoria dintre o femeie ortodoxa si un barbat musulman. Credeti ca este posibil ca barbatul sa se converteasca la ortodoxie si sa se casatoreasca in Biserica Ortodoxa Romana in conditiile in care amandoi locuiesc intr-o tara de religie catolica? (dar sunt Biserici Ortoxode Romane in tara respectiva) (am zis de religia catolica pentru a se sti ca barbatul nu este pe teritoriul lui musulman, desi s-a nascut si a crescut in tara musulmana). Sau credeti ca un musulman ramane un musulman pana la moarte indiferent ce s-ar intampla in viata lui? La musulmani se oficiaza vreo ceremonie religioasa? Daca da, in cazul in care sa zicem ca femeia ar trece la musulmani si s-ar casatori religios la musulmani, Biserica Ortodoxa Romana ar considera ca ea traieste in desfranare cu sotul ei? Stiu ca renuntarea la religia ortodoxa este considerat un foarte mare pacat, nu e nevoie sa-mi spuneti asta. Adica ma gandesc dintre urmatoarele doua situatii care o fi mai putin pacatoasa:
1. treci la musulmani si te casatoresti la ei (religios, daca o fi asa ceva la ei)
2. ramai ortodoxa, dar nu te casatoresti deloc religios (caz in care sigur faci desfranare din punctul de vedere al Bisericii Ortodoxe Romane)

Va rog mult sa-mi raspundeti strict la intrebari si sa nu faceti speculatii/presupuneri neadevarate si nici sa nu puneti intrebari ce sa nu aiba legatura cu subiectul acesta sau cu ce am scris eu. Va rog sa nu aruncati acuzatii asupra mea, nu este cazul meu, deci grija la exprimare. Multumesc.

Niciuna din cele doua situatii nu este mantuitoare. In alegerile noastre trebuie sa avem grija sa nu ne pierdem sufletul. Solutia ar fi sa ii descoperi frumusetea ortodoxiei si sa va cununati in Biserica Ortodoxa; in alte conditii "fericirea" ta va fi pe termen scurt intrucat pacatul nu ramane nepedepsit. O alta solutie ar fi sa gasesti pe cineva care impartaseste aceeasi credinta cu tine dar gandesc ca iti este greu sa faci asta acum; asadar roaga-te cu nadejede si staruinta pentru a vedea ce alegere sa faci. Cand nu vrei sa Il parasesti pe Dumnezeu, nici Dumnezeu nu te paraseste!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.05.2012, 20:01:17
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona_fidela Vezi mesajul
Adica ma gandesc dintre urmatoarele doua situatii care o fi mai putin pacatoasa:
1. treci la musulmani si te casatoresti la ei (religios, daca o fi asa ceva la ei)
2. ramai ortodoxa, dar nu te casatoresti deloc religios (caz in care sigur faci desfranare din punctul de vedere al Bisericii Ortodoxe Romane)
A 2-a situatie. Prima e apostazie! La musulmani se permite casatoria religioasa dintre barbatul musulman si femeie crestina, iar "cununia" lor e de fapt una civila, un contract* intre miri ce se semneaza in prezenta a doi martori si a imamului, nu e sacrament si dureaza cam cat tine la starea civila. El probabil s-ar simti mai bine daca pe langa casatoria civila, face si una religioasa, ar fi impacat si linistit ca nu traieste in desfrau. Ea nu trebuie sa renunte la Ortodoxie, doar pentru a-i face o bucurie sotului. Pct. tau nr. 1 n-are sens, pentru ca nu trebuie sa treci la religia musulmana pentru a te casatori religios la ei; accepta casatoria barbatului musulman cu evreice sau crestine (deci credinte monoteiste). Desigur, din punctul de vedere al Bisericii, ea tot necununata e si traieste in concubinaj, insa din punctul lor de vedere, cuplul e cununat.

*in contract ei trec tot ce vor: el sa nu-si mai ia alta nevasta, ea vrea sa studieze, nu vrea sa gateasca, el sa-i dea lunar o indemnizatie etc. :) Pentru musulmani casatoria e un contract acceptat de ambele parti, asa o definesc ei.

Last edited by ioanna; 15.05.2012 at 20:42:35.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Casatoria intre o ortodoxa si un romano-catolic oana_dinisoni Biserica Romano-Catolica 34 21.04.2011 00:18:17
Musulman casatorit religios la Catedrala Dia20_diana Religia Islamica 4 14.11.2010 01:22:44
casatoria crestin-musulman ellysgiulia Despre Vecernie 254 15.10.2010 18:42:44
eu crestina el musulman Carine Generalitati 60 03.08.2010 22:06:28