Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 26.04.2015, 02:26:37
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Doar câteva pasaje biblice, de îngăduiți, ca sprijin în dezbaterea noastră:

1) Gândurile muritorilor sunt șovăielnice și cugetările noastre sunt cu greșeală.
Căci trupul cel putrezitor îngreunează sufletul și locuința cea pământească împovărează mintea cea plină de grijă.
....
Cine a cunoscut voința Ta dacă Tu nu i-ai dat înțelepciune și dacă nu i-ai trimis de sus Duhul Tău cel Sfânt?
(Rugăciunea lui Solomon pentru dobândirea înțelepciunii care e de folos tuturor oamenilor)

2) Înțelepciunea este duh iubitor de oameni... (Înțel. 1,6)

3) Eu pentru aceasta M-am născut și pentru aceasta am venit în lume, ca să dau mărturie pentru adevăr; oricine este din adevăr ascultă glasul Meu. (Ioan 18, 37)

4) Simone, fiul lui Iona, Mă iubești tu mai mult decât aceștia?
...
Simone, fiul lui Iona, mă iubești?
...
Simone, fiul lui Iona, mă iubești?
...
Doamne, Tu știi toate. Tu știi că Te iubesc.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 26.04.2015, 08:45:19
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Ratiunea care nu-L cauta pe Dumnezeu este desarta.

Ratiunea care se opreste la litera scripturii, care nu cauta la duhul ei, este desarta.

--------

Avem nevoie de ratiunea care cauta sa identifice calitatile Lui Dumnezeu pentru a le contempla si slavi inlauntrul nostru. Astfel, aprindem din ce in ce mai tare focul iubirii.

In sensul cel mai larg, avem nevoie de ratiune pentru a identifica virtutile care trebuie practicate si patimile care trebuie lasate.

-------
Fara ratiune suntem inselati de simturi cu privire la ceea ce este bine si ceea ce este rau.

Dragostea si ratiunea se informeaza reciproc, in adancul inimii se afla intr-o stransa relatie.
__________________


Last edited by florin.oltean75; 26.04.2015 at 09:07:38.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 26.04.2015, 14:03:09
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Exista un pasaj biblic in Evanghelia dupa Ioan, in capitolul 9, pasajul referitor la orbul din nastere. Este unul dintre cele mai dezbatute pasaje, inclusiv dpdv al analizei rationale. Iisus intalneste un orb din nastere iar ucenicii pun o intrebare, care reflecta cumulat mai multe interpretari ale evreilor din acele timpuri: de ce este acest om orb? Multi evrei sustineau ca o asemenea stare se datoreaza fie unui pacat al parintilor fie din cauza unui pacat al acelui om. Numai ca acest om era orb din nastere, asa se nascuse, deci nu el pacatuise, afara doar de cazul in care evreii ar fi crezut, straniu ce-i drept, ca sufletul acelui om ar fi pacatuit undeva, candva.Intradevar pacatul aduce suferinta si moarte, el exista in noi toti, dar in cazul acestui om nu era vorba de anumit pacat particular, teribil, care atrasese o asemenea pedeapsa. Starea lui nu se datora nici unui pacat anume al parintilor lui, ale carui consecinte s-ar fi rasfrant asupra lui.Iisus arata ca starea acestui om, orb din nastere, nu se datora acestor cauze.Nu spune ca nu exista aceste posibilitati ci doar arata ca ele nu sunt aplicabile in cazul acelui om.

Iisus spune ca acel om s-a nascut asa ,,ca sa se arate in el lucrarile lui Dumnezeu". Foarte dur raspuns pt ratiunea si umanismul nostru. Dumnezeu, in atotputernicia Lui, a ingaduit ca acel om sa se nasca in acel mod intr-un scop precis, pentru o zi anume.Toti din jurul acelui om,mai ales fariseii ( daca ne uitam cu atentie la toata relatarea biblica a scenei) il judecasera probabil, toata viata pe acel om drept un pacatos lovit de Dumnezeu ( versetul 9.34). Nu numai ca indurase lipsa vederii dar traise si intr-un dispret public.Cat chin si dispret indurase acel om si probabil toti din jurul lui erau siguri de explicatia lor teologica, in special fariseii.Insa odata vindecat acest om nu se apuca nici de analize teologice si nici nu ii face reprosuri lui Dumnezeu pt tot timpul cat fusese orb, multi ar fi facut asta, fie si in sufletul lor. Orbul nostru din nastere stia un singur lucru: ,, eu una stiu: ca eram orb si acuma vad". Mai mult orbul nostru da martuire si despre neprihanirea Celui care l-a vindecat, constientizand ca o asemenea vindecare nu putea veni decst printr-un om al lui Dumnezeu.

Tot rationamentul orbului este atat de clar si de simplu: ,,Eram orb si am fost vindecat si Cel ce m-a vindecat este trimis de Dumnezeu". Fara alte analize, intrebari, reprosuri sau speculatii. Dumnezeu asa l-a hotarat si cand a fost vindecat, fara alte intrebari, omul acela i-a dat slava lui Dumnezeu. Cati dintre noi oare nu am fi tabarat asupra Mantuitorului cu un puhoi de intrebari, nu omul acela. Ceea ce doresc sa spun este urmatorul lucru: exista o limita la care ratiunea se opreste si ea nu poate patrunde toate judecatile lui Dumnezeu, cateodata este mai cuminte sa te bucuria de ceea ce EL face, sa-i aduci multumire si sa lasi in seama Lui aspecte pe care, de cele mai multe ori, nu le vom putea purta cu mintea noastra.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 26.04.2015 at 14:06:52.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 26.04.2015, 16:09:53
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Exista un pasaj biblic in Evanghelia dupa Ioan, in capitolul 9, pasajul referitor la orbul din nastere. Este unul dintre cele mai dezbatute pasaje, inclusiv dpdv al analizei rationale. Iisus intalneste un orb din nastere iar ucenicii pun o intrebare, care reflecta cumulat mai multe interpretari ale evreilor din acele timpuri: de ce este acest om orb? Multi evrei sustineau ca o asemenea stare se datoreaza fie unui pacat al parintilor fie din cauza unui pacat al acelui om. Numai ca acest om era orb din nastere, asa se nascuse, deci nu el pacatuise, afara doar de cazul in care evreii ar fi crezut, straniu ce-i drept, ca sufletul acelui om ar fi pacatuit undeva, candva.Intradevar pacatul aduce suferinta si moarte, el exista in noi toti, dar in cazul acestui om nu era vorba de anumit pacat particular, teribil, care atrasese o asemenea pedeapsa. Starea lui nu se datora nici unui pacat anume al parintilor lui, ale carui consecinte s-ar fi rasfrant asupra lui.Iisus arata ca starea acestui om, orb din nastere, nu se datora acestor cauze.Nu spune ca nu exista aceste posibilitati ci doar arata ca ele nu sunt aplicabile in cazul acelui om.

Iisus spune ca acel om s-a nascut asa ,,ca sa se arate in el lucrarile lui Dumnezeu". Foarte dur raspuns pt ratiunea si umanismul nostru. Dumnezeu, in atotputernicia Lui, a ingaduit ca acel om sa se nasca in acel mod intr-un scop precis, pentru o zi anume.Toti din jurul acelui om,mai ales fariseii ( daca ne uitam cu atentie la toata relatarea biblica a scenei) il judecasera probabil, toata viata pe acel om drept un pacatos lovit de Dumnezeu ( versetul 9.34). Nu numai ca indurase lipsa vederii dar traise si intr-un dispret public.Cat chin si dispret indurase acel om si probabil toti din jurul lui erau siguri de explicatia lor teologica, in special fariseii.Insa odata vindecat acest om nu se apuca nici de analize teologice si nici nu ii face reprosuri lui Dumnezeu pt tot timpul cat fusese orb, multi ar fi facut asta, fie si in sufletul lor. Orbul nostru din nastere stia un singur lucru: ,, eu una stiu: ca eram orb si acuma vad". Mai mult orbul nostru da martuire si despre neprihanirea Celui care l-a vindecat, constientizand ca o asemenea vindecare nu putea veni decst printr-un om al lui Dumnezeu.

Tot rationamentul orbului este atat de clar si de simplu: ,,Eram orb si am fost vindecat si Cel ce m-a vindecat este trimis de Dumnezeu". Fara alte analize, intrebari, reprosuri sau speculatii. Dumnezeu asa l-a hotarat si cand a fost vindecat, fara alte intrebari, omul acela i-a dat slava lui Dumnezeu. Cati dintre noi oare nu am fi tabarat asupra Mantuitorului cu un puhoi de intrebari, nu omul acela. Ceea ce doresc sa spun este urmatorul lucru: exista o limita la care ratiunea se opreste si ea nu poate patrunde toate judecatile lui Dumnezeu, cateodata este mai cuminte sa te bucuria de ceea ce EL face, sa-i aduci multumire si sa lasi in seama Lui aspecte pe care, de cele mai multe ori, nu le vom putea purta cu mintea noastra.
Poate ca nu ne-am exprimat noi clar dar sa stii ca noi cand am vorbit de ratiune, am facut-o in sensul mai larg al cuvantului, anume acela de "scop", "tel", sau "logos".
Acel orb se nascuse asa cu un sens, cu un scop, cu o ratiune, ca sa vada lumea prin el si sa vada el insusi slava lui Dumnezeu si puterea lui Dumnezeu. Deci pana si aici exista o ratiune. Nu e haos, nu e intamplare, nu e hazard. E hotarat de Domnul cu un scop precis: sa se arate in el lucrarea lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 26.04.2015, 17:50:24
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Ceea ce doresc sa spun este urmatorul lucru: exista o limita la care ratiunea se opreste si ea nu poate patrunde toate judecatile lui Dumnezeu,
Saraca Biblie! Ai sucit-o, Pelerinule, pana ce Vindecarea Orbului din Nastere a ajuns Pilda lui Cristos Contra Ratiunii. Dumneata nu esti precum fariseii. Esti precum carturarii.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #36  
Vechi 26.04.2015, 22:16:24
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Ratiunea care nu-L cauta pe Dumnezeu este desarta.

Ratiunea care se opreste la litera scripturii, care nu cauta la duhul ei, este desarta.

Avem nevoie de ratiunea care cauta sa identifice calitatile Lui Dumnezeu pentru a le contempla si slavi inlauntrul nostru. Astfel, aprindem din ce in ce mai tare focul iubirii.

In sensul cel mai larg, avem nevoie de ratiune pentru a identifica virtutile care trebuie practicate si patimile care trebuie lasate.


Dragostea si ratiunea se informeaza reciproc, in adancul inimii se afla intr-o stransa relatie.
Tot ce zici tu face ortodoxia,adica impleteste ratiunea cu iubirea sub calauza duhului
Nimeni nu se poate mantui in afara Bisericii
Dar daca faci parte din biserica si nu aduci roada in inima ,unul din afara bisericii ti-o poate lua inainte ,prin sufletul sau. In acest caz,apartenenta la Biserica nu te ajuta la nimic,chiar daca esti un sustinator infocat
Caci Dumnezeu nu cauta la fatza oamenilor ci stie ce e in inima fiecaruia .
Reply With Quote
  #37  
Vechi 26.04.2015, 22:44:07
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Buna tuturor. Citesc momentan din cartea "Apologetica Ortodoxa" si desi este grea pentru mine o citesc cu placere. In carte se "condamna" scolastica rationalista care se dezvolta mai mult si mai mult in Apus si ca rationalismul nu e bine placut credintei, sau cam asa ceva. Dar atunci, care este contrarul ortodox al acestui principiu? Daca Apusul este rationalist, noi ce suntem?
În primul rând felicitări pentru cartea pe care o citești. Îți doresc să o termini, citind-o cu atenție sporită, și să trăiești spre mântuire, ceea ce Dumnezeu îți descoperă din ea.

Noi suntem empirici. Suntem ai experienței. Noi avem isihasmul. Avem rugăciunea inimii. Avem despătimirea, luminarea și îndumnezeirea.
Noi spunem că harul și energiile lui Dumnezeu sunt necreate, nu spunem că sunt create, cum greșit spun cei din apusul căzut.

Apusul de când a devenit eretic, nimic patristic nu a mai înflorit în el. Scolastica ucide creștinismul, de aceea "bisericile" lor stau goale în Occident, sau se vând ca să devină hoteluri, muzee, sau proprietăți private. Duhul Sfânt, în expriența de secole din Biserica Mamă, anume Biserica Creștină, nu a permis ereziilor să intre și să o demoleze, iar acolo unde a intrat erezia, a plecat Duhul Sfânt. Drept mărturie stau ereziile apusului franco-latinilor, sau "romano-catolicilor".
Iar un alt semn al autenticității credinței noastre, sunt prigonirile care nu au încetat să fie, încă din primul secol creștin. Creștinii, adică ortodocșii, au fost în fiecare secol prigoniți de cei care nu erau creștini, eretici, păgâni sau atei.

În principiu, dacă ai studiat teologia, nu ar mai trebui să te preocupe astfel de întrebări, ci să știi deja răspunsul la ele, fiindcă plecăm de la prezumția că l-ai căutat și l-ai găsit, răspunsul.

Pentru o mai adâncă înțelegere la răspunsul căutat de tine, îți recomand călduros, o carte ușor de citit, te asigur, și mult prea profundă pentru secolul semidoct în care trăim, o carte ca un colac de salvare pentru toți cei care se numesc creștini, ortodocși sau eretici.

__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 26.04.2015 at 23:03:09.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 29.04.2015, 17:07:33
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
În primul rând felicitări pentru cartea pe care o citești. Îți doresc să o termini, citind-o cu atenție sporită, și să trăiești spre mântuire, ceea ce Dumnezeu îți descoperă din ea.

Noi suntem empirici. Suntem ai experienței. Noi avem isihasmul. Avem rugăciunea inimii. Avem despătimirea, luminarea și îndumnezeirea.
Noi spunem că harul și energiile lui Dumnezeu sunt necreate, nu spunem că sunt create, cum greșit spun cei din apusul căzut.

Apusul de când a devenit eretic, nimic patristic nu a mai înflorit în el. Scolastica ucide creștinismul, de aceea "bisericile" lor stau goale în Occident, sau se vând ca să devină hoteluri, muzee, sau proprietăți private. Duhul Sfânt, în expriența de secole din Biserica Mamă, anume Biserica Creștină, nu a permis ereziilor să intre și să o demoleze, iar acolo unde a intrat erezia, a plecat Duhul Sfânt. Drept mărturie stau ereziile apusului franco-latinilor, sau "romano-catolicilor".
Iar un alt semn al autenticității credinței noastre, sunt prigonirile care nu au încetat să fie, încă din primul secol creștin. Creștinii, adică ortodocșii, au fost în fiecare secol prigoniți de cei care nu erau creștini, eretici, păgâni sau atei.

În principiu, dacă ai studiat teologia, nu ar mai trebui să te preocupe astfel de întrebări, ci să știi deja răspunsul la ele, fiindcă plecăm de la prezumția că l-ai căutat și l-ai găsit, răspunsul.

Pentru o mai adâncă înțelegere la răspunsul căutat de tine, îți recomand călduros, o carte ușor de citit, te asigur, și mult prea profundă pentru secolul semidoct în care trăim, o carte ca un colac de salvare pentru toți cei care se numesc creștini, ortodocși sau eretici.

Iti multumesc, Igor, mi-a placut mult si raspunsul tau. Inca nu am studiat teologia, sunt la inceput si o studiez cu placere, imi procur o baza bine solidificata pe cand voi incepe facultatea de Teologie la toamna (cu voia lui Dumnezeu).

Vreau sa spun ca teologia noastra ortodoxa este o perla de mare pret, si are o adancime de nedescris, chiar eu zicand asta care nici nu m-am adancit bine in ea, dar sugerez tuturor sa o studieze, ca multi nu stiu ce comoara pierd!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 29.04.2015, 21:34:50
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Rationalismul presupune existenta unei codificarii comunicare
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 18.05.2015, 17:59:01
Capy Capy is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 189
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Buna tuturor. Citesc momentan din cartea "Apologetica Ortodoxa" si desi este grea pentru mine o citesc cu placere. In carte se "condamna" scolastica rationalista care se dezvolta mai mult si mai mult in Apus si ca rationalismul nu e bine placut credintei, sau cam asa ceva. Dar atunci, care este contrarul ortodox al acestui principiu? Daca Apusul este rationalist, noi ce suntem?
Este firesc ca și rațiunea să își aibă rolul ei, însă nu trebuie confundată rațiunea cu raționalismul. Raționalismul este specific umanismului iluminist occidental care și-a declarat autonomia față de Dumnezeu considerând că, pentru a se conduce în viață le este suficientă propria rațiunea din care și-au făcut idol.

Există o mare deosebire între a fi cineva rațional și a fi cineva raționalist. Dumnezeu a lăsat omului rațiunea pentru a se sluji de ea în viața de zi cu zi, ci nu pentru a-și face idol din rațiune. Omul rațional este cel care se slujește corect de rațiune în lumina lui Hristos, pe când omul raționalist este cel care își face idol din rațiunea umană. Cum este și exemplul următor:

"Credințele religioase sunt doar niște rămășițe din pruncia inteligenței umane. Ele vor dispărea pe măsură ce vom adopta rațiunea și știința ca ghiduri călăuzitoare." (Bertrand Russell)

Acesta este motivul pentru care mintea trebuie să fie luminată de harul dumnezeiesc. Din mintea bolnavă și întunecată care nu este luminată de harul dumnezeiesc, fiindcă nu are cunoașterea cea duhovnicească și adevărată, provine gândirea bolnavă și întunecată.

Așadar, din cele spuse nu rezultă că ar trebui anulată activitate minții, ci rezultă că mintea are nevoie de asistența harului dumnezeiesc pentru a gândi și a acționa în conformitate cu voia lui Dumnezeu.

"Cuvântul nous are felurite accepții în învățătura patristică. El se referă fie la suflet, fie la inimă, fie chiar la energia sufletului, însă nous este, în primul rând, ochiul sufletului, partea cea mai curată a sufletului, atenția cea mai înaltă. Se mai numește și energie noetică (mintală), clar nu se identifică cu rațiunea (logos)." (ÎPS Vlachos)

"sufletul omului are o lucrare înțelegătoare-noetică (noerá enérgeia) și una raț›ională (logikí enérgeia), mintea (nous) -€“ prin care se desfăș™oară lucrarea înțelegătoare-noetică (noerá enérgeia) - fiind prima care pătimește, se dezorientează, se îndepărtează de Dumnezeu, este robită de un anume gând sau închipuire, se amestecă cu plăcerea ț™i apoi este atrasă de partea poftitoare ș™i partea mânioasă a sufletului, cu urmarea săvârș™irii păcatului. Iar când păcatul se repetă, atunci devine patimă. Prin urmare, este de trebuință vindecarea puterilor sufletului - adică a părț›ii raț›ionale, a celei poftitoare și a celei mânioase - ș™i, desigur, trebuie să se lumineze mintea (nous) a omului." (ÎPS Vlachos)

Există o foarte strânsă legătură între "vederea lui Dumnezeu" și "cunoașterea lui Dumnezeu". Pentru Sfinții Părinții sunt două realități aproape sinonime fiind strâns legate una de alta. De aceea nu există "cunoașterea lui Dumnezeu" fără "vederea lui Dumnezeu" așa cum nu există "vederea lui Dumnezeu" fără "cunoașterea lui Dumnezeu".

Sf. Simeon Noul Teolog explică foarte limpede că "Nu cunoașterea este lumină, ci Lumina este cunoașterea." El se referă la lumina dumnezeiască necreată, la harul dumnezeiesc necreat, care se mai numește și "slava lui Dumnezeu" (Romani 3:23), "lumina Feței Sale" (Ps. 88, 16; Ps. 4, 6) "strălucirea Feței Lui" (Ps. 17, 14), "putere de sus" (Luca 24, 49) etc...

Iar Sfântul Grigorie Palama expică: "Dumnezeu este numit lumină nu după esența Sa, ci după energia Sa".

La această cunoaștere se referă și Troparul Nașterii Domnului când spune: "Nașterea Ta Hristoase, Dumnezeul nostru, Răsărit-a lumii lumina cunoștinței, Că-ntru dânsa cei ce slujeau stelelor, De la stea s-au învățat Să se-nchine Ție, Soarelui Dreptății Și să Te cunoască pe Tine, Răsăritul cel de sus. Doamne, mărire Ție!"

La aceeași cunoaștere și lumină se referă și textul din "Pavecernița Mică" în care se spune:
"Doamne, scăpare Te-ai făcut nouă în neam și în neam. Eu am zis : Doamne, miluiește-mă, vindecă sufletul meu, că am greșit Ție. Doamne, la Tine am scăpat, învață-mă să fac voia Ta, că Tu ești Dumnezeul Meu. Că la Tine este izvorul vieții, întru lumina Ta vom vedea lumina. Tinde mila Ta celor ce te cunosc pe Tine."

Iar viața veșnică aceasta este: Să Te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat, și pe Iisus Hristos, pe Care L-ai trimis. (Ioan 17:3)

"Pe Dumnezeu nimeni nu L-a văzut vreodată; Fiul cel Unul-Născut, Care este în sânul Tatălui, Acela L-a făcut cunoscut." (Ioan 1, 18)

În rânduiala înmormântării mirenilor se spune că: "Pe Dumnezeu a-€‘L vedea nu este cu putință oamenilor..."
Mântuitorul spune însă:"€œFericiți cei curați cu inima, că aceia vor vedea pe Dumnezeu€" (Matei 5, 8).

De aici se poate înțelege limpede că Același Dumnezeu este atât unul în ființă și Întreit în Persoane, cât și energie necreată. Ființa Sa divină nu poate fi văzută, însă energia Sa divină necreată poate fi văzută ca lumină necreată, așa cum citim în viețile mai multor Sfinți.

"Lumina era cea adevărată, Care, venind în lume, luminează pe tot omul.
În lume era și lumea printr'Însul s'a făcut, dar lumea nu L-a cunoscut.
Întru ale Sale a venit, dar ai Săi nu L-au primit.
Dar celor câți L-au primit, care cred întru numele Lui, le-a dat putere să devină fii ai lui Dumnezeu,
cei ce nu din sânge, nici din voie trupească, nici din vrere bărbătească, ci de la Dumnezeu s'au născut.
Și Cuvântul trup S'a făcut și S'a sălășluit întru noi; și noi văzutu-I-am slava ca pe slava Unuia-Născut din Tatăl, plin de har și de adevăr." (Ioan 1:9-14)

În legătură cu această temă îți recomand să citești capitolul "Cunoașterea/vederea lui Dumnezeu" din cartea "Terapeutica bolilor spirituale" scrisă de teologul Jean Claude Larchet.

Cuviosul Sofronie Saharov - chiar dacă în context vorbește despre budism, este vorba și despre raționalism - spunea că: "In budism, oamenii încearcă să facă o smucitură sau o sfâșiere și să ajungă în nirvana. Dezvoltă o țintă într-o teorie misticistă, văd lumina zidită a cugetului lor, și asta s-a petrecut în mod similar și la Plotin, la neoplatonicieni. Părinții au știut asta, pe care o putem numi nor, dar trec peste ea și ajung la vederea luminii necreate. Atunci trăiesc faptul că lumina vine din Persoană și nu dintr-o idee și simt legătura personală cu Dumnezeu și în același timp dezvoltă o mare dragoste față de Dumnezeu și față de toată lumea, pănă la martiriu și ură de sine."

Setea cea mai adâncă a omului este pentru adevăr - iar vestea cea bună, Evanghelia, e că Adevărul nu este o idee abstractă, ci o Persoană: Dumnezeu-Omul Iisus Hristos!

Acesta este principalul motiv pentru care "cunoașterea lui Dumnezeu" nu trebuie confundată cu "cunoașterea despre Dumnezeu" adică cu informația despre Dumnezeu. Una este să știi multe despre Dumnezeu din cărți sau din diferite texte pe care le-ai citit și altceva este să-L cunoști pe Dumnezeu dintr-o experiere și comuniune duhovnicească / harică cu Dumnezeu. Multa informație despre Dumnezeu fără trăirea unei vieți în Hristos și comuniune duhovnicească cu Dumnezeu, nu duce automat la "cunoașterea lui Dumnezeu", ci mai degrabă la un raționalism sec despre Dumnezeu.

Last edited by Capy; 27.12.2016 at 09:24:28.
Reply With Quote
Răspunde