Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 13.03.2016, 22:42:24
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Necuratul s-a instalat mai întâi în mintea lui și de-acolo trebuie alungat. Cât v-ar fi dracii de antipatici, nu-i subestimați: ei știu mai multe despre noi decât credem, sau ne place nouă să credem.

Emanuel: ai iubit vreodată, sau iubești pe cineva tare, tare de tot, părinți, frați, mentori, prieteni sau prietene?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #42  
Vechi 13.03.2016, 22:46:07
Allexa Allexa is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.10.2015
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Emanuel971 Vezi mesajul
Pai nu stie deja?Diavolii nu stiu faptele si vorbele oamenilor?
Eu spuneam că nu poate ști ce se întâmplă în Taina Sfintei Spovedanii. Cunoaște ce lăsăm noi să se vadă prin fapte și vorbe, da.
__________________
...Și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm!
Reply With Quote
  #43  
Vechi 13.03.2016, 22:47:34
Allexa Allexa is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.10.2015
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailc Vezi mesajul
necuratul s-a instalat mai întâi în mintea lui și de-acolo trebuie alungat. Cât v-ar fi dracii de antipatici, nu-i subestimați: Ei știu mai multe despre noi decât credem, sau ne place nouă să credem.
Da, adevărat!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 13.03.2016, 23:03:38
Emanuel971 Emanuel971 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.03.2016
Mesaje: 39
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Necuratul s-a instalat mai întâi în mintea lui și de-acolo trebuie alungat. Cât v-ar fi dracii de antipatici, nu-i subestimați: ei știu mai multe despre noi decât credem, sau ne place nouă să credem.

Emanuel: ai iubit vreodată, sau iubești pe cineva tare, tare de tot, părinți, frați, mentori, prieteni sau prietene?
Parintii,dar mai mult pe Dumnezeu.Am uitat sa precizez,de multe ori cand ma rog sau citesc din biblie imi vin in minte ganduri de hula la adresa Mantuitorului si a Duhului Sfant,niciodata impotriva Tatalui,nu stiu de ce,spontan,eu le combat de fiecare data
Reply With Quote
  #45  
Vechi 13.03.2016, 23:33:09
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Emanuel971 Vezi mesajul
Parintii,dar mai mult pe Dumnezeu.Am uitat sa precizez,de multe ori cand ma rog sau citesc din biblie imi vin in minte ganduri de hula la adresa Mantuitorului si a Duhului Sfant,niciodata impotriva Tatalui,nu stiu de ce,spontan,eu le combat de fiecare data
Excepțional! Dacă-l iubești cu adevărat pe Dumnezeu, atunci cu siguranță nu mai vrei să bați piroane în mâinile Fiului Său, nu?
Când păcătuim asta facem: ne alăturăm romanilor care I-au străpuns mâinile și picioarele cu niște cuie mari, special concepute pentru a chinui omul cât mai dureros posibil.
Pe bune, nu glumesc! Ai fost la duhovnic, făgăduind în inima ta lui Dumnezeu că nu-I chinui Copilul, în cârdășie cu niște brute care nu știu ce fac.

Dacă începe satana să-ți zgândăre poftele, spune-i lui Dumnezeu că-L iubești așa de tare, de nu mai vrei cu nici un chip să-L întristezi și ai să rabzi arsura patimii ca un mucenic.
Dintre toți oamenii care au trăit vreodată pe pământ, pe mucenici i-a iubit Tatăl cel mai tare, făcându-i biruitori asupra diavolilor.

Dă plăcerea păcatului de câteva clipe pe bucuria de a iubi cu adevărat pe Dumnezeu, cu fapta nu doar cu vorba. Nici o satisfacție din lume nu se compară cu asta, crede-mă!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 13.03.2016 at 23:42:08.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 14.03.2016, 02:41:59
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Mihailc
Excepțional! Dacă-l iubești cu adevărat pe Dumnezeu, atunci cu siguranță nu mai vrei să bați piroane în mâinile Fiului Său, nu?
Când păcătuim asta facem: ne alăturăm romanilor care I-au străpuns mâinile și picioarele cu niște cuie mari, special concepute pentru a chinui omul cât mai dureros posibil.
Pe bune, nu glumesc! Ai fost la duhovnic, făgăduind în inima ta lui Dumnezeu că nu-I chinui Copilul, în cârdășie cu niște brute care nu știu ce fac.

Dacă începe satana să-ți zgândăre poftele, spune-i lui Dumnezeu că-L iubești așa de tare, de nu mai vrei cu nici un chip să-L întristezi și ai să rabzi arsura patimii ca un mucenic.
Dintre toți oamenii care au trăit vreodată pe pământ, pe mucenici i-a iubit Tatăl cel mai tare, făcându-i biruitori asupra diavolilor.

Dă plăcerea păcatului de câteva clipe pe bucuria de a iubi cu adevărat pe Dumnezeu, cu fapta nu doar cu vorba. Nici o satisfacție din lume nu se compară cu asta, crede-mă!
Mihaita,tu te crezi mai destept decat duhovnicul lui.Vorbele tale nu par ale unuia care le zice din experienta ci ale unuia care vrea sa se laude.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #47  
Vechi 14.03.2016, 03:17:11
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Mihaita,tu te crezi mai destept decat duhovnicul lui.Vorbele tale nu par ale unuia care le zice din experienta ci ale unuia care vrea sa se laude.
Ce să zic măi Păsărilă, dacă atâta au văzut ochișorii tăi sectari din văzduhurile unde petreci împreună ceilalți zburători rezidenți acolo...!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #48  
Vechi 14.03.2016, 03:20:51
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Emanuel971 Vezi mesajul
... cand ma rog sau citesc din biblie imi vin in minte ganduri de hula la adresa Mantuitorului si a Duhului Sfant,niciodata impotriva Tatalui,nu stiu de ce,spontan,eu le combat de fiecare data
Presupun ca le combati prin aceea ca nu le dai atentie si continui sa te rogi.
Ca altfel, a te lua cu ele in "bete" inseamna de fapt a le primi in camara ta... Acolo unde, din ce scrii, reiese ca tu Il voiesti doar pe Hristos.

In fine, acestea sunt treburi care se discuta la spovedanie. Treburi duhovnicesti.
P.S. Ma alatur si eu opiniei pe care ti-a transmis-o Mihai. Acesta este, din cate cunosc, sensul in care merge sanatos pocainta noastra, a crestinilor. In orice caz, acest mesaj este transmis mereu de duhovnicii nostri, de Parinti, de toti marturisitorii demni de incredere din Biserica noastra.

Last edited by ahilpterodactil; 14.03.2016 at 03:28:29.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 14.03.2016, 11:14:24
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Necuratul s-a instalat mai întâi în mintea lui și de-acolo trebuie alungat. Cât v-ar fi dracii de antipatici, nu-i subestimați: ei știu mai multe despre noi decât credem, sau ne place nouă să credem.
au milenii de experienta
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #50  
Vechi 15.03.2016, 05:30:23
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Emanuel971 Vezi mesajul
... de multe ori cand ma rog sau citesc din biblie imi vin in minte ganduri de hula la adresa Mantuitorului si a Duhului Sfant,niciodata impotriva Tatalui,nu stiu de ce,spontan,eu le combat de fiecare data
De vin asupra noastra gânduri fara voie, sa fim siguri ca iubim cauzele lor; iar de vin gânduri cu voie, iubim si lucrurile spre care se îndreapta.
(Marcu Ascetul)


*

Un gând care zaboveste arata împatimirea omului. Iar daca e alungat repede, arata razboi si împotrivire.
(Marcu Ascetul)


*

Rugaciunea neîmprastiata e semn de iubire fata de Dumnezeu la cel ce staruie în ea. Negrija de ea si împrastierea ei e dovada iubirii de placeri.
(Marcu Ascetul)


*

Radacinile gândurilor sunt pacatele vazute, pe care le savârsim cu mâinile, cu picioarele si cu gura.
(Marcu Ascetul)


*

Nu poate sta de vorba cu patima în minte cel ce nu iubeste pricinile ei.
(Marcu Ascetul)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare