Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.03.2011, 11:24:17
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

Aceste 40 liturghii se fac atat ptr.vii cit si ptr,adormiti.,se pot da in acelasi timp ,la oricare biserica,insa foarte bine este sa se trimita si la manastiri ,deoarece acolo se pomenesc zilnic aceste pomelnice.Eu personal ,de multi ani fac acest lucru,si am grija sa-mi pomenesc rudele si nu numai ,atat la vii cit si la adormiti,timp in care si eu fac rugaciuni acasa ,dupa puterea si nevointa mea personala.Doamne Ajuta!!!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.03.2011, 11:47:24
maria25 maria25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 88hharalambos Vezi mesajul
Acolo unde se slujeste zilnic, se poate in doua feluri, dupa cum auzim la heruvic, cand se face pomenire in general : Pe cei care au adus, si pentru cei care s-au adus aceste cinstite daruri.

1. Aducand darul la altar: prescuri, vin, lumanari pt 40 de zile + pomelnicul cu oarecare suma( adica munca celui care slujeste aceste zile) care o va spune cei care slujesc, eventual de intrebat, pt ca in unele locuri se plateste contravaloarea acestor produse, iar preotul respectiv se ingrijeste el de toate cele de trebuinta; asta e varianta costisitoare, dar care se considera Liturghia facuta exclusiv pt persoanele respective si este cel mai bine.

2. Doar simpla pomenire pe o perioada de 40 de zile sa zicem, pt ca la o liturghie se pot pomenii si alte persoane chiar daca nu au adus toti acele daruri, aici tr de vazut cam cat socot cei din manastirea sau biserica respectiva pomenitul pt acest timp, de ex 10 ron, sau unii nu au pretentii deloc.

Dar trebuie de specificat pe pomelnic 40 de Liturghii, pt ca alt fel s-ar putea sa se pomenesca pe la acatist sau pe la alte laude.

In acest timp trebuie sa se roage personal si cei care vor acest lucru, eventual cu post si abstinenta in casatorie de la relatii, pt ca Dumnezeu sa asculte rugaciunea; este foarte bine de facut milostenii celor in nevoi, in numele celui care se face pomenirea in acest timp, dar f important ca, cei care vor acest lucru sa aiba viata curata ortodoxa tot timpul, adica sa fie traitori nu formalisti care traiesc in pacate de moarte.

Apoi acsestea trebuie facute cu daruire nu cu cartire, aceasta nu e o pretentie a bisericii, ci doar o indrumare, o posibilitate de mantuire pt cel mutat de la noi, dar noi suntem liberi sa o facem sau nu.
Apoi bunica trebuie sa fie si ea ortodoxa, apoi tr de stiut ca aceste pomeniri/ Liturghii facute, nu garanteza 100% ca il vor mantuii pe cel pomenit indiferent cum, totul ramane la latitudinea Lui Dumnezeu, din partea noastra este o implorare a milei Lui Dumnezeu, si o datorie morala; conteaza f mult viata celui care a trait, precum si a celui care face liturghia, precum si a celui care vrea acest lucru.
Nu se face nimic la urma( doar daca sunt alte obiceiuri locale, atunci nu stiu).

Este bine si cei care vor pomenirea ca in acest timp( interval) sa vina cat se poate de des la Biserica( daca exista posibilitate) si eventual sa se spovedeasca si impartaseasca, daca nu au impediment.
Multumesc tare mult pentru raspuns.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.03.2011, 18:38:46
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria25 Vezi mesajul
Multumesc tare mult pentru raspuns.
Maria25, daca esti din Bucuresti, te poti duce la Manastirea Cernica, unde o pot pomeni pe bunica ta un an intreg la liturghie, iar primele 40 de liturghii sunt urmate si de parastas (e pret fix, 40 lei). Daca te duci sa dai 40 de liturghii, intereseaza-te sa le dai la o manastire sau catedrala (mitropolie, patriarhie) la care se slujeste zilnic Sfanta Liturghie. Anumite manastiri, precum Cernica sau Radu-Voda fac zilnic si slujba parastasului (mai putin duminica), deci ar fi bine ca pe langa cele 40 de liturghii, sa fie pomenita si la 40 de parastase. Mare atentie - persoana care da pomelnicul la altar - dar si milosteniile - nu trebuie sa traiasca cu cineva fiind necununata (ca sa nu zic altfel) si sa nu aiba pacate grele nemarturisite.

Ca rugaciuni personale pentru adormiti - http://www.crestinortodox.ro/rugaciu...iti-72595.html si acatistul - http://logos.md/rugaciuni/acatiste/adormiti. Paraclisul Maicii Domnului ajuta, psalmii, acatistele sfintilor (pentru a-i ruga sa mijloceasca prin rugaciunile lor pentru mantuirea bunicii tale). Totul se face cu dragoste si credinta...

De asemenea, vezi ca pana in sambata lui Lazar, se fac pomeniri in fiecare sambata pentru morti, deci ii poti pregati si tu o coliva si, eventual, niste pachetele. Cand dai de pomana, spui (tare sau in gand): "pentru sufletul bunicii mele / roabei lui Dumnezeu X.", iar persoana care primeste pomana este indicat sa spuna "Bogdaproste" sau, pe romaneste, "Dumnezeu s-o ierte".

Dumnezeu s-o ierte pe bunica ta.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 04.03.2011, 18:51:41
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Aceste liturghii se dau numai pentru morti? eu as vrea sa stiu daca se dau pentru cei vii, membrii familiei mele au nevoie de putin ajutor. Doamne ajuta.
Mataluta ce faci duminica dimineata? Sfanta Liturghie este cea mai importanta slujba a Bisericii noastre si se face duminica si in sarbatori, la bisericile de cartier, si zilnic in manastiri si catedrale.Te trezesti si tu duminica dimineata (incearca sa ajungi pana in ora 9 - chiar daca multi dau liturghii pana la sfarsitul slujbei - inainte putin ca preotul sa zica "Binecuvantata este Imparatia...", fraza care marcheaza inceputul Sfintei Liturghii), iei o foaie de hartie pe care scrii, ca titlu, Sfanta Liturghie, iar apoi, pe doua coloane, VII si ADORMITI. Completezi coloanele cu viii si adormitii tai, pui un ban in hartiuta, iei o lumanare si o prescura (40 de bani fiecare) si te duci la altar cu darul tau. Poti da pomelnicul si la o manastire pe mai multe zile, insa recomandat este ca persoanele care se trec acolo sa si participe la slujba.

Despre Sfanta Liturghie poti citi foarte pe scurt aici - http://www.ortho-logia.com/Romanian/...natainelor.htm
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 14.03.2011, 15:43:20
maria25 maria25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Maria25, daca esti din Bucuresti, te poti duce la Manastirea Cernica, unde o pot pomeni pe bunica ta un an intreg la liturghie, iar primele 40 de liturghii sunt urmate si de parastas (e pret fix, 40 lei). Daca te duci sa dai 40 de liturghii, intereseaza-te sa le dai la o manastire sau catedrala (mitropolie, patriarhie) la care se slujeste zilnic Sfanta Liturghie. Anumite manastiri, precum Cernica sau Radu-Voda fac zilnic si slujba parastasului (mai putin duminica), deci ar fi bine ca pe langa cele 40 de liturghii, sa fie pomenita si la 40 de parastase. Mare atentie - persoana care da pomelnicul la altar - dar si milosteniile - nu trebuie sa traiasca cu cineva fiind necununata (ca sa nu zic altfel) si sa nu aiba pacate grele nemarturisite.

Ca rugaciuni personale pentru adormiti - http://www.crestinortodox.ro/rugaciu...iti-72595.html si acatistul - http://logos.md/rugaciuni/acatiste/adormiti. Paraclisul Maicii Domnului ajuta, psalmii, acatistele sfintilor (pentru a-i ruga sa mijloceasca prin rugaciunile lor pentru mantuirea bunicii tale). Totul se face cu dragoste si credinta...

De asemenea, vezi ca pana in sambata lui Lazar, se fac pomeniri in fiecare sambata pentru morti, deci ii poti pregati si tu o coliva si, eventual, niste pachetele. Cand dai de pomana, spui (tare sau in gand): "pentru sufletul bunicii mele / roabei lui Dumnezeu X.", iar persoana care primeste pomana este indicat sa spuna "Bogdaproste" sau, pe romaneste, "Dumnezeu s-o ierte".

Dumnezeu s-o ierte pe bunica ta.
Multumesc frumos pentru raspuns.

Am luat astazi hartiuta de la biserica pentru cele 40 de liturghii. Trebuie sa scriu numele celor vii si morti si sa duc 1kg faina, 1kg arpacas, 1 sticla vin infundat (nu stiu cum e asta cu vinul infundat), 1 sticla ulei, tamaie, fitile, lumanari si mir.

Pana vineri trebuie sa le duc ca sa citesca de sambata preotul.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 20.06.2011, 18:00:20
VictorS
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Buna ziua

Am si eu cateva intrebari in legatura cu 40 de liturghii. Se pot da si pentru impacare cu sotia si reunirea familiei ? Am inteles ca se pot da la Manastirea Cernica, cu cine anume trebuie sa vorbesc acolo ca sa aflu exact cum trebuie sa procedez ?

Multumesc
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.06.2011, 19:05:05
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VictorS Vezi mesajul
Buna ziua

Am si eu cateva intrebari in legatura cu 40 de liturghii. Se pot da si pentru impacare cu sotia si reunirea familiei ? Am inteles ca se pot da la Manastirea Cernica, cu cine anume trebuie sa vorbesc acolo ca sa aflu exact cum trebuie sa procedez ?

Multumesc
Cele 40 de liturghii se pot da la orice manastire. Nu sunt un mijloc magic prin care se poate obtine ceva. Dvs, cand mergeti duminica la biserica, dati la altar un pomelnic cu viii si mortii, pe care ii pomeneste preotul la slujba Sfintei liturghii, laSfantul Jerfelnic. Asa se procedeaza si acum, numai ca acel pomelnic va fi citit 40 de zile consecutiv.

Dar dvs trebuie sa luati mai intai legatura cu un preot, la care sa va spovediti si cu care sa analizati cauzele care au dus la destramarea familiei si cum pot fi acestea inlaturate. E bine sa fiti pomeniti la slujbele Bisericii (dintre care Liturghia e cea mai importanta), dar trebuie sa participati si la ele si trebuie si rugaciune personala, si post (azi tocmai ce am intrat in postul Sfintilor Apostoli Petru si Pavel), si spovedanie, si impartasanie, si fapte bune...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.06.2011, 21:55:40
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VictorS Vezi mesajul
Buna ziua

Am si eu cateva intrebari in legatura cu 40 de liturghii. Se pot da si pentru impacare cu sotia si reunirea familiei ? Am inteles ca se pot da la Manastirea Cernica, cu cine anume trebuie sa vorbesc acolo ca sa aflu exact cum trebuie sa procedez ?

Multumesc
Rugaciunea trebuie sa fie continua si unita cu cea a Bisericii, in sensul ca nu asteptati ca preotul sa se roage si dumneavoastra mai putin sau deloc.Cele 40 de Liturghii sunt foarte importante dar trebuie reinnoite si participarea la slujbe.
Trebuie sa existe si rugaciunea personala! Cele scrise de Glykys trebuie luate aminte!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.06.2011, 10:22:47
VictorS
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc frumos pentru raspunsuri

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Dvs, cand mergeti duminica la biserica, dati la altar un pomelnic cu viii si mortii, pe care ii pomeneste preotul la slujba Sfintei liturghii, laSfantul Jerfelnic. Asa se procedeaza si acum, numai ca acel pomelnic va fi citit 40 de zile consecutiv.
Nu cunosc prea bine obiceiurile din biserica dar vreau sa invat. Puteti va rog sa-mi explicati ce este acela un pomelnic ? Am inteles ca se da si un biletel preotului, pe acel biletel se trece pentru ce anume ma rog sau cum se face?

Multumesc
Reply With Quote
  #30  
Vechi 21.06.2011, 10:54:12
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VictorS Vezi mesajul
Multumesc frumos pentru raspunsuri


Nu cunosc prea bine obiceiurile din biserica dar vreau sa invat. Puteti va rog sa-mi explicati ce este acela un pomelnic ? Am inteles ca se da si un biletel preotului, pe acel biletel se trece pentru ce anume ma rog sau cum se face?

Multumesc
Nici mie nu imi era clar ce este pomelnic.
Daca vrem sa pomenim pe cineva la sf.Liturghie este bine ca acea persoana sa nu aiba pacate grele nemarturisite , sa nu fie necununata sau eretica.
Pt.cei adormiti nu se pomenesc sinucigasii si necununatii.
Daca vrem sa pomenim la sf.Liturghie se scrie sus SFanta Liturghie
Sub Sfanta Liturghie se scrie :Vii
Apoi se insiruie cei pt.care ne rugam
Pomelnicul cuprinde si pe cei care nu pot fi pomeniti la sf.Liturghie si poate fi citit la slujba vecerniei ,de exemplu ,nu la sf.Liturghie.
Este bine daca sunteti din Bucuresti sa mergeti la man.Radu Voda.
Mai aveti Schitul Darvari sau man.Antim.
In dreptul persoanei pomenite puteti scrie :bolnav ,ajutor la examen sau intelegere in casatorie ,luminarea mintii ,ce credeti d-voastra.
Eu la sf.Maslu scriu in dreptul unei persoane patima fumatului daca acea persoana fumeaza.

Last edited by anita; 21.06.2011 at 10:56:29.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Minunea cu slujirea Sf. Liturghii de catre 3 copii yo_mama_cool Intamplari adevarate 4 14.08.2013 22:40:32
Liturghii multiple Hector Sfanta Liturghie 3 09.09.2010 18:48:00
Talcuirea Dumnezeiestii Liturghii andrei_im Teologie si Stiinta 6 04.02.2010 23:47:26
Ingerul pazitor in timpul Sfintei Liturghii giovaninnaa Sfanta Liturghie 6 11.09.2009 14:52:27
istoria Sfintei Liturghii catalinabalhui Sfanta Liturghie 2 23.04.2009 01:12:33