Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.01.2007, 10:36:42
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

Sint motive intemeiate pentru care preotii sint de mir sau de manastire. Si Sfintele Sinoade au hotarit ca preotii de mir sa se casatoreasca, pe buna dreptate. Si ei sint duhovnicii cei mai potriviti pentru popor.
Este o randuiala deosebita pentru fiecare, calugar sau mirean, dupa viata pe care o are. Ierarhia valorilor si a prioritatilor e diferita, si viata iti da alte incercari. Nu inseamna ca Dumnezeu nu ocupa primul loc pentru fiecare, dar modul cum ne raportam la El in situatii atit de diferite are unele aspecte specifice.

Daca in vremurile astea insa sint atit de multi care cauta duhovnici in manastiri, e de inteles. Preotii de mir sint de multe ori prea preocupati de cele lumesti si nu acorda timpul si importanta pe care le cer o taina asa de mare.
Apoi dorinta unora de a urca treptele unei vieti duhovnicesti, ( poate uneori prea repede), ii face sa caute mai departe caci asteptarile preotului locului fiind date de nivelul mediu al oamenilor din zona.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.01.2007, 13:12:42
djdragonalb djdragonalb is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.01.2007
Mesaje: 22
Implicit

Pt Clausemi: :)
" in privinta diferentei dintre dreapta socoteala si iubire tot sfintii parinti au facut-o...nu e de la mine...inca nu am ajuns la stadiul desavarsirii si al experientelor personale atat de inalte sa ma pot pronunta cu atata precizie "

Nici nu am zis ca n-ar fi diferenta,ci doar ca nu mi-a placut placut afirmatia ca dreapta socoteala ar fi mai mare decat iubirea.Sfintii Parinti spun ca dreapta socoteala ar fi darul dat lor de Dumnezeu prin care pot distinge clar binele de rau,nu numai in prezent ci si in perspectiva.Dupa cum am zis,fiecare om trebuie sa-ncerce sa faca totul cu masura(masura-n toate), ca pana la dreapta socoteala mai e.Drumul este destul de lung si se face pas cu pas. Nici eu nu ma consider atat de desavarsit, dar ti-am vorbit doar ce am simtit si cred.Plus ca,din cate stiu, Mantuitorul n-a spus ca Dreapta socoteala ar fi legea/cea mai importanta,ci Iubirea(de Dumnezeu si de aproape).La fel si Sf Ap Pavel a spus ca dragostea e mai importanta chiar decat credinta si nadejdea.
Si apoi,cei ce ajung la dreapta socoteala au inceput cu iubirea,au ajuns in relatie cu Dumnezeu(El fiind Iubire,aceasta relatie tot de iubire este)si tocmai in virtutea acestei iubiri continue au si dreapta socoteala.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.01.2007, 14:33:00
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

pt.djdragonalb
Am impresia ca vorbim impreuna si ne intelegem separat :)
Eu ti-am dat ex.pr. Arsenie...trage si tu o concluzie...
Concluzia mea este ca nu poti face nimic fara dreapta socoteala,nici macar sa IUBESTI si ai vazut de ce...pt ca poti face mult rau cu cel mai mare sentiment si traire care este IUBIREA dupa spusele Mantuitorului si ale Sf.Ap.Pavel.
Cum se ajunge la dreapta socoteala nu era tema de dezbatut...normal ca are legatura cu tot ceea ce spune Hristos nu numai cu Iubirea...cuvinte si invataturi pe care trebuie sa ti le insusesti spre a putea sa-ti atingi telul,adica mantuirea.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.01.2007, 16:18:51
djdragonalb djdragonalb is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.01.2007
Mesaje: 22
Implicit

Pt Clausemi:

Mda!Cam asa e.Iti mulumesc pentru ce ai zis,mi-a placut si-ti dau dreptate.Dar am vrut sa-ti arat si partea ce mi s-a parut ca o neglijezi.Tu vorbesti despre MASURA si o numesti Dreapta Socoteala,care e altceva.Te inteleg caci,sincer sa fiu,si eu tot acum mi-am lamurit clar problema.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.01.2007, 16:32:24
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de djdragonalb
Pt Clausemi:

Mda!Cam asa e.Iti mulumesc pentru ce ai zis,mi-a placut si-ti dau dreptate.Dar am vrut sa-ti arat si partea ce mi s-a parut ca o neglijezi.Tu vorbesti despre MASURA si o numesti Dreapta Socoteala,care e altceva.Te inteleg caci,sincer sa fiu,si eu tot acum mi-am lamurit clar problema.
si se pare ca dumneata vorbesti despre dreapta socoteala numind-o masura, fireste, dar ce te faci cind te pune careva sa masori masura cu drepta socoteala a masurii dreptei socoteli? :cool:

Itzi spun eu ca nu stii cu cine te pui... asha ca las-o in pace pe Clausemi ca deocamdata e departe fatza de tine :angry:
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.01.2007, 16:42:02
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sovidiu
Citat:
În prealabil postat de djdragonalb
Pt Clausemi:

Mda!Cam asa e.Iti mulumesc pentru ce ai zis,mi-a placut si-ti dau dreptate.Dar am vrut sa-ti arat si partea ce mi s-a parut ca o neglijezi.Tu vorbesti despre MASURA si o numesti Dreapta Socoteala,care e altceva.Te inteleg caci,sincer sa fiu,si eu tot acum mi-am lamurit clar problema.
si se pare ca dumneata vorbesti despre dreapta socoteala numind-o masura, fireste, dar ce te faci cind te pune careva sa masori masura cu drepta socoteala a masurii dreptei socoteli? :cool:

Itzi spun eu ca nu stii cu cine te pui... asha ca las-o in pace pe Clausemi ca deocamdata e departe fatza de tine :angry:
Multumesc pt apreciere...dar daca tot ai fost amabil s-o constati nu vrei sa-mi spui si mie cam cat sunt de departe si fata de cine sau de ce?...ca nu vreau sa intre lumea pe aici la cine mai stie ce banuieli :)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.01.2007, 16:28:55
djdragonalb djdragonalb is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.01.2007
Mesaje: 22
Implicit

Pt sovidiu:

"Itzi spun eu ca nu stii cu cine te pui... asha ca las-o in pace pe Clausemi ca deocamdata e departe fatza de tine"

Da,nu stiu si as vrea sa-i stiu pe toti de pe acest forum.Dupa cum spunea un frate de manastire,oamenii ar trebui sa se cunoasca personal,mai mult decat "doar pe net".Am avut doar cdeva de spus fara sa ma intereseze cat de aproape-i fatza de mine.Eu iubesc/ma chinui sa iubesc pe toata lumea(inclusiv pe tine:)).
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.01.2007, 11:08:00
alexandra alexandra is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.10.2005
Locație: Cluj, Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Implicit

DUHOVNICI POT FI F. DIFERITI. LA MANASTIREA UNDE MA SPOVEDESC EU SUNT SI PREOTI BLANZI SI PREOTI ASPRI. FIECARE SA SE SPOVEDEASCA UNDE SE SINTE MAI BINE. IN ZIUA DE ASTAZI NU MAI SUNT NICI PREOTII DE MIR ASA CUM ERAU O DATA , TE CHIAMA LA IMPARTASIT CHIAR DACA AI PACATE OPRITOARE SUNT SI PREOTI BUNI DAR CARE II GASESTI GREU. EU M-AM SPOVEDIT INTAI LA UN PREOT DE MIR, DAR NU AM FOST MULTUMITA, PANA CAND AM FOST CU O CUNOSTINTA LA MANASTIREA UNDE MA SPOVEDESC SI ASTAZI. SUNT F. MULTUMITA SI IL IA PE FIECARE DE LA NIVELUL DUHOVNICESC LA CARE E. DACA NU POTI SA FACI CANONIL NU-I O PROBLEMA.CUM AM SPUS SUNT SI DUHOVNICI ASPRI, DAR CINE VREA SA SE DUCA ACOLO SA SE DUCA. NU TREBUIE SA JUDECAM CA TOTI PREOTII CALUGARI SUNT ASPRI, PT. CA NU SUNT TOTI ASA CUN NU TOTI PREOTII DE MIR SUNT BLANZI.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.01.2007, 14:45:38
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Aalin
Care din voi aveti ca duhovnic un preot calugar???
Cum vi se pare? Mai rigid? Mai bun? Mai deschis la minte? Mai ingaduitor?
Impresii? macar atat!!!
parerea mea este sa-ti cauti duhovnicul care te odihneste sufleteste frate nu cauta sa fie calugar sau nu , nu cauta sa fie aspru sau bun cauta doar sa te odineasca sufleteste la urma urmei cred ac asta e cel mai important lucru nu? si apoi nu exista duhovnis aspru este aspru daca tu mergi cu pacate grele...e adevarat ca sunt unii parinti care sunt mai ingaduitori la canoane,..dar tu vrei ingaduinta sau mantuire?? SF CUV EGIPTEANCA NU SA IMPARTASIT 47 DE ANI DAR CE TRAIRE AVEA IN INIMA EI.......iarta daca te-am suparat.....roaga-te cere ajutor la Maica Domnului si iti va scoate in cale duhovnicul de care ai nevoie, iata eu am plecat din orasul natal de la un duhovnic calugar, m-am mutat la mare distanta am plans mult si m-am framantat acolo aveam m-re si mergeam infiecare zi la Sf Liturghie aici nu mai e la fel...dar mi-a fost de folos de ce?? pentru ca am ivatat sa-l caut mai mult pe Hristos inlauntrul meu prin rugaciune...asa a venit linistea si acum mi-a randuit D-zeu un parinte tare bun care desi este preot de mir are atata dragoste smerenie si bunatate demne de un calugar...deci roaga-te si vei gasi duhovnicul potrivit , iertare
Reply With Quote
  #20  
Vechi 04.03.2007, 00:14:56
andrei.ierom andrei.ierom is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.02.2007
Mesaje: 42
Implicit

Draga Cristian Stefan, bine te-am regasit si pe acest topic. Hai sa rugam si pe "cineva" sa-si asume numele sau de botez ca sa nu fie un oarecare, ci un purtator de har. "Cineva" nu va scapa de suferinta sa cata vreme e un anonim oarecare.
In al doilea rand, te rog sa dai marturie ca cei din manastiri nu sunt "reprimati cum pot sa cunoasca imparatia lui Dumnezeu" si nici nu lucreaza "ca niste scali pt. bor". Cred ca ar fi primii pasi pentru ca "cineva" sa afle finalitatea buna a suferintei.
Cu dragoste si consideratie, ieromonah Andrei.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cazare la manastiri ffflorina Generalitati 2 11.07.2012 11:58:51
Manastiri anaxor Generalitati 5 12.01.2008 14:39:07