Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.01.2007, 17:59:17
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Eram in statiune. Tin minte ca a fost o vara rece si foarte ploioasa. Vrabiutele veneau cam in fiecare zi sa ceara de mancare. Dupa ce s-a terminat malaiul luat de mine de la bucatarie, i-am spus cameristei sa stranga cu matura malaiul de pe jos, din jurul farfuriei, si sa-l puna pe farfurie. Vrabiutele nu au vrut cu nici un chip sa manance. Se adunau in jurul farfuriei si incepeau sa ciripeasca tare. La fal, nu am inteles ce voiau. Nici de paine nu s-au atins. Peste vreo doua zile am spalat frfuria, am mai cerut de la bucatarie malai si numai atunci am inteles ca sunt niste fiinte extrem de curate si ca, la fel, ceea ce mananca trebuie sa fie curat.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 31.01.2007, 19:25:23
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

S-au pus multe intrebari despre iubire .
Vad ca le ocolim , nu ne place sa vorbim de asa ceva .
Eu am auzit ca Sfintii au iubit lumea (oamenii) , fara deosebire acceptandu-i pe toti ca pe creatia lui Dumnezeu .
Poate cineva sa -mi spuna cam cum s-ar intelege acest lucru ?
Sper sa nu va speriati si s-o luati la fuga !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
maria .
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.07.2009, 12:34:02
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55 Vezi mesajul
1. Iubiti lumea? Daca da, cum. Daca nu, de ce?
2. Iubiti aproapele? Cu citi sinteti certati, pe citi uriti? Ati cerut vreodata iertare? Dece nu?
3. Iubiti animalele? si salbatice, si pasarile? ati hranit vreun animal
salbatec sau pasare in nevoie?
4. Iubiti si respectati mediul inconjurator? Aveti mustrari de constiinta daca ati aruncat o hirtie la atimplare, sau n-ati platit taxa pe parcare, sau umblati prin padure aiurea fara sa respectati cararile neprotejind astfel natura, sau la schi mergeti aiurea nerespectind pistele, etc.
[COLOR=darkred]Ma straduiesc[/COLOR] mereu, dupa puteri, sa am grija de natura, gandind ca este pacat a distruge chiar si cel mai mic lucru de pe pamant. Tot asa, ma gandesc ca ai mei copii vor trai intr'i lume pe care eu insumi am distrus'o. Nu as putea rabda aceasta.

Raportarea proasta a omului la faptura lui Dumnezeu, natura si om, a dus la toate problemele actuale: incalzire globala, razboaie, crize, etc. Sa salvam ce mai putem, adica sa iubim pe om si sa ne distrugem cele oferite de natura. [COLOR=darkred]Natura ne'a fost data in grija, nu in exploatare.[/COLOR]

Insasi natura va da seama despre cele pe care i le'am facut.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.07.2009, 17:18:10
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Omul este preotul si duhovnicul creatiei. Aceasta este vocatia omului dintru-nceput. Din pacate, in societatea consumista in care traim, ne-am instrainat de ea, cu toate ca azi se cere cel mai mult constientizata.

Exploatarea fara discernamant isi are reversul ei, deoarece, chiar daca, pe moment, ne credem mai bogati sau mai puternici, de fapt, saracim, slabim. Nepretuind lumea, acest minunat dar, nu-l pretuim nici pe Daruitor. Iar pentru asta toti vom da seama.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 03.07.2009, 17:57:43
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55 Vezi mesajul
Asi dori sa pun citeva intrebari :
1 .Iubiti lumea ? Daca da ,cum . Daca nu , dece ?
1 .Iubiti aproapele ? Cu citi sinteti certati , pe citi uriti ?
Ati cerut vreodata iertare ? Dece nu ?
3 .Iubiti animalele ? si salbatice ,si pasarile ? ati hranit vreun animal
salbatec sau pasare in nevoie ?
4 .Iubiti si respectati mediul inconjurator ? Pareri !
Aveti mustrari de constiinta daca ati aruncat o hirtie la atimplare ,sau
n-ati platit taxa pe parcare , sau umblati prin padure aiurea fara sa
respectati cararile neprotejind astfel natura , sau la schi mergeti aiurea
nerespectind pistele........etc .
Credeti ca totule e in regula daca nu va vede nimeni ?
Cred ca cine nu iubeste acestea este departe de a-L intelege si iubi pe Dumnezeu cu adevarat.
Multi ar spune ca e foarte greu sa ajungi la un asemenea stadiu,dar cred ca atunci cand inima ti-ar fi cuprinsa de o reala iubire de Dumnezeu,acestea ar veni natural.
Nu sunt lucruri de citit din carti,ci doar de simtit.
Ultima problema,legata de hartii aruncate,taxe,incalcarea unor reguli cred ca tine putin si de educatie si bunul simt al fiecaruia.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 03.07.2009, 18:01:35
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
Despre vrabiute as vrea sa vorbesc si eu.
Pana acum cativa ani, am locuit intr-un turn la et. 6. De turnul meu, pe colt era lipit un alt turn asa ca de pe geamul din bucatarie vedeam partea din spate a turnului vecin, iar din dormitor sau sufragerie vedeam fata turnului, partea dinspre strada.
Era iarna cand au venit vrabiutele la geam. Ger, vant, pustiu, pentru ele nimic de mancare. Nu am inteles de la inceput ce vor, nu-mi puteam explica de ce ciripesc asa tare ca si cum m-ar fi certat, nu stiam de ce bateau cu aripile in geam ca si cum ar fi vrut sa le deschid. Dar mai de neinteles va ramane pentru mine cum de stiau ele sa vina sa bata la geamul dormitorului dupa ce plecam din bucatarie. Trebuia sa inconjoare blocul vecin. De ce pana sa ajunga la geamul dormitorului meu nu se opreau la alta fereastra?...
Intr-un tarziu am inteles mesajul si-am inceput sa le pun malai sau mamaliga. Cautam sa nu uit, sa aiba ceva de mancare pentru ca strigatul lor disperat nu-mi facea bine, mai ales dupa ce am inteles ca ele cereau in felul acesta de mancare.
Foarte frumos ce ai scris si nici nu ma mira:animalele si plantele comunica cu noi,insa multi au ajuns mult prea surzi si orbi pentru a mai putea privi in jur.
Cu siguranta si tu ai in sufletul tau o mare sensibilitate si dragoste visavi de necuvantatoare si ma bucur nespus cand intalnesc astfel de oameni,fie si prin intermediul lumii virtuale.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.07.2009, 22:21:30
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Foarte frumos ce ai scris si nici nu ma mira:animalele si plantele comunica cu noi,insa multi au ajuns mult prea surzi si orbi pentru a mai putea privi in jur.
Eu am o pisica.
Adesea raman placut surprins sa vad cata minunatie se ascunde in acest animal, ca si in toate celelalte, de fapt.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.07.2009, 19:44:36
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Eu am o pisica.
Adesea raman placut surprins sa vad cata minunatie se ascunde in acest animal, ca si in toate celelalte, de fapt.
Dragostea este asemanarea cu Dumnezeu, pe cat poate firea omeneasca .Este o ardere a inimii pentru toata creatia , pentru oameni si pentru toate fapturile .Cele doua pisici ale noastre ne surprind de cata iubire sunt capabile.
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.07.2009, 12:53:13
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laraG Vezi mesajul
Dragostea este asemanarea cu Dumnezeu, pe cat poate firea omeneasca .Este o ardere a inimii pentru toata creatia , pentru oameni si pentru toate fapturile .Cele doua pisici ale noastre ne surprind de cata iubire sunt capabile.
Cineva imi spunea odata ca animalele "il iubesc" pe om pentru ca sunt dependente de hrana pe care acesta le'o da. Tin sa contrazic pe cei ce ar putea gandi in acelasi mod. Daca sunt plecat de acasa aproape toata ziua, in momentul intrarii in casa pisica este cu nasul la tocul usii, miorlaind. Ii pun mancare in vasul ei, apoi plec sa ma schimb. Pisica vine dupa mine, miorlaind, cu toate ca luase doar cateva bobite din mancare. Este mai dependenta de prezenta omului si de atentia acordata ei, decat de mancare.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.07.2009, 14:30:54
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55 Vezi mesajul
Asi dori sa pun citeva intrebari :
1 .Iubiti lumea ? Daca da ,cum . Daca nu , dece ?
1 .Iubiti aproapele ? Cu citi sinteti certati , pe citi uriti ?
Ati cerut vreodata iertare ? Dece nu ?
3 .Iubiti animalele ? si salbatice ,si pasarile ? ati hranit vreun animal
salbatec sau pasare in nevoie ?
4 .Iubiti si respectati mediul inconjurator ? Pareri !
Aveti mustrari de constiinta daca ati aruncat o hirtie la atimplare ,sau
n-ati platit taxa pe parcare , sau umblati prin padure aiurea fara sa
respectati cararile neprotejind astfel natura , sau la schi mergeti aiurea
nerespectind pistele........etc .
Credeti ca totule e in regula daca nu va vede nimeni ?
1. Da, sufar atunci cand vad ce prostii si rautati face lumea (daca n-as iubi-o probabil ca nu as suferi)
2. Da, nu sunt certata cu nimeni, nu am urat niciodata pe nimeni. Cand ma cert cu cineva (foarte rar, de obicei am multa rabdare), chiar daca pe moment cred ca am dreptate, apoi imi pare tare rau si ma mustra constiinta. E adevarat ca nu intotdeaunami-am cerut iertare, asta as putea cu siguranta sa fac mai des.
3. Iubesc mult animalele, si pe cele salbatice. M-am pricopsit recent cu o pisica (nu am crescut niciodata pisica, decat catel) decare m-am atasat, stau la curte si am pe pervazurile de la geamuri si balcoane cateva cuiburi de turturele si vrabiute (mi-ar fi placut si randunici dar nu s-au cuibarit pe la mine). Unele cuburi le-am pus eu, ca cele construite de turturele erau foarte sumare si cadeau ouale, si le dau de mancare. Imi plac mult si plantele, imi place sa le ingrijesc si sa le tratez, sa le cultiv (gradina e mai importanta pentru mine decat casa).
4. Da fara rezerve (nu arunc niciodata hartii pe jos sau sa las nici un fel de resturi dupa mine, indiferent unde ma aflu, chiar daca ajung acasa cu ele in buzunare sau pungute; cu taxa de parcare e altceva, nu vad in asta o actiune in folosul naturii). Pentru mine e o problema daca ma vede cineva, ca nu imi place sa fac parada de convingerile mele, oricare ar fi ele.
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Creatia , trezirea in credinta si constiinta omului Man Teo Din Vechiul Testament 0 11.08.2011 01:46:13
Sa iubiti Psaltirea ! ionion Rugaciuni 40 30.03.2011 00:58:13
Creatia "ex nihilo" Florin-Ionut Despre Sfanta Scriptura 0 13.01.2009 12:06:11
creatia omului dram Din Vechiul Testament 15 18.06.2008 17:43:57