Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 05.09.2011, 11:58:04
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Savonarola Vezi mesajul
Alergăm și o să alergăm la Hristos și la învățăturile Lui, la Duhul Sfînt și la lucrările Lui în sfînta Biserică Ortodoxă…

Ba mai facem și studii teologice și biblice aici în sfînta Biserică Ortodoxă…

Și eu am trăit experiența botezului cu Duhul Sfînt DAR în sfînta Biserică Ortodoxă…

O să căutăm să dobîndim Duhul…
Hai sa-ti zic o poveste:

În 1960, în Biserica Episcopaliană St. Mark din Van Nuys, California, începe să se vorbească în limbi. Dennis Bennet, preotul bisericii, îi scrie lui du Plessis, relatându-i dificultățile cu care se confruntă ca urmare a fenomenului vorbirii în limbi. Răspunsul lui David du Plessis: „Orice ați face nu vă părăsiți biserica. (...) Nu părăsiți Biserica Episcopaliană.” Evenimentul a avut un impact atât de mare încât a ținut zile întregi primele pagini ale publicațiilor Time și Newsweek. De aici, vorbirea în limbi devine un fenomen obișnuit în multe comunități episcopaliene, luterane ori prezbiteriene. Noua mișcare se întinde ca focul prin miriște și cuprinde și o serie de campusuri universitare: Colegiul Dartmouth, Universitatea Stanford și Seminarul Teologic Princeton. Ca o adevărată epidemie, vorbirea în limbi (glosolalia) apare și la Universitatea Yale printre membrii unei asociații creștine evanghelice (Inter-Varsity), în octombrie 1962. Fenomenul de tip penticostal este acum extins mai în toate bisericile creștine, inclusiv în Biserica Romano-Catolică, fără a mai fi astfel legat de o singură denominațiune.
Aceasta este noua mișcare charismatică[4]. Spre deosebire de penticostali, charismaticii nu pun un așa mare accent pe vorbirea în limbi, dar nici nu o neagă sau trec cu vederea. Cea mai importantă deosebire este faptul că adepții charismatici nu sunt limitați denominațional, fiind prezenți atât în protestantism, cât și în ortodoxie ori romano-catolicism.

Nota: cand David du Plessis nu era un oarecine cand dadea sfaturile de mai sus, era un lider proeminent al miscarii penticostale.
Asa ca draga Savonarola, daca tu alergi la Hristos și la învățăturile Lui, daca tu faci studii biblice, daca ai trăit experiența botezului cu Duhul Sfînt, daca in continuare cauti să dobîndesti Duhul Sfant, ce ai mai cauta in „secta” penticostala? Acolo nu ai gasi nimic altceva mai bun.
Ramai in biserica ta si fii o lumina pentru multi alti ortodocsi!
  #42  
Vechi 05.09.2011, 12:05:32
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu-ti poti apara "adevarul" penticostal in mod agresiv
Sper sa poti suporta adevarul fara sa ataci.
Sper sa ai intelepciunea sa nu mai ataci
Nu te atac decat foarte delicat, tandru as putea spune.
Dar daca si asa te simti lezat, nu stiu cum sa mai procedez.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Mai mult aceasta o spune intraga BO, afara de cei sase preoti din SUA, si cativa credinciosi pe care i-ai gasit pe forum sau prin alte parti. Daca nu e asa da-mi te rog un singur exemplu, un articol ortodox, in afara de cel al gruparii din SUA.
Nu e decat un singur ortodox care sustine miscarea carismatica.
Dar acesta exista si e suficient. Ierarhii BO nu l-au mustrat, nu l-au contrazis, nu l-au excomunicat din biserica.
Concluzia: e OK ce face.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu data trecuta daca iti amintesti am spus ca nu mai doresc sa discut cu tine, dar tu intotdeauna imi raspundeai doar mie.
Draga Catalin, ti-o spun cu toata dragostea: daca discutiile cu mine te supara, te deranjeaza sau te sminteste, incetam dialogul.
Ti-am mai propus o data dar nu te-ai putut abtine.

Repet: daca nu mai afirmi neadevaruri despre penticostali si daca nu imi mai comentezi postarile, voi intelege ca nu iti doresti sa discuti cu mine si, ai cuvantul meu, nu-ti voi adresa nici o vorbulita.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
P.S. semnatura ta e un fel de reclama la cultul tau.
E Biblie curata, ortodoxa, tiparita cu binecuvantare.
Daca oamenii cand citesc Biblia se gandesc la biserica mea, eu ce sa le fac?
(Daca iti place cum „arde” imaginea, iti vand pontul si pentru semnatura si pentru avatar in miscare. Gratis pentru prieteni)
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Observ in profilul tau ca ai 24 de ani, deci mult timp de acum sa-ti schimbi conceptiile, sper ca in bine.
Multumesc ca mi-ai vizitat profilul.
Daca ai fi citit mai atent ai fi observat ca e vorba de alta nastere, nu cea fizica.
Concluzia: sunt prea batran pentru a mai fi recuperat...
  #43  
Vechi 05.09.2011, 12:24:13
Savonarola Savonarola is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2011
Locație: Bizanțul de dupa Bizanț
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Asa ca draga Savonarola, daca tu alergi la Hristos și la învățăturile Lui, daca tu faci studii biblice, daca ai trăit experiența botezului cu Duhul Sfînt, daca in continuare cauti să dobîndesti Duhul Sfant, ce ai mai cauta in „secta” penticostala? Acolo nu ai gasi nimic altceva mai bun.

Ramai in biserica ta si fii o lumina pentru multi alti ortodocsi!
Nu știu ce este cu "episcopalienii". Nu cred că aceia sunt vreo biserică. Posibil să fie o sectă, un cult. Sincer nu mă interesează și nu am nevoie de o postare sau un link despre această grupare, nici din partea dvoastră nici din partea altcuiva.

În rest, nu cred că sunteți dvoastră în măsură să îmi spuneți ce să fac. Dacă vreau să fiu o lumină pentru alți creștini sau mai puțin creștini ortodocși, asta nu înseamnă că nu vreau să fiu o lumină și pentru alți pseudo-creștini cum sunt adventiștii, penticostalii, baptiștii, martorii lui Iehova, etc. Și asta pentru că eu consider că Lumina Ortodoxiei, a sfintei Biserici Ortodoxe, este Lumina cea adevărată, spre deosebire de falsele lumini, stinse și aprinse, ale sectelor neoprotestante sau protestante.

Ca să îți readuc aminte, noi creștinii ortodocși nu avem nevoie de pseudo-spiritualitatea sectei sau a sectelor neoprotestante. Ba dimpotrivă, promovăm și dorim convertirea rătăciților la calea cea dreaptă ortodoxă, la sfînta liturghie, la sfintele taine, la împărtășirea din creștinismul cel adevărat al Bisericii lui Hristos, nu din falsul creștinism al sectelor neoprotestante sau protestante.
  #44  
Vechi 05.09.2011, 12:31:36
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Savonarola Vezi mesajul
...vreau să fiu o lumină pentru alți creștini sau mai puțin creștini ortodocși...

Ba dimpotrivă, promovăm și dorim convertirea rătăciților
Este extraordinar.
Acesta este una din sarcinile cele mai importante ale Bisericii.

Cum faceti aceasta in Romania si până la marginile pământului?
  #45  
Vechi 05.09.2011, 12:36:05
Savonarola Savonarola is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2011
Locație: Bizanțul de dupa Bizanț
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Este extraordinar.
Acesta este una din sarcinile cele mai importante ale Bisericii.

Cum faceti aceasta in Romania si până la marginile pământului?
Asta nu vă privește pe dumneavoastră. Una dintre căi este participarea la dialogul ecumenic. Mai sunt și altele. Dar nu are legătură cu subiectul.
  #46  
Vechi 05.09.2011, 12:57:12
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Savonarola Vezi mesajul
Asta nu vă privește pe dumneavoastră.
Multumesc pentru modul aprig in care ma puneti la punct.
Asa facea si Savonarola cu cei din timpul lui.

Apropo, ce nick mai e si asta la un ortodox?
Savonarola a fost un calugar catolic cu valente carismatice...
Citat:
În prealabil postat de Savonarola Vezi mesajul
Una dintre căi este participarea la dialogul ecumenic.
Hm, ma cam faceti sa zambesc...
Ce metoda de evanghelizare mai e si asta?
Citat:
În prealabil postat de Savonarola Vezi mesajul
Dar nu are legătură cu subiectul.
Pai despre subiect v-ati cam exprimat parerea:
  • pură fantezie,
  • infierbîntări psiho-emoționale lumești,
  • exaltări lumești,
  • falșii penticostali,
  • o mare înșelare,
  • falsa spiritualitate,
  • acești înșelați,
  • exaltările lumești pseudo-spirituale,
  • acesti apucați.
Ar mai fi si atceva de spus sau asta e tot ce stiti despre reinnoirea carismatica?
  #47  
Vechi 05.09.2011, 13:04:56
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Apropo, ce nick mai e si asta la un ortodox?
Savonarola a fost un calugar catolic cu valente carismatice...
Chiar! Ce interesant! Stiam, dar ma intrebam cand aduce colegul Savonarola (sau altcineva in dialog cu dansul) in discutie acest aspect. E chestie de cultura generala existenta lui Savonarola, chiar fara amanunte. Uite deci ca toti stim, dar in afara de dvs. nimeni nu a intrebat...

Last edited by Theodor_de_Mopsuestia; 05.09.2011 at 13:10:16.
  #48  
Vechi 05.09.2011, 14:00:24
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Repet: daca nu mai afirmi neadevaruri despre penticostali si daca nu imi mai comentezi postarile, voi intelege ca nu iti doresti sa discuti cu mine si, ai cuvantul meu, nu-ti voi adresa nici o vorbulita.
Eu am spus doar adevaruri despre penticostali, nu ma intereseaza ca tu nu le vezi asa, nu vreu sa te conving si nu sunt dornic in asa masura de o discutie cu tine.
Fiind pe un forum ortodox pot exprima oricand parerea despre penticostali, nu cred ca trebuie sa-ti cer voie inainte. Tu o poti contesta, dar fara uratul obicei sa comentezi userul si nu mesajul.
  #49  
Vechi 15.09.2011, 11:28:18
Savonarola Savonarola is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2011
Locație: Bizanțul de dupa Bizanț
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cum am spus, 600 de milioane e o cifra ridicola, probabil e cea mai mare exagerare pe care am auzit-o vreodata.
Nu doar că numărul este ridicol. Dar uită-te și tu cum își numără glosolaliștii adepții:

Enhancing Ethiopians health through understanding the psychological practices of cults

http://www.youtube.com/watch?v=Q94oE...layer_embedded
  #50  
Vechi 15.09.2011, 13:07:02
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Savonarola Vezi mesajul
numărul este ridicol.
Aveti ceva frustrari legate de numere. Si dumneavoastra si maestrul Catalin.
Nu intrati asa in panica. Calitatea este cea mai importanta, nu numerele.

Pe de alta parte, frustrarile pe care le resimtiti sunt de inteles:
- in anul 1000 erati fifty-fifty cu catolicii. Acum ei sunt de vreo 5 ori mai multi ca voi.
- in anul 1500 au aparut si protestantii si astazi sunt de doua ori mai multi ca voi.
- mai vin si glosollalistii ăștia care nu sunt decat de 100 de ani si se dau si ei mari. Si multi

E normal sa te superi ca ai ramas de caruta dar, dragii moshului, rezolvarea e clara:
1. Schimbati mentalitatile enoriasilor!
Desigur ca asta nu e foarte simplu, dar nu aveti incotro. Cata vreme ortodoxul crede ca nu e treaba lui sa isi impartaseasca credinta, ca „doar sectantii faca asa ceva”, nu ma mirati ca stagnati sau regresati numeric.
2. Lasati lenea!
Proverbiala lene balcanica e un obstacol redutabil in cresterea bisericii. La treaba: catehizati-va enoriasii, instruitii si fiti impreuna cu ei in mijlocul lumii. Propovaduiti-va credinta prin fapte si cuvinte. Si veti creste. E sigura treaba.
Dar daca domnul Savonarola crede ca metoda cea mai eficienta de evanghelizare este... participarea la dialogul ecumenic...

Hai, lasati sfintele pretexte si... la munca!
Semanati samanta si veti culege rod! Succes...
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Miscarea Legionara anonim97 Generalitati 366 26.08.2013 13:58:23
Miscarea Sfantului Graal alexandra28again Generalitati 4 16.07.2008 19:40:13