Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.12.2009, 13:52:01
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit Logodna - o „legalizare“ a concubinajului?

Daca in vechime cununia era precedata de logodna insa nu in aceeasi zi, astazi Biserica le-a unit intr-un mod pedagogic pentru ca cei doi sa nu cada intr-o forma de concubinaj. Cu toate acestea astazi concubinajul se intalneste tot mai frecvent printre tineri si nu numai. Uneori acest concubinaj este mascat de oficierea unei logodne, in fata celor doua familii ori chiar in fata lui Dumnezeu, cerandu-se preotului oficierea slujbei Logodnei, dar fara primirea Tainei Cununiei. „A fagadui indiferent ce, celuilalt, cu atat mai mult a te fagadui unei persoane ca sot sau sotie, este un lucru de maxima importanta, este un gest duhovnicesc semnificativ, iar retragerea sau ruperea acestei fagaduinte este un foarte mare pacat“, marturiseste invatatura de credinta a Bisericii. Sociologul remarca: „Tinerii, din cauza societatii secularizate, nu mai vad in casatoria religioasa acel act forte care le marca viata. E un ceremonial si atat“. Iar psihologul constata: „Oamenii nu se mai cunosc, pentru ca fiecare alearga dupa «fericire» si nu-si mai pierd timpul sa-l cunoasca pe cel de langa el, pe ei insisi nici atat. Despartirea in cazul unui concubinaj presupune ca el sau ea isi ia lucrurile si pleaca“.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.12.2009, 14:27:54
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

e freu de facut o familie in ziua de azi.....concubinajul e intr-adevar pacat....insa tot mai putini se vor casatori, managerii acestei societati sunt nestiutori, iar de ce sa se mai faca copii cand resursele pe terra se duc progresiv, nu stiu.....e o viata dificila, si se traieste in conditii grele, iar materialismul feminin romanesc e renumit, ca de altfel si in alte state...e de preferat sa stai singur, sau dac cu cineva....doar asa in concubinaj.....trebuie sa discuti preotul...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.12.2009, 14:44:24
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de philalex Vezi mesajul
iar de ce sa se mai faca copii cand resursele pe terra se duc progresiv, nu stiu.....e o viata dificila, si se traieste in conditii grele, iar materialismul feminin romanesc e renumit, ca de altfel si in alte state...e de preferat sa stai singur, sau dac cu cineva....doar asa in concubinaj.....trebuie sa discuti preotul...
Nu trebuie sa fim asa pesimisti. Corect, familia este o cruce, dar acolo unde este Dumnezeu se depaseste orice incercare. Cred ca astazi se vorbeste prea mult despre familii fara Dumnezeu.
Obiectia ta despre resursele Terei, pentru anumite persoane nu este valabila datorita proniei sau purtari de grija a lui Dumnezeu. Dumnezeu nu este un spectator, izolat in ceruri si indiferent fata de om. Mantuitorul in predica de pe munte a accentuat ca Dumnezeu are grija unui Parinte.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.12.2009, 15:21:33
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Familia nu este o cruce: este TREIMEA de pe pamant! In iubire si respect in jertfa si daruire, familia este cea mai sfanta institutie de pe pamant, dupa Sf.Biserica! Sf.Ioan Gura de Aur spune ca este microcosmosul divin, este o Biserica Sfanta!
Logodna se face inainte de Slujba Sfintei Cununii nu pt alt lucru decat pt a binecuvanta si a pune pe degetele celor ce urmeaza sa se casatoreasca a INELELOR, deci este slujba punerii inelelor pe mainile drepte a fiecaruia! Este o Ierurgie de Binecuvantare in care cei doi se fagaduiesc unul celuilalt in fata lui Dumnezeu prin IUBIRE VESNICA! De aceea verighetele/inelele de la Logodna nu sunt intrerupte, ci sunt perfect rotunde, fara capat!
Cei care nu constientizeaza acest lucru, gresec mai ales ca strica relatia lor, cazand in curvie!
Punerea inelelor nu inseamna dezlegare la unire conjugala! ci doar fagaduinta unuia catre celalalt ca se vor casatori inaintea lui Dumnezeu si vor trai pana la moarte impreuna!
Cu durere constatam ca azi multi fac acest lucru lasand casatoria pe mai tarziu... si daca se despart....???? NU este divort Bisericesc! Inaintea lui Dumnezeu esti tot cu fata/baiatul cu care te-ai logodit! Si daca lasi logodnicul/logodnica pt alta persoana, faci PREACURVIE/ADULTER! Ori te casatoresti imediat dupa Logodna ori nu!!!
Cine vrea sa afle mai multe despre Taina Casatoriei va las un link de la Sf.Ioan Gura de Aur despre Casatorie: http://logos.md/2009/11/05/despre-ca...n-gura-de-aur/
__________________
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.12.2009, 15:41:11
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Familia nu este o cruce: este TREIMEA de pe pamant! In iubire si respect in jertfa si daruire, familia este cea mai sfanta institutie de pe pamant, dupa Sf.Biserica! Sf.Ioan Gura de Aur spune ca este microcosmosul divin, este o Biserica Sfanta!
Logodna se face inainte de Slujba Sfintei Cununii nu pt alt lucru decat pt a binecuvanta si a pune pe degetele celor ce urmeaza sa se casatoreasca a INELELOR, deci este slujba punerii inelelor pe mainile drepte a fiecaruia! Este o Ierurgie de Binecuvantare in care cei doi se fagaduiesc unul celuilalt in fata lui Dumnezeu prin IUBIRE VESNICA! De aceea verighetele/inelele de la Logodna nu sunt intrerupte, ci sunt perfect rotunde, fara capat!
Cei care nu constientizeaza acest lucru, gresec mai ales ca strica relatia lor, cazand in curvie!
Punerea inelelor nu inseamna dezlegare la unire conjugala! ci doar fagaduinta unuia catre celalalt ca se vor casatori inaintea lui Dumnezeu si vor trai pana la moarte impreuna!
Cu durere constatam ca azi multi fac acest lucru lasand casatoria pe mai tarziu... si daca se despart....???? NU este divort Bisericesc! Inaintea lui Dumnezeu esti tot cu fata/baiatul cu care te-ai logodit! Si daca lasi logodnicul/logodnica pt alta persoana, faci PREACURVIE/ADULTER! Ori te casatoresti imediat dupa Logodna ori nu!!!
Cine vrea sa afle mai multe despre Taina Casatoriei va las un link de la Sf.Ioan Gura de Aur despre Casatorie: http://logos.md/2009/11/05/despre-ca...n-gura-de-aur/
Eu am inteles crucea lui Hristos ca iubire jertfelnica. La asta m-am referit, la iubirea jertfelnica, la iubirea care se rastigneste pentru a ridica pe cel cazut.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.12.2009, 15:11:19
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@ Geo - familia este o cruce. Noua asa ne-a spus preotul. Tot ce induram in viata asta si ne nevoim este o cruce.
Familia este cruce pentru ca este un efort care si el duce la mantuire.
A avea o familie (in sensul de a fi casatorit) nu este usor, trebuie un efort, inseamna si multa nevointa si suferinta, renuntari.
N-o lua asa usor.
N-am inteles nici acum rolul logodnei, nici in cadrul slujbei de cununie, nici separat.
Poate ca separat mai are un sens - viitori soti se promit unul altuia.
Dar in cadrul slujbei de cununie nu inteleg. Iar inelele se pun la cununie numai pe mana stanga (la multe popoare). Eu una n-am avut inel de logodna pus in biserica pe mana dreapta, am avut o singura slujba.
Si da, nici mie nu-mi plac logodnele lungi. Nu le vad sensul, mai ales daca e vorba de concubinaj.
Da, exista si cazuri de logodna in biserica, separat de cununie, fara concubinaj. Se mai facea pe vremuri si cunosc si un caz mai actual.
De ce se face, chiar si asa? N-am inteles.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.12.2009, 15:14:42
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@ Geo - familia este o cruce. Noua asa ne-a spus preotul. Tot ce induram in viata asta si ne nevoim este o cruce.
Familia este cruce pentru ca este un efort care si el duce la mantuire.
A avea o familie (in sensul de a fi casatorit) nu este usor, trebuie un efort, inseamna si multa nevointa si suferinta, renuntari.
N-o lua asa usor.
N-am inteles nici acum rolul logodnei, nici in cadrul slujbei de cununie, nici separat.
Poate ca separat mai are un sens - viitori soti se promit unul altuia.
Dar in cadrul slujbei de cununie nu inteleg. Iar inelele se pun la cununie numai pe mana stanga (la multe popoare). Eu una n-am avut inel de logodna pus in biserica pe mana dreapta, am avut o singura slujba.
Si da, nici mie nu-mi plac logodnele lungi. Nu le vad sensul, mai ales daca e vorba de concubinaj.
Da, exista si cazuri de logodna in biserica, separat de cununie, fara concubinaj. Se mai facea pe vremuri si cunosc si un caz mai actual.
De ce se face, chiar si asa? N-am inteles.
Nici eu nu vad sensul unei logodne sincer, mai degraba daca tinerii tot sunt hotarati sa isi asume angajamentul ar trebui sa se cunune religios si gata!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.12.2009, 16:15:20
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
N-am inteles nici acum rolul logodnei, nici in cadrul slujbei de cununie, nici separat. Poate ca separat mai are un sens - viitori soti se promit unul altuia. Dar in cadrul slujbei de cununie nu inteleg.
Sophia, dupa cum un mirean nu este hirotonit direct preot, fara a fi hirotonit mai inainte citet si diacon, la fel si Taina Cununiei, nu se savarseste, fara a fi precedata de Logodna. Vorbim de trepte diferite, de etape diferite.

Mai este un aspect, in Slujba Logodnei viitorii soti se fagaduiesc unul altuia, dar nu oricum, numai inaintea parintilor si a nasilor, ci inaintea lui Dumnezeu. Dumnezeu este deci cu adevarat martor si Cel ce binecuvinteaza fagaduinta lor. Dumnezeu intareste logodna lor "in credinta, in intelegere, in adevar si in dragoste". La randul lor, viitorii miri trebuie sa pazeasca toate cele ale logodnei. Remarcam ca in slujba Logodnei preotul nu se roaga pentru "nasterea de prunci". Deci, Logodna nu justifica si nu binecuvinteaza unirea trupeasca.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.12.2009, 16:33:36
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Nici eu nu vad sensul unei logodne sincer, mai degraba daca tinerii tot sunt hotarati sa isi asume angajamentul ar trebui sa se cunune religios si gata!
Tu esti o fata dintr-o bucata, insa relatiile dinaintea casatoriei pot capata un aspect foarte delicat. Logodna nu a fost "inventata" degeaba ci in urma unor experiente indelungate de viata.

Pentru suflet este mult mai distructiv sa treaca printr-un divort care poate include si copii decit sa-i spui celuilalt: Logodna noastra s-a rupt, adio!"

Logodna este esentiala si ne da posibilitatea sa iesim macar partial din orbirea adusa de dragoste si sa vedem in partenerul nostru si aspecte care eventual ne-ar da de gindit daca alegerea facuta este cea dorita.

TREBUIE SA EVITAM PE CIT POSIBIL SA NE ARUNCAM INTR-O CASATORIE CA INTR-O LOTERIE, DESI LA URMA URMEI ASTA ESTE, O MARE LOTERIE.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.12.2009, 17:56:32
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Logodna (cuvant slav, care inseamna a face fagaduinta de casatorie) e randuita tocmirii sau asezarii nuntii a doi tineri care s-au fagaduit unul altuia. Biserica binecuvanteaza aceasta veche datina printr-o slujba scurta, premergatoare nuntii sau cununiei; slujba logodnei de cele mai multe ori se face impreuna cu slujba cununiei, savarsindu-se imediat inaintea acesteia (dar se poate face si aparte, cu mult mai inainte). Logodna binecuvantata de Biserica are o deosebita valoare prin legatura ei cu casatoria, cu Sfanta Taina a Nuntii, de aceea ea nu se poate strica sau desface ca orice invoiala omeneasca. Partea cea mai de seama a slujbei logodnei e punerea inelelor in degetele logodnicilor de catre preot si apoi schimbarea acestor inele de catre nasi.
Inelele/verighetele sunt semnul iubirii, al credinciosiei si al legaturii trainice pe care o faureste Taina Casatoriei intre viitorii soti. Slujba logodnei si a cununiei se face in naos, adica in sanul Bisericii, inaintea unei mese pe care se aseaza Sfanta Evanghelie, cununiile, Sf. Cruce, sfesnice cu lumanari si inelele de logodna. Mirele sta in dreapta ca unul care este mai mare si cap femeii, iar mireasa, la stanga lui, langa inima lui si ca una care este mai mica decat barbatul, fiind facuta din coasta lui si datorandu-i supunere si ascultare. Atat la logodna cat si la Cununie, mirii sunt insotiti de nasi.
__________________
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
„Iadul, suferința de a nu mai putea să iubești“ la Dostoievski georgeval Generalitati 6 18.09.2014 19:41:26
Logodna Valitza Nunta 35 31.03.2014 22:21:21
„Cu pace să ieșim”,„Întru numele Domnului” VladCat Sfanta Liturghie 4 07.01.2013 18:54:33
Proiectul N.A.S.A. “Blue Beam”. Simularea holografica a venirii “Salvatorului” Noii O annajanette Generalitati 52 26.05.2011 00:46:16
Logodna misherban Nunta 23 15.02.2008 12:51:36