Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.03.2010, 21:50:55
luminita- luminita- is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 180
Implicit

piedonee....nu este adevarat ca animalele nu au suflet,au si ele altfel ar fi ca si obiectele si nu ar mai muri.... si ele sunt unele care se nasc ca si oamenii cu diferite probleme dar aici poate interveni si latura legata de genetica nu doar de pacate iar oamul se mai implica in salvarea lor uite de ex medicii veterinari,ei au grija de animale,e adevarat ca nu le poate vindeca mereu dar pana la urma nici un medic de oameni nu vindeca intotdeauna si moartea este inevitabila odata si odata oricat de implicati ar fi ceilalti sau nu......dupa mine orice om se poate mantui daca are inima si gandurile curate,lipsite de orice fel de pacat:)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.03.2010, 21:52:44
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Eu deocamdata am o vorba: Imi iubesc aproapele, dar sa stea mai departe
Citat:
În prealabil postat de cris3369 Vezi mesajul
din pacate bariera fricii nu ne lasa sa trecem ,frica noastra e mai mare decat credinta,increderea,asa ca ne gandim prea mult inaintea unui pas,si nu il mai facem...apoi ne pare rau,sintem lasi,zilnic...dar zicem ca sintem credinciosi,din pacate faptele conteaza,nu intentia,si fapte sint atat de putine...ce ne facem?
Frica este o consecinta a mandriei.

Ne temem sa fim smeriti, ca sa nu fim umiliti.
Ne temem sa nu fim iubiti, ca sa nu fim parasiti.
Ne temem de singuratate, ca sa nu ne trezim cu noi insine.

De fapt, noua tuturor, ne e frica de Adevar.
Si mai presus decat toate, ne e frica sa FIM.

QED
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.03.2010, 22:02:01
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Si nu ma giudecati ca nu stiu sa ma exprimez. Parca am vorbit ca un budist
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.03.2010, 22:18:16
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de piedonee Vezi mesajul
nu gasesc un raspuns....dece animalele sufera?adica se se nasc cu probleme,sau diferitele suferinte ale lor la care omul nu participa ,caci inteleg de ce sufera de pe urma omului....dar nu inteleg de ce sufera fara implicarea omului...caci ele nu au suflet si totusi nu au nici pacate care sa cada si sa zici ca ele ar fi cauza....care e cauza suferintei lor?
Părerea mea personală este că trebuie să căutăm cauza suferinței animalelor în Cădere. Căderea nu a afectat numai natura umană, ci natura în general ("chipul lumii aceteia"). Într-un fel erau animalele înainte de Cădere și altfel după.

Citat:
si inco intrebare;ce parere aveti....voi credeti ca doar ortodocsi pe nou sau numai cei pe vechi sau numai cei din sf.Munte sau numai cei din rusia sau sau o alta grupare ortodoxa se va mantui????????evident si din acestea doar cei care merg drept?????deci eu cred ca daca raspunsul ar fi da asta ar insemna ca raiul sa fie ca pustia sahara.....asta e parerea mea astept si eu alte parerei....pt ca tot am vazut dispute intre ortodocsi care desi sunt putini in lume in balans cu polulatia globului si totusi fiind putini obesrv destule divergete de la diferite intelesuri fiecare criticandu se din diferite aspecte si deaici apare si intrebarea mea......care sunt cei care se vor mantui?
Este un adevăr de credință întrevăzut de profeți, sugerat de Domnul nostru și susținut explicit de numeroși Sfinți Părinți că nu există mântuire în afara Bisericii (este dogma "extra Ecclesiam nulla salus"). Dacă, prin "Biserică", ortodocșii înțeleg "Biserica ortodoxă", este absolut corect să tragă concluzia logică de la această premiză: nu există mântuire în afara Bisericii Ortodoxe. Acuma, la întrebarea dacă stiliștii fac parte sau nu din Biserica Ortodoxă, răspunsul meu este: Habar nu am. Nu m-a preocupat aspectul acesta.

În legătură cu observația că aceasta ar implica faptul că foarte puțini ajung să se mântuiască: nu ni s-a revelat dacă numărul mântuiților îl excede pe cel al damnaților sau lucrurile stau invers. Totuși, din cele ce spune Mântuitorul, precum și din numeroase surse apostolice, patristice și din revelații particulare, s-ar înțelege că majoritatea oamenilor vor ajunge în iad. Cel puțin drumul raiului este asemenea unei cărări înguste (alteori: scări), iar cel al iadului seamănă cu o șosea lată. Desigur, Dumnezeu dorește mântuirea tuturor ("că nu vrei, Stăpâne, pieirea..."). Pe toți El îi cheamă, pe nimeni nu obligă. Este foarte probabil că majoritatea oamenilor, prin necredință și prin viața lor în dispreț față de Lege, îi spun "Nu". Și, dacă ei trec pragul acestei vieți cu acest "Nu", alegerea lor devine ireversibilă.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 16.03.2010 at 22:28:08.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.03.2010, 15:57:21
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Aproapele este cel cu care interactionezi, indiferent daca este ruda sau nu, daca l-ai cunoscut mai inainte sau nu, daca este crestin sau nu, daca ti-a facut un bine sau un rau.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cine este aproapele meu? luminitarodina Despre Biserica Ortodoxa in general 30 27.07.2016 11:28:12
Sa nu-l ispitim pe aproapele nostru Florin-Ionut Morala Crestina 21 02.09.2012 16:21:38
Rugaciune pentru aproapele costel Generalitati 0 09.08.2012 21:10:07
Sa nu judecam aproapele costel Generalitati 49 31.08.2011 19:15:46
Dragostea de aproapele tau viviana Generalitati 9 28.07.2011 21:03:46