Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 21.03.2009, 20:36:03
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pana la urma cine vrea si poate sa vina, vine. Cine nu, nu. Crezi, janina, ca pe cei care pot si vor sa vina ii intereseaza motivele pentru care tu crezi ca intalnirea o sa fie un fiasco?
Reply With Quote
  #52  
Vechi 21.03.2009, 21:18:40
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Este foarte adevarat ca o astfel de intalnire se poate solda si cu dezamagiri,oamenii sunt superficial,in general,si judeca dupa suprafata,judeca fizicul,il analizeaza.Oamenii cauta frumoasul si perfectul,chiar daca interesul initial este pentru comunicare si prietenie.Astfel,neafisandu-te la inaltimea asteptarilor,risti sa fii hartuit psihologic,sa te simti prost,analizat si inestetic,atunci cand esti,poate supraponderal sau poate ceva mai inaintat in varsta.Exista o sumedenie de posibilitati cand se preconizeaza o astfel de intalnire,care se doreste sa treaca de la stadiul virtual,la cel materializat.
Toata lumea este curioasa,mai presus de impartasirea opiniilor,de "cum arati",sau mai bine spus,de "cat de bine arati",iar aceasta reprezinta aproape un test de incadrare in imaginea fictiva perceputa de ceilalti.Fie ca recunoastem sau nu,aspectul estetic joaca rolul cel mai important in infaptuirea prieteniilor noi,cel putin in aparenta,mai ales in aceasta arie virtuala,astfel ca unele persoane se pot simti dezarmate inca din start.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #53  
Vechi 21.03.2009, 21:47:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Este foarte adevarat ca o astfel de intalnire se poate solda si cu dezamagiri,oamenii sunt superficial,in general,si judeca dupa suprafata,judeca fizicul,il analizeaza.Oamenii cauta frumoasul si perfectul,chiar daca interesul initial este pentru comunicare si prietenie.Astfel,neafisandu-te la inaltimea asteptarilor,risti sa fii hartuit psihologic,sa te simti prost,analizat si inestetic,atunci cand esti,poate supraponderal sau poate ceva mai inaintat in varsta.Exista o sumedenie de posibilitati cand se preconizeaza o astfel de intalnire,care se doreste sa treaca de la stadiul virtual,la cel materializat.
Toata lumea este curioasa,mai presus de impartasirea opiniilor,de "cum arati",sau mai bine spus,de "cat de bine arati",iar aceasta reprezinta aproape un test de incadrare in imaginea fictiva perceputa de ceilalti.Fie ca recunoastem sau nu,aspectul estetic joaca rolul cel mai important in infaptuirea prieteniilor noi,cel putin in aparenta,mai ales in aceasta arie virtuala,astfel ca unele persoane se pot simti dezarmate inca din start.
Poate ce spui tu este adevărat, dar poate tocmai netul âsta nenorocit , a creat o astfel de gândire, mentalitate. Ce pot să-ți spun , că atunci când m-am intâlnit , cu cei câțiva de aici, am primit un telefon și m-am prezentat, negândindu-mă nici o clipă că pot fi plăcut sau neplăcu cuiva, ca aspect. E aiurea ! Vorbesc serios ! Asta poate fi valabil pentru cei ce vor o altfel de prietenie, pentru cei in altfel de căutări. Vorba lui scrable , cine poate, poate cine nu, nu.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #54  
Vechi 21.03.2009, 21:51:27
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Poate ce spui tu este adevărat, dar poate tocmai netul âsta nenorocit , a creat o astfel de gândire, mentalitate. Ce pot să-ți spun , că atunci când m-am intâlnit , cu cei câțiva de aici, am primit un telefon și m-am prezentat, negândindu-mă nici o clipă că pot fi plăcut sau neplăcu cuiva, ca aspect. E aiurea ! Vorbesc serios ! Asta poate fi valabil pentru cei ce vor o altfel de prietenie, pentru cei in altfel de căutări. Vorba lui scrable , cine poate, poate cine nu, nu.
Pentru scrabble, am pregătit ori cum , o pereche de mănuși de box, asta pentru orice eventualitate.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #55  
Vechi 21.03.2009, 22:02:29
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Smile Mi-as dori enorm sa vin...

Citat:
În prealabil postat de alicia Vezi mesajul
Poate reusim pana la vara?Va doriti cu adevarat?Sau nu va intereseaza sa cunoastem persoanele cu care conversam?
[SIZE=3] Draga Alicia, iti marturisesc ca ma gandeam de ceva vreme cat de frumoasa ar putea fi o astfel de intalnire!!!Mi-as dori enorm sa vin...sa va cunosc pe toti!!! Nu aveam curajul sa postez asta... deoarece in ceea ce ma priveste mi se pare imposibil...sa vin... (Am motive foarte bine intemeiate cand afirm asta!) Vin insa cu o idee: geo.nektarios spunea intr-o postare ca a copilarit la man. Brancoveni, Sambata....si ca-i cunoste foarte bine pe parintii de acolo. Ar putea vorbi pentru noi. Eu zic ca ar fi minunat ca intalnirea sa aiba loc acolo... Si macar 3 zile sa participam impreuna la sf. slujbe... sa stam de vorba cu arhim.Teofil Paraian...si nu in ultimul rand...sa povestim, sa ne cunoastem mai bine, noi toti! (Ia te uita cum vorbesc si cum mai sper ca voi fi acolo...desi stiu...ca e imposibil pentru mine! Speranta moare ultima, totusi...) :)[/SIZE]
__________________
"Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste , nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate , ci se bucura de adevar . Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata..."
Reply With Quote
  #56  
Vechi 21.03.2009, 22:04:48
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Bine-nteles ca nu o sa caute nimeni,prin intermediul acestui forum,o altfel de prietenie,decat cea de amicitie sau si mai mult,de prietenie spirituala.Pana la urma opiniile spirituale ne-au adus aici impreuna,impartasite cu mai mult sau mai putina piosenie,dupa caracterul si mentalitatea fiecaruia.Atata timp cat intentiile sunt bune,trebuie sa ne acceptam asa cum suntem,ca si fiinte diferite din punct de vedere ideologic,dar care tind spre acelasi tel,constientizarea Divinitatii si atingerea ei.
Cand am spus ca,de regula se judeca oamenii dupa aspectul fizic,m-am referit la general,nu doar la tendintele de formare a unor relatii amoroase.Pur si simplu,aproape in orice domeniu,in orice imprejurare oamenii tind sa judece pe ceilalti dupa aspect,discriminandu-i involuntar pre multi dintre cei din jur.Aceasta este o realitate pe care o simtim fiecare in societate,chiar si in familie.Dar,cu siguranta,un om cu un suflet umil nu se va supara pentru acestea,ci-si va insenina chipul in virtutea a ceea ce conteaza cu adevarat in viata.
Dupa cum ai spus si tu Cristi,aceasta tendinta este mai cu precadere,formata de debandada aceasta virtuala,de internetul acesta haotic care acapareaza atatia oameni,mai ales tineri,intr-o lume confuza si plina de prejudecati.Eu nu am tangente prea mari cu internetul,in afara de interventia pe acest forum,dar ceea ce aud in jur ma sperie.Oamenii se indragostesc,oamenii se hartuiesc reciproc,oamenii se schimonosesc intr-o imagine absurda care nu are nevoie decat de cuvinte,de slabe cuvinte rostite fara responsabilitate.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #57  
Vechi 21.03.2009, 22:06:14
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile Pelerinaj si intalniri la Iasi

Pentru cei care doresc sa ajunga la Iasi,sa viziteze manastirile din oras si din imprejurimi,ar fi frumos si va pot fi ghid tuturor celor din tara care doriti sa ajungeti in aceste parti.Recomand cu mare caldura Hramul Sfintei Cuvioasei Parascheva pe data de 14 octombrie si pelerinaj la Manastirea Hadambu,insa sunt nenumarate si minunate locuri de vizitat in acest colt al tarii.Va astept cu drag.
Post usor!
Reply With Quote
  #58  
Vechi 21.03.2009, 22:09:17
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Este foarte adevarat ca o astfel de intalnire se poate solda si cu dezamagiri,oamenii sunt superficial,in general,si judeca dupa suprafata,judeca fizicul,il analizeaza.Oamenii cauta frumoasul si perfectul,chiar daca interesul initial este pentru comunicare si prietenie.Astfel,neafisandu-te la inaltimea asteptarilor,risti sa fii hartuit psihologic,sa te simti prost,analizat si inestetic,atunci cand esti,poate supraponderal sau poate ceva mai inaintat in varsta.Exista o sumedenie de posibilitati cand se preconizeaza o astfel de intalnire,care se doreste sa treaca de la stadiul virtual,la cel materializat.
Toata lumea este curioasa,mai presus de impartasirea opiniilor,de "cum arati",sau mai bine spus,de "cat de bine arati",iar aceasta reprezinta aproape un test de incadrare in imaginea fictiva perceputa de ceilalti.Fie ca recunoastem sau nu,aspectul estetic joaca rolul cel mai important in infaptuirea prieteniilor noi,cel putin in aparenta,mai ales in aceasta arie virtuala,astfel ca unele persoane se pot simti dezarmate inca din start.
[COLOR=green]Ory, sunt de acord cu fiecare cuvant scris.[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #59  
Vechi 21.03.2009, 22:16:07
alicia's Avatar
alicia alicia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: RM VALCEA
Religia: Ortodox
Mesaje: 138
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alicia
Smile

Eu nu am deschis acest subiect pt a va exprima parerea cei care nu veniti in special pareri neplacute deci va rog daca nu doriti sa ne vedem nu mai scrieti ca o sa fie asa si pe dincolo cand ne vom intalni!Eu sper sa fie bine si sa ne simtim bine cu totii!Deci va rog pe cei neinteresati nu mai postati aici,lasati pe cei care vor sa discute linistiti si nu ii mai descurajati cu parerile voastre de 2 lei.Imi pare rau k zic asa dar eu vreau sa fac ceva si voi stricati totul...
Reply With Quote
  #60  
Vechi 21.03.2009, 22:24:24
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Bine-nteles ca nu o sa caute nimeni,prin intermediul acestui forum,o altfel de prietenie,decat cea de amicitie sau si mai mult,de prietenie spirituala.Pana la urma opiniile spirituale ne-au adus aici impreuna,impartasite cu mai mult sau mai putina piosenie,dupa caracterul si mentalitatea fiecaruia.Atata timp cat intentiile sunt bune,trebuie sa ne acceptam asa cum suntem,ca si fiinte diferite din punct de vedere ideologic,dar care tind spre acelasi tel,constientizarea Divinitatii si atingerea ei.
Cand am spus ca,de regula se judeca oamenii dupa aspectul fizic,m-am referit la general,nu doar la tendintele de formare a unor relatii amoroase.Pur si simplu,aproape in orice domeniu,in orice imprejurare oamenii tind sa judece pe ceilalti dupa aspect,discriminandu-i involuntar pre multi dintre cei din jur.Aceasta este o realitate pe care o simtim fiecare in societate,chiar si in familie.Dar,cu siguranta,un om cu un suflet umil nu se va supara pentru acestea,ci-si va insenina chipul in virtutea a ceea ce conteaza cu adevarat in viata.
Dupa cum ai spus si tu Cristi,aceasta tendinta este mai cu precadere,formata de debandada aceasta virtuala,de internetul acesta haotic care acapareaza atatia oameni,mai ales tineri,intr-o lume confuza si plina de prejudecati.Eu nu am tangente prea mari cu internetul,in afara de interventia pe acest forum,dar ceea ce aud in jur ma sperie.Oamenii se indragostesc,oamenii se hartuiesc reciproc,oamenii se schimonosesc intr-o imagine absurda care nu are nevoie decat de cuvinte,de slabe cuvinte rostite fara responsabilitate.
Netul are acest mare păcat de a deforma, de a schimonosi , gândul, trăirea și cuvântul , imaginea lăuntrică a celui aflat in spatele tastaturii. Ce pot spune că efectiv imi sunt de multe ori mai simpatici și mai dragi , cei cu care mă iau la "harță" și asta pentru mine personal, e un semn bun. Da, Ory ai dreptate in multe privințe , dar să ști că la un moment dat se făcuse propunerea ca pe forum să fie un topic de matrimoniale , respins categoric de mine și de către mulți colegi de pe forum. De aceea am amintit despre altfel de prietenii. Sunt mulți tineri pe aici in astfel de prietenii, lucru deloc de condamnat și firesc până la urmă. Eu personal cunosc pe cineva ce-și caută perechea cu condiția să fie bună creștină Ortodoxă. Nu este de condamnat , ci de admirat. Deci există și acest aspect .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
nu fiti dezinteresati !!!

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un anunt important pentru cei in nevoi mara2008 Stiri, actualitati, anunturi 1 31.07.2011 16:37:51
Important! AlinNNN Generalitati 3 25.01.2010 17:45:15
important catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 0 20.05.2009 16:12:48
Important catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 1 09.04.2009 10:30:42
Un anunt important!!!!!!!! Tudor Stiri, actualitati, anunturi 1 15.02.2006 17:17:08