Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 19.04.2011, 00:50:30
Tuty2010's Avatar
Tuty2010 Tuty2010 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.12.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaB Vezi mesajul
casatoria in Biserica Ortodoxa se poate face


de la BC, italianul nu poate sa primeasca dezlegare pe nicio suma de bani, penutre ca nu exista asa ceva
se poate stabnili eventual faptul ca nu a fost valida casatoria - si ea se anuleaza (divort nu exista)



Tu vorbesti serios? Se poate face fara a avea anularea primei casatorii? Adica tu ( din cate stiu esti catolica) recomanzi altora sa se casatoreasca la ortodocsi cu toate ca stii ( sau ar trebui sa stii) ca daca casatoria lui anterioara este considerata valida, casatoria la ortodocsi este nula in fata lui DUmnezeu, indiferent de ce spune BO?

Daca prima lui casatorie a fost un aranjament din diferite motive, nu a fost bazata pe dragoste, sansa sa fie declarata nula este mare.
Deci, daca se iubesc ea va astepta anularea, de bani nici nu se pune problema, iar daca au dat peste cineva cu pretentii dubioase, trebuie reclamat urgent. Repet: nu se platesc bani pt anulare, asta ca sa fie clar!
Eu daca as cunoaste vreun preot catolic dubios l-as reclama urgent, n-as sta pe ganduri.

Inca ceva: orice proces de anulare a casatoriei durueaza minim 2 ani, in functie de situatie.

Eu cunosc un preot care face parte din tribunalul Bisericesc, ma informez, nu vorbesc asa cum se practica pe acest forum, sa dezinformez lumea.

Last edited by Tuty2010; 19.04.2011 at 00:53:11.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 19.04.2011, 00:54:34
Tuty2010's Avatar
Tuty2010 Tuty2010 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.12.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Din punct de vedere catolic, căsătoria ortodoxă este exact la fel de validă ca cea catolică. Doar divorțul ortodox nu este valid. Deci, fie că faceți căsătoria la ortodocși, fie că o faceți la noi (în rit răsăritean sau apusean) este perfect valabilă în ochii lui Dumnezeu și ai Miresei Sale, Biserica. Valabil și pentru logodnă.
Succes în punerea bazelor tinerei familii !


In Biserica Catolica sunt permise atat casatoriile mixte, cat si casatoriile interconfesionale ( cu aprobarea Episcopului).
Reply With Quote
  #33  
Vechi 19.04.2011, 01:04:56
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tuty2010 Vezi mesajul
Scuza-ma, esti ignoranta rau, asta ca sa ma exprim delicat.
A afirma ca catolicii se inchina papei, nu este doar fals, jignitor la adresa BC, dar denota incultura, necunoastere, si rea vointa.
Deci, intai te informezi CORECT, dupa care vii si dai sfaturi NESOLICITATE.
Domnisoara a cerut informatii clare referitoare la acte, ci nu a cerut parerea cuiva referitor la casatoria cu un romano catolic, iar daca cineva ar fi in masura sa isi dea cu parerea ( in situatia ca ar fi ceruta) trebuie facuta de cineva care cunoaste despre ce vorbeste, nu de cineva care are impresia ( falsa ) ca detine adevarul, dar de altfel se inseala total.
Tuty, ai raspuns la un mesaj din 2006! Presupun ca intre timp casatoria a dat si roade... Si inca ceva: Elena nu e ignoranta; as zice, chiar dimpotriva.
Putin mai multa atentie in formulare, ca sa nu jignesti inutil, draga Tuty.
Un Paste fericit iti doresc!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 20.04.2011, 11:47:32
Tuty2010's Avatar
Tuty2010 Tuty2010 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.12.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Tuty, ai raspuns la un mesaj din 2006! Presupun ca intre timp casatoria a dat si roade... Si inca ceva: Elena nu e ignoranta; as zice, chiar dimpotriva.
Putin mai multa atentie in formulare, ca sa nu jignesti inutil, draga Tuty.
Un Paste fericit iti doresc!



Draga Miha, crede-ma, nu am timp sa vad anul postarii, eu am vazut subiectul activ, dar, indiferent de acest detaliu, al anului, afirmatiile facute de unii nu pot fi trecute cu vederea de catolici, deci chiar daca, afirmatia mea conform careia ea ar fi ignoranta pare jignitoare, ea paleste in comparatie cu afirmatiile ei false referitor la BC, iar eu ca si catolic as fi ipocrita daca as tacea, in plus as permite perpetuarea unei erori iar asta n-o voi face.
Din punctul meu de vedere cineva care nu este bine informat insa vine pe un forum public si arunca cu pareri personale/sau pareri auzite de la terti, este o persoana ignoranta.
Si eu sunt ignoranta in alte domenii, dar nu-mi permit sa fac enunturi sub forma unui adevar absolut, tocmai pentru a nu da cu bata in balta, asa cum s-a intamplat aici.

Paste fericit iti urez si tie, si o Saptamana a Patimilor plina de haruri si cu cat mai putine ispite ( ca stim cum isi vara cel rau coada tocmai acum).
Reply With Quote
  #35  
Vechi 21.04.2011, 01:18:17
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga Tuty, atunci cand scriem un raspuns, ne raportam la invatatura Bisericii de care apatinem: BO sau BC, dupa caz. Tu ca catolica poti sa afirmi ca Elena a scris gresit, dar eu ca ortodoxa voi infirma acest lucru, caci cele scrise se bazeaza pe invatatura BO despre BC. La fel BC invata unele lucruri despre BO, care noua ca ortodocsi ni se par total deplasate. Ceea ce ne face pe amandoua ignorante: pe mine in ochii tai; si pe tine in ochii mei. Ajunse in acest punct ne putem intreba: exista oare doua Adevaruri? Nu, exista doar Adevarul. Si fiecare detine Adevarul, in masura in care a stiut sa il conserve, fara sa-l denatureze. Zicand acestea, ma opresc aici.
Dumnezeu sa ne lumineze pe toti ca sa nu bajbaim prin intuneric.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Casatoria intre cumnati COSMINA Generalitati 18 26.02.2019 03:13:29
Ce este pacatul? Definitia ortodoxa vs. romano-catolica si protestanta Eugen7 Dogmatica 80 08.02.2013 10:24:46
DIFERENTELE dintre Biserica Ortodoxã si cea Romano-Catolicã de Pãrintele Cleopa RauL15 Biserica Romano-Catolica 84 14.04.2010 10:32:04
Casatoria intre ortodox si catolic ioanac27 Nunta 6 17.08.2009 15:07:52