Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.11.2006, 12:37:30
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

bravo tie. Mie nu mi-a ajutat la nimic numai numele Iisus, nici rugaciunile inimii si nimic din cele recomandate. Cred ca difera de la om la om, in ce are incredere sau la ce e mai deschis fiecare....De exemplu,o data am fost intr-o situatie foarte proasta si m-a ajutat intr-un mod foarte real si sigur ingerul meu pazitor, dar pt a veni l-am chemat jumatate de ora de concentratie maxima, chiar in viata mea nu m-am concentrat atata.
Si in final m-am simtit inconjurata de caldura si siguranta cam pe 2 metri in jurul meu . Inainte de asta, cele 2 spirite malefice care ma bombardau cu idei au disparut rapid (nu am mai simtit starea de apasare si fiori reci din stanga si drepta mea de la dist. de cam jumatate de metru) si nici gandurile lor induse nu ma mai bombardau.
Atunci l-am rugat pe inger sa nu le mai permita sa ma atace cu gandul si nici pana acum nu am mai fost atacata-sunt cam 5 ani de atunci. Cand eram mica si imi era foarte frica sa dorm cu lumina stinsa tin minte ca tot ingerul m-a ajutat dar de data aia fara sa il chem ca nu stiam si in culmea fricii imi venea in minte un inger cu aripi desfacute deasupra camerei si o stare de incredere si siguranta venea din partea aia ca si cand ar fi fost un inger suspendat acolo...iar fiorii reci si starea de neliniste exista dar se indepartau...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.11.2006, 13:59:50
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Ma faci sa rad . Nu orice mesaj e pentru toata lumea . Tu ai experiena ta ,foarte bine ...nu tin neaparat sa am ultimul cuvint . V-am povestit numai ceva .
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.11.2006, 14:19:50
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

da corect, fiecare cu experientele lui nu numai pt mine , pentru toti.
Sunt de acord cu ideea ta ca ideal ar fi o solutie rapida cand nu ai timp ar fi perfect daca s-ar putea imediat face ceva, cum ai spus tu, adevarul e ca chiar de o astfel de solutie am avut nevoie. Dar daca la mine nu a functionat asta a fost ghinionul meu.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.11.2006, 16:11:49
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Puisor drag ,eu nu vorbesc ca sa" Functioneze " ceva , nu indemn la experienta ci la rugaciune . Imi place sa povestesc din viata oamenilor credinciosi .Si cind aud ceva deosebit ,ma inchin si zic "mare esti Doamne !", in rest nimc ,ma bucur si eu cu altii .
Daca s-a inteles atfel imi pare rau ,eu nu sint in cautare de minuni , sigur nu .Imi plac "minunile "care vin fara sa le chemi .
Doamne ajuta .
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.11.2006, 10:28:02
julia julia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.11.2006
Mesaje: 28
Implicit

Eu cred ca rugaciunea inimii e cea mai puternica.Mi s-a intamplat de multe ori sa am vise stranii in care imi aparea cel rau ca un intuneric dens,malefic.Intotdeauna aparea din partea stanga a camerei si se indrepta spre patul meu si incerca de acolo sa se coboare spre mine.Stranie era senzatia de paralizie pe care o aveam,traiam cu groaza momentul si stiam ca nu-mi pot misca membrele ,insa de fiecare data imi venea automat in gand rugaciunea inimii si stiu ca-mi faceam semnul crucii cu limba.Ei ,de fiecare data raul ramanea impotent si nu se putea apropia ,era furios si trebuia sa plece.Alteori lua chip de om ,insa intotdeauna avea o infatisare ingrozitoare si simteam ca-mi vrea raul si ca vrea sa se apropie de mine.Toate aceste situatii dificile isi gaseau rezolvarea de fiecare data cu ajutorul rugaciunii inimii care imi aparea in gand ,si a semnului crucii pe care-l faceam cum puteam.Deci Numele Domnului ca si semnul crucii ard cu adevarat aceste entitati malefice.
De multe ori am am atribuit aceste fenomene fie unei stari de rau din timpul noptii,unei indigestii sau unui cosmar.Adeseori ma trezeam si inca vedeam acel intuneric care era la oarece distanta, chiar la intrarea usii,si care "spumega " ca nu putea sa mi se apropie.Deci nu era un vis...
Dupa atata timp,am citit ca diavolul "ne ataca "si in timpul noptii,in vis.De asemenea am aflat marturiile mai multor persoane care descriu intamplari asemanatoare si care fie cu rugaciunea inimii,fie cu semnul crucii,scapau de atacurile acelor entitati demonice.Nu ne ramane decat sa zicem:
DOAMNE ISUSE HRISTOASE,FIUL LUI DUMNEZEU,MILUIESTE-MA PE MINE PACATOSUL!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.11.2006, 12:53:35
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Iulia ,
e interesant ce spui tu .Esti tinara "rau" ,sau mai putin ca de obicei astfel de stari apar mai tirziu .
Si eu am visat fel de fel de minuni . Problema care imi da de lucru e ca nu intotdeauna pot sa ma inchin sau sa ma rog in vis . Uneori nu am nici o aparare . Caut
sa-mi explic de ce , dar nu stiu daca-mi dau seama de adevarata cauza .
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.11.2006, 15:13:29
julia julia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.11.2006
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55
Iulia ,
e interesant ce spui tu .Esti tinara "rau" ,sau mai putin ca de obicei astfel de stari apar mai tirziu .
Si eu am visat fel de fel de minuni . Problema care imi da de lucru e ca nu intotdeauna pot sa ma inchin sau sa ma rog in vis . Uneori nu am nici o aparare . Caut
sa-mi explic de ce , dar nu stiu daca-mi dau seama de adevarata cauza .
Doamne ajuta !
Maria,nici eu nu stiu sa-mi explic cum de am la indemana rugaciunea si crucea in vis.Cel rau incearca in o mie de feluri sa-l tarasca in pacat pe om si creeaza atatea vise inselatoare.Reactionez asa,cu rugaciune,cand cel rau foloseste visul ca sa ma atace direct si sa-mi faca rau(il vad sub vreo forma oarecare).Eu zic ca e un ajutor de la Dumnezeu si nicicum meritul meu caci eu sunt tare nevrednica.Incearca pe cat posibil sa te rogi seara de seara ,si nu uita sa introduci pe langa rugaciunile obisnuite una si pentru ingerul pazitor.
Sa ne ajute Bunul Dunezeu!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.11.2006, 21:21:27
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Julia, tu ai visat, dar eu am fost trezita din somn de o prezenta. Eram cu spatele si nu am putut vedea cine e, dar am banuit imediat, caci eram inerta. Nu puteam misca nici o fibra, doar ochii. Atunci am spus "Tatal Nostru...", dar nu a plecat. Apoi mi-am adus aminte de cruce. Am facut semnul crucii cu limba si a disparut.
Intr-una din cartile citite de mine am gasit redata o situatie asemanatoare. Persoana respectiva, calugar sau preot, fiind deranjat de diavol, i-a zis "A, tu esti! " si s-a culcat mai departe. De aici am retint ca nu trebuie sa-ti fie frica.
Nu stiam ca ajuta Rugaciunea inimii, dar am retinut si va multumesc.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.11.2006, 21:50:18
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Chiar astazi am ascultat un cuvant duhovnicesc al Inalt Prea Sfintitului Serafim Joanta despre rugaciune si spunea ca mirenii ar trebui sa citeasca rugaciunile de dimineata, de seara,acatistul Domnului Iisus Hristos,Paraclisul Maicii Domnului si daca are timp sa zica si rugaciunea lui Iisus timp de o ora in cate patru randuri.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 27.11.2006, 00:16:04
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Nu stiu ce tot aveti cu rugaciunea inimii . Nici pustnicii nu vorbesc despre ea ,aici se pomeneste la tot pasul . Dupa parerea mea e un dar de la Dumnezeu trebuie sa traiesti o viata deosebita .Daca zici "Doamne Iisuse ..." nu inseamna ca o si ai " .
Poti sa te rogi toata ziua si tot sa nu o ai . Asa ca mai bine sa tinem pentru noi ce primim .
Nu ma refer la nimeni ,dar se pot obtine stari deosebite si cu alte "exercitii" ,sa nu ne inselam . Dupa parerea mea nu conteaza ce rugaciune zicem ci cit zicem .
Sa ne rugam mereu indiferent cum !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Numele copilului casiana Botezul 184 23.11.2013 02:04:06
Numele de botez anisoara Generalitati 18 03.08.2012 11:04:28
Numele Domnului Mikhael Biserica Ortodoxa Romana 31 25.06.2010 14:08:02
In numele evreilor, Evreulcelales Iudaismul 72 05.01.2010 20:55:59
Crestini cu numele bmd Generalitati 9 22.07.2009 13:18:58