Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 03.12.2007, 22:34:36
dulcineea dulcineea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2007
Mesaje: 105
Implicit

eu am citit acum ceva timp la viata sfantului Hristofor daca nu ma insel,se sarbatoreste prin ma-9 mai,ca daca spui aceasta rugaciune ^pentru numele Domnului nostru Iisus Hristos ,Sfinte Hristofore ajuta-ma,sau nu ma lasa.^te ajuta in orice situatie...
Reply With Quote
  #42  
Vechi 04.12.2007, 23:53:36
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Pomenirea numelui lui Dumnezeu inseamna o relatie cu El, o prezenta a lui Dumnezeu atunci cand pomenim numele Lui. In Vechiul Testament se invoca numele lui Dumnezeu, in cazul juramantului, tocmai pentru a sublinia prezenta lui Dumnezeu ca martor sau garant al adevarului.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 23.06.2010, 14:54:15
Florin Liviu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Ratacire !!

Daca vreti sa va rugati doar aceasta forma este corecta : Doamne Iisuse Hristoase, Fiule si Cuvantul lui Dumnezeu Celui viu, miluieste-ma !

Last edited by Florin Liviu; 23.06.2010 at 18:30:17.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 25.06.2010, 22:13:15
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Și Psalmii lui David sunt rugăciuni puternice de izgonire a duhurilor rele.
Chiar dacă noi nu înțelegem toate sensurile textului, dar vrăjmașii le înțeleg și se depărtează de la noi.

Last edited by Carmen FUNIERU; 25.06.2010 at 22:45:24.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 18.01.2011, 23:50:42
Cassandra Cassandra is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.01.2011
Mesaje: 2
Smile Sfat

"Psalmii lui David sunt rugăciuni puternice de izgonire a duhurilor rele.
Chiar dacă noi nu înțelegem toate sensurile textului, dar vrăjmașii le înțeleg și se depărtează de la noi."[/quote]

Intr-adevar.Dar nu uitati ca rugaciunea trebuie facuta din inima!!!Nu citita ca pe poezie, ci spusa din sufletel!
De asemenea, este Foarte Benefic sa cautam pe internet acatistul Domnului Iisus Hristos/Maicutei sau pe al Sfantului/Sfintei fata de care ne simtim mai apropiati si sa il lasam sa cante in surdina![stiu ca 95% dintre dvoastra nu cred, dar curata incaperea de energii negative.va spun cu manuta pe sufletel!:)]
Reply With Quote
  #46  
Vechi 19.01.2011, 19:42:37
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55 Vezi mesajul
Dragii mei,

stiti voi cit de drag ,de sfint si scump este NUMELE LUI ?!!!
Probabil ca stiti dar nu toti . Am sa va scriu citeva rinduri ,sper sa va fie de folos.
Trecem uneori in viata prin incercari grele:
Se itimpla sa fim posedati ,sa ni se para ca vedem ceva anormal (fulger globular sau alte minuni), ne sculam din somn speriati pentru ca am avut un cosmar ,a murit cineva drag si un timp dupa aceea ne striga pe nume noaptea ( ne gindim ca e cel plecat...nici vorba , e ucigasul care-si bate joc de noi),sintem singuri acasa si nu stim cum sa facem sa treaca noaptea mai repede pentru ca ni se stringe inima de frica ,
auzim zgomote cu toate ca nu e nimeni in casa,.......si cite si mai cite.
Stim toti ,sa ne inchinam si sa zicem rugaciunea inimii.
Dar cind omul e speriat i se pare rugaciunea prea lunga sau a uitat-o sau pur si simplu e ca si paralizat .
Strigati atunci numele Lui ,numai numele si va fugi toata vrajba de la voi!
Simplu "Iisus,Iisus ,Iisus" sau "Iisus Hristos" ,sau "Fiul lui Dumnezeu".Nu cautati formule de adresare pentru ca va incurcati , pierdeti vremea va trebuie ajutor imediat.
Iisus,Isisus ,Iisus !!!!!! dracul fuge de numele Lui.O sa va convingeti singuri.
Unii zic :"da ,dar eu sint credincios dar de multa vreme nu m-am mai rugat" Nu exista nici un "dar"care sa impiedice lucrarea lui Dumnezeu.
Eu am strigat cind eram in groapa cea mai adinca si m-a auzit Domnul . Am crezut ca m-a uitat sau e suparat pe mine ,nu , abia asteapta sa-i deschidem usa .
Aceasta bucurie n-am vrut s-o tin pentru mine, am vrut s-o dau mai departe,sa nu ingrop talantul.
Deci nu uitati "NUMELE LUI, MUNELE LUI, NUMELE LUI", numai numele Lui!!!!
M-asi bucura sa aud de la voi indemnuri ,trairi asemanatoare .
Doamne binecuvinteaza !
"
Nu știu care sfânt, poate îmi amintește cineva, avea pe buze numele Lui și zicea că Iisus este în inima lui. După ce a fost omorât i-au scos inima și au văzut că scria pe ea Iisus Hristos.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 29.01.2011, 19:48:06
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

În Pateric este și următoarea povestire:

Un sfânt părinte care se nevoia în pustie, văzând pe vrăjmașii care se năpusteau asupra lui, îngrozindu-l, după multe încercări de a-i birui, ajunse aproape la deznădejde.
Dar atunci rosti numele Domnului zicând:
- Iisuse, ajută-mă!
Și pe loc, tot războiul celui rău dispăru.
Părintele a întrebat:
- Dar mai devreme de ce nu mi-ai ajutat?
- Pentru că nu m-ai chemat, i-a răspuns Hristos.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 29.01.2011, 20:26:25
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Povestirea de mai sus am găsit-o mai exact relatată în cartea "Viața duhovnicească și cum o putem dobândi" scrisă de Sfântul Teofan Zăvorâtul.

"Un părinte trăia în liniștea pustiei. Demonii l-au atacat în mod văzut și au început să-l tragă afară. Părintele însuși a început să se lupte cu ei, dar ei l-au împins și l-au tras până la ușă. Încă puțin și l-ar fi scos afară. Văzând pericolul mare în care se afla, părintele a strigat:
- Doamne Iisuse Hristoase! De ce m-ai părăsit? Ajută-mă, Doamne!
De îndată ce a strigat, Dumnezeu a apărut și a alungat demonii și a spus părintelui:
- Nu te-am părăsit, dar pentru că nu m-ai chemat, pe Mine și ai crezut că te poți descurca singur cu demonii, nu ți-am venit în ajutor.
- Cheamă-Mă, și întotdeauna vei primi ajutorul Meu!
După ce a spus acestea, Domnul s-a făcut nevăzut."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Numele copilului casiana Botezul 184 23.11.2013 02:04:06
Numele de botez anisoara Generalitati 18 03.08.2012 11:04:28
Numele Domnului Mikhael Biserica Ortodoxa Romana 31 25.06.2010 14:08:02
In numele evreilor, Evreulcelales Iudaismul 72 05.01.2010 20:55:59
Crestini cu numele bmd Generalitati 9 22.07.2009 13:18:58