Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.10.2006, 12:03:39
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Asi vrea sa spun citeva cuvinte mamelor si viitoarelor mame .Generatia mea a fost lipsita de multe invataturi duhovnicesti ,de aceea vreau sa vin in sprijinul celor care sint interesate cu un sfat :
Inchinati copiii Maicii Domnului caci cine ii va pazi mai bine decit Ea . Nu alergam noi la Maicuta Domnului cind avem un necaz ? De ce sa n-o facem inainte ? Grija noastra nu va mai fi numai a noastra , o sa vedeti si se intoarce linistea in inimile voastre . Am auzit si eu de la un preot calugar .
Daca sint mici sau ii mai puteti tine de mina mergeti cu el la preot si spuneti-i ca nu-l puteti pazi singura ,vreti sa-l incredintati Maicii Domnului . El va sti ce este de facut . Daca sint mari si nu se mai poate , faceti-o singura caci sfinta este rugaciunea mamei , niciuna un se pierde . Eu am facut cum a dat Dumnezeu .
Am luat icoana Maicii Domnului am pus--o pe perna ,am stropit cu aghiazma patul in semnul Sf. cruci si m-am rugat la Maica Domnului cum am stiut sa-l ia sub ocrotirea ei ca eu nu stiu mai departe . M-am rugat in trei zile . Mai citesc din cind in cind cite un acatist sau paraclis , si de cite ori pleaca de acasa O chem si o rog sa o acopere (si de cite ori imi vine in gind) . Inainte tremuram pina o vedeam ca se intoarce de undeva , acum pun capul pe perna si adorm .E in grija Maicii Domnului .
Inteleg si cuvintele Sf.Arsenie Boca " nu va lipiti inima de ei ". Adica vrea sa spuna ca trebuie sa intelegem ca nu sint "proprietatea" noastra sint dar de la Dumnezeu ai lui sint ,El ni ia dat El ii ia cind vrea El .Stiu ca e greu , dar acest lucru cere timp si rugaciune si multumire Celui care ni ia dat .Vorbiti intii cu Dumnezeu si dupa aceea adresati-va copilului !
Cind pleaca de acasa spuneti-i numai doua vorbe ,nu mai mult si chemati pe Maica Domnului in ajutor . Mai mult ajuta "sa te ocroteasca Dumnezeu si Maica Domnului " decit "ai grija de tine vezi cum mergi etc ..." Sa fim atente la fiecare cuvint care ne iese din gura pentru copii nostri .Binecuvintati-i mereu !
Domnul sa ne ajute la toate si daca e cineva mai calificat si stie mai multe il rog sa corecteze sau sa completeze ! Amin !
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.11.2006, 13:24:47
volga
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru maria55
Tare frumos ai spus. Pe mine Dumnezeu m-a binecuvantat cu doi copii. Pe 25 octombrie s-a nascut fata, si la doi ani dupa ea, in zi de marti 13 octombrie s-a nascut baiatul. (Eu nu prea am fost superstitioasa, din pacate nu din credinta in Dumnezeu, ci din increderea mea foarte puternica in stiinta. .. Dar de cand Dumnezeu mi-a daruit un copil in zi de marti, 13... deci de 29 de ani, pentru mine nu mai exista superstitie de nici un fel.Nu ma chinui nici sa tin minte visele si oricum nu ma intereseaza talmacirea lor. Nu sunt problema mea).
Exista o carte despre Parintele Ilarion Argatu, Dumnezeu sa-l odihneasca si sa-l treaca in randul Sfintilor, si acolo gasim tot felul de povete pentru mame si copiii lor. Asa cum spui, generatiile dinaite de Revolutie n-au prea avut acces la invataturi duhovnicesti. Si- fara sa fiu de pe alta planeta - multe, multe nu le-am stiut. Rugaciunea mamelor pentru copii este deosebit de importanta. Maica Domnului le asculta pe mamele care se roaga pentru copiii lor. Rugaciunea pentru copil trebuie sa fie din clia in care stim ca se afla acolo, in trupul nostru. Si eu ma rog tot timpul pentru copiii mei si nu numai... Acum sunt mari (31 si 29 de ani) si viata i-a dus pe fiecare pe drumul lui. Dar stiu ca MAica Domnului careia ii multumesc in fiecare dimineata si seara pentru ca se roaga pentru noi, Maica Domnului ii apara. Dumnezeu sa-i apere pe toti copii si pe toti tinerii. Sa nu-ilase sa fie rataciti. Iar noua mamelor sa ne putere sa ne rugam cu nadejde pentru copiii nostri si pentru toti copiii din lume.Daca ii incredintam Maicii Preacurate prin rugaciunile noastre, ei vor fi paziti si noua nu ne mai e frica.
Toti suntem fiii lui Dumnezeu, suntem lucrurile mainilor Sale. Dumnezeu sa fie milostiv cu noi toti si sa ne invredniceasca in rugaciune si fapte bune. Amin.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
NASTEREA MAICII DOMNULUI georgeval Diverse Sarbatori 53 07.09.2013 22:56:58
Slava maicii domnului patricia2006 Generalitati 6 05.07.2012 16:21:19
Braul Maicii Domnului Marinela Rugaciuni 7 22.08.2011 09:39:14
iconita Maicii Domnului loredana Intamplari adevarate 8 25.09.2010 14:03:34
Acatistul MAICII DOMNULUI cristiboss56 Rugaciuni 6 08.12.2007 05:04:38