Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.01.2009, 19:30:53
RaduIoan RaduIoan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.11.2008
Mesaje: 13
Question Thais - sau calugaria pervertita

Ce parere are biserica despre nuvela Thais a lui Anatole France. Stiu Anatole F. este un ateu si un eretic, dar nu asta e ceea ce conteaza. Orice punct de vedere, orice ravna care se transforma in pacat la tangenta cu sfintenia este motiv de ingrijorare. Daca suma nevointelor intoarce un rezultat negativ pentru virtute si pozitiv pentru intinare, atunci nu mai este vorba de drum ci de alegerile facute pe calea dorita a fi urmata.
Care este analogia cu Idiotul de Dostoievsky in care un viitor calugar alege viata monahala, extramonahala si are un sfarsit nefericit.
Exista mantuire pentru cei care scufundati in pacat, se agata de o ultima mana salvatoare ca in Faust de Goethe, care are mai mult de 80 de sfarsituri, de parca Goethe a incercat sa gaseasca mantuirea pentru personajul sau. Varianta ce am citit-o eu spunea ca jertifirea de sine pentru binele tuturor duce la mantuire, poate fi un om damnat pentru asta? pentru calea aleasa de asi arata virtutea si jertfa?
Daca mai stiti si alte cazuri din literatura in care un destin tensionat, un destin in care oameni lupta inauntru, sau inafara se sfarseste bine sau nu ca suma finala daca matematica oamenilor are vreo valoare in judecarea faptelor in judecata de apoi cum are in lumea trecatoare sau vesnica. Si pentru dumnezeu -1+1=0 sau mai face exceptii, cateodata?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Casatoria si calugaria Laurentiu Generalitati 17 29.01.2016 16:20:47
calugaria moderna madalynn007 Calugarul 168 08.03.2015 07:14:21
Calugaria marinaru Calugarul 58 23.03.2012 02:50:16
Calugaria AlexieOmulLuiDumnezeu Calugarul 11 19.09.2011 15:46:44
calugaria cosmin95 Calugarul 29 19.03.2010 00:21:52