Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.02.2010, 12:38:10
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Din punctul meu de vedere feminismul este o inventie de mana a doua cu care se doreste combaterea macismului,inventie de aceeasi categorie.Nu duce la altceva decat la stimularea orgoliului in ambele tabere.Cred ca ar fi mult mai bine daca s-ar pune in practica ceea ce ne spune Biblia(acestea mi-au fost spuse de un preot bun) ca femeia din coasta stanga a fost facuta.Asta ar insemna ca este parte a barbatului,trebuie sa stea alaturi,nici in spate,nici in fata,si sa fie amandoi una,deci sa se iubeasca si sa se respecte ca pe sine insusi.Cat despre prostitutie si celelalte...sunt efectul unei singure cauze PROASTA EDUCATIE.Sunt destule cazuri in care o femeie a ajuns in varful piramidei sociale,dar cu ce pret...Cred ca totul depinde de valorile inoculate copilului incepand cu cei sapte ani.
Este adevarat, fiecare om are propriul lui drum de facut, gandirea lui depinde de evolutia lui, dar este greu de ignorat cand vezi ca sunt femei in jurul tau care inca sunt lovite de sotii sau prietenii lui, sa vezi copii care asista la aceste conflicte si cum vrei sa iasa oameni intregi si fericiti din toate astea? In Romania este inca o realitate acest aspect si nu poate fi ignorat. Mai ales la tara, in orasele mici, cate cazuri sunt... In Italia, poate nu asa de multe... Da, barbatul si femeia trebuie sa mearga impreuna, niciunul in fata celuilalt,sa fie amnadoi una, dar realitatea e alta.

Last edited by maria-luisa; 03.02.2010 at 12:47:56.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.02.2010, 13:00:37
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
In primul rand numai in societate exista inegalitate intre barbat si femeie, iin ceea ce priveste invataturile crestin ortodoxe acestia sunt egali in fata lui Dumnezeu, de aceea la casatorie se spune ca femeia este jumatatea barbatului si invers, nicidecum un sfert sau a nu stiu cata parte. Acuma daca in bisreica exista o randuiala care chipurile ar putea pune femeile intr-o lumina nefavorabila (la slujba barbatii stau in dreapta femeile in stanga, barbatii sunt primii la miruit si altele) asta este doar o impresie. Pur si simplu asa a lasat Domnul ca barbatul sa fie capul familiei, conducatorul din simplul motiv pentru care doua sabii nu pot sa intre in aceeasi teaca. Daca si femeia si barbatul ar conduce familia nu prea s-ar ajunnge nicaieri ca unul ar trage hais si celalalt cea. Intr-o familie normala, nu vorbesc de exceptii, de obicei barbatul duce greul treburilor administrative ale familiei, toate se sparg in capul lui de aceea si in biserica i se da intaietate ca sef de "clan" ce este si nu din alte motive.Nu vorbesc despre cazul celor care au ales singuratatea in viata, biserica a fost construita ca fiind si pastratoare a vietii de familie si pe aceste valori se axeaza.

Acuma nu stiu de unde ti-a venit ca o femeie chiar trebuie sa fie toate aceste aspecte mama, copil, prostituata, sfanta, pacatoasa, e foarte fals. E ca si cum as spune ca eu fiindca sunt barbat ar trebui sa fiu betivan, fumator, curvar fiindca astea-s valorile pe care le promoveaza si cultiva societatea. Foarte fals.

Chestia cu femeile care nu-s apreciate cu adevarat e discutabila si nu stiu daca e numai vina barbatilor aicea. Vezi tu in general in societate exista aceasta gandire ca "the girls just wanna have fun". Acuma eu am 24 de ani si am intalnit destui oameni din generatia noastra si problema in general tocmai de aicea vine ca fetele din start nu cauta ceva serios, sau ceva care sa ofere niste perspective serioase, ele cauta distractie, cel putin chipurile intr-o prima faza. Din pacate exista o "lege" mai bine spus un fel al firii si rareori se intampla ca daca s-a inceput cu distractie sa se termine cu lucruri serioase, de obicei se termina cu lucruri si mai neserioase. Nu spun ca este si cazul tau, exista si multe exceptii.
Societatea este un rezultat al normelor morale si a valorilor comun acceptate. Societatea este un produs al unui tip de gandire impartasit de toti indivizii. O societatea bolnava naste oameni bolnavi. si atunci cand raul devine prea dureros, apar conflictele. Asa este si cu feminismul. NU a aparut din senin... are ca si cauza anumite tipuri de gandire care s-au perpetuat de-al lungul timpului, lovind femeia si care trebuie vindecate nu prin judecati, ci prin intelegere.
Nu-i chiar asa. Sunt inca barbati , (destul de numerosi) care pe langa sotie mai au si amante, in gandirea carora sotia lor tb sa se ocupe de gospodarie si copii, in timp ce el are libertatea sa faca ce vrea, pt ca e barbat. Asta ti se pare normal?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 03.02.2010, 13:09:11
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Raman la parea pe care am mai exprimat-o. Feminismul s-a nascut si dintr-o neintelegere a complementaritatii-barbat-femeie. Si in cupluri din nefericire apare aceasta "concurenta" tocmai datorita lipsei de complementaritate.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 03.02.2010, 13:17:00
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Societatea este un rezultat al normelor morale si a valorilor comun acceptate. Societatea este un produs al unui tip de gandire impartasit de toti indivizii. O societatea bolnava naste oameni bolnavi. si atunci cand raul devine prea dureros, apar conflictele. Asa este si cu feminismul. NU a aparut din senin... are ca si cauza anumite tipuri de gandire care s-au perpetuat de-al lungul timpului, lovind femeia si care trebuie vindecate nu prin judecati, ci prin intelegere.
Nu-i chiar asa. Sunt inca barbati , (destul de numerosi) care pe langa sotie mai au si amante, in gandirea carora sotia lor tb sa se ocupe de gospodarie si copii, in timp ce el are libertatea sa faca ce vrea, pt ca e barbat. Asta ti se pare normal?
La partea cu societatea iti dau dreptate, un filozof contemporan noua spunea ca nu este un lucru sanatos a te adapta la o societate bolnava.

Problema cu femeile care nu-s respectate si iubite in casnicie, asa cum barbatul a luat-o de sotie si ea l-a luat pe el de sot. Dumnezeu fiindca este vorba despre taina sfintei cununii si fiindca nu vrea ca sotii sa faca din aceasta taina o farsa prin divort, deschide ochii barbatului sau femeii inainte de casatorie, Insa daca femeia se lasa mai mult orbita de situatia materiala sau alte aspecte care nu au legatura cu trainicia vietii intr-o familie crestin ortodoxa, cu siguranta ca dupa casatorie va avea multe surprize, desi inainte respectivul barbat era tot numai lapte si miere.

Si mai este o chestie interesanta, toate fetele cauta baiatasi glumeti si hazlii, chipurile ca sa le binedispuna. Pai dar tocmai astia is cei mai neseriosi, ei si-au facut deja o imagine asupra egoului lor cum ca ar fi foarte comici si nu prea mai iau viata in serios. Nici un molau nu-i bine sa-ti iei desigur, dar la o adica tot mai bine un molau care presupune desigur ca femeia sa fie mai puternica si sa poarte pantalonii in casa, decat un smecheras care-si bate joc de tine.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 03.02.2010, 13:28:19
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
La partea cu societatea iti dau dreptate, un filozof contemporan noua spunea ca nu este un lucru sanatos a te adapta la o societate bolnava.

Problema cu femeile care nu-s respectate si iubite in casnicie, asa cum barbatul a luat-o de sotie si ea l-a luat pe el de sot. Dumnezeu fiindca este vorba despre taina sfintei cununii si fiindca nu vrea ca sotii sa faca din aceasta taina o farsa prin divort, deschide ochii barbatului sau femeii inainte de casatorie, Insa daca femeia se lasa mai mult orbita de situatia materiala sau alte aspecte care nu au legatura cu trainicia vietii intr-o familie crestin ortodoxa, cu siguranta ca dupa casatorie va avea multe surprize, desi inainte respectivul barbat era tot numai lapte si miere.

Si mai este o chestie interesanta, toate fetele cauta baiatasi glumeti si hazlii, chipurile ca sa le binedispuna. Pai dar tocmai astia is cei mai neseriosi, ei si-au facut deja o imagine asupra egoului lor cum ca ar fi foarte comici si nu prea mai iau viata in serios. Nici un molau nu-i bine sa-ti iei desigur, dar la o adica tot mai bine un molau care presupune desigur ca femeia sa fie mai puternica si sa poarte pantalonii in casa, decat un smecheras care-si bate joc de tine.
Sa recunostem totusi ca se interpreteaza grestit ideea ca barbatul este capul familiei. Multi barbati inca interpreteaza asta ca si cum ar avea drept de proprietate asupra femeii. Fiecare e liber sa aleaga, dar e normal ca femeia sa inceapa sa constienizeze ca este partenera barbatului, nu sclava sau servitoarea lui, iar daca a facut o alegere gresita sa plece fara remuscari. Cum altfel s-ar putea schimba acest fel de a gandi al barbatului? Daca i se tolereaza toate astea nu va fi nicio schimbare. Nu sunt adepta divortului, din contra este foarte rau, mai ales pt copii, dar nici nu trebuie sa se mearga pe ideea ca daca ai ales un barbat care mai apoi s-a dovedit foarte rau in comportamentul lui fata de sotie, aceasta trebuie sa ramana langa el pana o baga in mormant. Stiu cazuri reale de genul acesta, stiu ce spun aici.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 03.02.2010, 13:29:29
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
La partea cu societatea iti dau dreptate, un filozof contemporan noua spunea ca nu este un lucru sanatos a te adapta la o societate bolnava.

Problema cu femeile care nu-s respectate si iubite in casnicie, asa cum barbatul a luat-o de sotie si ea l-a luat pe el de sot. Dumnezeu fiindca este vorba despre taina sfintei cununii si fiindca nu vrea ca sotii sa faca din aceasta taina o farsa prin divort, deschide ochii barbatului sau femeii inainte de casatorie, Insa daca femeia se lasa mai mult orbita de situatia materiala sau alte aspecte care nu au legatura cu trainicia vietii intr-o familie crestin ortodoxa, cu siguranta ca dupa casatorie va avea multe surprize, desi inainte respectivul barbat era tot numai lapte si miere.

Si mai este o chestie interesanta, toate fetele cauta baiatasi glumeti si hazlii, chipurile ca sa le binedispuna. Pai dar tocmai astia is cei mai neseriosi, ei si-au facut deja o imagine asupra egoului lor cum ca ar fi foarte comici si nu prea mai iau viata in serios. Nici un molau nu-i bine sa-ti iei desigur, dar la o adica tot mai bine un molau care presupune desigur ca femeia sa fie mai puternica si sa poarte pantalonii in casa, decat un smecheras care-si bate joc de tine.
Sa recunostem totusi ca se interpreteaza grestit ideea ca barbatul este capul familiei. Multi barbati inca interpreteaza asta ca si cum ar avea drept de proprietate asupra femeii. Fiecare e liber sa aleaga, dar e normal ca femeia sa inceapa sa constienizeze ca este partenera barbatului, nu sclava sau servitoarea lui, iar daca a facut o alegere gresita sa plece fara remuscari. Cum altfel s-ar putea schimba acest fel de a gandi al barbatului? Daca i se tolereaza toate astea nu va fi nicio schimbare. Nu sunt adepta divortului, din contra este foarte rau, mai ales pt copii, dar nici nu trebuie sa se mearga pe ideea ca daca a ales un barbat care mai apoi s-a dovedit foarte rau in comportamentul lui fata de sotie, aceasta trebuie sa ramana langa el pana o baga in mormant. Stiu cazuri reale de genul acesta, stiu ce spun aici.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 03.02.2010, 13:33:52
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Cred ca nu e bine sa generalizam nimic, incluziv feminismul. Exista mai multe feluri de feminism...exista feminismul radical care promoveaza ideea superioritatii femeii, chiar masculinizarea femeii, despre care vad ca aici multi vorbesc, dar care, in lume cel putin era in mare voga in anii 60 si 70, air in Romania nu a fost niciodata in voga, deci nu inteleg de unde inversunarea, si exista feminismul care doar doreste o mai mare vizibilitatea a problemelor femeii in ziua de azi si pe cat posibil a incerca sa fie rezolvate, acces egal la educatie si munca, protectie sociala si concediu platit pentru femeile insarcinate si mamele cu copii mici, plata egala pentru munca egala, etc. Si s-au facut destul de multe in directia asta, sigur, mult mai mult in Europa de V decat in SUA...si nu vad nimic rau in asta.

Pe de alta parte nu mi se pare normal nici ascunsul dupa deget. Sigur in teorie, barbatul si femeia sunt complementari, n-ar trebui sa existe nici un conflict, biserica promoveaza aceasta complementaritate, in Hristos nu mai conteaza daca esti femeie sau barbat, ci ca esti om, etc etc. Si totusi, oricine poate spune ca discriminare exista. Nu ma refer la problema preotiei, asta este cu totul altceva, ci la lucruri marunte care in loc sa sublinieze complementaritatea, mai mult scot in evidenta inferioritatea.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 03.02.2010, 13:37:17
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Cred ca nu e bine sa generalizam nimic, incluziv feminismul. Exista mai multe feluri de feminism...exista feminismul radical care promoveaza ideea superioritatii femeii, chiar masculinizarea femeii, despre care vad ca aici multi vorbesc, dar care, in lume cel putin era in mare voga in anii 60 si 70, air in Romania nu a fost niciodata in voga, deci nu inteleg de unde inversunarea, si exista feminismul care doar doreste o mai mare vizibilitatea a problemelor femeii in ziua de azi si pe cat posibil a incerca sa fie rezolvate, acces egal la educatie si munca, protectie sociala si concediu platit pentru femeile insarcinate si mamele cu copii mici, plata egala pentru munca egala, etc. Si s-au facut destul de multe in directia asta, sigur, mult mai mult in Europa de V decat in SUA...si nu vad nimic rau in asta.

Pe de alta parte nu mi se pare normal nici ascunsul dupa deget. Sigur in teorie, barbatul si femeia sunt complementari, n-ar trebui sa existe nici un conflict, biserica promoveaza aceasta complementaritate, in Hristos nu mai conteaza daca esti femeie sau barbat, ci ca esti om, etc etc. Si totusi, oricine poate spune ca discriminare exista. Nu ma refer la problema preotiei, asta este cu totul altceva, ci la lucruri marunte care in loc sa sublinieze complementaritatea, mai mult scot in evidenta inferioritatea.
exact! este o realitate, nu e cazul sa spunem ca nu este si sa ne ascundem dupa deget.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 03.02.2010, 13:49:16
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Sa recunostem totusi ca se interpreteaza grestit ideea ca barbatul este capul familiei. Multi barbati inca interpreteaza asta ca si cum ar avea drept de proprietate asupra femeii. Fiecare e liber sa aleaga, dar e normal ca femeia sa inceapa sa constienizeze ca este partenera barbatului, nu sclava sau servitoarea lui, iar daca a facut o alegere gresita sa plece fara remuscari. Cum altfel s-ar putea schimba acest fel de a gandi al barbatului? Daca i se tolereaza toate astea nu va fi nicio schimbare. Nu sunt adepta divortului, din contra este foarte rau, mai ales pt copii, dar nici nu trebuie sa se mearga pe ideea ca daca a ales un barbat care mai apoi s-a dovedit foarte rau in comportamentul lui fata de sotie, aceasta trebuie sa ramana langa el pana o baga in mormant. Stiu cazuri reale de genul acesta, stiu ce spun aici.
Ma crezi sau nu, personal provin dintr-o familie cu parinti divortati si stiu foarte bine despre ce vorbesc. Dumnezeu a deschis ochii mamei mele inainte de a se casatori, fiindca mi-a povestit, dar pur si simplu nu a vrud sa priveasca adevarul in fata, fiindca adevarul este cel mai dureros. Multi prefera o minciuna frumoasa in schimbul unui adevar dureros. Barbatul este capul familiei, este capitanul daca vrei considerand ca familia este ca o nava pe marea vietii. Capitanul nu ar putea sa struneasca o nava fara secundul si marinarii sai. Pentru ca lucrurile sa mearga bine trebuie ca intre secund, capitan si marinari sa existe o intelegere deplina, altfel se ajung la revolte si este posibil ca in urma acestora sa se piarda si nava cu tot echipajul sau

Barbatul nu este capul familiei in sensul in care este privit acest lucru de societate, ci in sensul crestin ortodox. In casnicia in care exista sclavie, acolo nu mai exista casnicie. Dar daca s-a ajuns la nunta, atunci ai o datorie foarte mare fata de Dumnezaeu si juramantul facut in fata altarului. Iar casnicia cam trebuie pastrata chiar si cu pretul vietii, atat este de mare aceasta taina pe care putin o inteleg, mai ales noi tinereii de astazi.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 03.02.2010, 14:10:03
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

@sergiu
"Nu voi filozofa, doar voi aduce aminte de un verset din Biblie: "caci dupa rod se cunoaste pomul". Aceasta frantura de verset este una dintre cele mai puternice arme pe care le avem in a judeca un om, o situatie etc.
Care sunt roadele feminismului?
Roadele sunt dupa cum se vad:
- comportament impotriva firii (homosexualitate)
scuze, dar homosexualitate era si inainte de feminism, doar ca mai pe ascuns, sau nu se facea atata reclama... acum se face reclama la orice. intre noi fie vorba, principalul mijloc de manipulare mentala este mass-media.

- pierderea capacitatii femeilor de a iubi din inima
nu-i adevarat, pierderea acestor capacitati vine atunci cand sunt ranite si dezamagite, ca si la barbati...

- relatii sexuale "libere" - desfranarea
si inainte existau prostituate, la care barbatii se duceau chiar cu stiinta sotiei, doar ca ea nu prea avea dreptul sa zica nimic...
acum procedeaza si ea la fel, eventual.

- copii crescuti fara iubire de mama dar si fara exemplul tatei, care mai tarziu sunt foarte usor ademeniti la homosexualitate
si inainte mama ii crestea mai mult singura, de multe ori, caci barbatul era mai mult plecat... eventual el avea drept de a hotara cu cine isi casatoresc fiica sau baiatul, ca sa fie mai profitabil...pentru familie.
iar cate casatorii din astea bazate pe interes nu s-au facut... se putea vorbi de iubire atunci?

- inocularea ideii ca este atotputernica si ca totul este in mainile ei, adica fara Dumnezeu sa mai aiba vre-o importanta
nu cred, o mai fi si cazuri din astea, dar sunt si barbati de acest gen destui...

- barbatii nu mai sunt atrasi de a avea o familie cu o asemenea femeie, acestia ramanand singuri si fie traind in desfranare, fie fiind atrasi catre homosexualitate, fie pur si simplu traind depresii din cauza neimplinirii personale
mai intreb de ce nu ii deprima la fel cand considera normal sa-si insele sotia?

- daca in tinerete si femeile si barbatii "liberi" sunt atrasi unii catre altii sexual, mai tarziu libidoul scade si fiecare ramane singur pe la casa sa, deci rezultatul este o insingurare, o izolare draceasca de ceilalti semeni. Rezultatul este exact invers fata de cel la care ne indeamna Biblia: "iubiti-va unii pe altii!"
daca femeii i s-ar acorda mai multa incredere, respect si atentie, societatea si viata de familie si lumea intreaga ar inflori, pt ca femeia nu vrea sa fie deasupra barbatului, ci impreuna cu el, ca egali si parti complementare.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Necesar pentru o casatorie sfanta - sfaturi freehugs Generalitati 5 28.02.2012 20:01:13
Calculatorul un rau necesar? adorcrysti Generalitati 13 26.01.2009 20:47:37
Cat credeti ca este necesar omului pentru mantuire Andrei_sunt Stiri, actualitati, anunturi 14 18.01.2007 15:34:04