Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.04.2010, 14:40:49
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Unde spune Hristos ca numai la unii se va manifesta?
In Fericiri ne spune clar ca toti cei care lucreaza la sufletul lor vor vedea pe Dumnezeu.
Deci, imi pare rau, dar exclusivitatea asta VIP a noastra , a ortodocsilor nu isi are explicatia in cuvintele Mintuitorului.
da ?? ai vorbit tu cu Mantuitorul intre timp si ti-a zis tie ca nu mai e valabil ce EL Insusi a zis ( Cine nu este cu Mine este impotriva Mea"- Mt. 12,30)?
Mantuitorul ii cheama PE TOTI la mantuire(NEEXCLUSIVIST-din iubire)dar "se arata" NUMAI celor care IL ASCULTA SI FAC CUVANTUL LUI (DA, ESTE EXCLUSIVIST -pentru dreptatea Sa)
asa ca vezi in ce "zona" te plasezi si ,mai vezi ,ce intelegi tu prin "lucreaza la sufletul lor" ;daca "sa lucrezi la sufletul tau " tu intelegi sa faci TROLLING ,ai o mica-mititica problema.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.04.2010, 17:24:55
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
:))))


eu am gasit destui,cautand pe bloguri,nu vad de ce ar minti poporul.

hahahaha, iar bloguri peste bloguri?!

De ce minte poporul? :)))
In caz ca nu stii inca, din cauza limitarii in privinta literaturii pe care o citesti.
OMUL minte aproape incontinuu si cel mai grav este ca deseori din cauza incremenirii nici macar nu mai stie cind si cit minte. AICI este de fapt marea problema. Majoritatea nici nu mai realizeaza ca vorbesc prostii.
Se zice ca omul nu minte si nu vorbeste prostii DOAR cind doarme!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.04.2010, 17:30:32
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
care NASA,aia masoana?.

:))))




Bine, de abia astept sa-mi faci cunostinta cu ei. Unde locuiesc, la ce Biserica merg?[/quote]



Eu cunosc personal pe cineva (era pe atunci cu Martorii lui Iehova) care si-a insotit socrii la Ierusalim si tinand in mana lumanarile socrului (foarte bolnav) s-au aprins odata cu aparitia Luminii Sfante, facandu-l sa cada in genunchi fara voia lui. De fiecare data cand povesteste asta, plange de nu il poti opri ceasuri intregi...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.04.2010, 17:39:12
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
da ?? ai vorbit tu cu Mantuitorul intre timp si ti-a zis tie ca nu mai e valabil ce EL Insusi a zis ( Cine nu este cu Mine este impotriva Mea"- Mt. 12,30)?
.
Reciteste Fericirile, (dar cu atentie de data asta:)) si ai sa identifici ABSOLUT toata umanitatea de pe Terra care practica aceste concepte indiferent de religie este a lui Hristos si PARADOXAL chiar SI daca nu au auzit de EL! ! ! tot ai LUI sunt! de ce? pentru ca fac VOIA LUI iar VOIA nu tine de documente de identitate" , adica vezi tu, eu sunt a lui Iisus Hrisor fiul Mariei si a lui Iosif si a lui Dumnezeu si din biserica cutarescu gheorghe, capichi omule, get it??

Citeste si insuseste-ti serios ce zice Mintuitorul!
Vezi tu undeva pe acolo ca se limiteaza la vre-o religie?..sau zice ca numai BOR-ul sau biserica mea de cartier este "sarac cu duhul" sau ca numai flying este facator de pace si blind( sper ca esti, ca-i pacat si trist sa nu fii)

HRISTOS A-NVIAT!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.04.2010, 18:03:50
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
... plange de nu il poti opri ceasuri intregi...
Ceva nu este in regula aici, permite-mi sa ma idoiesc de spusele unuia care se manifesta astfel.
La disperare omul ajunge sa-si imagineze si sa creada orice!

Deci sa raminem la manifestari a minunilor LA PRIMA MINA, adica personal

Inca nu a raspuns NIMENI la intrebarea:
De ce este Dumnezeu SFIOS? ( conform celor care cred in Lumina de la Ierusalim)
si nu se manifesta pe cimp acolo in fata intregii planete, cu Patriarhul in mijlocul poporului cu miinile intinse la cer cerind FOC SI SCINTEIE. Asta-i semn de CREDINTA si legatura nemarginita cu MINTUITORUL! nu susoteli si smecherii in mijlocul unei imbulzeli de persoane isterizate

De ce trebuie facute lucrurile PE ASCUNS, cu camarute sigilate si bodyguarzi fiorosi pe la usi?
Oare ASA se manifesta Dumnezeu? pe ascuns si pe soptitelea?
Eu unul NU CRED ca asa!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.04.2010, 20:00:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ceva nu este in regula aici, permite-mi sa ma idoiesc de spusele unuia care se manifesta astfel.
La disperare omul ajunge sa-si imagineze si sa creada orice!

Deci sa raminem la manifestari a minunilor LA PRIMA MINA, adica personal

Inca nu a raspuns NIMENI la intrebarea:
De ce este Dumnezeu SFIOS? ( conform celor care cred in Lumina de la Ierusalim)
si nu se manifesta pe cimp acolo in fata intregii planete, cu Patriarhul in mijlocul poporului cu miinile intinse la cer cerind FOC SI SCINTEIE. Asta-i semn de CREDINTA si legatura nemarginita cu MINTUITORUL! nu susoteli si smecherii in mijlocul unei imbulzeli de persoane isterizate

De ce trebuie facute lucrurile PE ASCUNS, cu camarute sigilate si bodyguarzi fiorosi pe la usi?
Oare ASA se manifesta Dumnezeu? pe ascuns si pe soptitelea?
Eu unul NU CRED ca asa!
Tu nu crezi sau altcineva , draga Cozia , dar prin modul asta de gandire simplist nu -L vom intelege pe Dumnezeu niciodata si maI ALES NU VOM AJUNGE NICI CAND SA-l CUNOASTEM ! In marea Lui SMERENIE , asa se manifesta , tainic , nedand buzna in inimile si sufletele noastre . Dumnezeu nu este CIRC , draga Cozia si ar trebui sa meditezi asupra acestui lucru ! Dumnezeu nu face spectacol Tv . , si descoperirea Lui se face in mod tainic si este strans legata de starea noastra sufleteasca , de stadiul smereniei si al iubirii noastre . Sunt multe de spus dragul meu Cozia , dar sincer ma ingrijoreaza , de asta data , modul tau simplist de a " gandi ". HRISTOS A INVIAT !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 05.04.2010, 20:36:00
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
OMUL minte aproape incontinuu si cel mai grav este ca deseori din cauza incremenirii nici macar nu mai stie cind si cit minte. AICI este de fapt marea problema. Majoritatea nici nu mai realizeaza ca vorbesc prostii.
Se zice ca omul nu minte si nu vorbeste prostii DOAR cind doarme!
Doamne, pe ce te bazezi cand scrii asta? In ce lume traisti si cu cine ai tu de-a face zilnic de crezi asta? Ce studii de psihologie au ajuns la aceste rezultate monstruase? Tu dormi cand scrii astea?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.04.2010, 21:50:40
cojanete cojanete is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
hahahaha, iar bloguri peste bloguri?!

De ce minte poporul? :)))
In caz ca nu stii inca, din cauza limitarii in privinta literaturii pe care o citesti.
OMUL minte aproape incontinuu si cel mai grav este ca deseori din cauza incremenirii nici macar nu mai stie cind si cit minte. AICI este de fapt marea problema. Majoritatea nici nu mai realizeaza ca vorbesc prostii.
Se zice ca omul nu minte si nu vorbeste prostii DOAR cind doarme!
Te superi daca consideram asta o autocaracterzare? Tu esti omul din aceasta analiza ?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.04.2010, 22:23:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cojanete Vezi mesajul
Te superi daca consideram asta o autocaracterzare? Tu esti omul din aceasta analiza ?
Te apropii de adevar..

Andreicozia a zis clar: omu' doar cand doarme nu vorbeste prostii sau minte.

El insusi fiind om si nescriind aceste lucruri in stare de somnambulism, este evident ca a scris prostii sau a mintit.

Asa ca de ce atata scandal cand lucrurile sunt atat de clare?
A vrut sa fie glumet si istet in acelasi timp

Last edited by AlinB; 05.04.2010 at 22:50:15.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.04.2010, 23:14:35
CRIS2010
Guest
 
Mesaje: n/a
Cool

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Te apropii de adevar..

Andreicozia a zis clar: omu' doar cand doarme nu vorbeste prostii sau minte.

El insusi fiind om si nescriind aceste lucruri in stare de somnambulism, este evident ca a scris prostii sau a mintit.

Asa ca de ce atata scandal cand lucrurile sunt atat de clare?
A vrut sa fie glumet si istet in acelasi timp
Haa , ha , ha . . .
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Paraclisul Prea-Sfintei Nascatoarei de Dumnezeu costas01 Intrebari utilizatori 2 13.05.2010 21:47:33
Un semn de la Dumnezeu: Aparitia Sfintei Cruci la Atena in 1925 orthodoxia.i.thanatos Intamplari adevarate 60 12.04.2010 11:22:17
Minunea pogorarii Sfintei Lumini de Dumnezeu la Ierusalim vestita pe euronews mihailt Generalitati 1 05.04.2010 03:23:00
DUMINICA POGORARII DUHULUI SFANT SSB Despre Biserica Ortodoxa in general 14 11.06.2008 19:37:23
Duminica Pogorarii Duhului Sfant SSB Despre Sfanta Scriptura 0 11.06.2008 15:24:13