Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.02.2010, 10:23:56
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit Grija sotului fata de sotie !

Cautand un cuvant frumos, am dat peste o predica rostita de Parintele Emilianos de la Manastirea Simonos Petras.

"Barbatul ar trebui sa tina minte ca sotia i-a fost incredintata de Dumnezeu. Sotia sa este un suflet pe care Dumnezeu i l-a dat, si pe care intr’o buna zi va trebui sa-l dea inapoi. El isi iubeste femeia asa cum Hristos iubeste Biserica (Efeseni 5,25). O ocroteste, ii poarta de grija, ii da incredere, indeosebi cand este tulburata sau cand este bolnava. Stim cat de sensibil poate fi sufletul unei femei, pricina pentru care Apostolul Petru ii indeamna pe barbati sa-si cinsteasca femeile (1 Petru 3,7). Sufletul unei femei se raneste, este adesea marunt, schimbator si poate cadea dintr-odata in deznadejde. De aceea, barbatul trebuie sa fie plin de dragoste si gingasie, si sa faca din ea comoara sa cea mai de pret. Casatoria, dragi prieteni, este o barcuta care pluteste pe valuri si printre stanci. Daca o scapi din grija chiar si o clipa, se va scufunda."

Cat de minunat este barbatul care poarta de grija sotiei lui !

Am vazut insa ca ratiunile din familie se schimba.
Sotii nu mai poarta de grija sotiilor, iar sotiile nu mai suporta sa li se poarte de grija.

Cu toate acestea, Parintii Bisericii marturisesc neincetat grija barbatului fata de femeie.
Astazi insa, femeia este parca singura care poarta de grija... de barbatul ei, de copii, de casa, etc.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.02.2010, 10:43:06
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Se simte că ești proaspăt inițiat în căsnicie! M-aș bucura să gândești la fel și peste 20 de ani.
Grija excesivă poate dăuna pentru că fiecare persoană are a parte a intimității pe care și-o gestionează mai bine singură. Grija , ca și iubirea, se traduce în faptă cu discreție , cu tact...
Avva Emilianos sunt sigur că bate spre uniunea matrimonială de tip postmodern, în care afectivitatea (implicit atenția) se stinge de îndată ce atracția se apropie de cota zero, situație în care ajung cu precădere bărbații.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.02.2010, 11:43:44
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Grija excesivă poate dăuna pentru că fiecare persoană are a parte a intimității pe care și-o gestionează mai bine singură. Grija, ca și iubirea, se traduce în faptă cu discreție, cu tact.

Avva Emilianos sunt sigur că bate spre uniunea matrimonială de tip postmodern, în care afectivitatea (implicit atenția) se stinge de îndată ce atracția se apropie de cota zero, situație în care ajung cu precădere bărbații.
Avva Emilianos nu cred ca tinde spre aceste tendinte mai mult psihologice, decat duhovnicesti, ci spre aceleasi indemnuri pe care le dadea Sfantul Ioan Gura de Aur, cu mai bine de 1600 de ani in urma. (Cateheze maritale)

"Să socotim deci pe bărbat că are locul capului și femeia pe cel al trupului. Iar aceasta o arată și din cuvinte precise, când zice: Bărbatul este cap al femeii, după cum și Hristos al Bisericii și însuși este Mântuitor al trupului, însă, precum Biserica se supune lui Hristos, așa și femeile bărbaților lor întru totul (Efeseni 5, 23-24).

Zicând că bărbatul este cap al femeii, după cum Hristos al Bisericii, a adăugat: "Si însuși este mântuitor al trupului." Căci capul este mântuirea trupului său. Deja mai dinainte a rânduit amândurora – și bărbatului și femeii – purtarea de grijă și temelia iubirii, fiecăruia împărțindu-i ceea ce i se cuvine: bărbatului cârmuirea și purtarea de grijă, iar femeii supunerea. (...)

Chiar dacă te privește de sus, chiar dacă este supărată, chiar de o vezi disprețuindu-te, poți s-o aduci la picioarele tale dacă ai multă purtare de grijă pentru ea și dragoste și bunăvoință. Căci nimic nu este mai tare decât aceste "lanțuri", mai ales între bărbat și femeie. Pe un slujitor îl poate cineva lega cu frica. Ba nici pe acela, căci degrabă o va șterge de la stăpân, însă pe părtașa vieții tale, pe mama copiilor tăi, pe cea care este pricina a toată bucuria ta, nu trebuie s-o legi cu frica și cu amenințarea, ci cu dragostea și cu dispoziția iubitoare a sufletului.

Ce fel de însoțire mai e asta, când femeia tremură înaintea bărbatului? Ce bucurie va mai avea bărbatul dacă trăiește împreună cu ea ca și cu o roabă și nu ca și cu una liberă? Și chiar dacă pătimești pentru ea ceva, să nu o ocărăști.

Dacă ne vom îngriji astfel de casele și familiile noastre, vom fi și destoinici să avem ceva de spus în Biserică. Fiindcă familia este o mică Biserică. Și așa este cu putință ca bărbații și femeile să devină buni și să treacă împreună peste toate piedicile."
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 18.02.2010 at 11:47:17.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.02.2010, 12:03:26
umilul umilul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Se simte că ești proaspăt inițiat în căsnicie! M-aș bucura să gândești la fel și peste 20 de ani.
Grija excesivă poate dăuna pentru că fiecare persoană are a parte a intimității pe care și-o gestionează mai bine singură. Grija , ca și iubirea, se traduce în faptă cu discreție , cu tact...
Avva Emilianos sunt sigur că bate spre uniunea matrimonială de tip postmodern, în care afectivitatea (implicit atenția) se stinge de îndată ce atracția se apropie de cota zero, situație în care ajung cu precădere bărbații.
Iarta-ma frate Mihalc, dar fratele Windorin are mare dreptate in cele spuse, nu conteaza ca esti proaspat casatorit sau ai vechime in casnicie, atractia poate sa dispara in timp , dar afectivitatea pentru ea nu trebuie sa scada niciodata. Trebuie sa fim grijulii si iubitori cu ele de la inceputul casniciei si pana la sfarsitul ei, trebuie sa fim cetate de aparare pentru ele, asa cum si Domnul si Mantuitorul nostru Iisus Hristos este aparatorul Sfintei Biserici. Pace tuturor si iertati-ma daca v-am gresit !!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.02.2010, 12:34:22
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Dar dragii mei, n-ați observat că sunt de acord cu voi?
Windorin aduce un aer proaspăt, reconfortant, un entuziasm de novice în sensul ăsta am spus, nicidecum de "las' că vezi tu mai târziu" .
Avva Emilianos e om duhovnicesc cu siguranță, dar și o inteligență vie, ancorată în actualitate. Simonos Petras este un loc fără termen de comparație cu altele pe care le-am văzut eu. O comunitate de călugări inteligenți și duhovnicești așa de bine acordată de îți taie respirația.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.02.2010, 12:42:41
anastasia2008's Avatar
anastasia2008 anastasia2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2008
Locație: Acum, in Valenii de Munte, Prahova.
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Ce topic minunat! Iti multumesc, Dorin, ca te gandesti si la noi.

Intr-adevar, imi dau seama pe zi ce trece cat de mult conteaza, atunci cand sotul meu priveste si spre mine, spre supararile si tulburarile mele. Orice mangaiere care imi vine de la el, imi alina sufletul.

Imi vine in minte un citat extraordinar:"Noi suntem doar îngeri cu o singură aripă, nu putem zbura decât îmbrățișați." (Luciano de Crescenzo).
__________________
Si-mi pare atat de rau ca se mai poate,
Gasi atata vreme pentru ura,
Cand viata nu-i decat o picatura,
Intre minutul acesta care bate ... si celalalt.

Si-mi pare neinteles si trist,
Ca nu privim la cer mai des,
Ca nu culegem flori si nu iubim,
Noi, cei care asa de repede murim.

http://pensiuneaverasilivia.wordpress.com/
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.02.2010, 13:12:09
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Mi-a venit in minte legea treia a dinamicii: orice actiune naste o reactiune egala si de sens contrar.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.02.2010, 13:19:36
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anastasia2008 Vezi mesajul
Intr-adevar, imi dau seama pe zi ce trece cat de mult conteaza, atunci cand sotul meu priveste si spre mine, spre supararile si tulburarile mele. Orice mangaiere care imi vine de la el, imi alina sufletul.

"Noi suntem doar îngeri cu o singură aripă, nu putem zbura decât îmbrățișați." (Luciano de Crescenzo).
Tot timpul ajungem in acelasi punct: nevoia de comunicare si comuniune ! Doar suntem dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu.

Din familiile care nu au comunicare, comuniune si dragoste s'au nascut toate patimile de pe pamant.
De acolo vine rautatea, de acolo raceala si lipsa de caldura a multora fata de cei pe langa care trec, in viata.

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Mi-a venit in minte legea a treia a dinamicii: orice actiune naste o reactiune egala si de sens contrar.
Lipsa de grija aratata sotiei atrage dupa sine complexe si slabiciuni sufletesti ce pot marca viata copilasilor, cat si a mamei/sotiei.
Cate mame nu au "uitat" aproape de copilasi din cauza racelii simtita din partea sotului !
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.02.2010, 13:22:44
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Lipsa de grija aratata sotiei atrage dupa sine complexe si slabiciuni sufletesti ce pot marca viata copilasilor, cat si a mamei/sotiei.
Cate mame nu au "uitat" aproape de copilasi din cauza racelii simtita din partea sotului !
Eu ma gandeam altfel: oferi dragoste primesti dragoste.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.02.2010, 13:42:51
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Cautand un cuvant frumos, am dat peste o predica rostita de Parintele Emilianos de la Manastirea Simonos Petras.

"Barbatul ar trebui sa tina minte ca sotia i-a fost incredintata de Dumnezeu. Sotia sa este un suflet pe care Dumnezeu i l-a dat, si pe care intr’o buna zi va trebui sa-l dea inapoi. El isi iubeste femeia asa cum Hristos iubeste Biserica (Efeseni 5,25). O ocroteste, ii poarta de grija, ii da incredere, indeosebi cand este tulburata sau cand este bolnava. Stim cat de sensibil poate fi sufletul unei femei, pricina pentru care Apostolul Petru ii indeamna pe barbati sa-si cinsteasca femeile (1 Petru 3,7). Sufletul unei femei se raneste, este adesea marunt, schimbator si poate cadea dintr-odata in deznadejde. De aceea, barbatul trebuie sa fie plin de dragoste si gingasie, si sa faca din ea comoara sa cea mai de pret. Casatoria, dragi prieteni, este o barcuta care pluteste pe valuri si printre stanci. Daca o scapi din grija chiar si o clipa, se va scufunda."

Cat de minunat este barbatul care poarta de grija sotiei lui !

Am vazut insa ca ratiunile din familie se schimba.
Sotii nu mai poarta de grija sotiilor, iar sotiile nu mai suporta sa li se poarte de grija.

Astazi insa, femeia este parca singura care poarta de grija... de barbatul ei, de copii, de casa, etc.
Frumos subiectul!

Intaresc si eu cele spuse de tine...minunat foarte e barbatul care e atent cu sotia lui!!!Al meu e bun de pus la rana...si ma trateaza ca pe "copilasul lui"

Nu stiu daca astazi femeia procedeaza asa pentru ca nu ar avea incotro, e poate doar modelul pe care il vede in familia ei...si asa are impresia ca trebuie sa le faca si ea la randul ei pe toate. Si apoi daca asa le face pe toate de la inceput...fara a considera ca sotul e acolo pentru a face totul impreuna, e alegerea ei si atat.

De asemenea ne alegem barbatii, si pe unul care nu stie de nici unele...decat sa stai sa il rogi de fiecare data sa faca si el ceva, pai cred ca mai bine saracele femei...fac ele treaba cum stiu si bine, si ...le e si mai usor asa.

Oricum ar fi, barbati care au grija si sunt atenti cu sotiile lor, sensibili si frumos educati...tot exista, nu au disparut cu siguranta!!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre desfranarea intre sot si sotie ionut12 Generalitati 136 14.05.2011 13:04:54
Femeia:sotie,mama,profesionista caty_deea Nunta 52 06.01.2011 10:54:57
Desfranarea intre sot si sotie part 2 ionut12 Generalitati 20 16.11.2010 08:06:45
Postul si relatiile dintre sot si sotie cmihai Pocainta 30 10.02.2009 14:23:52