Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.08.2010, 02:30:10
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Nu exista bine sau rau. Nu pot fi impersonificate aceste carasteristici (cum se numesc) impartind lumea pe aceste doua maluri. Un fapt poate fi bun pentru mine, dar nu pentru altcineva.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.08.2010, 03:10:43
ingerul_pazitor ingerul_pazitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bast-et Vezi mesajul
nu exista bine sau rau. Nu pot fi impersonificate aceste carasteristici (cum se numesc) impartind lumea pe aceste doua maluri. Un fapt poate fi bun pentru mine, dar nu pentru altcineva.
depinde: Daca omori pe cineva premeditat nu la cele din greseala ma gandesc ca acest fapt nu poate fi privit ca fiind bun decat de un psihopat
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.08.2010, 10:52:36
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ingerul_pazitor Vezi mesajul
depinde: Daca omori pe cineva premeditat nu la cele din greseala ma gandesc ca acest fapt nu poate fi privit ca fiind bun decat de un psihopat
Tu, de exemplu ai inteles discursul meu. Bineinteles, trebuie sa luam in considerare victima, ucigasul, motivul... faptul ca ceausescu a fost omorat este o eliberare pentru unii, o greseala pentru altii.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.08.2010, 16:30:53
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Nu exista bine sau rau. Nu pot fi impersonificate aceste carasteristici (cum se numesc) impartind lumea pe aceste doua maluri. Un fapt poate fi bun pentru mine, dar nu pentru altcineva.
Daca nu exista bine si rau inseamna ca o fapta criminala nu poate fi definita si pedepsita. Ar fi doar o fapta sau o alegere personala, nefasta pt victima, dar indiferenta moral.

Din fericire nu ai dreptate.
dar presupun ca nu exista nici adevar pt tine, asa ca tot ce spui are relevanta doar pt tine, nu?

(te tachinez, doar.. gandeste pana la capat consecintele filosofiei "nu exista bine si rau")
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.08.2010, 17:53:46
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Daca nu exista bine si rau inseamna ca o fapta criminala nu poate fi definita si pedepsita. Ar fi doar o fapta sau o alegere personala, nefasta pt victima, dar indiferenta moral.

Din fericire nu ai dreptate.
dar presupun ca nu exista nici adevar pt tine, asa ca tot ce spui are relevanta doar pt tine, nu?

(te tachinez, doar.. gandeste pana la capat consecintele filosofiei "nu exista bine si rau")
Vrrau sa zic ca eu nu impersonific aceste doua caracteristici. Binele si raul sunt relative si subiective.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.08.2010, 18:19:45
georgiana.gabriela georgiana.gabriela is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Canibalismul a existat si continua sa existe in mai multe locuri de pe planeta.
Exista mai multe feluri de canibalism ca si motivatie (din ce am auzit):
- canibalism tribal (pacific, oceania)
- canibalism prin constrangere (fie foamete mare, fie cazuri de esuari aviatice etc)
- canibalism dracesc (acesta se practica in diverse practici satanice de catre tot felul de persoane prin zona Africii in special, si a fost importat inclusiv in Europa occidentala de emigranti, dar se practica si de catre diverse secte satanice europene sau americane)
Pe langa toate aceastea, mai exista doua tipuri de canibalism, pe care poate unii nu le considera asa, desi sunt. Si anume:

- judecarea altora (barfa) - daca barfesti pe cineva, este ca si cum ai manca din carnea lui, pentru ca o faci cu dusmanie. De exemplu, in timpul postului, degeaba tii post de carne animala, daca mananci carne de om (barfesti). Asa ca paziti-va de acest pacat.

- avortul - parerea mea este ca aceasta forma de canibalism este mai mare decat prima (sau poate la fel de mare). Cand rapesti posibilitatea pruncului de a se mantui, este mai rau decat canibalismul triburilor din cine stie ce meleaguri. Este un refuz al darului lui Dumnezeu, care este acel copilas nevinovat, ce are suflet inca de cand cele doua celule s-au unit, atunci pune Dumnezeu sufletul in el. Dar cred ca Dumnezeu are El o socoteaza si cu acei prunci nevinovati, cred ca-i va izbavi si pe ei din iad la Judecata Lui cea de pe urma.
__________________
"Gandurile Domnului nu sunt ca si gandurile omului" (Parintele Arsenie Boca)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.08.2010, 20:29:20
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgiana.gabriela Vezi mesajul
Pe langa toate aceastea, mai exista doua tipuri de canibalism, pe care poate unii nu le considera asa, desi sunt. Si anume:

- judecarea altora (barfa) - daca barfesti pe cineva, este ca si cum ai manca din carnea lui, pentru ca o faci cu dusmanie. De exemplu, in timpul postului, degeaba tii post de carne animala, daca mananci carne de om (barfesti). Asa ca paziti-va de acest pacat.

- avortul - parerea mea este ca aceasta forma de canibalism este mai mare decat prima (sau poate la fel de mare). Cand rapesti posibilitatea pruncului de a se mantui, este mai rau decat canibalismul triburilor din cine stie ce meleaguri. Este un refuz al darului lui Dumnezeu, care este acel copilas nevinovat, ce are suflet inca de cand cele doua celule s-au unit, atunci pune Dumnezeu sufletul in el. Dar cred ca Dumnezeu are El o socoteaza si cu acei prunci nevinovati, cred ca-i va izbavi si pe ei din iad la Judecata Lui cea de pe urma.

Da stii ce-i canibalismul? Cand un individ mananca un alt individ de aceasi specie. Judecarea si avortul chiar nu au nici o legatura.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.08.2010, 23:57:24
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Canibalismul fapt zilnic...in Rusia???...oricum ar fi, cred ca s-a vrut a fi doar o gluma, intrucat altceva nu are cum sa fie!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cate minciuni spui zilnic? absolutep0wer Generalitati 22 19.06.2012 15:22:07
Ce rugaciuni trebuiesc citite zilnic? nicoleta34 Rugaciuni 14 08.09.2011 20:01:20
O cantare ortodoxa - o blasfemie de fapt! mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 99 10.02.2011 13:23:22
Canibalismul contemporan geo.nektarios Generalitati 34 11.11.2009 10:25:39
Dupa care lege sa ne ghidam de fapt (VT sau NT) sophia Din Vechiul Testament 19 21.09.2009 11:41:20