Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.07.2010, 21:01:12
Adrinskaia Adrinskaia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

...Stiinta nu explica ce se intampla in centrul Pamantului, cum ne am putea transforma intr o gaura neagra, daca Pamantul creste si cum, timpul si spatiul...sufletul si spiritul...de ce se vindeca inexplicabil unele boli....si tot asa....
Reply With Quote
  #22  
Vechi 26.07.2010, 21:13:08
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Pana una alta sa mai carpeasca gaura in ozon,care a facut-o in doar 100 de ani.Inca 100 de ani de cuceriri marete ,si suntem in stare sa decimam de tot creatia aceasta minunata.
O sa mai respiram aer la conserva.Si totul in numele comoditatii:sa mergi cu masina,sa ai caldura in casa .Ziceti,e bine acum ca am nenorocit clima ? Aceasta e pedeapsa mandriei,de a crede ca poti stapani lumea prin cunoasterea atot-cuprinzatoare.
Sau cum ii zicea baba aia lui Kant sau cui i-o fi zis ,'maica ,pana la cerul instelat,uita-te la groapa in care tocmai cazi"
Reply With Quote
  #23  
Vechi 26.07.2010, 21:20:03
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Pana una alta sa mai carpeasca gaura in ozon,care a facut-o in doar 100 de ani.
:)))))) Vad ca te-a marcat faza cu gaura in ozon...sincer mie mi-a venit acest raspuns spontan dupa ce am citit titlul topicului, fara sa gandesc o secunda, dar radeam singura in timp ce scriam :))))))))
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 27.07.2010, 10:30:17
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Citat din Wiki:

The premise of the fine-tuned universe assertion is that a small change in several of the dimensionless fundamental physical constants would make the universe radically different. As Stephen Hawking has noted, "The laws of science, as we know them at present, contain many fundamental numbers, like the size of the electric charge of the electron and the ratio of the masses of the proton and the electron. ... The remarkable fact is that the values of these numbers seem to have been very finely adjusted to make possible the development of life."
multumesc Erethorn. subscriu la cele afirmate.
Stephen Hawking este una din cele mai importante miti contemporante care ajuta omenirea sa inteleaga Universul.
Eu am un respect deosebit fata de acest mare fizician de la care invat foarte multe (cu privirea la lumea fizica evident, caci cele sufleteti le aflam numai in Biserica si in Sfanta Scriptura, doar in Duhul Sfant, prin impartasirea cu adevarat trupul si sangele Domnului Hristos Iisus).
Reply With Quote
  #25  
Vechi 27.07.2010, 10:54:50
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
1. " Pentru dumneavoastra", va rog, ca n-am recrutat impreuna.

2. Nu am pretins nici o clipa ca ar fi o "dovada", in nici un caz pentru mine; va rog sa aveti onestitatea intelectuala de a nu-mi pune vorbe in gura,

3. Topicul este despre "gaurile din stiinta", si s-a adus acest exemplu, pe care stiinta nu a reusit inca sa-l explice, asa ca mingea era in terenul dumneavoastra. Eventual, reveniti dupa ce fenomenul de "fine tuning" al universului va fi explicat printr-o teorie stiintifica demonstrabila experimental.
1. Imi cer scuze daca v-ati simtit jignit de expresia "pentru tine". O sa incerc sa nu se mai repete.
2. Poate gresesc, dar eu inteleg in aducerea unui exemplu intr-o discutie, o incercare de a dovedi cele afirmate.
3. Mingea a fost mereu in terenul stiintei. Pentru ca stiinta "joaca" singura pe teren. Ea nu vrea sa invinga pe nimeni. Vrea doar sa "marcheze" cat mai mult. Iar daca vreo persoana sau instinutie simte la un moment dat, ca este "adversar" al stiintei in acest "teren de joc", este problema ei.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 27.07.2010, 12:25:24
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
3. Mingea a fost mereu in terenul stiintei. Pentru ca stiinta "joaca" singura pe teren. Ea nu vrea sa invinga pe nimeni. Vrea doar sa "marcheze" cat mai mult. Iar daca vreo persoana sau instinutie simte la un moment dat, ca este "adversar" al stiintei in acest "teren de joc", este problema ei.
Pentru acest gen de stiinta si acest gen de oameni de stiinta am un mare respect. Pentru de-alde Richard Dawkins - zero respect.

In aceeasi masura, am putin respect pentru persoanele religioase care se simt amenintate de evolutia stiintei, sau care confunda Biblia cu un manual de fizica sau astronomie. Mi se pare ridicol ca de dragul unor interpretari prafuite sa respingem darul ratiunii, prin care Dumnezeu ne indeamna sa descoperim si sa intelegem lumea creata.

Intr-o lume normala, credinta ar trebui sa creasca pe masura ce avanseaza stiinta. Cu cat descoperim mai mult din universul creat, cu atat ar trebui sa fim mai convinsi de maretia Creatorului.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 27.07.2010, 12:32:24
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Pentru acest gen de stiinta si acest gen de oameni de stiinta am un mare respect. Pentru de-alde Richard Dawkins - zero respect.

In aceeasi masura, am putin respect pentru persoanele religioase care se simt amenintate de evolutia stiintei, sau care confunda Biblia cu un manual de fizica sau astronomie. Mi se pare ridicol ca de dragul unor interpretari prafuite sa respingem darul ratiunii, prin care Dumnezeu ne indeamna sa descoperim si sa intelegem lumea creata.

Intr-o lume normala, credinta ar trebui sa creasca pe masura ce avanseaza stiinta. Cu cat descoperim mai mult din universul creat, cu atat ar trebui sa fim mai convinsi de maretia Creatorului.
Eu nu cred intr-o stiinta care incearca sa demonstreze "ceva".
Nu ma refer aici la ipotezele stiintifice.
Dar si asa, o ipoteza nu este un punct fix, ce trebuie atins.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 16.09.2010, 11:30:11
blue_cat blue_cat is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.02.2010
Mesaje: 86
Implicit

stiinta se bazeaza pe dovezi, religia pe autoritate.
nu au unul si acelasi scop, deci e inutila comparatia sau vreo legatura intre ele.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 19.09.2010, 10:30:28
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,bast-et

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Ce fapte si lucruri stiinta nu reuseste sa le explice, sa raspunda?
albastru de voronet?
constructia piramidelor?,
daca nu gresesc
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Nu mancarurile sunt rele, ci lacomia pantecelui" cristiboss56 Din Vechiul Testament 55 08.08.2013 14:11:31
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
Frumusetea creatiei vazuta prin "ochii" stiintei Jane Says Teologie si Stiinta 21 08.03.2010 12:50:40