Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.09.2010, 12:40:04
Alicia Alicia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Alicia
Implicit

Intr-adevar calea catre Dumnezeu nu tine de criterii.Credinta cea adevarata e in sufletul tuturor celor ce binevoieste Domnul sa Il cunoasca pe cat este posibil si vrednic.A fi un om credincios din punctul meu de vedere inseamna a respecta cele 10 porunci dumnezeiesti din sf Scriptura.Se mai respecta in zilele noastre aceste sfinte porunci?Dumnezeu este UNICUL JUDECATOR al tuturor.Sa-L lasam pe EL sa ne descopere noua celor ce-L cautam cu tot sufletul si sa ne arate cu adevarat credinta unica care ar trebui sa stapaneasca intreg Pamantul cea CRESTIN ORTODOXA.Pace tuturor si Domnul sa va binecuvanteze.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.09.2010, 14:22:07
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grabriella Vezi mesajul
Sa ne dai de veste cand ai reusit sa traiesti acest cuvant !
Sau poate tu ai reusit deja ?!?
Ma lupt si eu; tind sa fac din teorie practica. Mai mult nu-mi iese decat iese si cand zic si eu ca merg bine ma impiedic si cad. Tu?
[Asta daca vrei sa discutam persoane si nu idei.]
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 30.09.2010 at 14:27:13.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.09.2010, 14:32:19
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Sfânta Scriptură amintește de două criterii importante (pe lângă cele deja amintite de voi):

"26. Dacă cineva crede că este religios, dar nu-și ține în frâu limba, își înșală inima, iar religia lui este fără valoare.
27. Religia curată și nepângărită înaintea lui Dumnezeu, Tatăl nostru, este să ai grijă de orfani și de văduve în necazurile lor și să te păstrezi neîntinat de lume." (Iacov 1 versiunea NTR 2009)

Dacă al doilea criteriu (versetul 27) are de-a face cu credința intimă și fapte ce de regulă nu sunt cunoscute, primul criteriu (versetul 26) poate fi urmărit cu ușurință la userii acestui forum. Mare atenție deci la "înfrânarea limbii" (a tastaturii), căci cuvintele urâte, înjurăturile și drăcuielile scrise pe acest forum pot da mărturie despre o religie/credință incorectă.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.09.2010, 15:59:44
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Cu ce criterii se determina care este credinta corecta si ceea falsa?
Este foarte dificil de dat un raspuns care sa te multumeasca. Fiecare poate da o marturie si ea poate sa fie vie, sa vina din relatia sa cu Dumnezeu. Faptul ca eu nu o traiesc nu inseamna ca ea nu este adevarata. Asa ca eu nu voi da o serie de argumente care sa-ti descopere credinta adevarata, te voi indemna doar sa te rogi. A sta de vorba cu Dumnezeu este calea care duce catre cunoasterea Sa si implicit si a credintei adevarate.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.09.2010, 16:26:07
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
... te voi indemna doar sa te rogi. A sta de vorba cu Dumnezeu este calea care duce catre cunoasterea Sa si implicit si a credintei adevarate.
foarte adevarat indemnul tau!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O minune...Un om care cu credinta in Dumnezeu este acum viu tigerAvalo9 Generalitati 32 04.05.2013 14:39:46
Care este credinta adevarata? gpalama Biserici Protestante 51 27.01.2013 18:10:24
care varianta e corecta? victortiti89 Generalitati 76 16.06.2011 17:14:43
Septuaginta este cea corecta Ioana-Andreea Secte si culte 14 18.02.2011 03:45:08
Deruta in credinta si intrebarile - care este cauza? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 17 06.01.2010 19:32:40