Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 26.08.2013, 19:38:46
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Florin, acest lucru nu ma priveste.
Pe mine nu numai că mă privește, dar mă și doare. Ceea ce e valabil pentru mireni e valabil și pentru preoți. Altfel se numește tehnica dublului standard.

Citat:
Eu nu ma impartasesc la fel de des ca un preot.
Deși ar trebui!

Citat:
Daca am avut o anumita neputinta (de exemplu in sarcina) si nu am putut sa postesc, i-am spus duhovnicului. Nu trebuie sa tinem postul ca pe o povara.
De curiozitate, de ce nu ai putut posti în sarcină?

Citat:
Perioada aceasta de post sub ascultarea duhovnicului, este o minima pregatire, o mica jertfa din partea noastra.
Această condiție în plus numai și numai pentru noi, laicii, este un motiv în plus pentru a ne îndepărta de Potir. În loc să încerce să ne apropie de Hristos cît mai des, mulți preoți fac tocmai invers și nici măcar nu au temei biblic sau tradițional pentru această practică.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 26.08.2013, 19:46:57
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

"Eu mănînc numai vegetale și nu trăiesc în pustie... Nu e greu."
Nu ma refeream ca e greu sa manaci numai vegetale; dace sa te referi strict la regimul alimentar- nu ajungi la esenta postului, care e renuntare. Nu stiu care sunt motivele regimului dumneavoastra, dar am senzatia ca sunt primar convingeri ce tin de igiena alimentatiei- adica va pare ca hrana vegana e mai sanatoasa. Cand vorbim de post intelegem altceva- renuntari la patimi, la uniune conjugala etc....pana la urma mi se pare, ca sa fiu ma exacta, ca intrebarea dumneavoastra este "ati deveni vegetarian pentru a va impartasi de fiecare data?"
Daca suntei vegetarian, considerati ca e o conditie suficienta pentru a va impartasi la fiecare Sf. Liturghie?
Reply With Quote
  #33  
Vechi 26.08.2013, 21:02:19
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
"Eu mănînc numai vegetale și nu trăiesc în pustie... Nu e greu."
Nu ma refeream ca e greu sa manaci numai vegetale; dace sa te referi strict la regimul alimentar- nu ajungi la esenta postului, care e renuntare. Nu stiu care sunt motivele regimului dumneavoastra, dar am senzatia ca sunt primar convingeri ce tin de igiena alimentatiei- adica va pare ca hrana vegana e mai sanatoasa. Cand vorbim de post intelegem altceva- renuntari la patimi, la uniune conjugala etc....pana la urma mi se pare, ca sa fiu ma exacta, ca intrebarea dumneavoastra este "ati deveni vegetarian pentru a va impartasi de fiecare data?"
Daca suntei vegetarian, considerati ca e o conditie suficienta pentru a va impartasi la fiecare Sf. Liturghie?
Doamnă (nu vă știu numele ca să mă adresez),

Renunțarea la patimi și lupta împotriva păcatelor sînt condiții fără de care un creștin nu e tocmai ortodox. Dreapta credință presupune automat și fapte, nevoințe, viețuirea într-o stare măcar pe linia de plutire dacă mai mult nu reușim încercînd. Deci posturile speciale invocate de duhovnici sau posturile de peste an rînduite de Biserică nu sînt perioade cînd doar atunci luăm scutul și sabia luptînd împotriva celui rău, ci războiul pe care-l ducem este permament, pînă la ultima suflare. De asta cînd spun post mă refer la ceea ce mîncăm, pentru că celelalte trebuie să le facem tot timpul.

Cît despre curăția în viața de familie - și aici vorbim strict de ortodocșii cununați de preot, asta se face de comun acord între cei căsătoriți, vorba lui Pavel. Nu văd nici un motiv ca să ne oprim de unirea în scopul facerii de copii cînd e zi de post. Da, înainte de Împărtășire e necesară măcar o zi de curăție și după aceea la fel - aici văd sensul, înțeleg și sînt de acord. Dar un mirean căsătorit care se împărtășește duminical nu are cum să țină curăție toată săptămîna, ar fi absurd.

Hristos a lăsat Taina Căsătoriei tocmai ca să sfințească unirea celor doi, trup și suflet. La urma urmei, problema se pune dacă ne împotrivim gîndurilor desfrînate și dacă ne păzim ochii cînd apar cașchetele la orizont, nu că dacă în post concepem sau nu copii. Dacă sînt alții mai nevoitori, este alegerea lor și eu o respect.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 26.08.2013, 21:42:27
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

"[quote=Florin-Ionut;531741]Doamnă (nu vă știu numele ca să mă adresez),

Renunțarea la patimi și lupta împotriva păcatelor sînt condiții fără de care un creștin nu e tocmai ortodox. Dreapta credință presupune automat și fapte, nevoințe, viețuirea într-o stare măcar pe linia de plutire dacă mai mult nu reușim încercînd. Deci posturile speciale invocate de duhovnici sau posturile de peste an rînduite de Biserică nu sînt perioade cînd doar atunci luăm scutul și sabia luptînd împotriva celui rău, ci războiul pe care-l ducem este permament, pînă la ultima suflare. De asta cînd spun post mă refer la ceea ce mîncăm, pentru că celelalte trebuie să le facem tot timpul."

Este adevarat ceea ce scrieti, dar oare facem asta? Oare "ne iese"? Si daca da, atunci sa se reduca, oare postul numai la ...alimentatie vegetariana? Cand stim ca stam asa de bine duhovniceste, ca numai mancarea sta intre noi si Potir? Mie imi pare o problema intoarsa: grea e lupta nevazuta, nu...tinutul regimului.

Last edited by arwein; 26.08.2013 at 22:02:06.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 26.08.2013, 22:32:48
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Doamnă (nu vă știu numele ca să mă adresez),

Renunțarea la patimi și lupta împotriva păcatelor sînt condiții fără de care un creștin nu e tocmai ortodox. Dreapta credință presupune automat și fapte, nevoințe, viețuirea într-o stare măcar pe linia de plutire dacă mai mult nu reușim încercînd. Deci posturile speciale invocate de duhovnici sau posturile de peste an rînduite de Biserică nu sînt perioade cînd doar atunci luăm scutul și sabia luptînd împotriva celui rău, ci războiul pe care-l ducem este permament, pînă la ultima suflare. De asta cînd spun post mă refer la ceea ce mîncăm, pentru că celelalte trebuie să le facem tot timpul.

Cît despre curăția în viața de familie - și aici vorbim strict de ortodocșii cununați de preot, asta se face de comun acord între cei căsătoriți, vorba lui Pavel. Nu văd nici un motiv ca să ne oprim de unirea în scopul facerii de copii cînd e zi de post. Da, înainte de Împărtășire e necesară măcar o zi de curăție și după aceea la fel - aici văd sensul, înțeleg și sînt de acord. Dar un mirean căsătorit care se împărtășește duminical nu are cum să țină curăție toată săptămîna, ar fi absurd.

Hristos a lăsat Taina Căsătoriei tocmai ca să sfințească unirea celor doi, trup și suflet. La urma urmei, problema se pune dacă ne împotrivim gîndurilor desfrînate și dacă ne păzim ochii cînd apar cașchetele la orizont, nu că dacă în post concepem sau nu copii. Dacă sînt alții mai nevoitori, este alegerea lor și eu o respect.
Apoi de! Florine, citeste ce scrie mai jos ca trebuie sa fii cuminte in post si in sarbatori, ca sa nu periclitezi viata viitorului copil. Daca totusi mai calci gresit, te spovedesti si nu recomanzi si altora sa greseasca.

http://www.ortodoxiatinerilor.ro/sex...riei/3660.html
Reply With Quote
  #36  
Vechi 26.08.2013, 23:42:41
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Apoi de! Florine, citeste ce scrie mai jos ca trebuie sa fii cuminte in post si in sarbatori, ca sa nu periclitezi viata viitorului copil. Daca totusi mai calci gresit, te spovedesti si nu recomanzi si altora sa greseasca.

http://www.ortodoxiatinerilor.ro/sex...riei/3660.html
Care greșeală?

Cine scrie, Gabriela Tudor? :)

”Pentru cei căsătoriți sau nu, există marele "pericol " să apară o sarcină, ca urmare a săvârșirii păcatului.”

Deci care păcat în cazul celor căsătoriți?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 26.08.2013, 23:52:08
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
De fapt să începem cu altă întrebare: care este numărul minim de zile de post care se cer înainte de Împărtășire?
Un credincios care tine toate posturile plus miercurile si vinerile de peste an se poate impartasi la fiecare liturghie daca are dezlegare de la duhovnicul sau pentru aceasta, in rest se obisnuieste sa se posteasca 3 zile inainte.
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #38  
Vechi 27.08.2013, 00:00:01
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
Un credincios care tine toate posturile plus miercurile si vinerile de peste an se poate impartasi la fiecare liturghie daca are dezlegare de la duhovnicul sau pentru aceasta, in rest se obisnuieste sa se posteasca 3 zile inainte.
Mulțumesc Valentin,

Dar avem vreo referință undeva pentru aceste 3 zile?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 27.08.2013, 03:40:58
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sa intelegem ca tu te impartasesti de fiecare data cand participi la Sf. Liturghie sau participi la Sf. Liturghie doar cand ai dezlegare sa te impartasesti?

Ai dezlegare permanent sau consideri deja ca nu mai ai nevoie de dezlegare sau duhovnic?
Nu vreau să fac altceva decât spun.
Te rog, roagă-te pentru mine să reușesc!


Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
Preotii se impartasesc la fiecare Sf. Liturghie?
daca e asa, aceasta inseamna ca ei ar trebui sa posteasca (cu tot ce presupune Postul, nu numai restrictiile alimentare) tot timpul aproape. Poate ne raspunde un preot cum procedeaza cu enoriasii sai....
Preoții nu pot săvârși Liturghia fără să se împărtășească în ordinea ierarhiei prezente, de la episcop la preot, diacon, sacristier, copii, mireni; se consideră că ierarhia este ordinea apropierii(distanței față) de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 27.08.2013, 09:08:09
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Ekaterina,



Rezultă implicit că orice preot care recomandă aceste perioade postesc în mod necesar tot atît înainte de fiecare Liturghie pe care o săvîrșesc.

Oare așa fac?

Florin -Ionut ,de ce vrei sa te impartasesti saptamanal?
Daca ti-a recomandat duhovnicul ,foarte bine
Noi avem duhovnici si ascultam de ei
Parintele meu duhovnic recomanda spovedanie deasa si impartasanie mai rar ,cam la 40 zile.
Nu inteleg de ce atata suspiciune in legatura cu preotii ,de ce ii judeci ?
Reply With Quote
Răspunde