Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 27.08.2013, 18:04:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Deci vreti copil dar intarzie?
Hm. :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 27.08.2013, 18:06:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
În prealabil postat de Florin-Ionut
Nu văd nici un motiv ca să ne oprim de unirea în scopul facerii de copii cînd e zi de post. Da, înainte de Împărtășire e necesară măcar o zi de curăție și după aceea la fel - aici văd sensul, înțeleg și sînt de acord.



Am anticipat că voi primi mesajul ăsta, cel mai probabil de la tine. :)

Oamenii au impresia că postul presupune neapărat și curăție. De post vorbim, strict. Or abstinența e o alegere de comun acord cu consoarta, nimeni nu ar trebui să îndrăznească să spună ceva aici, cum nici Pavel nu a dat norme în privința asta. Dacă un cuplu încearcă să facă copii, ce treabă are asta cu postul? E o mare diferență între satisfacerea unor pofte și încercarea de a procrea. Totul se desfășoară sub acoperămîntul Tainei Căsătoriei, deci avem binecuvîtarea de Sus.

Pe de altă parte, înainte de a primi Euharistia și după aceea ni se cere o scurtă perioadă minimală de curăție. Aici nu vorbim de orice perioadă de post stabilită de Biserică care cică trebuie să corespundă cu abstinența, ci de pregătirea trupului de a-L primi pe Hristos. Sînt lucruri diferite, nu se contrazic.
Deci pana la urma, pentru tine curatie = absenta relatiilor sexuale chiar si care au ca scop procreerea?
Atunci inseamna ca ele sunt ne-curate?
Asta era dilema, si ori n-ai perceput-o, ori nu te-ai invrednicit deocamdata cu un raspuns. :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 27.08.2013, 18:07:31
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Deci vreti copil dar intarzie?
Hm. :)
Vrem gemeni, dar nu hotărîm noi asta. :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 27.08.2013, 18:09:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Vrem gemeni, dar nu hotărîm noi asta. :)
Cu rabdare si putin mai mult chin, vin si (inca) doi, chiar daca nu in acelasi an :)
Stii cum se zice, cu rabdarea trecem marea (vietii) si cu barca plina cu copii, desigur :D
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 27.08.2013, 18:09:45
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
,,Se intelege, insa, de la sine ca postul, ca abtinere de la mancare, bautura si pofte trupesti, "

Sursa: http://www.crestinortodox.ro/biseric...lui-99629.html

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=10451
Antonia,

Nu vorbim de pofte, ci de a procrea. Pentru cine înțelege, e și asta e nevoință.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 27.08.2013, 18:20:01
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

"Oamenii au impresia că postul presupune neapărat și curăție. De post vorbim, strict. Or abstinența e o alegere de comun acord cu consoarta, nimeni nu ar trebui să îndrăznească să spună ceva aici, cum nici Pavel nu a dat norme în privința asta. Dacă un cuplu încearcă să facă copii, ce treabă are asta cu postul? E o mare diferență între satisfacerea unor pofte și încercarea de a procrea. Totul se desfășoară sub acoperămîntul Tainei Căsătoriei, deci avem binecuvîtarea de Sus.

Pe de altă parte, înainte de a primi Euharistia și după aceea ni se cere o scurtă perioadă minimală de curăție. Aici nu vorbim de orice perioadă de post stabilită de Biserică care cică trebuie să corespundă cu abstinența, ci de pregătirea trupului de a-L primi pe Hristos. Sînt lucruri diferite, nu se contrazic."


Cam neclara diferentierea intre cele doua feluri de a trai viata conjugala- adica in scopul procreearii sau fara scopul expres al procreearii; aveti ceva temei scripturistic sau in scrierile Sfintilor Parinti? Ca eu nu prea inteleg , si atunci voi intreba si eu ca Sophia (no offense, Sophia):
- si daca unul din soti se gandeste atunci la copii si celalalt nu,
- si daca se gandesc in principiu ca ar fi bine si un bebelus , dar nu neaparat etc? Astea in ce categorie intra in legatura cu asa zisul post? Sunt sau nu sunt permise?

In rest, dupa ce am citit si restul raspunsurilor la intrebarea -titlu a topicului- cam suna a propaganda vegana, varianta ortodoxa.

Last edited by arwein; 27.08.2013 at 18:22:42.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 27.08.2013, 18:28:42
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Deci pana la urma, pentru tine curatie = absenta relatiilor sexuale chiar si care au ca scop procreerea?
Atunci inseamna ca ele sunt ne-curate?
Asta era dilema, si ori n-ai perceput-o, ori nu te-ai invrednicit deocamdata cu un raspuns. :)
Vrei să detalii tehnice vizavi de ce se întîmplă după?... Nu se cade, nu aici.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 27.08.2013, 18:31:14
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
Cam neclara diferentierea intre cele doua feluri de a trai viata conjugala- adica in scopul procreearii sau fara scopul expres al procreearii; aveti ceva temei scripturistic sau in scrierile Sfintilor Parinti? Ca eu nu prea inteleg , si atunci voi intreba si eu ca Sophia (no offense, Sophia):
- si daca unul din soti se gandeste atunci la copii si celalalt nu,
- si daca se gandesc in principiu ca ar fi bine si un bebelus , dar nu neaparat etc? Astea in ce categorie intra in legatura cu asa zisul post? Sunt sau nu sunt permise?

In rest, dupa ce am citit si restul raspunsurilor la intrebarea -titlu a topicului- cam suna a propaganda vegana, varianta ortodoxa.
Dacă vreți să discutăm în continuare pe tema asta, repostați mesajul pe unul din multele topicuri deja deschise exact la subiect. Acolo voi veni și cu argumente scripturale.

Oricum, regula nescrisă niciunde că orice post presupune automat abstinență e o altă piedică în calea împărtășirii de fiecare dată și de aceea am acceptat pe moment să răspund aici. Dar, dacă discuția avansează, să continuăm unde îi este locul.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 27.08.2013 at 18:39:36.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 28.08.2013, 00:39:14
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Fratilor, "patul e curat si nunta cinstita" si "din pricina desfranarii fiecare sa-si aibe femeia sa", apostolul Pavel recomanda ca cei ce pot sa-i ia exemplul adica sa fie celibatari, cei care nu pot urma calea celibatului sa-si aibe femeia sa. Atentie! Sa-si aibe femeia sa, nu pt a suprapopula pamantul ci pt a nu desfrana! Printre alte canoanele nu contin indicatii despre cand si cum s-o faci! Se recomanda insa abstinenta, cu consimtamantul ambilor soti! Pana una alta Taina Cununiei este taina postul nu!
Desigur doi soti crestini nu vor avea probleme in a se abtine in perioadele de post! Iar daca ajungi sa "te impreunezi"(jalnica exprimare!) doar pt a inmulti specia umana, atunci intre om si animalul care se imperecheaza doar cand e "in rut"(calduri) nu mai e nicio diferenta.
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #70  
Vechi 28.08.2013, 01:18:40
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
Fratilor, "patul e curat si nunta cinstita" si "din pricina desfranarii fiecare sa-si aibe femeia sa", apostolul Pavel recomanda ca cei ce pot sa-i ia exemplul adica sa fie celibatari, cei care nu pot urma calea celibatului sa-si aibe femeia sa. Atentie! Sa-si aibe femeia sa, nu pt a suprapopula pamantul ci pt a nu desfrana! Printre alte canoanele nu contin indicatii despre cand si cum s-o faci! Se recomanda insa abstinenta, cu consimtamantul ambilor soti! Pana una alta Taina Cununiei este taina postul nu!
Desigur doi soti crestini nu vor avea probleme in a se abtine in perioadele de post! Iar daca ajungi sa "te impreunezi"(jalnica exprimare!) doar pt a inmulti specia umana, atunci intre om si animalul care se imperecheaza doar cand e "in rut"(calduri) nu mai e nicio diferenta.
Valentin,

Mai e pînă la suprapopulare, nu pleca urechea la ce se minte prin media. Pînă una-alta, a avea copii e una dintre cele mai bune fapte pe care o poate face omul. Vorbim despre noi existențe veșnice, despre faptul de a crea asemenea Creatorului! Cum rămîne ”cu creșteți și vă înmulțiți„ și cu ”lăsați copiii să vină la Mine”?

Împreunarea are scopul de a nu desfrîna?! Ăsta e scopul pentru care cei doi sînt cununați de Hristos?

Împreunarea este un termen potrivit, vine de la împreună. Cei doi devin una, după cum Domnul zice:

”De aceea va lăsa omul pe tatăl său și pe mama sa și se va uni cu femeia sa și vor fi amândoi un trup.”
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare