Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.09.2010, 19:14:50
Nicole_Alma's Avatar
Nicole_Alma Nicole_Alma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Locație: Norvegia, dar romanca in suflet
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Belphegor Vezi mesajul
Fiecare om trebuie sa aiba un sistem de valori morale iar asta fie daca acesta este creationist sau respectiv evolutionist.

Teoretic toti oamenii au un sistem de valori morale, dar practic f multi dau valorile morale la o parte si pun pret pe lucruri mai efemere.
__________________
"Iubirea este înrudirea omului cu Dumnezeu. Ea unește la maxim persoanele umane fără să le confunde. În iubire se arată plenitudinea existenței." (Parintele D. Staniloae)

Last edited by Nicole_Alma; 12.09.2010 at 19:32:24.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 12.09.2010, 19:48:16
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit ok

nu trebuie sa facem o confuzie mare ! adica sa-i confundam pe ateii de calitate cu aia la care li se rupe de tot,si practic nu-i intereseaza subiectul !

ateii astia din categoria a 2-a,nu au nici o treaba cu religia,pentru ca sunt total dezinteresati de aceste probleme !
astia in general is si cei mai nesimtiti,facand si concret gesturi proaste si rele fata de ceilalti,sub diverse aspecte si de diverse forme de gravitate !

dincolo de vorbaria simpatica a celor din categ, 1, astia din cat a 2-a trec la fapte ,facand direct rau aproapelui !
Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.09.2010, 20:22:55
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Faptul ca nu poti accepta ca un om poate fi fericit si fara un dumnezeu este o problema a ta, dar este gresit sa vii aici si sa faci asemenea afirmatii.
Asta e o parere personala si nu niste afirmatii. Ca nu esti de acord cu parerea mea eu nu am ce sa iti fac(nu e obligatoriu sa fii).
Raman la parerea personala ca aceasta fericire este una de suprafata, fiind urmata de durere.
Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Ca sa mai zici a ateul se gandeste numai la sine este si mai grav, du-te la volutariatele din tarile sarace, la medicii care lupta zi si noaptea cu moartea si spune-le ce ai scris aici.
Aici am acoperit o mica categorie si nu o majoritate(destul de grava afirmatia mea negandita prea mult), imi cer iertare pentru ea.
Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Ziceti-mi si mie, voi aveti sufletele pline?
Ale unora sunt pline de dragoste si de smerenie, din nefericire nu tot timpul pentru majoritatea crestinilor, ci doar in unele momente
Chiar si de Duhul Sfant se umplu, dar pacatele noastre Il alunga.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #24  
Vechi 12.09.2010, 20:44:51
Belphegor's Avatar
Belphegor Belphegor is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.09.2010
Locație: wish you were here
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nicole_Alma Vezi mesajul
Teoretic toti oamenii au un sistem de valori morale, dar practic f multi dau valorile morale la o parte si pun pret pe lucruri mai efemere.
Pai da..toti oamenii au nevoie de un sistem de valori morale.Sunt atat atei cat si crestini care tintesc lucruri mai trecatoare dar ,,crestinism'' nu inseamna ineaparat pachet de valori morale.
__________________
Caci omul nu-i,ci mereu fi-va binecuvântat de cel ceresc,
Iar sufletu-i stingher ,prins în carcasa muritoare,
Va pribegi,tânjind după odihna-n viata viitoare.
Iata sărmanul indian,cu mintea-i neplivita!
Lui mandra știința nu i-a purtat sufletul potopit de-ardoare
Către înaltul neștiut,ivind Calea Lactee și câmpiile solare.
Insa natura pura a răspuns speranței,deschizând cărări gentile,
Sub piscu-încununat de nori,spre paradisuri mai umile.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 17.09.2010, 23:56:46
miles to truth's Avatar
miles to truth miles to truth is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 52
Implicit ateismul e sexy?

Bast-et poti fi influentat doar in masura in care te lasi influentat, iar religia in niciun caz nu te priveaza de libertate, de aceea avem si liberul arbitru :-) Nu te obliga nimeni sa faci asa cum scrie in Biblie, sa mergi la biserica si asa mai departe...tu alegi daca vrei sa faci sau nu. Totusi...care era scopul acestui topic? sau nu avea vreunul?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.09.2010, 00:09:03
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul

Nimeni nu-i iubeste pe cei care iau religia prea in serios. Nici macar cei ca ei.
Sincera sa fiu nici nu-mi doresc sa fiu iubita de cei care NU iau religia in serios...si mai ales religia mea...insa, desi nu-mi doresc asta, am observat ca pe mine ma iubeste toata lumea cu care am intrat in contact: ca e de complezenta, ca e din suflet, ca e din interes...etc...nu mai conteaza, sentimentul exista.

PS La asa subiect, asa raspuns :)))))))))
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 18.09.2010, 11:12:41
Scimitar's Avatar
Scimitar Scimitar is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2010
Mesaje: 17
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Scimitar
Implicit

Nu am citit tot threadul, mi se pare redundant.


Mai semnificativ este faptul ca ateii au cel mai inalt coeficient de inteligenta si cel mai ridicat grad de exprimare literara. Din ACELASI studiu, de pe OkCupid.


Ah, si crestinii cel mai scazut. Dar cunoastem deja proportionalitatea inversa dintre intensitatea dogmei religioase si calitatea intelectului...

Last edited by Scimitar; 18.09.2010 at 11:15:25.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 18.09.2010, 13:21:42
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,bast-et

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul


Asta zic niste baieti care au care au sistematizat datele adunate de pe okcupid.com, o retea sociala cu milioane de utilizatori. Ateii de ambele sexe sunt preferati celor de alte religii.



Nimeni nu-i iubeste pe cei care iau religia prea in serios. Nici macar cei ca ei.
bast,ateii,daca sunt sau nu sexi nu este problema mea si nu ma intereseaza o astfel de categorisire.ceea ce ma intereseaza este dreptul de a crede ceea ce doresc iar in discutiile contradictorii fiecare persoana sa dea dovada ca respecta drepturile celuilalt fara a jigni.oricum,cred ca am dreptul sa visez
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #29  
Vechi 18.09.2010, 13:31:17
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scimitar Vezi mesajul
Nu am citit tot threadul, mi se pare redundant.


Mai semnificativ este faptul ca ateii au cel mai inalt coeficient de inteligenta si cel mai ridicat grad de exprimare literara. Din ACELASI studiu, de pe OkCupid.


Ah, si crestinii cel mai scazut. Dar cunoastem deja proportionalitatea inversa dintre intensitatea dogmei religioase si calitatea intelectului...
Atunci înseamnă că tu nu ești ateu fiindcă spui prostii și faci greșeli de exprimare.

IQ nu reprezintă inteligența, în sensul de profunzime intelectuală ci doar un spirit de observație. IQ-ul se măsoară pe baza unui test stupid la care numai cei ce nu au ceva mai bun de făcut se străduie să obțină un rezultat bun.

Iar dogma nu e decât religioasă și nu poate avea grade de intensitate.

Citește în continuare aberațiile de pe OkCupid, sunt ceea ce ți se potrivește.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #30  
Vechi 19.09.2010, 16:19:16
Scimitar's Avatar
Scimitar Scimitar is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2010
Mesaje: 17
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Scimitar
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Atunci înseamnă că tu nu ești ateu fiindcă spui prostii și faci greșeli de exprimare.

IQ nu reprezintă inteligența, în sensul de profunzime intelectuală ci doar un spirit de observație. IQ-ul se măsoară pe baza unui test stupid la care numai cei ce nu au ceva mai bun de făcut se străduie să obțină un rezultat bun.

Iar dogma nu e decât religioasă și nu poate avea grade de intensitate.

Citește în continuare aberațiile de pe OkCupid, sunt ceea ce ți se potrivește.

Ooh, a challenger appears.

Coeficientul de inteligenta este cea mai veridica metoda de a departaja oamenii pe baza conceptului vag de "inteligenta". Testele ce determina IQ-ul unui individ evalueaza o miriada de aspecte ale psihicului uman. Asta e index-ul standard Myers-Briggs dupa care se face testarea.



E o arie atat de vasta a stiintelor cognitive incat isi rezerva o disciplina proprie. Asta ma impiedica sa dezbat pe larg problema. Idea e ca nu e intelept sa te repezi la declaratii pripite daca tot ce ai experimentat tu sunt testele IQ de pe net.

Defineste profunzimea intelectuala, profundule.

Am o grama de studii ce atesta teza mea, si nu exista nici unul care sa o conteste.

De la Universitatea Nationala din Danemarca

http://www.sciencedirect.com/science...cbd026da77245c

Link-ul este catre sinteza studiului, te sfatuiesc sa-l citesti pe larg.

"Atheists score 1.95 IQ points higher than Agnostics, 3.82 points higher than Liberal persuasions, and 5.89 IQ points higher than Dogmatic persuasions. Denominations differ significantly in IQ and income. Religiosity declines between ages 12 to 17. It is suggested that IQ makes an individual likely to gravitate toward a denomination and level of achievement that best fit his or hers particular level of cognitive complexity. Ontogenetically speaking this means that contemporary denominations are rank ordered by largely hereditary variations in brain efficiency (i.e. IQ). In terms of evolution, modern Atheists are reacting rationally to cognitive and emotional challenges, whereas Liberals and, in particular Dogmatics, still rely on ancient, pre-rational, supernatural and wishful thinking."


Un alt psiholog renumit cu care am avut chiar placerea de a conversa alcatuieste un compendium interesant de studii pe tema asta.

http://ibcsr.org/index.php?option=co...news&Itemid=59



Alta sinteza a evidentelor corelatiei.

http://christiancadre.blogspot.com/2...th-in-god.html


Deasemenea, este un fapt general acceptat ca performantele academice, gradul de alfabetizare, importanta pusa pe educatie si claritatea rationala in gandire sunt mai estompate in raport cu preponderenta ideilor religioase, la nivel de populatii, dar si psihologic, la scara individuala.

Inversul se aplica la rata criminalitatii, saracia, indezirabilitatea mediului - toate merg mana in mana cu religia instutionalizata, pretutindeni.

"Iar dogma nu e decât religioasă și nu poate avea grade de intensitate."

Dogma se defineste ca principiul de baza, imuabil al unei idei. Poate fi politica, filosofica sau religioasa. Si binteinteles ca poate avea grade de intensitate. Un musulman liberal din New York nu actioneaza ca unul din Al-Quaeda.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ateii si ateismul androneo Secte si culte 37 27.04.2012 17:02:34
Ateismul (part 2) informatorul Alte Religii 142 09.11.2011 01:44:27
ateismul andaluzia Generalitati 14 30.03.2009 12:38:49
ATEISMUL saccsiv Generalitati 130 28.03.2009 16:19:05
Ateismul spinu Alte Religii 411 23.07.2008 21:50:10