Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.12.2010, 23:12:38
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Păi a murit în chinuri. Biciuit, scuipat, bătut în cuie pe o bucată de lemn. Cum mai poți să întrebi așa ceva ?!
Asta daca privesti cu microscopul un fir de praf.
Oare nu ar trebui sa privim la nivel cosmic, universal? caz in care burta lui Dumnezeu ar fi plina de ....gauri negre, antimaterie si supernove
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.12.2010, 23:18:25
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arriel Vezi mesajul
Eu totusi prefer sa cred ca Dumnezeu rade ,si plange si ne iubeste mult...
Dumnezeu rade si plange cu fiecare suflet de copil.
Dar este departe de framantarile oamenilor,de ce ne intristeaza sau ne bucura in mod obisnuit pe noi.
Doar cel care a cunoscut iubirea desavarsita,poate sa se apropie o clipa,ca prin ceata,de taina iubirii divine,infinite,care cuprinde ca o imbratisare intreg universul
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.12.2010, 23:41:46
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Asta daca privesti cu microscopul un fir de praf.
Oare nu ar trebui sa privim la nivel cosmic, universal? caz in care burta lui Dumnezeu ar fi plina de ....gauri negre, antimaterie si supernove
Dumnezeu s-a intrupat in chip de om, atunci cand a intrat in creatia Sa. Nu in chip de galaxie sau Univers. Suntem crestini, nu panteisti.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.12.2010, 23:45:39
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Mai degrabă aș zice că e mânios, foarte mânios pe noi că păcătuim atât de mult.

O să bată dracii la noi până își rup bâtele la cât de păcătoși suntem.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.12.2010, 00:14:35
Mihaela Cristina's Avatar
Mihaela Cristina Mihaela Cristina is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.11.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 36
Unhappy "Iisus a lacrimat..." (Ioan 11, 35)

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Simte durerea noastra? Se pune in locul nostru? Este flamand? Sau stomacul-i tot timpul plin?
Cate persoane mor si isi fac rau in numele lui? Este mandru sau i-e rusine de noi?

Ok, eu nu cred, vreau doar sa aflu cum este descris Dumnezeu in scripturi din aceste puncte de vedere... si mai ales, plange?

Inspiratie ---> http://www.youtube.com/watch?v=ZkEa9EufpLA
"Iisus a lacrimat..." (Ioan 11, 35)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.12.2010, 00:42:18
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Întrebarea este MULT mai grea decât pare la prima vedere. Aș putea spune că m-a încuiat.


Sunt înclinat să răspund că, dacă Dumnezeu are emoții, ele sunt de cu totul alt fel decât ale noastre. Expresii pe care le găsim des ca "Dumnezeu S-a bucurat" sau "Dumnezeu S-a aprins de mânie" cred că sunt în mare măsură metaforice și țin de o viziune antropomorfistă din care ne este nouă greu să ieșim. Ca și imaginea din Geneză, cu Dumnezeu care Se odihnește.

Noi, de fapt, nu credem că Dumnezeu Se odihnește, fiindcă nu obosește. Nu doarme. El a creat lumea "ex nihilo", prin simpla Sa voință.

La aceasta, se poate replica faptul că odihna nu este o facultate a spiritului, ci a trupului, pe când emoția este facultate a spiritului. Altfel spus, dacă este adevărat că Dumnezeu nu se odihnește și că avem metaforă aici, nu înseamnă că putem spune același lucru despre emoții ca bucuria și mânia. Îngerii, de lumină sau apostați, nu dorm, dar pot avea emoții. Și la fel, sufletele celor care nu mai sunt lângă noi. Observația pe care aș face-o la asemenea replică este că emoțiile spiritelor pure sunt atât de deosebite de ceea ce înțelegem curent prin "emoții", încât trebuie găsit alt termen. Mă enervez pe boul care conduce în fața mea încât îmi vine să îl fac una cu asfaltul. Este cholera de o clipă. Mă tem de examenul de mâine, fiindcă nu știu dacă îl voi trece ori nu. Este timor-ul de o zi și o noapte. Spiritele pure, care trăiesc în afara timpului, au asemenea emoții cum am eu ? Sunt înclinat să spun că "emoțiile" lor sunt altfel nu în intensitate, ci în natură. Mai exact, care este natura acestora ? Nu am cum să știu, cel puțin în viața aceasta. Mai degrabă, nu am să știu cum simte Dumnezeu nici în viața viitoare.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.12.2010, 01:16:30
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

"Sa facem Om dupa chip si asemanarea noastra..." Ei, acus cum credeti ca ii ?
Plange odata cu noi, rade odata cu noi ? Flamanzeste odata cu noi ? Sangereaza odata cu noi ? Moare odata cu noi, ca sa invie mai apoi cu/in noi ?
Ce credeti dragilor ?
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 07.12.2010, 01:28:48
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Noi știm că Iisus Hristos S-a mâniat sau că a plâns dar pe Dumnezeu Tatăl nimeni nu L-a văzut ca să poată spună.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.12.2010, 02:46:27
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Dumnezeu s-a intrupat in chip de om, atunci cand a intrat in creatia Sa. Nu in chip de galaxie sau Univers. .
NUUUUU?????

Oare Dumnezeu sub forma de fir de praf are puterea sa rasuceasca galaxiile? sa creeze supernove, sa creeze viata din nimic?
Oare poate asta un fir de par?
Pentru a le porunci gaurilor negre sa absoarba totul in calea lor, Dumnezeu trebuie sa tina universul in palma nu sa fie un firisor de nisip...deci nu are sens ceea ce spui

Iar faza cu insusirile omenesti sunt de-a dreptul caraghioase si provin din marea IMPORTANTA DE SINE pe care si-o acorda cu generozitate O M U L ! :))))
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.12.2010, 15:01:52
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

mmm.. eu zic ca de ras nu rade ... poate zambeste, poate fi multumit, de cele mai putine ori, ca de cele mai multe ori cred ca plange. putini sunt cei care Ii fac pe plac si multi suntem cei care Il suparam. ce parinte nu sufera cand copilul lui e obraznic, nu asculta, face numai rele.... eheeee.... eu nu stiu cum mai are atata rabdare cu noi ... de ce nu ne matura odata de pe fata pamantului asta ca sa fie extirpat tot raul din lume si poate ar lua-o de la capat cu alti copii, un alt adam si o alta eva ... sau poate asteapta sa ne nimicim noi intre noi, ca doar ne autodistrugem, din toate punctele de vedere... si moral si fizic si psihic si omeneste... mai rauuuuu e ca distrugem si ce e in jurul nostru, natura, mediul inconjurator, planeta asta. unii mai mult, altii mai putini dar cu totii suntem rai, egoisti, invidiosi si pacatosi cu gandul, cu vorba, cu fapta. vai si amar de capul nostru ce ne asteapta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Craciun Fericit! Adriana Cluj Craciunul - Nasterea Domnului 56 02.01.2020 11:29:06
An nou fericit! adam000 Generalitati 48 03.01.2010 15:38:21
Craciun fericit! maria-luisa Generalitati 4 26.12.2009 14:36:07
PASTE FERICIT iosif Generalitati 26 29.04.2008 10:44:55
CRACIUN FERICIT ! icamilin Rugaciuni 0 26.12.2007 14:28:00