Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 19.05.2011, 15:41:58
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Consider ca a plange este un afect ireprosabil care apartine firi umane. Natura umana asumata de catre Fiul lui Dumnezeu in urma inomenirii avea si afectele ireprosabile pe care le-a transfigurat. Este prea antromorfica imaginea unui Dumnezeu care palange.
George, pe Dumnezeu nu ni-l putem imagina. Si stiu ca este si pacat sa-i dam noi in imaginatia noastra o forma anume... Si nici plin de "afecte" umane, cum le spui tu atat de academic, nu mi-L pot imagina. Dar nici indierent nu cred ca este. Dumnezeu nu este rece, nu? Are in primul rand MILA. Acesta este un sentiment de compasiune fata de negazurile si suferintele noastre, deci un afect. Nu stie nimeni daca plange asa ca oameni (nu stiu ce vrei sa zici cu "imaginea antromorfica" sau antropomorfica).Dar sunt sigura ca se supara sau se intristeaza, cand noi facem voia noastra... si se bucura cand facem voia Lui.
Dumnezeu sa intristeaza si se bucura. Eu stiu asta din experienta mea. Eu simt si tristetea Lui si Bucuria Lui in propria mea constiinta, in sufletul meu.
Dar ceea ce se intampla acum in lume, violenta, desfranarea si ura oamenilor, ar intrista chiar si pe idolii din piatra ai paganilor.
Asadar, nimeni nu-si pune problema daca Dumnezeu este plangacios, nervos sau daca are simtul umorului. Problema noastra este alta: oare cat ne va mai rabda Bunul Dumnezeu??
Mila si rabdarea Lui sunt imense dar sa ne trezim din moleseala pacatului inainte de a
se termina.
Mila Domnului asupra noastra!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 19.05.2011, 22:30:06
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Simte durerea noastra? Se pune in locul nostru? Este flamand? Sau stomacul-i tot timpul plin?
Cate persoane mor si isi fac rau in numele lui? Este mandru sau i-e rusine de noi?

Ok, eu nu cred, vreau doar sa aflu cum este descris Dumnezeu in scripturi din aceste puncte de vedere... si mai ales, plange?

Inspiratie ---> http://www.youtube.com/watch?v=ZkEa9EufpLA
How do you do?
How does it feel to be so high
And are you happy?
Do you ever cry?

... I sometimes cry ...

You've made mistakes
Well that's OK 'cause we all have
But if I forgive yours
Will you forgive mine?

Hey, do you feel our pain
And walk in our shoes?
Have you ever felt starved
Or is your belly always full?

How many people die
And hurt in your name?
Hey, does that make you proud
Or does it bring you shame?


Ce simti Doamne?
Cum se misca emotia Ta in invalmaseala de fapte demonice si angelice?

Aceasta patrundere o putem avea cand intelegem esenta expresiei.

Dumnezeu contine in Sine toate simultaneitatile:

extaz si durere adanca, forma si non-forma, expresie si non-expresie...

Aduna in infinitatea Sa tot infinitul realitatii.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 20.05.2011, 17:08:02
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vintage Vezi mesajul
George, pe Dumnezeu nu ni-l putem imagina. Si stiu ca este si pacat sa-i dam noi in imaginatia noastra o forma anume... Si nici plin de "afecte" umane, cum le spui tu atat de academic, nu mi-L pot imagina. Dar nici indierent nu cred ca este. Dumnezeu nu este rece, nu? Are in primul rand MILA. Acesta este un sentiment de compasiune fata de negazurile si suferintele noastre, deci un afect. Nu stie nimeni daca plange asa ca oameni (nu stiu ce vrei sa zici cu "imaginea antromorfica" sau antropomorfica).Dar sunt sigura ca se supara sau se intristeaza, cand noi facem voia noastra... si se bucura cand facem voia Lui.
Dumnezeu sa intristeaza si se bucura. Eu stiu asta din experienta mea. Eu simt si tristetea Lui si Bucuria Lui in propria mea constiinta, in sufletul meu.
Dar ceea ce se intampla acum in lume, violenta, desfranarea si ura oamenilor, ar intrista chiar si pe idolii din piatra ai paganilor.
Asadar, nimeni nu-si pune problema daca Dumnezeu este plangacios, nervos sau daca are simtul umorului. Problema noastra este alta: oare cat ne va mai rabda Bunul Dumnezeu??
Mila si rabdarea Lui sunt imense dar sa ne trezim din moleseala pacatului inainte de a
se termina.
Mila Domnului asupra noastra!
Nu vreau sa par academic. Am vrut sa spun ca de multe ori exageram cand il antropomorfizam pe Dumnezeu ni-L inchipuim doar uman. Nu neg ca se bucura sau se intristeaza, ca doar asta ne spune si Sfanta Scriptura si rugaciunile minunanate ale Bisericii, dar nu intr-o latura exclusiv umana.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Craciun Fericit! Adriana Cluj Craciunul - Nasterea Domnului 56 02.01.2020 11:29:06
An nou fericit! adam000 Generalitati 48 03.01.2010 15:38:21
Craciun fericit! maria-luisa Generalitati 4 26.12.2009 14:36:07
PASTE FERICIT iosif Generalitati 26 29.04.2008 10:44:55
CRACIUN FERICIT ! icamilin Rugaciuni 0 26.12.2007 14:28:00