Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.01.2011, 16:14:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Cu binecuvantarea duhovnicului, toata apa din casa pe care o folosesc pentru gatit o transform in aghiazma mare, aghiazma pe care o am de anul trecut. De atunci incoace foarte rar am baut apa obisnuita. Dar, depinde de duhovnicul fiecaruia, evident.

De ce fac asta? Pentru ca apa pe care o consumam noi, mai ales in orase, este poluata, otravita cu floruri, cu intentia de a ne face cat mai rau. E plin internetul de articole pe aceasta tema.

Daca as trai undeva la munte si as avea acces la un izvor de apa curata, nu as mai consuma zilnic apa sfintita.
Foarte bine , daca ai binecuvantare data de la Duhovnicul tau , e valabil doar pentru tine , dar ca o mica povata : astfel de lucruri nu se graiesc in public , mare atentie deci ! Sunt lucruri ce se spun si se despica " in doua " , doar intre tine ( noi ) si Duhovnic ! Exista un mare pericol , despre care , parca , ti-am mai spus si cu alta ocazie ( " deasa impartasanie , parca )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.01.2011, 17:10:17
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Foarte bine , daca ai binecuvantare data de la Duhovnicul tau , e valabil doar pentru tine , dar ca o mica povata : astfel de lucruri nu se graiesc in public , mare atentie deci ! Sunt lucruri ce se spun si se despica " in doua " , doar intre tine ( noi ) si Duhovnic ! Exista un mare pericol , despre care , parca , ti-am mai spus si cu alta ocazie ( " deasa impartasanie , parca )
Un si mai mare pericol il reprezinta apa otravita pe care o bem in fiecare zi. Eu sunt constient ca biserica e de alta parere si imi asum raspunderea pentru ceea ce scriu aici, insa vin vremuri cand trebuie sa cautam tot in biserica antidotul impotriva raului care ne ataca din toate directiile. In cazul de fata apa chioara care din pacate nu mai este inofensiva: http://www.fluoridealert.org/absurdity.htm .

Pe de alta parte, as fi curios sa stiu cu citate sau trimiteri cine si cand a hotarat modul in care este dezlegare la aghiazma mare sau mica.

PS: La multi ani! :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.01.2011, 17:49:20
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Eu mai am de anul trecut o sticluta cu agheasma mare. Ce se poate face cu ea, in cazul in care nu vreau sa o arunc in fantana?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.01.2011, 17:54:54
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Eu mai am de anul trecut o sticluta cu agheasma mare. Ce se poate face cu ea, in cazul in care nu vreau sa o arunc in fantana?
Presupun ca ai un dohovnic pe care sa-l intrebi. Vezi bine ca parerile forumistilor difera...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 03.01.2011, 18:16:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Presupun ca ai un dohovnic pe care sa-l intrebi. Vezi bine ca parerile forumistilor difera...
Vezi ca ai vorbit , aici cu multa intelepciune ? Valabil si pentru tine , pentru noi toti dealtfel ! Moliftelnicul cel mare , iti spune ceva ? Dar , tot la Duhovnic te rog sa te duci ! Un an plin de roade !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 03.01.2011, 22:21:39
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Minunat este Dumnezeu fiindca ne-a dat atatea lucruri folositoare sufletului fie ele mai mici sau mai mari,mai importante sau mai putin importante!!!!Lauda lui Dumnezeu!+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ +++++++
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.01.2011, 12:06:52
NECTARIE NECTARIE is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: BRASOV
Religia: Ortodox
Mesaje: 326
Implicit

aghiazmă
sau sfințirea apei (gr. τὸ ἁγίασμα — to aghiasma = sfințire; ὁ ἁγίασμός τοῦ ὕδατος — o aghiasmos tou idatos = sfințirea apei)
— ierurgia cea mai de seamă privitoare la lucruri, dar și cea mai des săvârșită în activitatea liturgică a preotului. Termenul e folosit în limba română cu ambele înțelesuri, el însemnând și apa sfințită și sfințirea apei, adică slujba de sfințire. Aghiazma care se săvârșește odată pe an, la Bobotează (6 ianuarie) se numește Mare, pentru că amintește de ziua când Mântuitorul a primit botezul în apa Iordanului, de la Sfântul Ioan Botezătorul; rânduiala slujbei se află în cartea numită Molitfelnic și se săvârșește în cadrul Sfintei Liturghii (între Rugăciunea Amvonului și otpust). În textul rugăciunii de sfințire se arată efectele Aghiasmei Mari: „izvor de nestricăciune, dar de sfințenie, dezlegare de păcate, vindecare de boli, diavolilor pieire, îndepărtare a puterilor celor potrivnice, plină de putere îngerească... toți cei ce se vor stropi și vor gusta dintr-însa, să o aibă spre curățirea sufletelor și a trupurilor, spre vindecarea patimilor, spre sfințirea caselor și spre tot folosul de trebuință...“ (Molitfelnic, Buc. 1937, p. 170). Aghiazma mare e folosită de arhiereu la sfințirea bisericii, a antimiselor, a Sfântului și Marelui Mir ș.a. Aghiazma mare se păstrează nestricată vreme îndelungată. În Biserică se ține într-un vas anume, numit Aghiazmatar, și e folosită de preot la numeroase slujbe (ierurgii): la sfințirea Crucii și a troițelor, a clopotului, a vaselor și a veșmintelor bisericești, la sfințirea prapurilor, la sfințirea prin stropire a caselor, lucrurilor și persoanelor, la „mersul cu botezul“, în ajunul Bobotezei și în alte zile, când preoții vizitează parohia (la înălțarea Sfintei Cruci, în Vinerea Izvorului Tămăduirii și pe alocuri, la 1 August, când începe Postul Sfintei Mării). În afară de Aghiazma Mare, care se face la Bobotează și numai la biserică, mai este și Aghiazma mică (popular „aiazmă“, din lb. turcă „aiazmi“ = fântână miraculoasă) sau sfeștania (din slv. „sfeștanie“ sau „feștanie“ = luminare sau „slujba luminării“ cum se mai numește și Aghiazma mică), ce se săvârșește și în biserică dar și în alte locuri: în casele credincioșilor, la fântâni, la râuri și izvoare, în grădini, pe ogor, la cererea credincioșilor și după trebuințele lor. În biserică se săvârșește Aghiazma mică, de regulă la fiecare zi întâi a lunii sau numai la 1 August (începutul Postului „Sântă-Măriei“), la 1 septembrie (începutul anului bisericesc) și în Vinerea din Săptămâna Luminată (Izvorul Tămăduirii), zile când preoții obișnuiesc să meargă cu botezul în casele credincioșilor. Sfeștania (Aghiazma mică) în case, la cererea credincioșilor, pentru sfințirea casei, se face mai ales în zilele de post: miercuri și vineri dimineața (înainte de a mânca) și, de preferință, în cursul posturilor mai lungi (de ex. în prima și ultima săptămână din Postul mare), precum și la datele de mai sus, când se face și în biserică, dar și în alte ocazii, după anumite momente (mutatul în casă nouă, sfințirea unei fântâni, a cimitirului etc). Slujba Aghiazmei mici este mai restrânsă decât a Aghiazmei mari, iar efectele ei sunt enumerate în începutul acestei slujbe, care se află în Molitfelnic și Aghiazmatar: „sfințirea apei acesteia, pe care Duhul Sfânt, prin rugăciunile preoților o sfințește, multe feluri de lucrări are... că prin stropirea ei, duhurile cele viclene din tot locul se gonesc și se iartă păcatele cele mici de preste toate zilele, adică nălucirile diavolești, gândurile cele rele; iar mintea se curățește de toate lucrurile cele spurcate și îndreptată spre rugăciune se face... bolile gonește și dă sănătate sufletească și trupească (...) toți cei ce o primesc cu credință iau sfințenie și binecuvântare...“ (Molitf., p. 139). În casele credincioșilor, aghiazma se păstrează în loc de cinste în sticle curate, în care se pune de obicei un fir de busuioc. În caz de boală, bolnavii gustă din această apă sfințită sau se stropesc cu ea; dacă se învechește nu trebuie aruncată, ci se toarnă la rădăcina florilor sau copacilor.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.01.2011, 18:38:49
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

A fost si la mine recent parintele cu aghiasma dar imi voi lua si de la Biserica.Mie unul imi place cum miroase cu busuiocul in ea.Sa pretuiti si sa beti aghiasma pe stomacul gol si cu rugaciune,ajuta foarte mult dupa cum ati vazut.Minunat este Domnul intru toate lucrurile lui Sfinte!!!!!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.01.2011, 18:57:44
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Cu binecuvantarea duhovnicului, toata apa din casa pe care o folosesc pentru gatit o transform in aghiazma mare, aghiazma pe care o am de anul trecut. De atunci incoace foarte rar am baut apa obisnuita. Dar, depinde de duhovnicul fiecaruia, evident.

De ce fac asta? Pentru ca apa pe care o consumam noi, mai ales in orase, este poluata, otravita cu floruri, cu intentia de a ne face cat mai rau. E plin internetul de articole pe aceasta tema.

Daca as trai undeva la munte si as avea acces la un izvor de apa curata, nu as mai consuma zilnic apa sfintita.
Nu vreau sa comentez dezlegarile pe care le primesti, dar am si eu o mare nelamurire:
cand gatesti cu aghizama ce faci cu resturile de mancare? La arunci la gunoi/canalizare?
Este ca si cum ai arunca aghiazma in locuri murdare.. ceea ce este pacat. Deci ce faci?

(la fel si cu anafura.. sa stiti ca nu aveti voie a o aruncati sau sa o scapati pe jos, etc)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.01.2011, 18:59:18
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Eu mai am de anul trecut o sticluta cu agheasma mare. Ce se poate face cu ea, in cazul in care nu vreau sa o arunc in fantana?
poti sa o pastrezi, glykys. Nu se strica :).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebari legate de Boboteaza sophia Biserica Ortodoxa Romana 19 12.01.2012 23:04:31
Boboteaza - Botezul Domnului costel Diverse Sarbatori 11 04.01.2012 16:53:34
Colind de boboteaza allllexandru Generalitati 10 07.01.2011 15:24:54
De ce aruncam Crucea in apa la Boboteaza? windorin Diverse Sarbatori 12 05.01.2011 21:43:37
apa sfintita chivari1 Generalitati 1 05.12.2010 17:22:39