Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 06.01.2015, 21:53:53
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Poate sunt eu "semi-gnostic" si daca gresesc chiar ii rog (cu argumente) pe cei care ar fi gasit ceva contrar parerii mele sa ma contrazica, dar mie nu mi se pare de nici un ajutor si nici normal ca un laic sa caute si sa citeasca rugaciunile preotilor. Asa cum nu mi se pare normal nici sa repete sau sa rosteasca in timp cu preotul la Liturghie sau alte slujbe rugaciunile preotului. Crestinul de rand nu are nici harul, nici pregatirea, nici alte motive care sa ii confere dreptul sau "taria" de a invoca, binecuvanta, blestema..., rostind rugaciunile preotului in cadrul slujbelor.
-eu am citit acea rugaciune si m-am simtit bine
-am ascultat la slujba dar nu am inteles tot (nu am tinut minte...),si de aceea am vrut sa vad textul
Reply With Quote
  #32  
Vechi 07.01.2015, 06:52:52
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristirg Vezi mesajul
-am ascultat la slujba dar nu am inteles tot (nu am tinut minte...),si de aceea am vrut sa vad textul
Așa mi s-a întâmplat și mie: mi-a plăcut rugăciunea auzită la slujbă și mi-am dorit să o pot citi, așa că îți mulțumesc mult pentru link!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 07.01.2015, 10:50:48
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

gand la gand cu bucurie
Reply With Quote
  #34  
Vechi 07.01.2015, 14:24:47
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Oare luarea aghiazmei mari este intotdeauna insotita de ispite ( si inainte si dupa) sau numai la astia mai pacatosi, asa ca mine??? Chiar ajunsesem sa-mi fie frica sa mai iau, ( de multe ori am zis ca nu o mai fac alta data), si cu toate astea...aproape de ficare data m-am razgandit si tot am luat...pentru ca asa trebuie ( "ptiertarea pacatelor, intarirea si tamaduirea trupului si sufletului, biruirea patimilor si neputintelor")

PS: sau poate ispitele vin mai rau atunci cand nu ai ajunat corespunzator ( ai mancat chiar de dulce in Ajunul Bobotezei, ai mancat dupa 12 noaptea, etc, nu ai tinut cum trebuie postul precedent, ai avut relatii trupesti sau te-ai gandit la asa ceva, etc) sau ai vreun pacat nespovedit, stiu eu?

Era o discutie pe net daca luarea aghiazmei mari acum, de Boboteaza, este strict conditionata de ajunare ( post aspru in ajunul praznicului), adica cine nu ajuneaza nu e bine sa ia- si s-a ajuns la concluzia ca nu, aghiazma mare poate fi luata acum de oricine, ( chiar si de femei in perioada de necuratie...???), in schimb ideal ar fi ca crestinii mai ravnitori sa ajuneze pentru a lua intai sfanta impartasanie in ziua praznicului, daca au posibilitatea....( si apoi aghiazma mare, in zilele randuite).
Referitor la cine poate lua si cine nu, am auzit odata la servici o discutie in care o colega ii spunea alteia sa nu indrazneasca sa ia aghiazma pt ca in trecut facuse un avort...??? Exista vreo asemenea restrictie?

Last edited by fallen; 07.01.2015 at 16:41:37.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 08.01.2015, 17:13:47
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

Boboteaza - Constanta 2015: https://www.youtube.com/watch?v=aRlsye9Dhqc
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebari legate de Boboteaza sophia Biserica Ortodoxa Romana 19 13.01.2012 00:04:31
Boboteaza - Botezul Domnului costel Diverse Sarbatori 11 04.01.2012 17:53:34
Colind de boboteaza allllexandru Generalitati 10 07.01.2011 16:24:54
De ce aruncam Crucea in apa la Boboteaza? windorin Diverse Sarbatori 12 05.01.2011 22:43:37
apa sfintita chivari1 Generalitati 1 05.12.2010 18:22:39