Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 02.05.2015, 21:40:17
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
Of mai Oaie, si tu ca si altii!
Of, of mai Sophia adevarul este ca fugim de cruce invocand
diferite motive.N-avem curajul sa ne luam crucea.

Citat:
Dumnezeu face cu vrea si gandeste El.
Unora nu le da ceea ce cer, indiferent cat se roaga, sau ce fac.
Asa este pe lumea asta. Punct.
Nope.
Atunci cand Dumnezeu refuza sa-ti onoreze cererile, insemana ca intre tine si
Dumnezeu exista fie un conflict stiut fie unul nestiut.]

Acest conflict poate sa aiba la baza pacate de moarte/strigatoare la cer
nespovedite.
Astfel de pacate pot proveni din urmatoarele cauze:

1.Parintii au astfel de pacate, si au ramas nespovedite inainte de zamislirea
pruncului.In acest caz , pruncul va prelua acest "bagaj" si-l va duce mai departe.

2.Adultul in sine este constient de astfel de pacate si nu se spovedeste.

3.O alta generatie (3-4 generatii) inaintea ta, a facut astfel de pacate de care
tu n-ai habar si nici parintii n-au habar si toate se sparg in capul tau,pe
generatia ta.Astfel, ca viitorul tau prunc sa nu sufere crunt si teribil datorita
acestor pacate care au fost savarsite acum cateva generatii, Dumnezeu opreste neamul,
si rezulta ceea ce crestinul nu-si explica:

"De ce aia pot sa aiba copii si eu nu ? De ce aia pot sa se casatoreasca si eu nu ?
De ce altora li sunt permise lucruri pe care Evanghelia le promoveaza(casnicia,
facerea de copii) si eu sunt oprit ? "

Pai uite din cauza unor astfel de nenorocite de pacate facute de alte generatii
si nespovedite la vremea lor de infaptuitori, care se transmit de la generatie
la alta.

Ei bine daca te spovedesti si spui tot absolut tot, urmat apoi de canon de pocainta
si impartasanie , poti sa pui capat acestor sir de consecinte nefaste.
Si in acest moment, tu si Dumnezeu sunteti pe aceiasi lungime de unda.
In acest moment, cere si ti va da pt ca in prealabil ai batut si ti s-a deschis
atunci cand il intrebai pe Dumnezeu de ce aia au voie si tu nu ai voie.

Ei, dar chiar si dupa impartasire, s-ar putea sa mai astepti. De ce ? Pai simplu.
Dumnezeu iti cauta sotul/sotia care sa fie potrivit/a pt tine.Si apoi trebuie
sa modifice cursul vietilor voastre astfel sa va intalniti.

Daca viitorul sot/sotie este in alta tara, atunci Dumnezeu trebuie fie sa-l aduca
pe unul in tara sau sa-l trimita pe celelalt in aceea tara.

Si asa se explica cand absolut intamplator doi crestini, curati se intalnesc
absolut accidental si amandoi se indragostesc imediat unul de altul.
Daca ai stii cat "s-a lucrat in culise" pt acel "accident" ai fi uimita.

De altfel singura chestie pe care o cere Dumnezeu, de la un crestin curat care i-a
cerut o rugaminte, este rabdare.

"Rabdare, rabdare, rabdare, manca-v-ar Raiul. "
Cat de mult imi place moshul Cleopa. So TRUE.


Citat:
Daca Dumnezeu vrea iti da sot/sotie, iti da copil. Si daca nu vrea nu-ti da si gata.
El hotaraste care este misiunea ta pe aceasta lume. Unul monah, altul medic, altul inginer, unul fara copii, altii sa faca zeci de copii.
Nope.Dumnezeu respecta liberul arbitru al omului si nu trece peste
liber-arbitru.
Dumnezeu actioneaza numai daca omul din liber-arbitru ii cere acest lucru.
Te face monah, daca vrei sa fii unul.
Te face medic, daca vrei sa fii unul.
etc, etc.

PS:vrei sa stii cum poti vorbi cu Dumnezeu prin intermediul duhovnicului ?
Adica Dumnezeu sa vorbeasca direct cu tine dar cu vocea duhovnicului ?
Simplu.Inainte de spovedanie sa te rogi fierbinte astfel:
"Doamne pune in mintea si in gura duhovnicului meu, raspunsul care imi este
de folos"

Si vei vorbi "live" cu Dumnezeu.

Last edited by oaie_cugetatoare; 02.05.2015 at 21:44:43.
  #22  
Vechi 02.05.2015, 22:27:17
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit Smiley - Oarecare

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Merci ! mi-a plăcut. :)
  #23  
Vechi 03.05.2015, 00:08:33
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Pai daca te rogi lui Dumnezeu, iti va da perechea potrivita.
Daca te rogi lui Dumnezeu, iti va da si casa si ce cele necesare pt o familie
Cu alte cuvinte nu exista nu pot, exista nu vreau (din diferite motive).

Dar exista o conditie insa: sa fii bine-spovedita si imparatasita, si sa-l faci
pe Dumnezeu parte din toate actiunile tale din viata de zi cu zi.Adica sa
exista o comunicare continua si permenanta cu Dumnezeu si sa nu fii
certata cu EL.


In rest, e can-can.

PS: in al doilea razboi mondial cand noaptea incepeau bombardamentele si nu mai stiai daca traiesti pana maine cum de s-au nascut copiii si au crescut copii ?
Ca majoritatea acelor copii nascuti si crescuti in timpul celui de-al doilea razboi sunt parintii nostrii.Pai daca parintii lor puneau si ei randu-le astfel de motive noi n-am mai fi existat.De fapt motivele din ziua de azi suntcam tembele.Extrem de tembele.Si oricine isi da seama ca acesta motive inseamna de fapt un "nu vreau" din cu totul
si cu totul alte motive.
Da un raspuns foarte bun .

Era in urma cu vreo douazeci de ani i se lua un interviu unei persoane care fusese cu un spital de campanie(era asistenta parca) in Somalia intrr-o perioada a razboiului civil sau dupa, nu mai retin exact.Este intrebata la un moment dat care este cel mai mare castig al ei dupa perioada asta de un an?O intreaba daca bani ,cei care mergeau erau platiti in dolari,dar ea spune fara ezitare ca nu bani ci faptul ca a plecat din ceea ce ea zicea ca e ca un iad( cand a plecat din Romania asa credea ea) si s-a intors intr-un rai( cand a vazut ce era in Somalia si s-a intors inapoi).In sensul ca a realizat ca ceea ce se plangea inainte de a pleca de aici erau nimicuri,a vazut nenumarati copii care prinicipala problema era sa manance macar odata in zi.Sau cum se punea problema suprravietuirii acolo.

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Of, of mai Sophia adevarul este ca fugim de cruce invocand diferite motive.N-avem curajul sa ne luam crucea.
N-avem curajul...si eu zic ca uneori ne lipseste si intelepciunea ca sa ne luam crucea.
  #24  
Vechi 03.05.2015, 00:29:34
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Oops!
Vad ca se discuta aici pe mai multe directii si nu ne mai intelegem.
Unii spun de varsta pentru casatorie, altii de omul potrivit si etc.

Eu incercam sa raspund la mai multe.
Mi-am spus parerea mai sus.
Important este si omul potrivit si ordinea lucrurilor.
Adica eu asa am fost invatata si asa as invata si eu pe copiii mei: sa-si vada intai de ei, sa nu se grabeasca, dar nici sa cada in extrema cealalta.
Omul potrivit poti sa-l cauti pe parcurs si sa-l verifici.

De Fallen spuneam pentru ca ea este un exemplu de facut lucrurile un pic invers si cat este de greu (sa nu ai de nici unele). Din fericire are o profesie buna cu care oricand se poate descurca.

Mai multe nu mai spun. Inainte era altfel, acum este altfel.
Ma doare sa vad cupluri cu copii pe strazi, fara nimic.
Da,dar poate exista si ocazia aia cand omul potrivit trece pe langa tine,iar tu nu iei trenul care opreste o data-n viata,pt ca nu ai: casa,masterat si bucatarie vintage alba.
Majoritatea isi ajuta copiii,in sensul ca le permite sa stea casatoriti impreuna cu ei in locuinta,o vreme pana se pun pe picioare(in familiile unde relatiile sunt bune).

Cat despre cazul ala unic de pe forum(lasati ca nu sunt nici 10 cazuri de casatoriti care locuiesc pe strazi),ce sa spun?
Sunt convinsa ca Dumnezeu a lucrat miraculous si acum au o locuinta.

Sunt la fel,multe cazuri de familii care au 2 locuinte insa aproape niciodata nu ai sa vezi ca doneaza 1 casa unora care nu au.Au 2 locuinte nu pt ca le trebuieste ci pt ca"investesc"...
Multi sunt plecati in strainatate si au casele inchiriate si nu vb despre oameni amarati ci despre unii care fac mii de euro/luna dar nu pot concepe sa dea ceva pe gratis.
Pana la urma,cineva sta pe strada,cineva este flamand si gol si toate astea pt ca noi suntem vinovati,ca avem mai mult de cat ne trebuie si nu-i dam.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
  #25  
Vechi 04.05.2015, 10:29:46
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul

1.Parintii au astfel de pacate, si au ramas nespovedite inainte de zamislirea
pruncului.In acest caz , pruncul va prelua acest "bagaj" si-l va duce mai departe.

2.Adultul in sine este constient de astfel de pacate si nu se spovedeste.

3.O alta generatie (3-4 generatii) inaintea ta, a facut astfel de pacate de care
tu n-ai habar si nici parintii n-au habar si toate se sparg in capul tau,pe
generatia ta.Astfel, ca viitorul tau prunc sa nu sufere crunt si teribil datorita
acestor pacate care au fost savarsite acum cateva generatii, Dumnezeu opreste neamul,
si rezulta ceea ce crestinul nu-si explica:

"De ce aia pot sa aiba copii si eu nu ? De ce aia pot sa se casatoreasca si eu nu ?
De ce altora li sunt permise lucruri pe care Evanghelia le promoveaza(casnicia,
facerea de copii) si eu sunt oprit ? "

Pai uite din cauza unor astfel de nenorocite de pacate facute de alte generatii
si nespovedite la vremea lor de infaptuitori, care se transmit de la generatie
la alta.
Da, dar unde e Dumnezeul ala milos in toata ecuatia asta? Ca aici (punctele 1 si 3) vorbesti despre cruzimea lui Dumnezeu, prin care pedepseste pe cineva nevinovat pentru pacate facute de altcineva.
Punctul 2 l-as intelege, dar resul de 2 puncte ne aduce din nou la concluzia ca Dumnezeu e crud mai degraba decat milos; unde e dreapta judecata aici, cand pedepsesti pe cineva care n-are nicio legatura cu persoanele si pacatele comise inainte?! Acele persoane isi vor primi rasplata in viata de apoi?! Si cu ce ii ajuta pe ei asta in viata asta, pamanteasca?! Atunci de ce le-a mai permis dumnzeu sa se nasca? Cu scopul de a fi sacul de box al generatiilor anterioare si a cruzimii celui numit atotputernic, celui care are puterea absoluta de a ierta?
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
  #26  
Vechi 04.05.2015, 12:01:25
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
unde e dreapta judecata aici, cand pedepsesti pe cineva care n-are nicio legatura cu persoanele si pacatele comise inainte?!
Corinusha, noi toti, fara exceptie, avem mari probleme din cauza pacatelor comise de cei dinaintea noastra. Spre exemplu, motivul pentru care eu, astazi, trebuie sa stau la cabinet pana deseara este acela ca tantalaul acela de Adam s-a lasat dus de nas si a incalcat consemnul lui Dumnezeu. Atat de grave sunt consecintele unui pacat cu care nu am nici cea mai mica legatura eu personal, comis cu mii si mii de ani inainte de a ma naste eu, incat intr-o zi am sa mor din cauza asta.

Pe de alta parte, beneficiez din plin de multe fapte de virtute facute de cei dinaintea mea. Nu vreau sa intru in detalii, dar am convingerea ca lucruri bune care mi se intampla nu sunt potriveli, ci sunt urmare a credinciosiei acelora.

In concluzie, atat faptele bune, cat si cele rele au consecinte in timp si nu gasesc necesar sa fii mare filozof ca sa iti dai seama de asta.

Un astfel de exemplu de fapta rea, care poate avea consecinte pe multe generatii, este de a spune ca Dumnezeu este crud. Aceasta hula consta in a-L contrazice fatis sau a nu-L crede, din moment ce Dumnezeu spune ca este bland si smerit cu inima.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #27  
Vechi 04.05.2015, 13:03:32
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Nu cred ca este asa, sau poate doar in anumite cazuri.
De ex. atunci cand Iisus l-a vindecat pe orbul din nastere ucenicii lui l-au intrebat despre cauza orbirii acestuia. Au intrebat clar daca este din cauza pacatelor parintilor lui (nu mai stiu acum formularea) sau a pacatelor sale.
Iisus i-a spus ca nu e vorba de pacatele parintilor, ci s-a nascut asa pentru a se arata altora (probabil minunea ce avea sa i se intample).

La fel ca si Corinusha nu cred ca e vorba de pedepse pentru pacate.
Dumnezeu care ne invata mereu despre iertare si bunatate si iubire de aproape, ne arata practic opusul? Nu cred.
Dar ce stiu eu?...

Exista alte motive stiute numai de Dumnezeu.
Ah, da, cu partea ca trebuie credinta si rabdare sunt de acord.
Desi la copii nu mai este vorba de rabdare, pentru ca acolo e vorba de numai un interval de timp pentru o femeie, dupa care nu mai face copii. Tot Dumnezeu a facut-o asa.

Iar cu drumul ales in viata si profesia, este vorba tot de voia lui Dumnezeu, pentru ca el iti da si un talant (adica o misiune, un talent).
Nu-l face pe un afon cantaret, nu-l face pe un atehnic inginer si etc.
Plus ca pentru monahism sau preotie ii da puteri speciale si fizice si sufletesti si duhovnicesti. Nu oricine poate sa devina preot sau monah chiar daca vrea.
Nu oricine poate deveni cantaret, sau rege, sau mai stiu eu.

Si eu nu inteleg totusi, dar am acceptat ideea. Voi va vad ca altfel interpretati:
Totusi de ce Dumnezeu da unuia care nu este potrivit pentru misiunea respectiva: ii da un sot minunat/sau sotie minunata si acesta o paraseste, ii da copii si ii abandoneaza, sau nu-i poate creste (diverse boli, neputinte etc.)
si altuia dimpotriva.

Nu judec eu pe nimeni, dar incerc sa-mi explic fenomenul.

@Yasmina - spuneai ceva despre oamenii care stau pe strada pentru ca altii nu le dau si lor desi au mult.
Nu e vorba numai sa dai azi, maine o farfurie de mancare, sau o haina, sau sa iei in gazda.
E vorba de o viata intreaga. Oamenii aia trebuie se poata sa se intretina, sa duca o viata normala.
Le trebuie loc de munca, un venit.

Am cunoscut aici un caz, chiar mediatizat. Un om care din tinerete a ajuns pe strazi (parintii lui au fost vai si amar). Ei nu poate scapa de asta.
L-a mai ajutat unul si altul pentru o zi, o noapte, mai primeste pomana, sau mai munceste ceva acolo pentru cativa euro sa-si ia o mancare sau o camasa, dar atat.
Daca n-are locuinta nu-l angajeaza nimeni si invers. Cercul vicios.

Trebui schimbate niste lucruri in sistem, nu numai individual.
Omenii care au mai mult decat le trebuie (mai multe locuinte si etc.) nu stiu cum fac. Unii prin munca, altii mostenesc, altii ii ajuta sistemul (de primesc salarii uriase).
E mult de discutat pe tema asta.
Cei care au mai si dau, sau inchiriaza, sau fac opere de binefacere.

Pe undeva este o chestie de sistem. Comunismul (unde toti au la fel) nu e/a fost bun, capitalismul are si el partile lui negative.
Undeva la mijloc ar fi solutia poate.

Subiectul era: "sa nu fi o povara..." nu nu mai sotului/sotiei, dar nimanui. Sa te poti descurca si singur.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 04.05.2015 at 13:08:01.
  #28  
Vechi 05.05.2015, 15:18:01
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

[quote=oaie_cugetatoare;589876]Of, of mai Sophia adevarul este ca fugim de cruce invocand
diferite motive.N-avem curajul sa ne luam crucea.


Nope.
Atunci cand Dumnezeu refuza sa-ti onoreze cererile, insemana ca intre tine si
Dumnezeu exista fie un conflict stiut fie unul nestiut.]

Acest conflict poate sa aiba la baza pacate de moarte/strigatoare la cer
nespovedite.
Astfel de pacate pot proveni din urmatoarele cauze:

1.Parintii au astfel de pacate, si au ramas nespovedite inainte de zamislirea
pruncului.In acest caz , pruncul va prelua acest "bagaj" si-l va duce mai departe.

2.Adultul in sine este constient de astfel de pacate si nu se spovedeste.

3.O alta generatie (3-4 generatii) inaintea ta, a facut astfel de pacate de care
tu n-ai habar si nici parintii n-au habar si toate se sparg in capul tau,pe
generatia ta.Astfel, ca viitorul tau prunc sa nu sufere crunt si teribil datorita
acestor pacate care au fost savarsite acum cateva generatii, Dumnezeu opreste neamul,
si rezulta ceea ce crestinul nu-si explica:

"De ce aia pot sa aiba copii si eu nu ? De ce aia pot sa se casatoreasca si eu nu ?
De ce altora li sunt permise lucruri pe care Evanghelia le promoveaza(casnicia,
facerea de copii) si eu sunt oprit ? "

Pai uite din cauza unor astfel de nenorocite de pacate facute de alte generatii
si nespovedite la vremea lor de infaptuitori, care se transmit de la generatie
la alta.

Ei bine daca te spovedesti si spui tot absolut tot, urmat apoi de canon de pocainta
si impartasanie , poti sa pui capat acestor sir de consecinte nefaste.
Si in acest moment, tu si Dumnezeu sunteti pe aceiasi lungime de unda.

...

Cam la asemenea concluzie ajinsesem si eu....cine stie ce pacate are neamul meu sau /si al lui, de ne e oprit sa ne intemeiem familie si sa avem copii?
Si tocmai cand ma impacasem cu ideea, pare ca s-a razgandit...
Dar, cine stie, poate nu trebuie sa vedem numai partea pozitiva a lucrurilor, poate s-a gandit Dumnezeu sa ne dea o cruce si mai grea de dus....
Poate cel care vine, vine pt a ne pedepsi pt pacatele facute...( poate ne da un copil rau, sau bolnav, care sa ne faca viata grea si sa ne arate astfel toate pacatele noastre...)
Pana acum pare sa semene in partea lui taica-su, fizic, si mare minune de nu-i mosteneste si caracterul...si pana acum pare sa se dezvolte bine, in ciuda greutatilor...asta ori e o binecuvantare de la Dumnezeu, ori, dimpotriva...este asa tocmai pt a fi mai puternca decat noi si a ne pune la respect...in fine, nu vreau sa gandesc de rau despre copilul meu care inca nici nu s-a nascut, dar m-as astepta si ar fi indreptatit sa ne " rasplateasca" atat pt binele cat si pt raul pe care i l-am facut sau i-l vom face...

( eu nu cred 100% teoria conform careia diavolii s-au razvratit impotriva lui Dumnezeu si au vrut sa preia puterea, e prea omeneasca o astfel de initiativa, ci mai degraba cum spune in cartea lui Iov, ca ei ar fi special desemnati de Acesta sa faca rau, sa strice, sa puna la incercare, cu scopul de a perfectiona, desavarsi specia umana, alege graul de neghina, etc...)

Din cauza asta ni se dau sa ne alegem de buna voie sa purtam si anumite " poveri": soti/sotii netrebnici, din reavointa sau neputinta, copiii bolnavi sau deasemenea mai putin vrednici, etc..
In fine,nu vedeti ca unii aleg, aparent, de buna voie, mai exact din mila, un sot sau o sotie fie sarac/a,ie somer/a, fie mai sarac cu duhul, fie cudiverse vicii ( lene, alte slabiciuni), iar altii/altele, care aparent au de toate ( bani, cariera, putere de munca sanatate, averi), sunt aparent " inselati" de o astfel de persoana ( care pare buna, frumoasa, binevoitoare, etc, dar defapt se incadreaza in categoriile descrise anterior)? Cinestie subconstientul lor ce conexiuni face, de cine le aminteste o astfel de persoana, de se indragostesc iremediabil si se insotesc cu ea, urmand sa regrete sau nu mai tarziu ???
De asemeni, cine stie ce ii face, in subconstient, sa dezvolte asemenea caracteristici la copiii lor ? adica sa-i invete, incurajeze, sa devina astfel de " poveri"?

Last edited by fallen; 05.05.2015 at 15:39:38.
  #29  
Vechi 05.05.2015, 15:44:30
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

As vrea sa explic mai clar ce inteleg eu prin a fi povara: unii considera ca esti povara daca esti sarac sau provii dintr-o familie saraca, daca nu ai o pregatire si o slujba buna, etc. Eu cred ca nu e chiar asa, caci daca esti totusi harnic, muncitor, bine intentionat, devotat, tot poti sa faci ceva sa fii de folos societatii si familiei in care intri, dar intr-adevar daca si aceasta este modesta si cu posibilitati limitate, ar prefera un ginere/nora ceva mai " potent", instarit, cu posibilitati de avansare ( job bun, pregatire, ajutor de la parinti, etc). Dar...acum mai e si-o vorba in popor, ban la ban si paduche la paduche... acum e drept ca sunt si familii sarace care au noroc de gineri buni, dar ma gandesc ca atunci si copiii lor ar trebui sa se ridice la nivelul sotului/sotiei, e cam nedrept sa ai pretentia ca copilul tau, fara scoala si educatie, fara maniere, bun simt, etc, sa ia pe cineva care sa il ridice din mizerie fara ca el/ea sa merite macar...
Adevaratele poveri insa, dupa parerea mea, cum am spus si mai sus, sunt cei care ar putea face multe lucruri dar nu vor, sunt lenesi sau au alte vicii paguboase...
Acum daca Dumnezeu iti scoate in cale o asemenea povara, iar tu constient sau subconstient alegi sa o iei, fie ca face parte din prima categorie sau a doua, e alegerea ta si poate chiar sa iti fie spre indreptare, sau poate pur si simpku sa fie o alegere proasta, cu care sa te lupti toata viata...
Daca insa iti ajunge copilul o povara, prin " purtarea ta de grija"( adica nu daca e bolnav sau cu vreun handicap, sau cu traume psihice care nu sunt neaparat cauzate de tine direcr, ci din trecutul familial), atunci...e cam greseala ta, daca ii permiti sa devina asa ( lasa ca am muncit eu destul, lasa ca am invatat eu destul, el sa aiba toate de-a gata, sa nu duca lipsa, sa nu se streseze, etc).
Dar nu toti privesc asa, de ex bunica mea care mai e in viata spune ca ea e recunoscatoare ca prin munca ei de-o viata si prin sacrificiile facute, are acum la batranete posibilitatea sa-si ajute copiii si nepotii din pensia ei....foarte frumos, insa sa nu uitam ca si alti parinti au muncit din greu o viata, in fabrici, pe camp, etc, nu au dus o viata de huzur, dar cu toate astea nu au pensii care sa le permita sa-si ajute copiii, ci din contra...trebuie sa-i ajute copiii pe ei, iar asta nu ar trebui sa-i faca mai putin respectabili....asa ca nu e corect sa judecam omul dupa posibilitatile financiare si materiale pe care le are si sa il categorisim drept " povara"...un batran bolnav si neputincios care a dus totusi o viata cinstita si a muncit,nu ar tb sa il numim povara, si nici pe un copil sarac si fara posibilitati; povara adevarata este un sot/sotie/copil/parinte care nu-i place munca, e betiv, destrabalat, fara cuvant, neserios, profitor, eventual mincinos, prefacut, ipocrit, etc...acum ca a ajuns asa din vina noastra ( copilul), sau ca am facut noi o alegere proasta ( sot/sotie), sau ca suntem victimele unei mosteniri genetice nefaste ( parinti, frati), tot o cruce e pentru noi....ce ne poate fi spre indreptare sau nu, depinde de alegerile pe care le facem ulterior...( ma rog, daca am facut noi din copilul nostru o pramatie, ma tem ca asta nu se mai poate indrepta, ci ca vom raspunde si pt pacatele lui, eventually, ramanand doar cu speranta ca poate altcuiva, in viitor i-ar putea fi spre mantuire...)

Last edited by fallen; 05.05.2015 at 19:35:16.
  #30  
Vechi 05.05.2015, 19:21:48
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
( eu nu cred 100% teoria conform careia diavolii s-au razvratit impotriva lui Dumnezeu si au vrut sa preia puterea, e prea omeneasca o astfel de initiativa,
Tu ai idee ce spui, tu aici ? Sa negi caderea (cauza caderii) diavolului inseamna automat sa negi Dreptatea lui Dumnezeu.Dreptatea este unul
din atributele Dumnezeiesti cu care insusi Dumnezeu se autocaracterizeaza.
Mai inseamna sa negi faptul ca Adam si Eva n-au cazut ci au fost dati afara
din Rai fara motiv.Mai mult insemana ca Hristos ar fi venit degeaba pe
pamant si s-a rastignit degeaba.
Mai mult inseamna sa negi existenta mandriei(cauza din care diavolul a fost
aruncat din rai), de aici rezulta ca negi existenta smereniei.

Citat:
ci mai degraba cum spune in cartea lui Iov, ca ei ar fi special desemnati de Acesta sa faca rau, sa strice, sa puna la incercare, cu scopul de a perfectiona, desavarsi specia umana, alege graul de neghina, etc...)
Uite vezi, d-asta e bine sa ceri parerea duhovnicului inainte de a studia Biblia.
Risti sa faci conexiuni periculoase si confuze care te pot arunca in erezie.
Iar sectele de abia asteapta sa mai primeasca inca un eretic.

Citat:
Din cauza asta ni se dau sa ne alegem de buna voie sa purtam si anumite " poveri": soti/sotii netrebnici, din reavointa sau neputinta, copiii bolnavi sau deasemenea mai putin vrednici, etc..
Alegi sa porti de bunavoie daca vrei sa-ti porti crucea.Dar oricand poti
renunta.Crestinism si mantuire cu fortza sau santaj nu merge.

Chestiile astea vin de necredinta.Ba chiar mai mult, vin din indoiala.
Pai cine se indoieste de cele spuse in Biblie, n-are ce sa caute la Taina Cununiei(casatoria).Este logic.Intelegi ?
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare