Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 05.01.2017, 12:40:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Există un proiect de lege în acest sens.
Link te rog, Sigur l-ai citit sau doar presa? :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 05.01.2017, 12:41:17
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Ce-i drept, presă. O să caut ceva concret :)
Reply With Quote
  #53  
Vechi 05.01.2017, 12:42:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si vino cu link -uri serioase in materie nu Virgiliu Gheorghe.
Adica daca zice ceva V.G. inseamna ca e neaparat adevarat? Doar pentru ca V.G. zice "sunt studii" e adevarat?

Sau discursuri de genul "Nu va urcati in avion, ati auzit cand s-a prabusit avionul cutare..." invoca o logica valida?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 05.01.2017 at 12:45:36.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 05.01.2017, 12:43:44
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Din punctul meu de vedere Virgiliu este un om serios și bine documentat. :)
Nu neapărat, poate greși, este om. Dar mie îmi prezintă siguranță, poate și din motivul că îl cunosc.

Last edited by simpllu; 05.01.2017 at 12:45:55.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 05.01.2017, 13:15:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Eu am inceput sa am indoieli vizavi de seriozitatea lui de cand ai postat articolul asta.
Ma rog, cred ca si inainte exagera cu unele aspecte, dar de data asta clar a trecut o linie.

Ma rog, nu zic, poate e bine intentionat, dar de data asta l-a "furat peisajul".

Oricum, si vaccinistii din guvern sunt la fel de cretini ca si antivaccinistii, daca erau destepti, in loc sa incerce sa dea legi care clar nu au o finalitate cum e cea cu "obligativitatea" vaccinarii, mai bine faceau o campanie de informare, dadeau legi care sa prevada compensatii pentru cei care ar suferi de efecte secundare, etc.

Pentru ca din pacate antivaccinismul a ajuns la cote fantastice, am vazut statistici cu vaccinare intocmita in scoli si sunt destul de sumbre, din ce m-am uitat rapid se pare cca. 10% ajung sa nu fie vaccinati chipurile "din motive medicale" si inca 10-20% ca refuz pur si simplu.

Deci foarte posibil sa avem din nou epidemii cu sute si mii, sa vezi atunci cand vor apare rapoarte despre cei care s-au ales cu complicatii neurologice de la boli "usoare" cum e varicela..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 05.01.2017, 13:28:35
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Nu cred că pe un părinte îl încălzește o eventuală despăgubire în cazul unui efect sencundar al vaccinului.

https://www.youtube.com/watch?v=fEwyJE2-Kiw
Reply With Quote
  #57  
Vechi 05.01.2017, 14:07:00
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Nu cred că pe un părinte îl încălzește o eventuală despăgubire în cazul unui efect sencundar al vaccinului.

https://www.youtube.com/watch?v=fEwyJE2-Kiw
Vad ca cel care a facut acel documentar nu prea stie chimie. Exista compusi cu aluminiu, si compusi cu mercur, dar nu actioneaza in corp ca si cum ar fi pe cont propriu.

E ca si cum cineva ar zice sa nu mancam sare, deoarece clorul este un gaz letal, iar sodiul poate fi letal daca este ingerat, si explodeaza la contactul cu apa.

Am vazut in descriere mentionat si numarul in crestere de cazuri de alergii. In mod ironic, cu cat noi ne civilizam mai mult si devenim mai curati, cu atat mai multe alergii o sa avem. Sistemul imunitar, cand nu are de lucru, isi face.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 05.01.2017, 15:22:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Nu cred că pe un părinte îl încălzește o eventuală despăgubire în cazul unui efect sencundar al vaccinului.

https://www.youtube.com/watch?v=fEwyJE2-Kiw
Dar il incalzese efectele secundare ale bolii, fara nici o despagubire?

Gen o boala neurologica cu daune permanente?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 05.01.2017, 17:21:08
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Care este diferența față de efectele secundare ale vaccinului?
Asta pe lângă faptul că nu aș fi așa de sigur de așa-zisa imunizare în urma vaccinării. Așa cum se arată și în documentar sunt multe lucruri care nu se spun, care mereu se mușamalizeaza. Nu vaccinurile au eradicat o boală, ci creșterea nivelului de trai. Cei din Africa au nevoie de apă potabilă, de hrană si de o casă, nu se vaccinuri pentru a scăpa de boli. Sunt medici care au ales să nu-și vaccineze copiii pentru că ajuns la concluzia că un vaccin nu protejează. Imunizare înseamnă a face boala respectivă. Un tratament corespunzător și la timp nu cred că ar avea un final dramatic, exceptând neglijența părinților sau a altor factori. Bineînțeles, este doar o părere personală.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 05.01.2017, 18:35:54
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

mi se pare mie sau s-a deviat de la subiectul acestui topic???!
__________________
Reply With Quote
Răspunde