Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #861  
Vechi 28.09.2017, 14:54:24
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
trebuia sa pui un L mare, nu? :)
Da, trebuia majusculă, acum nu mai pot corecta.


Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
A spus-o exact asa? Care era contextul?
Ca putem intelege ca pana atunci Hristos din noi era plecat pe campii..nu liberul arbitru al omului inclina spre alegeri proaste.
Am citit în "Cultura duhului", colecție de conferințe ținute de el. Trebuie să o reiau ca să văd contextul, am citit-o prin 2011.
Ideea este că nu avem nici un merit când ne pocăim, în tot cazul, nu altul decât acela de a asculta de Hristos din noi.
Eu cred că liberul arbitru experimentează... diverse. Nu tot ce e lumesc e rău, cred că există și lucruri neutre (adică nu intră nici la păcate, nici la lucrarea mântuirii, ci pur și simplu țin de lumea asta); doar că, fiind puternic legate de pământ, nici la mântuire/despătimire nu ajută, de asta a trăi corect în termeni pământești, fără pocăință și întoarcere la Dumnezeu nu te face automat să dobândești Raiul (dacă tu ești botezat și ți s-a dat șansa de a trăi în dreapta credință).

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ce s-a intamplat concret? Din cate ai mai spus, totusi mama ta era o persoana credincioasa, bunica la fel..
Mama era credincioasă, dar nu mergea regulat la biserică, se spovedea de două ori pe an și se ruga doar când apăreau probleme de netrecut. Tata era ateu, sau, oricum, sceptic, o singură discuție serioasă am avut cu el pe tema asta, cu ocazia căreia mi-am dat seama cât de ancorat e în documentarele despre evrei de pe Discovery.

În 2012, toamna, m-am îmbolnăvit. Nu mai mergeam la biserică, frizam ateismul, ba începeam să o dau și spre nihilism; e drept, unul personal, în sensul în care nu îmi vedeam mie un loc în lume. Am avut un episod depresim urât, pe care, la vremea aceea, nu știam cum să-l gestionez. Eram în clasa a XI-a, 17 ani, niciodată nu m-a luptat așa disperarea. Numai gândul la durerea pe care i-aș fi cauzat-o mamei și răspunderea duhovnicului pentru sufletul meu, în fața lui Hristos, m-au ținut să mă sinucid. Mama i-a spus maicii starețe de la mănăstirea la care mergeam uneori că nu mi-e bine, iar ea m-a invitat să stau câteva zile la mănăstire. Am stat de sâmbătă seara până marți dimineața și mi-am revenit. Duminică, la liturghie, m-au vizitat părinții și fratele, foarte agitat pe atunci. Părintele duhovnic și-a dat seama din prima care e problema lui, că trăiește prea mult în desene animate. I-am restricționat accesul și am făcut ascultare: l-am dus să se împărtășească (clasa I la vremea respectivă) și am făcut sfințirea casei (nu știu dacă e bun termenul, dar, vă implor, nu reactualizați disputa).

De atunci părinții mei merg săptămânal la biserică, iar de câteva luni, mama merge și la maslu. Singură, din proprie inițiativă, ba l-a luat și pe fratele meu. În prezent, e băiat de altar la biserica de care aparținem și citește uneori în strană. Ei se spovedesc la părintele meu duhovnic, toți ne-am îndreptat spre el. Vara asta s-au echilibrat mai multe, au fost la Ierusalim, iar eu la Putna... :) Nah, suntem bine, dar nu mereu a fost așa.
Mama le rămâne veșnic îndatorată maicilor pentru ajutorul de atunci. Nu înțelege ce mi-au putut face, dar a recunoscut că m-am întors schimbată, parcă pluteam. Îmi venea să îmbrățișez pe toată lumea după zilele petrecute la mănăstire, nu mai aveam crize de plâns, eram iar vie.

Și acum aștept bolovani pentru mărturisirea asta sinceră a perioadelor mele de rătăcire și de aproape autocauzare a morții. :) Da, nimeni nu-i perfect, iar eu sunt mai slabă decât toți. Dar dacă astăzi încă mă aflu aici, e pentru că lui Dumnezeu i S-a făcut milă și de mine, mi-a trimis în ajutor oamenii Lui și, nu doar atât, ci prin ei mi-am dobândit și sfântul ocrotitor, pe Sfântul Efrem cel Nou.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #862  
Vechi 28.09.2017, 15:07:00
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik
In consecinta, daca punem umanitate pe cel putin acelasi nivel cu confesionalismul sau ideologia, daca nu chiar mai sus, asa cum ar fi normal (omul a fost creeat inaintea oricaror biserici sau partide, evident) putem ajunge la un consens.
Pai ai incredere in clica ideoloaga a celor cateva miliarde de neuroni parcati in creierasul tau si vii aici sa ne predici contrariul a ce faci tu? Vezi ca sunt cativa neuroni ierarhi in care tu ai incredere ,dar crede-ma trebuie depusi din preotie.Ia masurile care se impun.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #863  
Vechi 28.09.2017, 15:38:04
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Pai ai incredere in clica ideoloaga a celor cateva miliarde de neuroni parcati in creierasul tau si vii aici sa ne predici contrariul a ce faci tu? Vezi ca sunt cativa neuroni ierarhi in care tu ai incredere ,dar crede-ma trebuie depusi din preotie.Ia masurile care se impun.
Umor cocălaresc de larvă în ale teologiei, care crede că zboară, dar nici măcar pterotecile nu i-au ieșit; mai ai niște năpârliri de trecut și niște exuvii de lepădat.
Decât în Rai cu sfatul tău, mai bine în Iad pe mâna mea. Sincer!
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #864  
Vechi 29.09.2017, 01:18:08
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik
Decât în Rai cu sfatul tău, mai bine în Iad pe mâna mea. Sincer!

În Sfântul Munte al Atonului trăia un călugăr cu numele Andrei. Și acesta ducea o viață sfântă, în feciorie, asceză, post, rugăciune și priveghere; în meditații sfinte și în cugetarea Sfintelor Scripturi. Dar s-a îmbolnăvit când era aproape de treizeci de ani și a zăcut unsprezece ani și nu mai murea.

Atunci, după dreptate, acest călugăr cu numele Andrei și-a pus întrebarea: "De ce sufăr eu?" Pentru că nu se știa cu păcate așa de grele, ca să sufere pe pământ atât de groaznică boală. Și a început săracul, ca tot omul care nu mai poate răbda, să se roage așa la Dumnezeu:
"Doamne, cer de la Tine un singur lucru și anume: sau să mor sau să mă fac sănătos, că nu mai pot răbda! Mi-au rămas numai oasele și pielea!"
Rugându-se el așa, într-una din nopți, a strălucit o lumină uimitoare în chilia lui. El s-a temut să nu fie de la draci, căci și diavolul se face în chipul lui Hristos, în chip de înger, în chip de sfînt ce strălucește ca soarele și poate să te înșele.
Este ceea ce spune Sfântul Apostol Pavel: Nu-i de mirare că însuși satana se preface în chip de înger de lumină și slujitor al dreptății. Adică, dracii se prefac în chip de slujitori ai dreptății.
Deci s-a temut călugărul și a început să facă cruce. Și îndată a văzut că intră pe ușa lui un tânăr foarte frumos la chip, foarte luminat, cu un toiag de aur în mână, cu o cunună de aur pe cap și o cruce de aur pe frunte și i-a zis:
- Nu te teme, părinte, nu-s diavol. eu sunt îngerul păzitor al vieții tale și m-a trimis Dumnezeu să-ți spun un lucru. Eu totdeauna sunt cu tine; toate suspinele tale, toate lacrimile, toate oftările, toate durerile, toate necazurile tale eu le știu. Că tu dormi, eu nu dorm niciodată; tu mănânci, eu nu mănânc; tu bei, eu nu beau.
Adu-ți aminte ce spune psalmistul: Tăbărî-va îngerul Domnului împrejurul celor ce se tem de dânsul și-l va izbăvi pe el; și ...nici să dormiteze cel ce te păzește.
Deci, părinte, eu știu necazurile tale. Dar iată, tu ai început să te rogi lui Dumnezeu așa de la o vreme: "Doamne, sau să mor, sau să mă fac sănătos, că nu mai pot răbda!" Și Dumnezeu m-a trimis să-ți spun ție două lucruri:
- Care?
- Iată ce spune Dumnezeu prin mine: "Vrei să mai rabzi boala un an pe pământ sau să stai trei ceasuri în iad?"
Dar el când a auzit, a zis:
- Doamne, îngerul Domnului, tu care știi necazurile mele, să mai zac eu un an pe pământ? Nu știi că o noapte îmi pare un an și că toate bolile mai cu seamă noaptea sunt grele? Deci cum am să mai rabd eu un an această groaznică boală? Și pentru ce rabd eu? Că eu știu ca om, că m-am silit, de când am venit aici în Sfântul Munte, să fac voia lui Dumnezeu.
Și a zis îngerul Domnului:
- Tu nu suferi pentru tine. Tu suferi pentru neamurile tale, care sunt în iad și Dumnezeu te-a găsit pe tine și voiește prin osteneala și suferința ta să scoată din neamul tău, până la al nouălea neam din iad". Că așa se întâmplă dacă un călugăr bun își face datoria, mulți din neamul lui se mântuiesc prin el.
Nu ai auzit ce zice proorocul Ieremia? Dumnezeu răsplătește păcatele părinților asupra copiilor până la al patrulea neam.
Deci, tu suferi pentru strămoșii tăi. Dar dacă vrei să ieși și tu din iad și ei, să mai zaci un an pe pământ sau trei ceasuri în iad. dar ia seama ce spui, i-a spus îngerul, că în clipa aceasta ți-am și luat sufletul!
A stat el și s-a gândit.
- Gândește-te bine! i-a spus îngerul.
- Trei ceasuri în iad!
Cînd a zis aceste cuvinte, i-a și luat sufletul. Și unde l-a dus? L-a dus în gheena, de care v-am amintit înainte, cel mai greu loc din iad, de care se tem și dracii.
Și când l-a dus acolo și l-a băgat în focul cel negru și de miliarde de ori mai fierbinte ca acesta, a fost cuprins de întunericul ce domnea pretutindeni și a început a răcni și a geme de durere, căci balaurii de foc au început să-l muște și să-l chinuiască; el, când s-a văzut acolo și a văzut atâta deznădejde și atâta strigăt și atâta durere și atâta spaimă și atâta foc, a început să strige cât putea: "Doamne, miluiește-mă! Doamne, iartă-mă!"
După trei minute, o lumină a despicat întunericul și a apărut îngerul Domnului. Când l-a văzut, a început a bate din palme și a striga așa:
- Vai mie! Vai mie! Vai mie! Toate le-am crezut, dar una ca asta n-am crezut!
- Ce n-ai crezut, părinte Andrei?
- N-am crezut că un înger al Domnului poate să mintă!
- Cum se poate una ca asta, ca să spun eu minciuni? Eu nu sunt om păcătos, eu nu sunt duh rău, diavol. Eu nu pot face păcat, eu nu pot minți. Cum pot eu să mint, dacă sunt rază de dumnezeire, sunt lumina a doua din lumina cea dintâi? Cum aș putea eu să spun minciuni?
- Dar cum ne-a fost vorba în chilie la mine?
- Cum?

- N-a fost vorba că mă vei scoate de aici după trei ceasuri? Iată, au trecut mai mult de trei sute de ani de când mă chinuiesc aici!
Îngerul i-a spus:
Adevărul este Hristos. De-abia a trecut o oră și mai ai două ore de stat.
- Două ore? a strigat monahul cu groază. Este oare cu putință să fi trecut numai o oră până acum?
- Eu am venit să văd dacă poți răbda.
Atunci a zis călugărul Andrei:
- Doamne, dacă acesta este adevărul, că de-abia a trecut un ceas de când mă chinuiesc aici în iad, du-mă înapoi în trupul meu cel rănit și bolnav și să sufăr acolo, nu un an, ci sute de ani, ba chiar până la ziua venirii lui Hristos, numai să nu mai stau o clipă aici în focul cel nestins!
Și îndată, cu iuțeala gândului, l-a luat îngerul și l-a dus înapoi în trup.
Cine a știut că a fost mort un ceas? Când a înviat a început a striga:
- Miluiți-mă! Miluiți-mă!
Și a venit călugărul care îl îngrijea și a întrebat:
- Ce este, părinte? De ce strigi?
- Să se adune tot soborul mânăstirii.
Erau trei sute de călugări acolo. Și l-au pus într-un cerdac înalt și le-a spus la toți minunea care s-a petrecut cu el; că el a stat un ceas în iad și i s-au părut mai mult de trei sute de ani. Atâta de greu a trecut timpul.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #865  
Vechi 29.09.2017, 10:34:43
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Și a zis îngerul Domnului:
- Tu suferi pentru neamurile tale, care sunt în iad și Dumnezeu te-a găsit pe tine și voiește prin osteneala și suferința ta să scoată din neamul tău, până la al nouălea neam din iad
Prin boala grea a unui credincios se mantuiesc multe neamuri ale lui ajunse in Iad?
Mie mi se pare o erezie cat roata carului.

Propagarea unor astfel de invataturi l-au facut pe Luther sa declare "SOLA FIDE". Pentru a echilibra balanta pe care astfel pe povesti o faceau sa atarne greu intr-o directie gresita.
Macar ca, desigur, Biblia vorbeste clar despre importanta faptelor.

Niciun om nu va scoate, prin boala lui, pe un altul din Iad.
Singura cale de a scapa de Iad este prin jertfa lui Hristos.
Reply With Quote
  #866  
Vechi 29.09.2017, 11:02:46
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Prin boala grea a unui credincios se mantuiesc multe neamuri ale lui ajunse in Iad?
Mie mi se pare o erezie cat roata carului.

Macar ca, desigur, Biblia vorbeste clar despre importanta faptelor.

Niciun om nu va scoate, prin boala lui, pe un altul din Iad.
Singura cale de a scapa de Iad este prin jertfa lui Hristos.
Aici gresesti PT.

MASIV, si Hristos zice bine: nu cunosti Scriptura si nici MILA SI PUTEREA lui Dumnezeu.



Dragul meu, nu este nici o diferenta intre un suflet din Iad si un suflet de pe Pamant.
Sunt unite prin dragoste.

Ce fel de "dragoste" mai am eu fata de copilul meu din Iad daca eu ma blochez in "nu se poate sa ma rog pentru el", inventie pe care dracul a scos-o de undeva pentru a nu scoate sufletele luate de el in Iad???


Nu este tot copilul meu?
Nu este la fel ca si mine, un suflet?
Il iubesc mai putin?

Despartirea asta este una creata artificial de niste versete intelese gresit.

Hai sa luam urmatoarea situatie: eu am un copil, a gresit toata viata, a murit, se duce in Iad.
Ma rog pentru el lui Hristos si Hristos ce imi va raspunde: de el nu ma milostivesc, pentru ca scrie in biblie ca eu nu am mila fata de cei din Iad ????

Hristos este DOMNUL MILEI SI AL IUBIRII si nu al versetelor.

Zice Dumnezeu sa IUBIM pe aproapele nostru.

Zice Hristos: daca un bou il scoti sambata din groapa, oare nu se cuvine cu atat mai mult pentru un suflet de om sa ne rugam si sa ii daruiasca Hristos mantuire?

Cel care ne-a invatat sa masuram lucrurile se opreste intr-un verset prost inteles?




Izolarea asta a Iadului pe care o propui este o varianta de un egoism maxim, o pedepsire fara mila a fiecaruia dintre noi.

Daca un parinte face fapte bune pe pamant care compenseaza de 100 de ori relele copilului si le face PENTRU COPILUL SAU, oare Hristos nu se va uita la lucrul asta si nu va da salvare sufletului copilului?
Reply With Quote
  #867  
Vechi 29.09.2017, 11:06:34
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Si ce sau cine il opreste pe Hristos sa scoata un suflet din Iad???

Daca cineva a rascumparat toate greselile aceluia, de ce sa nu se bucure si acel suflet de lumina vesnica?

E simplu: egoismul satanei, profund impregnat in doctrina protestanta le spune protestantilor ca fiecare suflet este pentru el...

Insa Hristos ii iubeste pe toti, iar Iadul nu este un tomberon in care se arunca deseurile si se ard, este un loc si al DREPTATII.



Insa nu uita: HRISTOS ESTE DOMN AL DREPTATII DAR SI AL MILEI.

Drept este ca un suflet sa fie in Iad.
Dar mila lui Dumnezeu scoate sufletele din iad pentru rugaciunile altora.
Reply With Quote
  #868  
Vechi 29.09.2017, 11:10:23
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

@Penticostalul Traditional

Toata Scriptura vorbeste despre IUBIRE, MILA SI DREPTATE.

Si tu te infunzi in texte care le anuleaza si le desfiinteaza uitand de tot ce este Dumnezeu.

Exact ca in vorba lui Hristos: fariseilor, voi dati zeciuiala din toate ale pamantului dar ati uitat faptele de iubire ale legii... Vezi ca uiti sensul legii, care este IUBIREA.
Reply With Quote
  #869  
Vechi 29.09.2017, 11:24:53
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Cred ca te-ai cam grabit cu concluziile, colegu'.

Nu am afirmat ca "un om nu poate fi scos din Iad".
Si nici ca "nu se poate sa te rogi pentru cineva din Iad"
Acestea sunt subiecte controversate si m-am ferit sa discut despre ele.

Ceea ce am afirmat e legat de alt subiect: mantuirea prin Hristos versus mantuirea prin boala cuiva.

Chiar crezi ca cineva de pe pamant poate scoate, prin bolile indurate, pe vreun om din Iad?
Este vreo dogma ortodoxa care sustine asa ceva?
Reply With Quote
  #870  
Vechi 29.09.2017, 12:57:26
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Si ce sau cine il opreste pe Hristos sa scoata un suflet din Iad???

Daca cineva a rascumparat toate greselile aceluia, de ce sa nu se bucure si acel suflet de lumina vesnica?

E simplu: egoismul satanei, profund impregnat in doctrina protestanta le spune protestantilor ca fiecare suflet este pentru el...

Insa Hristos ii iubeste pe toti, iar Iadul nu este un tomberon in care se arunca deseurile si se ard, este un loc si al DREPTATII.



Insa nu uita: HRISTOS ESTE DOMN AL DREPTATII DAR SI AL MILEI.

Drept este ca un suflet sa fie in Iad.
Dar mila lui Dumnezeu scoate sufletele din iad pentru rugaciunile altora.
Maraiala subiectiv-confesionalista. Poti afirma un adevar, sau pur si simplu pozitia proprie sau a propriei confesiuni si fara sa insulti "concurenta".
Naravuri tipic omenesti: "ai nostri au dreptate intotdeauna".
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenismul ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 43 15.04.2014 21:26:13
Catolicismul si ecumenismul MariaB Biserica Romano-Catolica 115 18.08.2013 20:21:58
Ecumenismul MadalinS Generalitati 0 30.09.2007 04:12:34
Ecumenismul IonelaCristina Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 03.04.2007 17:46:17