Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.10.2009, 19:41:47
viorello viorello is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.09.2009
Locație: In apropiere de Stuttgart
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit Diferenta de virsta....

Vin si eu in Forum cu urmatoarea intrebare:eu am virsta de 52 de ani si m-am indragostit de o femeie in virsta de 35 da ani..asi putea spune cu siguranta ca si ea s-a indragostit de mine...eu sint divortat de aproape 4 ani (in noiembrie) iar cu aceasta femeie simt si imi doresc sa ma recasatoresc, sa incep alaturi de ea o viata noua..ea nu a mai fost casatorita...imi spune tot timpul ca am adus fericire in viata ei...si chiar ca ar dori sa-si petreaca restul vietii alaturi de mine...cu toate acestea nu stie ce sa faca pentru ca diferenta de virsta de 17 ani " o omoara " asa cum zice ea..aceasta diferenta de virsta este singurul motiv care ar impiedica-o sa se casatoreasca cu mine...in rest nu are alt motiv sa nu o faca, asa imi spune ea tot timpul...intrebarea ar fii: scrie undeva in CANOANELE BISERICESTI ca ar fii o diferenta prea mare intre soti si Biserica nu ar fii de acord cu o asemenea casatorie?...ne-ar putea Biserica impiedica sa ne casatorim?...dumneavoastra colegi de forum ce parere aveti?...crede-ti ca ar fii o casatorie nepotrivita din cauza diferentei de virsta?...va rog din suflet sa ma ajutati cu o parere,un sfat sau daca sinte-ti in tema cu ceea ce scrie, daca scrie in CANOANELE BISERICESTI. in aceasta privinta..
Va multumesc si ma bucur pentru fiecare parere..
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.10.2009, 19:52:57
Bautar's Avatar
Bautar Bautar is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Banat
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bautar
Implicit

D-le Viorel daca simtamintele sunt reciproce nu cred ca este un impediment diferenta de varsta.Aceeasi diferente este si intre sora mea si cumnatulmeu,au impreuna 19 ani de casnicie au o fetita care este domnisoara ,s-au cununat si religios.Eu cred ca dragostea nu are varsta,binenteles safie din ambele parti si fara ezitari sau mai tarziu reprosuri.
Acesta este exemp.in familia mea.
__________________
MAICUTA SFANTA PAZESTE-MA SUB ACOPERAMANTUL TAU.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.10.2009, 20:04:43
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Nu exista nici un canon in acest sens.
Exista doar reguli pentru minori (sa nu se casatoreasca prea devreme).
Dumnezeu sa va ajute!
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.10.2009, 20:14:51
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de viorello Vezi mesajul
Vin si eu in Forum cu urmatoarea intrebare:eu am virsta de 52 de ani si m-am indragostit de o femeie in virsta de 35 da ani..asi putea spune cu siguranta ca si ea s-a indragostit de mine...eu sint divortat de aproape 4 ani (in noiembrie) iar cu aceasta femeie simt si imi doresc sa ma recasatoresc, sa incep alaturi de ea o viata noua..ea nu a mai fost casatorita...imi spune tot timpul ca am adus fericire in viata ei...si chiar ca ar dori sa-si petreaca restul vietii alaturi de mine...cu toate acestea nu stie ce sa faca pentru ca diferenta de virsta de 17 ani " o omoara " asa cum zice ea..aceasta diferenta de virsta este singurul motiv care ar impiedica-o sa se casatoreasca cu mine...in rest nu are alt motiv sa nu o faca, asa imi spune ea tot timpul...intrebarea ar fii: scrie undeva in CANOANELE BISERICESTI ca ar fii o diferenta prea mare intre soti si Biserica nu ar fii de acord cu o asemenea casatorie?...ne-ar putea Biserica impiedica sa ne casatorim?...dumneavoastra colegi de forum ce parere aveti?...crede-ti ca ar fii o casatorie nepotrivita din cauza diferentei de virsta?...va rog din suflet sa ma ajutati cu o parere,un sfat sau daca sinte-ti in tema cu ceea ce scrie, daca scrie in CANOANELE BISERICESTI. in aceasta privinta..
Va multumesc si ma bucur pentru fiecare parere..
La 52 de ani ești încă un bărbat puternic dar... cum vei fi peste 1o ani?
Dacă sunteți credincioși amândoi și dispuși să fiți împreună "și la bine și la greu" și vă și iubiți de ce să nu vă căsătoriți?
Nu scrie în canoane că diferența de vârstă este un impediment dar... scrie că e mare păcat să trăiți necununați.Doamne ajută.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.10.2009, 20:30:23
viorello viorello is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.09.2009
Locație: In apropiere de Stuttgart
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit Diferenta de virsta..

Domnule BOUTAR,
Va multumesc mult pentru raspuns...De fapt pentru mine nu ar fii o problema deoarece am sentimente deosebite pentru prietena mea si o iubesc nespus de mult..Problema o are prietena mea... noi ne rugam zilnic la Dumnezeu si ne "zdrobim" cum zice ea pentru fericirea noastra...Am vizitat nenumarate Foruri pe internet in care majoritatea membrilor au pareri apropiate de parerea dumneavoastra, dar hotarirea trebuie luata numai de ea...ea ma roaga sa o ajut in a lua o decizie spunind ca din partea mea nu mai trebuie sa fac nimic, ea fiind convinsa de dragostea ce o am pentru ea..iar eu cum sa o ajut?...vorbim foarte mult dar de fiecare data aceeasi problema...Si Duhovnicul meu a stat cu ea de vorba tragind concluzia ca ea are depline sentimente fata de mine ...ma gaseste un barbat deosebit..dar trebuie sa treaca peste aceasta blocada...sa speram ca rugaciunile noastre vor ajuta...Dumnezeu sa ne indrume cum este mai bine pentru noi...inca odata multumesc.
DOAMNE AJUTA,
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.10.2009, 20:38:07
viorello viorello is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.09.2009
Locație: In apropiere de Stuttgart
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Thumbs up Pentru Fani71, dorinastoica14 si toti ce isi iau timp sa-mi raspunda...

Va multumesc din suflet pentru ca va rapiti din timpul dumneavoastra pretios pentru a-mi raspunde si pentru a ne da sfaturi..
DOAMNE AJUTA,
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.10.2009, 00:08:25
Bautar's Avatar
Bautar Bautar is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Banat
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bautar
Implicit Sa va ajute Dumnezeu!

Nu sunt in masura sa va dau eu sfaturi,dar daca sunteti hotarat si prietena dumneavoastra gandeste la fel,asa cum spun colegii de pe forum mergeti inainte si bine ar fi sa va cununati si la Sfanta Biserica.
Sa aveti parte numai de bine!
__________________
MAICUTA SFANTA PAZESTE-MA SUB ACOPERAMANTUL TAU.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.10.2009, 02:07:36
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de viorello Vezi mesajul
Vin si eu in Forum cu urmatoarea intrebare:eu am virsta de 52 de ani si m-am indragostit de o femeie in virsta de 35 da ani..asi putea spune cu siguranta ca si ea s-a indragostit de mine...eu sint divortat de aproape 4 ani (in noiembrie) iar cu aceasta femeie simt si imi doresc sa ma recasatoresc, sa incep alaturi de ea o viata noua..ea nu a mai fost casatorita...imi spune tot timpul ca am adus fericire in viata ei...si chiar ca ar dori sa-si petreaca restul vietii alaturi de mine...cu toate acestea nu stie ce sa faca pentru ca diferenta de virsta de 17 ani " o omoara " asa cum zice ea..aceasta diferenta de virsta este singurul motiv care ar impiedica-o sa se casatoreasca cu mine...in rest nu are alt motiv sa nu o faca, asa imi spune ea tot timpul...intrebarea ar fii: scrie undeva in CANOANELE BISERICESTI ca ar fii o diferenta prea mare intre soti si Biserica nu ar fii de acord cu o asemenea casatorie?...ne-ar putea Biserica impiedica sa ne casatorim?...dumneavoastra colegi de forum ce parere aveti?...crede-ti ca ar fii o casatorie nepotrivita din cauza diferentei de virsta?...va rog din suflet sa ma ajutati cu o parere,un sfat sau daca sinte-ti in tema cu ceea ce scrie, daca scrie in CANOANELE BISERICESTI. in aceasta privinta..
Va multumesc si ma bucur pentru fiecare parere..
Draga Viorel, uite aici topic deschis pe aceiasi tema, cu mai mult timp in urma.
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...sta+intre+soti
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.10.2009, 02:13:33
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit Puterea de a îmbătrâni

"Nu, nu e vorba de sex și nici de „ce zice lumea“. Sau nu în primul rând. Este vorba mai ales de putere și de exhibarea ei. Când cineva își alege un partener cu, să zicem, 30 de ani mai tânăr, vrea de obicei să transmită lumii că este „în putere“, atât din punct de vedere fizic, cât și din punct de vedere material.

E vorba de acceptarea îmbătrânirii ca preambul al morții. Nimeni nu vrea să îmbătrânească, însă tuturor ni se întâmplă. Într-o lume obsedată de performanță și de cultul propriului trup, vrem cu tot dinadinsul să ținem pasul. Cursa nu se poartă însă cu ceilalți, ci cu noi înșine. Un tip de 60 de ani gonind alături de o fetișcană într-o decapotabilă sau o femeie de aceeași vârstă îmbrăcată în fustă mini sunt orice, numai portrete ale tinereții nepieritoare nu. Mai degrabă, caricaturi ale unei senectuți pierdute pe drum. Nu este „trăiește iute și mori tânăr“ motto al generației ajunse acum la vârsta a treia, ci mai degrabă „îmbătrânește iute și trăiește murind“. Da, există cazuri în care vârsta e o banală cifră, dar sunt excepții. Cred că fiecare are nevoie de o oglindă în care să se privească. Uneori e posibil ca acest refuz al morții să se petreacă natural, pentru că omul simte - cazul lui Chaplin sau al lui Anthony Quinn - că ea e departe. De cele mai multe ori însă presupun că e vorba de teama care ne transformă din ființe umane în colecționari vanitoși de ființe umane"
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.10.2009, 02:14:41
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit Doar o cifră

"Când vine vorba de dragoste, vârsta e doar o cifră. Ea nu te poate împiedica să simți și nu decide în locul tău pe cine să iubești. Cea care nu te lasă în pace e societatea cu mentalitățile ei.
Când apare pe stradă un cuplu în care diferența de vârstă este evidentă, apar și etichetele de genul „interesat“, „pedofil“, „vânător de avere“. Cineva va spune mereu că este ceva putred sau dubios, iar perechea este numită, în cel mai bun caz, excentrică.
E ca și cum nu am avea voie să ne îndrăgostim de o persoană din altă generație sau altă clasă socială, cu un alt statut sau de altă rasă, de parcă tot ce ne deosebește ar trebui să ne și despartă.
Sigur că diferența de vârstă poate implica deosebiri la nivelul ideilor, al valorilor sau al modului de viață, dar astfel de lucruri amenință orice cuplu.

Nu putem privi omul ca pe o mașină, judecându-i starea și posibilitățile după kilometraj. Nu există scală pentru măsurarea iubirii, iar relația dintre doi indivizi nu respectă legile algebrei. În 1943, când Chaplin s-a căsătorit cu Oona O’Neill, mai tânără decât el cu 37 de ani, nu păreau să aibă multe în comun. În 1977, când Charlie a murit, aveau opt copii și traversaseră împreună mulți ani de iubire.

Ce e mai rău într-un cuplu? Cei doi soți să fie separați de ani, dar să împărtășească sentimente, sau să fie de aceeași vârstă, dar să se afle la distanță de ani-lumină?"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
care-i diferenta? victortiti89 Iudaismul 2 20.05.2011 11:33:54
Diferenta dintre VT si NT Templier Knight Despre Sfanta Scriptura 5 25.11.2010 19:37:49
Diferenta de varsta Anisia Nunta 18 31.05.2010 16:55:30
Diferenta? popmihai1984 Generalitati 8 11.04.2010 23:42:35
Care Este Diferenta? calator Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 5 10.05.2007 00:56:03