Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.11.2009, 12:52:30
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit Modele de casnicie

Dragi forumisti, deschid si eu un topic despre aceasta Sfanta Taina, inspirata fiind de multe din postarile voastre. Mi-ar placea sa impartasiti tuturor experienta voastra de viata (majoritatea sunteti casatoriti), experienta voastra de familie crestina, modelul vostru de vietuire in familie, lupta cu greutatile zilnice, framnatarile, esecurile si victoriile in aceasta lupta in doi. Cu totii aveti cate un cuvant de spus si cu totii puteti oferi un model pentru un tanar aflat la inceput de drum, care nu stie nici macar cu ce se mananca asa ceva. Toate fetele isi doresc de mici sa se casatoreasca, sa isi puna rochie de mireasa si sa aiba o nunta ca in povesti, dar ce se intampla dupa aceea? Vreau sa imi vorbiti mai ales despre lupta si despre izbanzi. Pe mine m-au impresionat povestea Dnei Elena Violeta, cea cu sotul protestant, exemplul Omului Bun cu sotia vaduva la 42 de ani, care a avut o casnicie zbuciumata, dar a reusit sa isi aduca sotul pe calea credintei, pozele din albumul lui Fani si al lui Cristiboss, lupta zilnica a Annei21, sacrificiul si fericirea lui FelixLivadaru, si poate mai sunt si multi altii despre care am citit, dar nu ii mai tin minte acum. Poate ca sunt unii care au o casnicie cu adevarat model, care se iubesc la fel de mult unul pe celalalt si nu au probleme majore in casa lor, unii poate lupta de ani de zile pentru ca sa el mearga casnicia, unii, precum Windorin, s-au casatorit de curand si de abia acum experimenteaza ce inseamna sa fii casatorit. Pe toti acestia si pe multi altii, ii rog, asadar, sa ne impartaseasca sau sa ne detalieze experientele lor. Multumesc.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.11.2009, 13:25:10
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit

Este foarte greu sa dai sfaturi in asemenea caz. Casatoria si, implicit ,familia presupune, in primul rand, multa jertfa. Nu mai conteaza ce vrei tu, ci ceea ce este de folos pentru toti din familie. Atat sotul cat si sotia trebuie sa inteleaga ca nu sunt perfecti, ca fiecare are defecte dar si calitati , si ca trebuie sa repare defectele si sa-si sporesca calitatile cu ajutorul celuilalt. Trebuie sa inteleaga , de asemeni, ca la "jugul" casatoriei trebuie sa traga in mod egal amandoi si sa nu adandoneze lupta unul in defavoarea celuilalt.
Nu stiu daca mai cunoasteti urmatoarea legenda antica:
Se spune ca , in vechime, zeii l-au facut pe om, ca pe o sfera, atat de perfect incat au fost invidiosi pe frumusetea si perfectiunea lui. Din acesta cauza , au luat hotararea de a sparge sferele ca sa nu mai existe ceva atat de perfect. Sferele s-au spart pe din doua dar nu chiar pe la mijloc , ci cu unele neregularitati. Apoi jumatatile au fost imprastiate in toata lumea, asa incat oamenii isi cauta pana astazi jumatatea care le lipseste.
Intelepciunea omului este sa netezeasca cu multa rabdare imperfectiunile sale pentru a redeveni ca odinioara inainte de spargerea sferelor.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.11.2009, 13:38:29
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Se spune că, departe, există un loc foarte frumos, în care trăiesc vulturii aurii. Nu au toate penele de această culoare nobilă, ci numai o aripă; masculii pe cea dreaptă, iar femelele pe cea stângă. An de an, pe măsură ce puii cresc, părinții bătrâni pleacă în ultima lor călătorie: zboară zile îndelungate până ajung la Muntele Liniștii. Acolo unde au murit și părinții lor.
(Vulturii încearcă să zboare cu o singură aripă. Nu reușesc, dar nici nu cedează.)
Și se mai spune că într-un an ultima călătorie a păsărilor a fost cât se poate de tristă: oprindu-se să doarmă peste noapte, vulturii au fost prinși, printr-o meșteșugită cursă, de către niște oameni care credeau că se vor îmbogăți vânzând penele care străluceau ca soarele. Oamenii le-au tăiat păsărilor preafrumoasele aripi și și le-au agățat la brâu, ca pe niște scalpuri.
De durere și de amărăciune, vulturii mai slabi au murit imediat. (Mai moare unul dintre vulturi.) Cei tari se încăpățânau însă să zboare cu o singură aripă. Fâlfâiau din ea, cu răbdare, având o voință de fier; dar tot nu puteau zbura.
(Mai rămân în viață doar doi vulturi.)
A mai rămas doar o pereche de vulturi; ei care se gândeau cu tristețe: „Ce vor zice puii noștri când vor veni să moară lângă trupurile noastre și vor vedea că noi nu am fost în stare să ajungem la Muntele Liniștii?”
(Cei doi vulturi se sprijină unul de altul.)
Sprijinindu-se unul de altul, și gândindu-se la urmașii rămași acasă, cei doi vulturi au simțit cum suferința începe să li se aline. Și stând așa, așteptând parcă să le crească aripi, ei au simțit că durerea li se preschimba în putere. Da, da, chiar așa: stând lipiți unul lângă altul, durerea li se preschimba în putere. Au încercat să zboare așa; la început fâlfâiau din aripi încet, plini de sfială. Pe măsură ce se ridicau, de jos se vedea un singur trup, cu două aripi. Se vedea o singură cruce.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.11.2009, 13:44:55
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Se spune că, departe, există un loc foarte frumos, în care trăiesc vulturii aurii. Nu au toate penele de această culoare nobilă, ci numai o aripă; masculii pe cea dreaptă, iar femelele pe cea stângă. An de an, pe măsură ce puii cresc, părinții bătrâni pleacă în ultima lor călătorie: zboară zile îndelungate până ajung la Muntele Liniștii. Acolo unde au murit și părinții lor.
(Vulturii încearcă să zboare cu o singură aripă. Nu reușesc, dar nici nu cedează.)
Și se mai spune că într-un an ultima călătorie a păsărilor a fost cât se poate de tristă: oprindu-se să doarmă peste noapte, vulturii au fost prinși, printr-o meșteșugită cursă, de către niște oameni care credeau că se vor îmbogăți vânzând penele care străluceau ca soarele. Oamenii le-au tăiat păsărilor preafrumoasele aripi și și le-au agățat la brâu, ca pe niște scalpuri.
De durere și de amărăciune, vulturii mai slabi au murit imediat. (Mai moare unul dintre vulturi.) Cei tari se încăpățânau însă să zboare cu o singură aripă. Fâlfâiau din ea, cu răbdare, având o voință de fier; dar tot nu puteau zbura.
(Mai rămân în viață doar doi vulturi.)
A mai rămas doar o pereche de vulturi; ei care se gândeau cu tristețe: „Ce vor zice puii noștri când vor veni să moară lângă trupurile noastre și vor vedea că noi nu am fost în stare să ajungem la Muntele Liniștii?”
(Cei doi vulturi se sprijină unul de altul.)
Sprijinindu-se unul de altul, și gândindu-se la urmașii rămași acasă, cei doi vulturi au simțit cum suferința începe să li se aline. Și stând așa, așteptând parcă să le crească aripi, ei au simțit că durerea li se preschimba în putere. Da, da, chiar așa: stând lipiți unul lângă altul, durerea li se preschimba în putere. Au încercat să zboare așa; la început fâlfâiau din aripi încet, plini de sfială. Pe măsură ce se ridicau, de jos se vedea un singur trup, cu două aripi. Se vedea o singură cruce.
Foarte frumos!!!!!!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.11.2009, 13:49:45
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Foarte frumos!!!!!!
E din Danion Vasile. Daca vrei sa citesti toata piesa, se cheama Taina iubirii - uite-o aici - http://www.danionvasile.ro/taina-iubirii.php
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.11.2009, 14:28:50
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
E din Danion Vasile. Daca vrei sa citesti toata piesa, se cheama Taina iubirii - uite-o aici - http://www.danionvasile.ro/taina-iubirii.php
Mersic, cu siguranta ma pun pe citit imediat ce termin de scris acest mesaj

Despre casnicia mea nu pot spune decat ca este modelul pe care eu l-am cautat si aflat. Nu stiu daca poate fi considerat insa un model si pentru altii, deoarece experientele de viata sunt diferite, expectantele diferite in functie de cum ne dorim sa ne fie casnicia. Ca si idee...desi nu am avut niciodata o imagine bine conturata a relatiei ideale, am simtit-o ca este. Am avut si eu sentimente de frica legate de faptul ca partenerul se poate schimba dupa Cununia Religioasa, sau ca relatia se poate schimba...fara ca noi sa ne deam seama neaparat. Relatia s-a schimbat, insa a devenit mai frumoasa, completa, oferindu-ne satisfactia si convingerea ca suntem un intreg. Am mai avut si noi divergente datorate modului de perceptie sau de exprimare diferit in legatura cu unele aspecte ( nu esentiale insa), si cred ca sunt inevitabile deoarece nu putem fi identici...de fapt tocmai acesta e misterul iubirii, ca uneste doua suflete, doua personalitati care se formeaza impreuna si ajung una desi raman oarecum diferite .

Acestea insa sunt aspecte minore ale relatiei...pentru ca eu cred ca ceea ce conteaza este ca cei doi sa aiba sentimente puternice unul pentru altul, sa simta ca pentru partener sunt capabili sa faca totul, ca timpul sta in loc pentru ei, ca cel intalnit e o surpriza extrem de frumoasa in viata lor, sa aiba conceptii de viata asemanatoare, o moralitate si o conduita la fel si sa reuseasca sa isi transmita mesajul astfel incat cel de alaturi sa il primeasca.

Ar mai fi muuulte lucruri de spus cred, lucruri pe care poate le simt dar nu le pot transpune inca in cuvinte, lucruri pe care le descoperi zi de zi....

Acestea fiind spuse, cred ca iubirea care ulterior devine completa prin binecuvantarea lui Dumnezeu, este unul dintre cele mai frumoase lucruri de pe pamant, un adevarat dar de la Dumnezeu pe care nu putem sa nu il pretuim.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.11.2009, 15:26:54
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Sunt de acord ca avem nevoie de modele, mai ales in societatea noastra lipsita de modele, insa nu trebuie sa uitam ca fiecare persoana este unica, prin urmare fiecare cuplu este unic. Modelul nu trebuie copiat pentru ca atunci distruge unicitatea, el trebuie asumat prin prisma libertatii.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.11.2009, 15:32:48
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Sunt de acord ca avem nevoie de modele, mai ales in societatea noastra lipsita de modele, insa nu trebuie sa uitam ca fiecare persoana este unica, prin urmare fiecare cuplu este unic. Modelul nu trebuie copiat pentru ca atunci distruge unicitatea, el trebuie asumat prin prisma libertatii.
Cred ca ceea ce este mai important ar fi sa ne consideram casnicia un model pentru noi insine si sa ramana asa ....cu ajutorul lui Dumnezeu!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.11.2009, 17:10:46
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sper sa nu fiu inteles gresit, dar eu nu voi scrie despre casatoria mea. Nu ca nu as avea una minunata, dar de multe ori incercam sa copiem si pierdem din vedere darurile pe care le avem. Asa se face ca incercam sa dezvoltam ceva ce nu avem. Si unde ajungem in astfel de situatii? La neintelegeri.

Eu sunt de parere ca oamenii se pot iubi si trebuie sa se iubeasca intr-un mod unic. Cand vom incepe sa imprumutam raspunsuri, gesturi.... fara a mai lasa loc la actele firesti, vom deveni artificiali. Iar iubirii nu-i place acest lucru.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.11.2009, 17:14:48
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Sper sa nu fiu inteles gresit, dar eu nu voi scrie despre casatoria mea. Nu ca nu as avea una minunata, dar de multe ori incercam sa copiem si pierdem din vedere darurile pe care le avem. Asa se face ca incercam sa dezvoltam ceva ce nu avem. Si unde ajungem in astfel de situatii? La neintelegeri.

Eu sunt de parere ca oamenii se pot iubi si trebuie sa se iubeasca intr-un mod unic. Cand vom incepe sa imprumutam raspunsuri, gesturi.... fara a mai lasa loc la actele firesti, vom deveni artificiali. Iar iubirii nu-i place acest lucru.
Eu sunt de parere ca in iubire nici nu poti copia, poti fi doar original...dar poti aprecia iubiri si cupluri frumoase si reusite in schimb!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
o casnicie esuata :( Daniela87 Nunta 31 04.01.2010 00:40:26
Modele Traditie1 Pocainta 0 19.09.2009 09:08:15
Despre casnicie Laurentiu Generalitati 21 13.09.2007 17:13:51
Casnicie curata nicoleta34 Nunta 35 03.07.2007 22:53:44
mandria si orgoliul in casnicie cristy Nunta 12 20.05.2007 16:59:21