Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 04.03.2011, 15:33:35
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit e simplu

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Pai Diana, cat de criptic este in opinia ta mesajul Mantuitorului: “Nu cei sănătoși au nevoie de doctor, ci cei bolnavi”?
Stiu ca va fi considerata o crasa lipsa de smerenie, insa eu indraznesc sa spun ca inteleg ce vrea sa ne transmita (strict in contextul citat). Atat cat pot cu mintea mea.
Am ajuns sa cred ca se pluseaza din ce in ce mai mult pe intelegerea Scripturii numai prin intermediul talcuirilor (altminteri se invoca neascultarea si lipsa smereniei). Dar de ce sa nu ne bucuram de mesajul lui Iisus noi insine? Fireste, sa cautam si interpretari ale pasajelor mai dificile, insa fara a ne feri sa citim si noi, incercand sa pricepem si singuri Sfintele Scripturi.
Mesajul lui Iisus Hristos este universal valabil, insa fiecare se regaseste in el intr-un mod diferit (dat de situatia sa particulara, cum ii e asezata viata, circumstante, etc).

Un fenomen similar [dar cu (,) consecinte diferite] s-a petrecut in sanul islamului. Din cauza analfabetismului generalizat, numai imamii si mullahii “talcuiau” credinciosului de rand ce scrie in Kuran. Asa au ajuns sa distorsioneze extrem de mult mesajul cartii iar cei nestiutori de carte n-au avut alta optiune decat sa-i asculte orbeste si sa nu se indoiasca niciodata de spusele lor.

Nu vreau sa fiu inteleasa gresit, nu pledez pentru neascultare ci pentru folosirea propriei minti acolo unde se poate.
sunt mai multe curente aici ca in politica.Conservatorii care zic ca gata doar atat facem ce si cat zic sfintii si parintii si liberalii care mai carctesc si nu sunt multumiti cu totul de interpretarile date de acestia.Mereu se impung pe forum dara fiecare face cum crede el ca e mai aproape de ce vrea Domnul.Vedem noi cand ajungem pe lumea cealalta cine a avut dreptate ca oricum nu lasa de la ei nici unii nici altii.
Reply With Quote
  #162  
Vechi 04.03.2011, 15:36:38
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocorel Vezi mesajul
Vedem noi cand ajungem pe lumea cealalta cine a avut dreptate ca oricum nu lasa de la ei nici unii nici altii.
Crezi ca aceasta constientizare va mai fi de vreun folos pe "lumea cealalta"?
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #163  
Vechi 04.03.2011, 15:47:40
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nico.dia Vezi mesajul
... cu nimic nu poate fii compensata durerea din sufletul lor, oricat am dezbate noi tematica acesta
este foarte greu.
Intr-adevar toata retorica pe care o afisam legat de acest subiect se arata de prisos in confruntarea cu situatia concreta, cu suferinta si incercarile carora trebuie sa le faca fata o persoana cu un astfel de handicap si cei apropiati ei.

Multi dintre cei ce scriem aici, care nu am trecut prin experinete similare sau nu cunostem cazuri concrete, dar ne permitem sa emitem o opinie nu putem avea "cuvant cu putere multa" atat timp cat vorbim din exterior, atat timp cat nu participam la drama celuilalt.

Dar invatatura Bisericii nu este o retorica lipsita de continut, pentru ca ea ne poate oferi calea catre Doctorul sufletelor si al truprilor.

In cazul acestei prietene de care amintiti -si a multor alte persoane aflate in situatia ei - este usor de spus, "mai bine nu se nastea", "mai bine ar fi fost lepadata inainte de nastere".

Insa, prin lucrarea lui Dumnezeu traieste si, in ciuda suferintei continue, ia totusi parte la toate cele ale vietii, chiar daca intr-un mod mai limitat decat un om sanatos. Sansa unica a ei este insa ca o poate face intr-un mod mai profund, mai intens din punct de vedere duhovnicesc, decat noi ceilalti.

Am intalnit multi oameni minunati vorbindu-mi despre Dumnezeu, credinta si bucuria de a trai, dar cand acest lucru este facut de un om cu un handicap major, pur si simplu esti "dezarmat". Iti dai seama cat de putin "traiesti", in ciuda sanatatii tale trupesti depline. Si, slava Domnului, sunt multe astfel de cazuri.

Cred ca din acest motiv Dumnezeu ingaduie sa se nasca acesti oameni. Pentru a invata de la ei virtutea. Din cauza unora ca acestia, multi dintre noi vom fi la Judecata "fara cuvant de aparare".
Reply With Quote
  #164  
Vechi 04.03.2011, 16:03:03
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit mai stii

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Crezi ca aceasta constientizare va mai fi de vreun folos pe "lumea cealalta"?
Pai cum va fi lumea cealalta pentru fiecare este urmarea la toate cate a facut pe lumea asta.Adica fiecare va sti doar despre el daca a avut linia buna sau nu pe aici.
Reply With Quote
  #165  
Vechi 04.03.2011, 16:18:46
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocorel Vezi mesajul
Pai cum va fi lumea cealalta pentru fiecare este urmarea la toate cate a facut pe lumea asta.Adica fiecare va sti doar despre el daca a avut linia buna sau nu pe aici.
Nu "doar despre el" ci si de restul, ca asta implica judecata universala.
Pai nu ma ajuta cu nimic ideea ca atunci voi sti despre "linia buna" cand sufletul risca sa fie condamnat la chin vesnic.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #166  
Vechi 04.03.2011, 16:49:10
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Asa cum a mai spus si Raoul mai sus,ar fi normal ca tocmai cei pacatosi sa fie integrati,insasi Iisus dandu-ne exemplul sacrificiului personal pentru salvarea celor pacatosi,celor care au NEVOIE sa fie salvati!
Ce folos sa trecem in pomelnic numai pe cei drepti,care oricum se ingrijesc de sufletele lor??
Eu am cazuri in familie,care traiesc in pacat sau nestire,si nu ma sfiesc sa-i trec in pomelnic,tocmai pe ei care au nevoie de calauza,de vindecare!
Sa ne aducem aminte de Pilda Intoarcerii Fiului Risipitor...
Yasmina, sigur ca ne putem ruga pt cei care sunt departe de biserica.
Dar nu-i pomenim la Sf. Liturghie.
Ca principiu general: nu pomenesti la Sf. Liturghie pe cei vii care nu se pot impartasi (au pacate opritoare de la Sf. Impartasanie, nespovedite, nepocaite etc.. sau sunt necredinciosi, eretici, eterodocsi).
Pt. ca a-i pomeni pe ei este ca gravitate ca si impartasirea cu nevrednicie!
(Poate nu am gasit cea mai inspirata formulare, dar cu acest pacat este asemanata pomenirea la Sf. Liturghie a celor necredinciosi sau in stare de pacat de moarte).
Asa cum noi nu ne apropiem de Sf. Impartasanie fara o pregatire prealabila pt ca este pericol de moarte, la fel nu-i pomenim la Sf. Liturghie pe cei nevrednici pt ca actul este similar impartasirii cu nevrednicie.

Dar desigur, pot fi pomeniti la Psaltire sau in alte slujbe.. asta se poate.
Reply With Quote
  #167  
Vechi 04.03.2011, 17:13:30
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cred ca pe mine ma puteti impusca..:-))

Eu trec pe pomelnic pentru sfanta Liturghie , pe langa familie si :

- prieteni catolici ( desi ar trebui sa obiecteze cineva cand se vad/citesc nume maghiare), nu doar ortodocsi ,despre care numai Dumenzeu stie ce pacate fac;

- in special oameni care au nevoie de ajutorul lui Dumnezeu si care n-au nici o treaba nici cu mine si nici cu biserica ( de ex- un vecin arestat pt coruptie, fiul unei colege arestat pentru consum de droguri, o matusa bolnava, chiar daca are "un prieten" si sunt necununati,etc.. )

Hmmm..eu mereu am considerat ca tocmai "oitele ratacite" trebuie pomenite si ajutate cu rugaciune la biserica..

Si mai este ceva..la toate manastirile la care am fost in tara ( si am fost la destule, incepand de la Barsana, pana la Caldarusani), nimeni nu mi-a dat vreo interdictie, intrebandu-ma despre pacatele celor pe care ii scriu..

O singura corectura am primit, la Putna, cand pe pomelnicul mortilor, mi s-a spus sa nu mai pun cruce.Pentru ca , spunea calugarul, crucea inseamna viata si nu moarte!

Edit: Si daca toate aceste pomeniri la Sfanta Liturghie sunt atat de restrictive si atat de periculoase pentru cel care le da si care de fapt de buna credinta le da, din iubire pentru aproapele, nu inteleg de ce nu se pune ANUNT la intrare in fiecare biserica sau manastire, cu aceste REGULI.Pentru ca nu toata lumea le cunoaste si sunt sigura ca majoritatea nu le respecta din acest motiv.

Asa cum exista ANUNT cu tinuta obligatorie la intrarea in biserici/manastiri, asa ar trebui sa existe si ANUNT si cu aceste REGULI, care desigur au o evident mai mare importanta decat tinuta! Daca sunt intradevar obligatorii si reale!

Last edited by Melissa; 04.03.2011 at 17:36:32.
Reply With Quote
  #168  
Vechi 04.03.2011, 17:49:17
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Eu asa am invatat ca se face. Se pun la pomelnic doar ortodocsii, si in rest ne rugam pentru toata lumea indiferent ce credinta are.
Diferenta asta se face pebntru ca faramele se pun in Potir, deci persoanele sunt in vom 'virtual' in comuniune cu Hristos.

Suntem off topic.

Dar ca sa revin la ceva mai legat de topic: cei care credeti ca mantuirea unui copil avortat este imposibila, ce cerdeti, sa ne mai rugam sau nu pentru ei?
Oare nu tocmai faptul ca trebuie sa ne rugam pentru toata lumea arata ca milostenia Dumnezeu depaseste conceptiile noastre inguste?
Greseala aceasta pe care o faci tu acum spunind ca persoanele a caror miride sunt doar in mod virtual in comuniune cu Hristos a facut-o acum aproape 1 ani si Ory criticind insa taina cununiei si facind o proasta paralela intre cununia a doi mireni , pe care o credea autentica, si ,,taina" calugariei prin care o calugarita devine mireasa lui Hristos pe vecie dar in mod virtual . Ei i-a raspuns atit de frumos fratele Mihnea Dragomir incit am si copiat acel raspuns .
Acum vad ca iti ceri dreptul la greseala , la apostazie !
Sora , daca tu crezi ca in sfintu potir Hristos este in mod virtual sau daca de asemenea crezi ca miridele sunt virtuale sau ele reprezinta virtual pe respectivul atunci poti sa-ti iei ortodoxia ta in bat si sa te duci sa le-o arunci la usa la cei care te-au invata asa deoarece te-au inselat .
Noi nu ne impartasim virtual, noi nu mincam piine si vin , ci noi cu adevarat ne impartasim cu trupul si singele lui Hristos .
Cel pt. care se scoate mirida se imparatseste in duh cu Hristos iar aceasta impartasanie nu este o gluma caci ,,...duh este D.zeu si in duh si adevar trebuie sa ne rugam lui" iar ,,omul are duh dintru zamislirea lui". Nu este o alegorie sau o virtualitate ci un adevar cit se poate de real .

Daca tu crezi ca toate acestea-s virtuale(adica nu exista in realitate) apoi poti crede tot ce vrei tu despre orice !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 04.03.2011 at 17:52:48.
Reply With Quote
  #169  
Vechi 04.03.2011, 17:52:24
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Eu trec pe pomelnic pentru sfanta Liturghie , pe langa familie si... [...]
Si eu. Am o lista foarte lunga de adormiti, nume culese de pe orisiunde, persoane pe care nu le-am cunoscut sau intalnit niciodata. Poate ca nu s-a interesat nimeni de ei, poate ca nu au avut credinciosi in familie. Stie Dumnezeu unde este fiecare si de ce are nevoie, in ce fel sa fie miluit.

Am citit undeva ca, in momentul in care se da pomelnicul, un inger taie numele care nu trebuie sa fie pomenite si, desi preotul le citeste, degeaba o face. Poate ca e asa, poate ca nu...

Dar ce zic eu? Totul este o taina si noi suntem datori sa ne manifestam iubirea fata de oricine, indiferent daca e viu sau mort, in Rai sau in Iad. Am credinta ca Dumnezeu nu ne va trage la raspundere pentru ca am facut un gest de altruism fata de o persoana necunoscuta.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #170  
Vechi 04.03.2011, 19:00:47
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Yasmina, sigur ca ne putem ruga pt cei care sunt departe de biserica.
Dar nu-i pomenim la Sf. Liturghie.
Ca principiu general: nu pomenesti la Sf. Liturghie pe cei vii care nu se pot impartasi (au pacate opritoare de la Sf. Impartasanie, nespovedite, nepocaite etc.. sau sunt necredinciosi, eretici, eterodocsi).
Pt. ca a-i pomeni pe ei este ca gravitate ca si impartasirea cu nevrednicie!
Aici se ascunde esențialul. Aici este deosebirea dintre practica întâlnită în Biserica Catolică și practica întâlnită în Biserica Ortodoxă (sau o parte a ei, aceea în care vă situați). NU ESTE ACELAȘI LUCRU a-i pomeni pe cei care nu se pot împărtăși fiindcă au păcate pentru care, în mod obișnuit, ar fi amânați de la Sf Împărtășanie cu necredincioșii și ereticii. Să presupunem că e vorba de cineva care a furat. Este acesta în afara Bisericii, ori este un membru păcătos al Bisericii ? Nu e totuna, diferența e esențială: un membru, oricât de păcătos al Bisericii, poate fi pomenit, deoarece chiar pentru asta e făcută Biserica: să îl pomenească. Numai cineva care este înafara Bisericii nu poate fi pomenit, acest lucru fiind absurd, deoarece Biserica nu are jurisdicție decât asupra membrilor săi. Iar înafara Bisericii sunt următoarele categorii de oameni: infidelii (care nu au fost niciodată membri ai Bisericii), precum și foștii membri ai Bisericii care se împart în: apostați, eretici, schismatici, excomunicați. Asupra membrilor ei păcătoși, Biserica poate da pogorământ și, dacă ar fi în timpul vieții, i-ar putea împărtăși dacă ar dori aceasta. Numai asupra celor dinafara Bisericii (infidelii și foștii membri de mai sus) nu ar putea da pogorământ nici dacă ar vrea, fiindcă, așa cum spuneam, are jurisdicție numai asupra membrilor ei. Iată de ce, în principiu, Biserica l-ar putea pomeni pe Jack Spintecătorul (presupunând că a fost botezat și nu a rejectat niciodată credința), dar nu l-ar putea pomeni pe Mahomed (infidel) sau Martin Luther (eretic) și nu îl va putea pomeni nici pe cardinalul Millingo, dacă va muri în stare de excomunicare.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 20:23:54
Voi ati adopta un copil? sophia Generalitati 47 17.03.2011 17:16:54
Copil avortat care a supravietuit elena20 Generalitati 37 18.10.2010 08:08:34
'UN COPIL CONDAMNAT LA MOARTE' Catalina Umanitare 0 18.01.2008 19:58:09
Bona pentru copil mirc Generalitati 5 12.08.2007 16:00:04