Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #261  
Vechi 11.03.2011, 11:05:39
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Si tocmai deoarece ML a fost un pretext care a surpat prea multe destine de exceptie....nimeni din cei ce au facut parte din ea, nu merita sanctificat, cum viseaza unii...Doamne ajuta!
Ai citit interviul de mai sus cu Lenin? Nu ti-a dat de gandit?!?
Practic exprima tragedia intregului popor român, caci am trait pe pielea noastra cele spuse de Lenin.
Nu e indicat sa luam pe nemestecate varianta comunista si sa-i condamnam inca odata pe cei, care au suferit in inchisori si s-au sfintit. Dovada mirul care curge din moastele sfintilor inchisorilor. Este mai bine sa ne informam mai intai, ca sa nu judecam gresit.
Reply With Quote
  #262  
Vechi 11.03.2011, 12:10:32
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Si tocmai deoarece ML a fost un pretext care a surpat prea multe destine de exceptie....nimeni din cei ce au facut parte din ea, nu merita sanctificat, cum viseaza unii...Doamne ajuta!
Exagerezi.
Reply With Quote
  #263  
Vechi 11.03.2011, 20:26:07
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Si tocmai deoarece ML a fost un pretext care a surpat prea multe destine de exceptie....nimeni din cei ce au facut parte din ea, nu merita sanctificat, cum viseaza unii...Doamne ajuta!
Inainte sa faci astfel de afirmatii ar trebui sa ai la indemana si niste argumente!
Nu esti in masura sa decizi cine sa fie "sanctificat" dupa cum "visezi". Cum anume masori acest "merit"????
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #264  
Vechi 13.03.2011, 00:36:11
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Ti se pare in neregula sa omori oameni si sa-i atarni in carlige la abator? Exagerezi!
Presupun ca nu stii inca, dar acei oameni agatati in carlige la abator nu au fost evrei, ci legionari. Exista o dezmintire in acest sens cu 37 semnaturi din partea evreilor.
... dar nu-ti fa probleme ca nu ai stiut, ca si eu abia acum am aflat.
Reply With Quote
  #265  
Vechi 13.03.2011, 01:26:45
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Justiția din România, în condițiile existenței Legii 107/2006 adică a OUG 31/2002 (care interzice orice fel de organizații de tip fascist, sau de propagandă fascistă ) recunoaște legalitatea Mișcării Legionare și că aceasta nu este fascistă.
Reply With Quote
  #266  
Vechi 13.03.2011, 09:15:54
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Posibil...dar la cat rau a facut....In plus voi striga mereu impotriva , deaorece a ucis direct si indirect reprezentati ai familiei mele de atunci....Iar istoria oricum i-a condamnat pe veci uitarii, indiferent ca asta convine ori nu unora...Bye Bye legiune si legionari....timpurile nu se repeta spre norocul celor drepti...Iar visul aberant al unora de as face sfant un Zele Codreanu & comp nu se va indeplini in veci. Amin ! Pace voua...
Reply With Quote
  #267  
Vechi 13.03.2011, 18:08:20
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Calator in ploaie, ca si tine, am avut si eu prejudecati in privinta ML si tocmai de aceea mi-am luat putin timp de a cerceta in linii mari fenomenul pentru a ajunge la niste concluzii corecte.
Te inteleg ca te doare faptul ca unii din familia ta, evrei fiind, au suferit din cauza legionarilor. Imi pare rau de acest lucru.
Daca studiezi putin mai in amanunt acea perioada si daca citesti si memoriile celor din inchisori, vei vedea ca lucrurile nu au fost doar albe si negre.
Am inteles un lucru important despre ML: nu erau rasisti, avand in vedere ca orice persoana botezata putea fi membru al ML - spre deosebire de fascisiti, la care nu conta faptul ca cineva era botezat.
Doctrina Garzii de Fier- si prin extensie si a ML - nu includea antisemitismul ca nuanta rasista, ci numai ca reactie la abuzurile de orice natura ale evreilor aflati in pozitiile, care le-ar fi permis sa le comita.
Intelegi? Erau impotriva abuzurilor, nu a oamenilor. Problema este, ca printre cei care comiteau abuzuri, multi erau evrei; si de aici aparentul antisemitism.
Daca ne uitam la istoria evreilor in Romania, vom vedea ca acestia au venit pe teritoriul Romaniei in jurul anului 1900. La inceput nu aveau drepturi politice, deci nu puteau vota. Cu timpul, din cauza activitatii lor economice, au primit dreptul de a vota, iar apoi l scut timp, dreptul la cetatenie, asa cum vedem si azi ca se intampla cu cei care imigreaza: nu au toate drepturile de la inceput.
Problema care a dus la o reactie adversa fata de evreime, a fost faptul ca ei faceau comert, dar faceau comert doar cu evrei; apoi au deschis multe carciumi, lucru care deasemeni nu a fost vazut cu ochi buni de catre populatia crestina a tarii. Ei bine, impotriva acestor abuzuri si a altora de acelasi fel s-au indreptat legionarii.
Fenomenul legionar este mai complex si nu se poate cuprinde in doua fraze; e bine totusi sa nu ne pronuntam atat de vehement, fiind in totala necunostinta de cauza, luandu-ne doar dupa impresia generala. Parerea mea.
In ceea ce-i priveste pe sfintii inchisorilor, parerea noastra, a celor care nu au habar, conteaza mai putin. In final Dumnezeu este Cel Care hotaraste daca cineva s-a calificat prin suferinta si sacrificiu, pentru a fi sfant.
Inteleg ca tie nu iti convine ca un legionar, pe care il consideri vinovat direct sau indirect de suferintele rudelor tale, sa fie recunoscut oficial drept sfant. Ma intreb ce te faci, daca studiind problema, cu greselile facute de ambele parti vei ajunge la alta concluzie... vei retracta sau te vei imbatosa, ramanand impasibila la toate argumentele.
Drept sa-ti spun si eu am fost lovita indirect de legionari, prin nereusita lor, caci bunicul meu a fost la canal fara sa fi fost legionar, cand in alte conditii ar fi putut trai din munca lui, nu sa i se confiste tot ce a avut si sa moara inainte de vreme. Dupa cum vezi am motiv sa-ti inteleg durerea, dar sper ca vei gasi, ca si mine, resurse sa-i ierti pe cei, care tie nu ti-au gresit cu nimic si pe care ii acuzi de-a valma, atunci cand vorbesti in general despre legionari.
Reply With Quote
  #268  
Vechi 14.03.2011, 08:45:24
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Ai si tu dreptate Miha-Anca ! Cum afirmasem undeva mai inainte , fiecare padure are "uscaturile" ei...Deci nu toti au fost vinovati de toate...Asta asa e....In familia mea e un paradox....O particica e cu evrei si o alta cu austrieci ...Dar nu stiu de ce , ma doare parca mai rau de evrei, desi e abia o patrime din "sangele" meu....Doamne ajuta1
Reply With Quote
  #269  
Vechi 14.03.2011, 22:53:31
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Ai si tu dreptate Miha-Anca ! Cum afirmasem undeva mai inainte , fiecare padure are "uscaturile" ei...Deci nu toti au fost vinovati de toate...Asta asa e....In familia mea e un paradox....O particica e cu evrei si o alta cu austrieci ...Dar nu stiu de ce , ma doare parca mai rau de evrei, desi e abia o patrime din "sangele" meu....Doamne ajuta1
Pai cum nu stii de ce?!? E vorba de rudele tale, in primul rand. In al doilea rand s-a vorbit atat de mult despre suferintele si sacrificiile evreilor, incat doar de fier sa fii, sa nu te doara. Sa stii ca si eu am plans citind Jurnalul Annei Frank.
In ceea ce ma priveste, ma doare nedreptatea facuta cuiva si suferinta oricui; constat insa ca si poporul roman a avut infinit de mult de suferit. Si tocmai aceasta suferinta o simt mai aproape, caci o inteleg, cu cat ma apropii mai mult de motivele pentru care au suferit: in primul rand pentru ca si-au iubit tara.
Reply With Quote
  #270  
Vechi 14.03.2011, 23:25:03
lugrez lugrez is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.02.2011
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Lenin a dat un interviu lui Giovanni Papini inainte de a muri:[font=&quot]
...

Acest inerviu mi-a confirmat banuiala. Inchisorile comuniste de la Pitesti, Gherla, etc. au tintit spre distrugerea omului ca fiu al lui Dumnezeu. ML a fost doar un bun pretext.
De unde oi fi tras tu concluzia asta, habar nu am. Nu spune nimic de Dumnezeu, credinta, religie sau altceva similar, ci doar de o dorinta tiranica de a subjuga orice individ unui stat tiranic si oprimator. Pe scurt, e cel mult politica totalitara, nicidecum religie sau anti-teism.

Banuiala ta e o preconceptie cu nimic confirmata de acest text.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42