Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 24.05.2011, 21:17:45
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Asta e o ironie interesanta...
Care ar fi reactia dvs cand e vorba de arsul Bibliilor?
Draga Doriana,
in primul rand multumesc ca pe forum esti respectoasa si nu-ti impui parerea.mai citind in domeniu,din cate am inteles eu,se refera mai ales la cartile eretice care sutn distribuite in 95% din cazuri de iehovisti,care dupa cum cred ca stii,au o biblie cu care nu este de acord nimeni in afara de ei ca ar avea vreo legatura cu orice fel de traducere.la fel si restul materialelor Turnului de Veghe
  #82  
Vechi 24.05.2011, 21:53:53
LaReine
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Acum inteleg de ce nu ne merge bine...ca bunica a primit o biblie de la o prietena adventista ( sau asa ceva) si mama la fel. Si nu le-am ars!
Multumesc mult ca m-ati facut sa realizez care e cauza!

Last edited by LaReine; 25.05.2011 at 08:45:13.
  #83  
Vechi 30.05.2011, 21:22:14
asteptatorul asteptatorul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.05.2011
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LaReine Vezi mesajul
Acum inteleg de ce nu ne merge bine...ca bunica a primit o biblie de la o prietena adventista ( sau asa ceva) si mama la fel. Si nu le-am ars!
Multumesc mult ca m-ati facut sa realizez care e cauza!
Nu cred ca ai inteles de ce nu va merge bine.

Dar, pot sa-ti sugerez ce sa faci ca sa-ti mearga bine. Citeste Biblia si urmeaza invataturile Domnului Iisus Hristos si ale apostolilor Sai. Si iti va merge bine. Iti vei gasi pacea si nadejdea.

Daca ai suspiciuni asupra Bibliei primita de la prietena adventista a bunicii (cu toate ca adventistii nu au o Biblie proprie - folosesc, in special,traducerea Cornilescu) fa rost de o Biblie aprobata de Biserica Ortodoxa.
  #84  
Vechi 31.05.2011, 22:17:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihele_m Vezi mesajul
Tu decizi !
Uitam , uitam , uitam , voit sau nu de duhovnicii nostri ! Ei sunt carmacii nostri duhovnicesti , si tocmai de aceea in multe probleme putem afla rasuns , nu aici pe forum , ci in BISERICA . Iertare , dar neglijam mult acest ajutor !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #85  
Vechi 01.06.2011, 01:38:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Nu am inteles eu bine sau parintele ti-a spus sa arzi Biblii? Daca a facut asa ceva eu i-as sugera sa-si schimbe meseria, ca nu merita sa fie preot.

Intotdeauna cand faci ceva ar trebui sa te gandesti ce va zice Dumnezeu despre actiunea ta. Restul nu prea conteaza.
O traducere eretica a Bibliei facuta special sa sprijine un crez eretic n-are nimic sfant in ea.

Singurul motiv pentru care poate fi pastrata e de ordin intelectual, pentru referinta si cu grija sa nu ajunga pe mana altcuiva mai naiv, in rest nu e pacat ba chiar indicat sa fie arsa decat sa sminteasca pe cineva.
  #86  
Vechi 01.06.2011, 01:43:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de justine Vezi mesajul
O prietena de alta confesiune mi-a cumparat ca dar de ziua mea o Biblie. Ca sa nu o supar am acceptat-o. Este bine sa o pastrez? Ce facem daca avem in casa carti de la alte culte (ramase de la bunici, etc). Le putem arunca?
Putem avea prieteni de alte religii, evitand discutiile pe teme religioase? Daca asistam intamplator (de ex. in masina sau autobuz) la convorbiri de ale lor care de multe ori critica credinta ortodoxa ce trebuie sa facem? E indicat sa ne facem cruce cand calatorim alaturi de ei, stiu ca se simt jigniti? Daca a murit o ruda sau un vecin de alta credinta e bine sa mergem la inmormantarea acestuia?
Daca este o prietena buna, poti sa ii explici cum stau lucrurile, mai exact daca vrea sa-ti faca cadou o Biblie, sa-ti faca cadou versiunea ortodoxa iar cea care o are ea sa o pastreze.

Da, poti avea prieteni de alte religii dar se pare ca singura solutie de a ramane prieteni este sa eviti acest gen de discutii.

Daca se simt jigniti, este problema lor si nu a ta.

Poti sa mergi la inmormantarea lor, desi o sa fie cam deprimant ..
  #87  
Vechi 01.06.2011, 01:44:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pandion Vezi mesajul
Chiar zilele trecute am auzit un preot adresand cuvinte de lauda cu privire la o carte scrisa de cineva care nu slujeste in biserica ortodoxa, dar care a fost sincer si a apreciat valoarea scriitorului, chiar daca zicea dansul, autorul slujeste in alta biserica. Ai aici si linkul: http://www.youtube.com/watch?v=DnCpiIxRitI
Cine este preotul in cauza?
Mi se pare cunoscut oarecum, sper totusi sa nu fie cine pare a fi, ar fi chiar trist.
  #88  
Vechi 01.06.2011, 07:44:00
asteptatorul asteptatorul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.05.2011
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cine este preotul in cauza?Mi se pare cunoscut oarecum,
Cred ca este profesor (fost decan) la Facultatea de Teologie Ortodoxa din Sibiu.


Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
sper totusi sa nu fie cine pare a fi, ar fi chiar trist.
Nu inteleg de ce ar fi trist. Este trist sa constati ca exista oameni aerisiti la minte, care nu se impiedica de tot felul de prejudecati prostesti?
  #89  
Vechi 01.06.2011, 10:10:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de asteptatorul Vezi mesajul
Cred ca este profesor (fost decan) la Facultatea de Teologie Ortodoxa din Sibiu.
Ai un nume ceva?
Se pare ca banuielile se confirma, din pacate..

Citat:
Nu inteleg de ce ar fi trist. Este trist sa constati ca exista oameni aerisiti la minte, care nu se impiedica de tot felul de prejudecati prostesti?
Are romanul o vorba: prostul nu e prost destul daca nu e si fudul..

Sau altfel spus, nu o sa ramanem uimiti de profunzimea inaltimilor tale ganditoare doar pentru ca ne consideri prosti.

Last edited by AlinB; 01.06.2011 at 10:36:36.
  #90  
Vechi 01.06.2011, 15:39:06
vinerea13 vinerea13 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.04.2011
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
O traducere eretica a Bibliei facuta special sa sprijine un crez eretic n-are nimic sfant in ea.
Cu totul de acord.
Daca afirmati insa ca Traducerea Cornilescu este eretica sau a intentionat sa sprijineasca ereziile, exagerati.
Subiect închis

Tags
doamne ajuta

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cartile lui Charles Diehl si alte citate sophia Resurse ortodoxe on-line 7 08.04.2014 01:34:51
Cartile sfinte! miti29 Morala Crestina 3 30.10.2011 17:37:10
Cartile penticostalilor Neonila Generalitati 183 29.10.2010 23:55:46
Hristos a inviat! si pentru membri altor confesiuni crestine mihailt Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 6 09.04.2010 01:20:01
CARTILE - Bucuria mea! geo.nektarios Stiri, actualitati, anunturi 23 24.02.2009 01:00:06