Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 04.05.2012, 20:12:44
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
dar sotul poate avea si alte defecte, nu doar violenta, poate avea patima jocurilor de noroc, spre exemplu, ce facem, divortam sub orice motiv invocat? crezi ca este biblic?
Mi se pare tragi-comic sa citesc despre "motivele biblice" ale divortului.
Biserica a stabilit de mult timp in ce conditii este acceptat divortul, ghidandu-se dupa ceea ce este mai important: mantuirea credinciosului.
Astfel, printre motivele admise de biserica se numara: apostazia unuia din soti, impiedicarea botezarii copiilor (ruperea copiilor de biserica)..
Apoi moartea morala: adulter, desfranare, avort..

Deci sunt patimi ale sotului care creeaza disconfort, frustrari, nemultumire, acelea se rabda, cu ajutorul lui Dumnezeu.
Dar exista situatii care pericliteaza viata sau mantuirea sotiei sau a copiilor, iar atunci este alta discutie.

Altfel, "biblic" , daca citim cu atentie aflam ca doar sotul o poate lasa pe sotie pt adulter (nu si invers). :) Nu intelegem ce citim, dar ne tinem bine de litera legii (moarta fara duh).
Reply With Quote
  #92  
Vechi 04.05.2012, 20:43:30
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Nu există niciun motiv biblic de divorț. Cine crede că există divorț legitim moral se amăgește. Biblic este ceea ce a spus Isus Cristos. Ceea ce Dumnezeu a unit, omul să nu despartă. Cine predică faptul că ar putea exista o desfacere a Tainei Căsătoriei valid încheiate, alta decât prin moartea unuia dintre soți, nu predică o doctrină apostolică. Prin urmare, Bisericile ortodoxe și comunitățile ecleziale (neo)protestante nu predică învățătura lui Dumnezeu, ci învățătura oamenilor, nefiind cu adevărat Biserici Apostolice, chiar dacă, în unele cazuri, au descendență apostolică.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #93  
Vechi 04.05.2012, 20:50:26
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu există niciun motiv biblic de divorț. Cine crede că există divorț legitim moral se amăgește. Biblic este ceea ce a spus Isus Cristos. Ceea ce Dumnezeu a unit, omul să nu despartă. Cine predică faptul că ar putea exista o desfacere a Tainei Căsătoriei valid încheiate, alta decât prin moartea unuia dintre soți, nu predică o doctrină apostolică. Prin urmare, Bisericile ortodoxe și comunitățile ecleziale (neo)protestante nu predică învățătura lui Dumnezeu, ci învățătura oamenilor, nefiind cu adevărat Biserici Apostolice, chiar dacă, în unele cazuri, au descendență apostolică.
Domnule, te felicit . Uneori , pe linga postarile bune , pedagogice, exlicite , bine formulate , mai faci si glume bune .
Acum ai reuasit sa ma dai pe spate de ris !
Ce inseamna sa ai simtul umorului prezent !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #94  
Vechi 04.05.2012, 21:04:46
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Acum ai reuasit sa ma dai pe spate de ris !
Ce inseamna sa ai simtul umorului prezent !
Nu este nimic de râs. Găsesc absolut tragic faptul că milioane de oameni trăiesc cu convingerea că sunt "căsătoriți legitim" cu "noua soție", în timp ce, în realitate, trăiesc în desfrâu, ajungând poate să moară așa cum au trăit: în stare ruptă de Dumnezeu, în neascultare față de legea Lui, în desfiderea Sfintelor Sale Sacramente, al căror autor nevăzut este El.
Vai de preoții care nici ei nu se mântuiesc, nici pe alții nu-i lasă ! Ei știu asta, pe undeva prin subconștient, și și-au dat canoane ei între ei ca să nu ia în căsătorie femei divorțate. Așa își închipuie ei că se mântuiesc, ascultând de Domnul ei personal, în timp ce dau "îndrumări pline de grijă pastorală" credincioșilor să rătăcească? Vai de capul lor: nu pentru sufletele lor vor fi judecați, ci pentru sufletele care s-au rătăcit, dintre cele încredințate lor!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #95  
Vechi 04.05.2012, 21:38:21
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu este nimic de râs. Găsesc absolut tragic faptul că milioane de oameni trăiesc cu convingerea că sunt "căsătoriți legitim" cu "noua soție", în timp ce, în realitate, trăiesc în desfrâu, ajungând poate să moară așa cum au trăit: în stare ruptă de Dumnezeu, în neascultare față de legea Lui, în desfiderea Sfintelor Sale Sacramente, al căror autor nevăzut este El.
Vai de preoții care nici ei nu se mântuiesc, nici pe alții nu-i lasă ! Ei știu asta, pe undeva prin subconștient, și și-au dat canoane ei între ei ca să nu ia în căsătorie femei divorțate. Așa își închipuie ei că se mântuiesc, ascultând de Domnul ei personal, în timp ce dau "îndrumări pline de grijă pastorală" credincioșilor să rătăcească? Vai de capul lor: nu pentru sufletele lor vor fi judecați, ci pentru sufletele care s-au rătăcit, dintre cele încredințate lor!
Haideti ca ati mai facut pe cineva sa rada in hohote...se pare ca evitati sa va preocupati de capetele preotilor catolici si de constiintele lor, dar va manie tare Biserica Ortodoxa!
Reply With Quote
  #96  
Vechi 04.05.2012, 22:25:39
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Nu doresc sa ne necajim lansindu-ne in polemici sterile
De la Hristos incoace oricine este liber sa traiasca si sa creada ce vrea !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #97  
Vechi 04.05.2012, 22:35:10
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
asta e un comentariu de-a dreptul rautacios. Sa-i doresti raul unei femei ptr a se convinge ca viata nu e chiar asa roz. [...] Cred ca rautacios e putin spus. Dar din prisosul inimii graieste gura....
Unii nu se conving altfel. Practica e cea mai usoara cale.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 04.05.2012, 23:17:19
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu este nimic de râs. Găsesc absolut tragic faptul că milioane de oameni trăiesc cu convingerea că sunt "căsătoriți legitim" cu "noua soție", în timp ce, în realitate, trăiesc în desfrâu, ajungând poate să moară așa cum au trăit: în stare ruptă de Dumnezeu, în neascultare față de legea Lui, în desfiderea Sfintelor Sale Sacramente, al căror autor nevăzut este El.
Vai de preoții care nici ei nu se mântuiesc, nici pe alții nu-i lasă ! Ei știu asta, pe undeva prin subconștient, și și-au dat canoane ei între ei ca să nu ia în căsătorie femei divorțate. Așa își închipuie ei că se mântuiesc, ascultând de Domnul ei personal, în timp ce dau "îndrumări pline de grijă pastorală" credincioșilor să rătăcească? Vai de capul lor: nu pentru sufletele lor vor fi judecați, ci pentru sufletele care s-au rătăcit, dintre cele încredințate lor!

pai stai asa! Aici vorbeam de divort, nu de re-casatorire!
Aia este alta poveste.
Vad ca iti place tonul dramatic si indignarea..
Dar macar sa stim de ce sa ne indignam.

Sunt multe confuzii pe care nu vrea nimeni sa le observe.
1. Biserica nu proclama divorturi. Divorturile sunt intotdeauna civile.
2. Acceptarea unui divort nu inseamna ca biserica este de acord cu divortul, ci doar traseaza felul in care biserica se relationeaza cu credinciosul divortat. Lasarea sotului/sotiei au fost aspru privite, chiar urmate de afurisenie (canonul 48: Daca vreun laic, alungandu-si pe sotia sa, ar lua pe alta sau pe una parasita de altul, sa se afuriseasca)
Deci acceptarea unei despartiri sau divort este o repozitionare a credinciosului in raport cu participarea la viata religioasa.
Mie nu mi se pare onesta solutia despartirii (fara divort civil) sub pretextul ca astfel nu incalci porunci dumnezeiesti si ramai bine merci in cadrul bisericii sa participi la sfintele taine.

3. Recasatorirea nu este acelasi lucru cu cununia.
A fost aspru privita, descurajata si admisa doar ca o solutie pentru ca cei care au cazut din pricina slabiciunii firii omenesti sa nu ramana despartiti de biserica si sa traiasca in desfranare. Dar nu este deloc acelasi lucru cu cununia.
Cei care se casatoresc a doua oara sunt canonisiti (doi ani, parca?), trebuie sa treaca printr-o perioada de pocainta etc.. deci este un pogoramant, iar cine are curiopzitatea sa citeasca o sa fie surprins cat de dura este pozitia bisericii fata de casatoria a doua.

In alta ordine de idei, mi se pare intotdeauna cel putin imprudent sa condamni pe cei cu casatorii dificile, ca nu stii prin ce trec ei. Asta nu inseamna ca sunt de acord cu divortul, dar in mod clar nu sunt de acord cu aruncarea de pietre.
Eu am avut prietene chinuite ingrozitor de sotii lor.
Cred ca a mai spus de prietena mea rusoaica stransa de gat in fata copilului (nu a murit, i-a dat drumul pana la urma cand urla copilul).. a fugit din tara ca sotul a promis ca o omoara, iar ca sa poata ramane in strainatate s-a casatorit cu altul etc..
Sau de prietena mea al carei sot avea propriul site de dating.. (nu e divortata, rezista eroic de dragul copiilor).
Sau de prietena mea a carei fetita a fost abuzata de propriul tata, v-am zis?
Nu sunt cazuri din romane, ci chiar oameni pe care ii cunosc, carora le-a luat timp pana mi-au povestit dramele, nu oameni de la marginea societatii, ci dimpotriva..

Deci sa nu ne grabim sa acuzam faptele altora cat timp noi nu intelegem prin ce drame trec altii, stam la caldurica unui confort psihologic si emitem adevaruri imuabile.
Noi o sa fim judecati pentru ce facem noi cu familiile noastre.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 05.05.2012, 00:13:50
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
3. Recasatorirea nu este acelasi lucru cu cununia.
Aspru, neaspru, Biserica ortodoxă practică recăsătoria divorțaților. Cu popă, cu pompă și cu lăutari.

Citat:

A fost aspru privita, descurajata si admisa doar ca o solutie pentru ca cei care au cazut din pricina slabiciunii firii omenesti sa nu ramana despartiti de biserica si sa traiasca in desfranare.
Cei care au căzut din pricina slăbiciunii firii omenești, ca să nu rămână despărțiți de Biserică și să trăiască în desfrânare, au la dispoziție un singur mijloc: Sfânta Taină a Pocăinței, după ce realizează răul făcut prin "recăsătoria care e și nu e cununie" și sunt hotărâți să nu mai păcătuiască cu ibovnicile lor cu care preoții ortodocși le-au făcut pogorăminte niciodată.

Citat:
in mod clar nu sunt de acord cu aruncarea de pietre.
A spune păcatului "păcat" nu este aruncare cu pietre. Sfânta Taină a Căsătoriei, efectuată în persoana capului Cristos, este indelebilă: legământ de fidelitate efectuat pe Evanghelie și pe Crucea Mântuitorului și activ "până ce moartea ne va despărți". Cei care au legătură trupească în vreme ce soția (soțul) legiuit trăiește, preacurvesc. Biserica ortodoxă, care face pogorăminte în această materie recăsătorindu-i, sau lăsându-i să creadă că sunt recăsătoriți și au alte soții, este coautoare la păcatul preacurviei. În mii și mii de cazuri.

Citat:
Eu am avut prietene chinuite ingrozitor de sotii lor.
Cred ca a mai spus de prietena mea rusoaica stransa de gat in fata copilului (nu a murit, i-a dat drumul pana la urma cand urla copilul).. a fugit din tara ca sotul a promis ca o omoara, iar ca sa poata ramane in strainatate s-a casatorit cu altul etc..
Sau de prietena mea al carei sot avea propriul site de dating.. (nu e divortata, rezista eroic de dragul copiilor).
Sau de prietena mea a carei fetita a fost abuzata de propriul tata, v-am zis?
Nu sunt cazuri din romane, ci chiar oameni pe care ii cunosc, carora le-a luat timp pana mi-au povestit dramele, nu oameni de la marginea societatii, ci dimpotriva..
Creștinii căsătoriți, atunci când conviețuirea devine imposibilă, au dreptul și, uneori, datoria de a trăi în stare de despărțire de soțul legiuit. Acela rămâne soțul legiuit atâta timp cât trăiește.

Citat:
Deci sa nu ne grabim sa acuzam faptele altora cat timp noi nu intelegem prin ce drame trec altii,
Cea mai mare dramă prin care trec este o viață în desfrâu, pecetluită cu falsa pecete a unor preoți care simulează că nu înțeleg că nimeni de pe pământ nu poate desface ceea ce Dumnezeu a unit.

Pogorământ la păcate ? Pogorământ se face la post, doamnă. La obligația duminicală. La ceea ce Biserica a legat prin canoane, în virtutea mandatului ei de a lega și dezlega. Nu realizați că ideea de pogorământ la păcat e absurdă ? Când Biserica va avea dreptul să facă pogorăminte la hoții și la beții, va avea dreptul să facă și la preacurvii.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #100  
Vechi 05.05.2012, 06:17:41
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit Slavă Domnului!

Ce bine că judecățile lui Dumnezeu nu sunt la fel cu cele ale oamenilor.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
sotul vs familia de origine irinelu Nunta 68 30.08.2013 23:52:59
Sotul ideal cdiasimi Nunta 231 17.07.2012 10:34:54
Trebuie sa asculte sotia de sotul ei ? zaharia_2009 Pocainta 108 12.05.2012 19:26:11
ce pot face pentru sotul meu? doinalavinia Generalitati 11 30.01.2012 21:40:47
Cine nu si-a inselat sotul/sotia?? anika12 Nunta 94 26.10.2011 17:16:41