Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.12.2010, 18:46:36
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Mie nu mi se pare că sunt puțini ortodocși.
Lasă-i să deschidă topicuri cu ce vor, doar îndemnul "Crede și nu cerceta!" nu-i ortodox; caută și ei răspunsuri. Iar userii ortodocși vor încerca să-i lumineze.
da ... sunt cativa membri MISA care incerca sa imprastie nebunia lor printre ortodocsi ...

pretind ca sunt ortodocsi, ca Sfintii Parinti si duhovnicii imbunatatiti sunt toti prosti ...

in schimb pe ei i-a luminat Bivolaru ... ei inteleg Ortodoxia mult mai bine

ii recunoastem usor:

1. sunt "ortodocsi"
2. restul ortodocsilor sunt prosti, Sfintii Parinti sunt prosti ... ei au inteles mai mult ... ei "vorbesc cu ingerii"
3. nu contrazic direct credinta ortodoxa ... doar o "imbunatatesc"
4. pun parerea lor inaintea invataturii ortodoxe
5. sunt mandri; foarte mandri
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.12.2010, 22:30:09
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Dar in fapt dam replica unor postari aberante si ne certam noi intre noi pe marginea unor discutii care nici macar nu ar trebui sa existe!

Propun:
1. sa nu mai dam replica celor care in mod evident au venit pe acest forum pentru a aduce o invatatura straina (si mai mult, sa cerem stergerea unor threaduri sau postari care se abat evident de la invatatura crestina).

2. Cred ca ar trebui sa ne educam cu totii in a recunoaste usor cele mai frecvente idei eretice din ziua de astazi pentru a nu mai cadea in capcana dialogarii pe marginea lor.
Mai periculoase decat ideile cu care suntem asaltati,este chiar atitudinea pe care o avem fata de ceilalti oameni.Cu ideile putem sa nu fim de acord,dar daca folosim un limbaj agresiv ,daca lasam sa transpara sentimente precum dispretul,ura,condamnarea celuilalalt atunci ne facem cu adevarat un mare rau.
Iata semnele antihristului: "se vor inmulti faradelegile,si dragostea celor multi se va raci" (Apoc)
Daca impotriva faradelegilor nu putem face nimic,impotriva racirii dragostei putem incerca sa luptam ,supraveghindu-ne vorbele si mai ales sufletul,ca sa nu sporim rautatea cu care lumea e deja asaltata.
Nu impotriva cipurilor trebuie sa luptam,ci impotriva tendintei usoare si nevazute,de a ne umple de manie,exclusivism.condamnarea celorlalti,intr-un cuvnt ,de egoism.
Aceasta e cu adevarat distrugerea Cuvantului lui Dumnezeu,a poruncii iubirii,care a adus impacarea omului cu Dumnezeu si cu semeni.
Antihristul poate opera cu dogme si cu reguli.Poate insela si credinta prin mijloace foarte subtile,si prin minuni.Dar niciodata antihristul nu poate insela dragostea.El nu poate genera dragoste,nu poate produce dragoste,nu poate invata la dragoste.Aceasta va fi calauza cea dreapta,singura lumina ,criteriul ultim ,al celor ce nu se vor pleca lui. Mintea da,va putea fi inselata,dar inima si fapta buna izvorata din inima,niciodata.
Cine intelege cu adevarat comorile ortodoxiei,va sti sa ia intotdeauna ce e bun in aceasta,si nu va sta pe dinafara zidurilor cetatii,pazind-o.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.12.2010, 22:52:17
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Cum puteti avea acest tupeu de neimaginat si aroganta iesita din comun sa crezi ca marele profet Avraam ar fi putut sa neglijeze faptul ca Dumnezeu reprezinta de fapt O TREIME de entitati.
Oare care ar fi ratiunea lui Dumnezeu pentru a ascunde aceasta manifestare a Sa de unul dintre favoritii sai caruia i-a incredintat alinarea sufletelor oamenilor in bratele sale ceresti.
CARE este motivul acestei omiteri???....din moment ce Avraam a fost mare decit orice Apostol si profet de dupa el iar felul in care Dumnezeu s-a apropiat de el prin cei trei ingeri.
Dumnezeu nu S-a descoperit ca Sfânta Treime decât în Noul Testament.

Citat:
Sfinta Treime este o alta manifestare a lui Dumnezeu, la fel cum El se manifesta sub alte forme in alte religii.
Ăsta este exact genul de discurs ant-hristic, de unde se poate vedea că acest user andreicozia nu este decât un înainte-mergător al satanei.

Citat:
Faptul ca Dumnezeu chiar in religia iudeeo-crestina are diverse forme si vorbeste in diverse feluri si are diverse atitudini destul de diferite de la epoca la epoca denota faptul ca ADEVARUL SAU este revelat in cele mai diverse forme de care cunoastem foarte putin.
Nu există nici o religie iudeo-creștină, ci există două religii distincte: Iudaismul și Creștinismul. Creștinismul este Revelația Dumnezeiască, iudaismul fiind doar un pre-mergător al Creștinismului. Adevărul lui Dumnezeu este descoperit treptat iar formele prin care este revelat, adică cuvântul și experiențele profeților, Cuvântul lui Dumnezeu Care S-a făcut trup și Duhul Adevărului vorbind prin sfinții Bisericii, nu afectează cu nici un chip unitatea și unicitatea adevărului ultim al existenței și anume Dumnezeu.

Citat:
De abia acum incepem sa "zgiriem virful aisbergului" CUNOASTERII si sa intelegem cite ceva.
În ceea ce te privește pe dumneata s-ar putea să fi zgâriat puțin vârful aisbergului în materie de cunoaștere lumească; în materie de Revelație Dumnezeiască încă n-ai văzut nimic, și prin urmare orice pretenție a dumitale nu este decât manifestarea ignoranței profunde care te caracterizează.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.12.2010, 23:05:13
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

[quote=doctor_faustus;313312]Dumnezeu nu S-a descoperit ca Sfânta Treime decât în Noul Testament.

SPUNE-I ANEI21 NU MIE, CU EA AI UN OS DE ROS IN PRIVINTA ASTA

Ăsta este exact genul de discurs ant-hristic, de unde se poate vedea că acest user andreicozia nu este decât un înainte-mergător al satanei.


NIMIC NOU SUB RAMURILE DE MASLIN. :)) ...AH, DA...SI UNDE ZICEAI CA TI-AI LASAT IUBIREA APROAPELUI?. OARE STII CA SI HIDUSII SUNT APROAPELE TAU, NU NUMAI VECINUL DE LA PARTER



Nu există nici o religie iudeo-creștină, ci există două religii distincte: Iudaismul și Creștinismul. Creștinismul este Revelația Dumnezeiască, iudaismul fiind doar un pre-mergător al Creștinismului. Adevărul lui Dumnezeu este descoperit treptat iar formele prin care este revelat, adică cuvântul și experiențele profeților, Cuvântul lui Dumnezeu Care S-a făcut trup și Duhul Adevărului vorbind prin sfinții Bisericii, nu afectează cu nici un chip unitatea și unicitatea adevărului ultim al existenței și anume Dumnezeu.

SERIOS?, DAR OARE PAVEL LA CINE TRAGEA IN CALATORIILE LUI, NU LA EVREI SI PRIN SINAGOGI LA RUDE UNDE A SI INTOCMIT CRESTINISMUL. DACA NU ESTE SI IUDEO- ATUNCI DE CE NE MAI STROFOCAM SA CITIM PSALMII DE CE MAI MERGEM LA MASLURI?



În ceea ce te privește pe dumneata s-ar putea să fi zgâriat puțin vârful aisbergului în materie de cunoaștere lumească; în materie de Revelație Dumnezeiască încă n-ai văzut nimic, și prin urmare orice pretenție a dumitale nu este decât manifestarea ignoranței profunde care te caracterizează.[/QUOTE

POVESTESTE-MI SI MIE DESPRE REVELATIA TA PERSONALA DUMNEZEIASCA LA CARE EU AM NUMEROASE LACUNE CA SA-MI DOVEDESTI PRIN ROADE SI FAPTE CINE ESTI. ALTFEL... SA AVEM PARDON
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.12.2010, 23:18:13
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.179
Implicit

Oameni buni, e timpul ca lupta voastră fără miză semnificativă să intre în vacanță de Crăciun, precum războaiele din Evul Mediu. Ar fi cazul să vă țineți o vreme veninul în glandă, mai ascultați o colindă să vă liniștiți, și discutați ceva mai destins.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.12.2010, 00:24:04
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Smile Concluzii

Pe mine ortodoxia nu m-a convins de loc prin teorie, ci numai prin experienta si prin fapte.
Iar dintre fapte cea mai mare a fost iubirea.
Nu sunt un exemplar care sa se considere vredinc de a sfatui, dar uneori cand stiu un exemplu de traire ce l-am vazut candva aleg sa il impartasesc cu toata lumea.
Nu intotdeauna gasesc cuvintele potrivite, mai ales ca un forum este lipsit de viata.

Cat despre problema ridicata aici, tot din exemplul altora stiu ca solutia nu este nici sa le dam ban celor care nu raspund crestineste, dar nici sa ii "scarpinam intre coarne", ca sa le facem jocul.

Stiu ca unii vin cu intentie sincera, cauta raspunsuri, altii doar sa bage erezii, si sa faca lumea sa se certe pe forum.
Lumea e confuza in general, fie ea ortodoxa sau nu.

Eu cred ca cel mai bine e sa ne spunem parerea la un topic, sau sa citam din cazul cu care putem face analogie (un exemplu din vietile sfintilor, sau scrierile lor) si sa nu ne animam dupa in diverse controverse, ajungand chiar la cearta.

Un lucru am observat: ca un catolic, budist, protestant etc. daca cauta adevarul, adevarata dragoste si credinta pana la urma ajunge ortodox.

Dar ortodoxul care cauta sa se mareasca, sa se laude cu inteligenta, frumusetea, nepatimirea si dreptatea sa sau are interese materiale/economice/politice ajunge mai rau decat ereticii.

Asa ca purtarea noastra fata de ei ar trebui sa fie una cu dragoste. Si cand zic asta nu ma refer sa punem capul jos si sa nu mai zica nimeni nimic.
Ci sa spunem punctul nostru de vedere frumos, sa explicam unde e greseala, iar apoi sa ii lasam sa se certe cu peretii daca vor.

Oricum cine cauta cu adevarat raspunsul la intrebarea, sa zicem "Trebuie sa tinem post?" si va citi raspunsul ortodoxului( care zice da, si da ca argument ajungerea la dragoste, la bunatate si la rabdare) si raspunsul altcuiva (care va zice ca nu ca te chinui, te imbolnavesti etc.) va asculta pe ortodox si va incerca pe pielea lui, si din experienta se va convinge.
Iar cel care cauta prin intrebare sa se justifice ca nu il tine(fie el si ortodox), va asculta argumentele celuilalt ca sa isi impace constiinta.

Asa ca noi sa spunem adevarul pe cat putem si stim, si sa lasam pe fiecare sa-si faca alegerile. Uneori o vorba buna poate topi gheata de pe inima omului, indiferent cine este el.
__________________
"Tu cel care nu stii la ce iti foloseste apendicele, cum indraznesti sa spui ca ai inteles lumea intreaga si pe Cel ce a creat-o?"
My blog...enjoy: http://anairda-photography.blogspot.com/
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.12.2010, 00:46:49
nihilsinedio nihilsinedio is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2010
Mesaje: 1
Implicit impartiala

buna seara

am intrat pe forumul acesta dintr-o pura coincidenta.... si sincera sa fiu m-a socat virulenta unora dintre membri.... cred ca scopul acestui forum este discutia benefica pe marginea unui subiect, discutie argumentata ci nu cum sa demonstram ce stim si cat de mult stim.Scopul ar trebui sa fie sa spunem(spuneti) celor care NU STIU, nu sa dezbatem cine stie mai bine....fiecare este liber sa creada sau sa zica ce considera de cuviinta, si nu cred ca trebuie sa il fortam noi sa creada ce credem si noi. Noi nu putem decat sa ii spunem, sa INCERCAM sa-i ghidam pasii nu sa-i aducem injurii sa-l facem frecator de menta sau mai stiu eu cum. Nu cred ca exista in istorie, biblie, Sfanta Scriptura, testemente vreun exemplu in care cei ce il urmeaza pe Iisus sa oblige pe altii sa creada si ei. NU EXISTA. Cat despre disputa daca cei trei oameni sunt ingeri sau Sf. Treime daca o sa cititi pana la capat o sa va raspundeti singuri.

10. Zis-a Unul: "Iată, la anul pe vremea asta am să vin iar pe la tine și Sarra, femeia ta, va avea un fiu". Iar Sarra a auzit din ușa cortului, de la spatele lui.
11. Avraam și Sarra însă erau bătrâni, înaintați în vârstă, și Sarra nu mai era în stare să zămislească.
12. Și a râs Sarra în sine și și-a zis: "Să mai am eu oare această mângâiere acum, când am îmbătrânit și când e bătrân și stăpânul meu?"
13. Atunci a zis Domnul către Avraam: "Pentru ce a râs Sarra în sine și a zis: "Oare cu adevărat voi naște, bătrână cum sunt?"
14. Este oare ceva cu neputință la Dumnezeu? La anul pe vremea aceasta am să vin pe la tine și Sarra va avea un fiu!"
15. Iar Sarra a tăgăduit, zicând: "N-am râs", căci se înspăimântase. Acela însă i-a zis: "Ba, ai râs!"
16. Apoi S-au sculat Oamenii aceia de acolo și S-au îndreptat spre Sodoma și Gomora și s-a dus și Avraam cu Ei, ca să-I petreacă.
17. Domnul însă a zis: "Tăinui-voi Eu oare de Avraam, sluga Mea, ceea ce voiesc să fac?
18. Din Avraam cu adevărat se va ridica un popor mare și tare și printr-însul se vor binecuvânta toate neamurile pământului,
19. Că l-am ales, ca să învețe pe fiii și casa sa după sine să umble în calea Domnului și să facă judecată și dreptate; pentru ca să aducă Domnul asupra lui Avraam toate câte i-a făgăduit".
20. Zis-a deci Domnul: "Strigarea Sodomei și a Gomorei e mare și păcatul lor cumplit de greu.
21. Pogorî-Mă-voi deci să văd dacă faptele lor sunt cu adevărat așa cum s-a suit până la Mine strigarea împotriva lor, iar de nu, să știu".
De acolo doi din Oamenii aceia, plecând, S-au îndreptat spre Sodoma, în vreme ce Avraam stătea încă înaintea Domnului.
23. Și apropiindu-se Avraam, a zis: "Pierde-vei, oare, pe cel drept ca și pe cel păcătos, încât să se întâmple celui drept ce se întâmplă celui nelegiuit?"
........presupun ca stiti discutia asta asa ca o sa pun doar sfarsitul

Și a mai zis Avraam: "Să nu se mânie Stăpânul meu de voi mai grăi încă o dată: Dar de se vor găsi acolo numai zece drepți?" Iar Domnul i-a zis: "Pentru cei zece nu o voi pierde".
33. Și terminând Domnul de a mai grăi cu Avraam; S-a dus, iar Avraam s-a întors la locul său.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.12.2010, 21:07:16
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Dacă am ști care e secretul ereziilor nu ne-am mai speria de invazia lor. Iar secretul e acesta: numitorul comun al tuturor ereziilor e răutatea și prostia. Și fiind un produs al prostiei, nu are putere mare decât aparent. E suficient să spui lucrurilor pe nume ca toată lucrarea minciunii să se risipească.

Deci chiar dacă s-au înmulțit rătăciții pe forum, nu trebuie să ne întristăm, fiindcă adevărul nu va fi învins niciodată. Trebuie să facem atât bine cât putem, prin cuvânt, prin rugăciune și să nu dăm înapoi. Nu este o soluție să nu le mai răspundem sistematic, fiindcă așa vor reuși să creeze sminteli. Ci să-i ignorăm parțial, și să răspundem mesajelor lor doar uneori.

Astfel de rătăciți, de fii ai păcatului și minciunii au existat întotdeauna, iată cum vorbește Sf. Apostol Iuda de ei:

...nori fără apă, purtați de vânturi, pomi tomnatici fără roade, de două ori uscați și dezrădăcinați, valuri sălbatice ale mării, care își spumegă rușinea lor, stele rătăcitoare, cărora întunericul întunericului li se păstrează în veșnicie.


Să fim fără teamă și plini de veselie fiindcă Domnul Hristos va învinge pe toți acești dușmani ai adevărului.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.12.2010, 23:19:21
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Eu, unul, m-am plictisit de asemenea lături date reciproc în cap. Sunt nu numai nedemne de creștini, dar sunt nedemne și de budiști, de brahmaputriști sau reikiști. Sunt nedemne de oameni în general. Nu v-ați săturat să vă bălăcăriți atâta ? Și nu spuneți: "nu eu am început". Văd bine cine a început și cine a dat replica, intrând, cu voie bună, în mocirlă.
Hai, gata !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.12.2010, 23:39:03
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Să fim fără teamă și plini de veselie fiindcă Domnul Hristos va învinge pe toți acești dușmani ai adevărului.
Sau................ le va da dreptate! :)) spre uimirea celor care gindesc si actioneaza ca tine!
Comparativ cu tine Hristos stie cu cine are de-a face
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
IPS Teofan un antihrist? mihailt Biserica Ortodoxa Romana 29 04.08.2014 16:25:08
Catolicismul= pregatirea lui antiHrist myself00 Generalitati 51 09.08.2012 01:54:04
Semenle timpurilor de pe urma si venirea lui antihrist ortodox4life Generalitati 80 27.04.2012 16:38:23
Sfintii Prooroci Ilie si Enoh luptandu-se cu Antihrist vidoveczandrei Din Noul Testament 33 13.06.2011 14:48:47
Despre Antihrist patinina34 Din Noul Testament 11 10.05.2009 23:06:25