Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #981  
Vechi 30.06.2011, 22:33:49
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Nimeni nu e impotriva unui neam iar deosebirile dintre adventi si alti crestini sunt mari. Pe aceasi frecventa de unda transmit la noi doua sau cel putin doua posturi de radio. Unul e evanghelist altul e adventist! Deci vad o colaborare intre ei. dar radio adventist spunea ca satana i-a indrumat pe anumiti crestini sa creada in viata dupa moarte inainte de judecata! Si radio evanghelist dupa acea a vorbit despre viata dupa moarte inainte de judecata! Oricum deosebirile sunt mari. Si mai zic ceva. Daca acum 10-20 de ani puneam mana in foc ca adventistii la suprafata nu fura nu mint nu inseala etc etc acum observ din ce in ce mai mult ca aveti probleme serioase! pai e si normal o biserica noua sa aiba adepti mai putini si mai curati la prima vedere. dar in timp mai ales cu atat cat numarul creste mai mult vine si dezordinea. ce se intampla in AZS? Azi? pai iti spun eu. Biserica a vazut ca nu mai are pe tine sa converteasca. De aceea da si o anumita libertate membrilor ei. le recomanda sa citeasca si carti. Oricum nu poti compara biserica adventista cu biserica penticostala sau evanghelista. membrii sunt mult superiori si invatatura e mai buna mai stabila!
P.s Penticostalii sunt cu un pas gresit in fata voastra. De aceea la ei libertatea este mult mai mare. Pai cum sa atraga oamenii si mai alesi pe cei tineri dornici de distractii? Apoi traim intr-o lume izolata si ei ofera distractii crestine pe ritmuri de muzica usoara chiar si manele dar si o comuniune! chiar daca vor sa plece din biserica lor anumiti oameni nu pot pleca ca s-ar simti singuri! Ei sunt o biserica formata din oameni care il iubesc pe Iisus dar se leapada de cruce!

Last edited by bairstow; 30.06.2011 at 22:38:21.
  #982  
Vechi 30.06.2011, 23:04:37
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Din cate am inteles eu, din adventisti au aparut mai tarziu Martorii lui Iehova, dar nu bag mana in foc ca imi aduc aminte bine. In orice caz, si martorii lui Iehova sustin ca dupa moarte omul nu mai exista in nici un fel ci doar in memoria lui Dumnezeu si ca din aceasta memorie va fi refacut omul. Iar parerea lor se bazeaza pe un citat din Vechiul Testament care spune ca dupa moarte omul nu va mai gandi, etc, ceea ce in Ortodoxie nu inseamna ca sufletul nu va mai exista ci inseamna faptul ca dupa moarte nu va mai putea lucra pentru mantuirea sa. Ca atare, pasajul cu saracul Lazar din NT sustine varianta ortodoxa, insa acesti martori ai lui Iehova interpreteaza pasajul nu ca si cum ar vorbi de ceea ce se intampla cu sufletul dupa moarte ci in mod alegoric, la modul la care saracul Lazar ii reprezinta pe cei convertiti la crestinism iar bogatul ii reprezinta pe fariseii care refuza convertirea in aceasta viata. Ei insa nu vad ca interpretarea lor scartaie pentru ca in parabola cu saracul Lazar, bogatului i se spune ca nu se poate trece de la locul unde este el la cel in care se afla saracul, in timp ce in aceasta viata, trecerea de la conditia de fariseu la cea de credincios crestin se poate face prin mila Domnului pentru toti cei care se caiesc de greseala lor si cer sa devina crestini. Deci parabola saracului si bogatului nu poate reflecta viata de aici ci reflecta exact ceea ce a zis Domnul, soarta sufletului dupa moarte cand nu se va mai putea lucra la mantuirea sufletului pentru a trece de la chin la bucurie si nici cei aflati inca in viata nu se pot avertiza pentru ca cei care nu ii asculta pe proorocii lui Dumnezeu nu ii vor asculta nici pe cei care ar invia din morti.
Ca atare, moartea nu este disparitia sufletului ci este existenta in suferinta departe de Dumnezeu, iar viata este existenta plina de bucurie alaturi de Dumnezeu, de aceea se spune despre sfinti ca vor trece de la moarte la viata fara a mai trece prin judecata, in timp ce toti ceillati vor astepta judecata dupa invierea in trup pentru a putea intra si ei in Imparatia lui Dumnezeu care va cobora impreuna cu sfintii din Cer pentru a fi instaurata pe pamantul transformat in acele zile, sau dimpotriva, pentru a ramane pentru eternitate in afara Imparatiei lui Dumnezeu, acolo unde este scrasnirea dintilor si durerea in focul cel vesnic, numita in Apocalipsa moartea a doua.

Last edited by Adriana3; 30.06.2011 at 23:12:29.
  #983  
Vechi 02.07.2011, 10:05:25
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
deosebirile dintre adventi si alti crestini sunt mari.
Dau un exemplu de deosebire mare intre adventisti si restul crestinilor: pazirea poruncilor lui Dumnezeu si credinta in marturia (fagaduintele) lui Hristos.

Adventistii sunt singurii care pazesc cele 10 Porunci Dumnezeiesti, in totalitate si nemodificate si sunt singurii care cred in fagaduintele Mantuitotrului (ca se va intoarce, va invia pe cei in credinta si va lua cu EL pe ai Sai).

"Aici este rabdarea sfintilor, care pazesc poruncile lui Dumnezeu si credinta lui Iisus" (Apocalipsa 14:12).

Si balaurul, miniat pe femeie, s-a dus sa faca razboi cu ramasita semintei ei, care pãzesc poruncile lui Dumnezeu, si tin mãrturia lui Isus Hristos.(Apocalipsa 12:17)

Domnul Iisus a marturisit ca se va intoarce sa-i invie pe cei in credinta si sa-i ia cu EL pe ai Sai. Cati crestini mai cred acest lucru? Sau, cati crestini cred ca se duc singuri la Domnul? Aici este o mare deosebire.

Cati crestini mai pazesc poruncile lui Dumnezeu? Sau, cati crestini le ignora, intelegand gresit ceea ce inseamna harul?

P.S.
In postarile anterioare ati spus o sumedenie de minciuni despre adventisti. Nu le discut acum. Va recomand doar, pentru informare, o sursa de documentare corecta. Dati un search la cuvantul "adventist" si veti gasi site-uri adventiste (sunt multe). Eu daca vreau sa aflu ceva despre o confesiune caut site-ri sau publicatii ale acelei confesiuni.
  #984  
Vechi 02.07.2011, 10:22:47
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Din cate am inteles eu, din adventisti au aparut mai tarziu Martorii lui Iehova,
Era vorba despre acea grupare (multiconfesionala) care a asteptat revenirea Mantuitorului la o anumita data, cunoscuta sub denumirea de adventisti. Din aceasta grupare s-au desprins "martorii lui Iehova".

Nu este vorba despre Biserica Adventista de Ziua Saptea. Exista multe si mari diferente intre adventistii de ziua a saptea si martorii lui Iehova. Nu pot fi bagati in aceasi oala. Cunosc foarte bine aceste aspecte (am umblat pe la martorii lui Iehova vreo 6 sau 7 ani - fara sa ma botez, doar pentru a cunoaste).

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Ca atare, pasajul cu saracul Lazar din NT sustine varianta ortodoxa,
Pasajul din Luca, cap. 16 (saracul Lazar si bogatul) nu are nici o legatura cu doctrina "sufletului nemuritor". In acel pasaj nu este pomenit cuvantul suflet. Se vorbeste, in schimb, dupa moartea saracului si a bogatului, despre partile trupesti si suferintele trupesti ale acestora. Daca luati aceasta parabola ad-literam, veti intra ingtr-o mare incurcatura (nu veti putea raspunde la multe intrebari exacte).

In Luca 16, Domnul Iisus Hristos a utilizat unul din mijloacele culturale ale vremii (povestioara cu "sanul lui Avram") pentru a trimite un mesaj clar (il gasiti la sfarsitul parabolei, in versetul 31). Luati aminte asupra mesajului.

P.S. Daca va spun fabula cu vulpea si corbul, dvs. ce intelegeti? Morala sau ca vulpea si corbul vorbesc?
  #985  
Vechi 02.07.2011, 10:44:17
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Dau un exemplu de deosebire mare intre adventisti si restul crestinilor: pazirea poruncilor lui Dumnezeu si credinta in marturia (fagaduintele) lui Hristos.

Adventistii sunt singurii care pazesc cele 10 Porunci Dumnezeiesti, in totalitate si nemodificate si sunt singurii care cred in fagaduintele Mantuitotrului (ca se va intoarce, va invia pe cei in credinta si va lua cu EL pe ai Sai).

"Aici este rabdarea sfintilor, care pazesc poruncile lui Dumnezeu si credinta lui Iisus" (Apocalipsa 14:12).

Si balaurul, miniat pe femeie, s-a dus sa faca razboi cu ramasita semintei ei, care pãzesc poruncile lui Dumnezeu, si tin mãrturia lui Isus Hristos.(Apocalipsa 12:17)

Domnul Iisus a marturisit ca se va intoarce sa-i invie pe cei in credinta si sa-i ia cu EL pe ai Sai. Cati crestini mai cred acest lucru? Sau, cati crestini cred ca se duc singuri la Domnul? Aici este o mare deosebire.

Cati crestini mai pazesc poruncile lui Dumnezeu? Sau, cati crestini le ignora, intelegand gresit ceea ce inseamna harul?

P.S.
In postarile anterioare ati spus o sumedenie de minciuni despre adventisti. Nu le discut acum. Va recomand doar, pentru informare, o sursa de documentare corecta. Dati un search la cuvantul "adventist" si veti gasi site-uri adventiste (sunt multe). Eu daca vreau sa aflu ceva despre o confesiune caut site-ri sau publicatii ale acelei confesiuni.

Ce anume va da convingerea ca adventistii sunt singurii care mai fac ceea ce ati spus dvs.?
  #986  
Vechi 02.07.2011, 10:56:18
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Ce anume va da convingerea ca adventistii sunt singurii care mai fac ceea ce ati spus dvs.?
Ma refeream Biserica Adventista de Ziua a Saptea. Stiu ca mai sunt si in alte confesiuni credinciosi care cred in fagaduintele Mantuitorului si pazesc poruncile lui Dumnezeu (din propria lor convingere).

Dar nu cunosc o alta grupare religioasa care sa aiba ca doctrina, credinta in fagaduintele Mantuitorului si pazirea poruncilor lui Dumnezeu. As fi bucuros sa ma insel.

Inca un aspect :avand in vedere faptul ca majoritatea crestinilor cred in doctrina sufletului nemuritor (pe timpul mortii) care merge la Domnul, doctrina care nu se impaca deloc cu fagaduintele Mantuitorului, tind sa cred ca adventistii sunt singurii care cred in marturia lui Hristos. Ei nu cred in "fantome de morti". Cred in revenirea Domnului, invierea celor morti in credinta si mostenirea vietii vesnice.

Last edited by grasu77; 02.07.2011 at 11:00:57.
  #987  
Vechi 02.07.2011, 11:02:21
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Era vorba despre acea grupare (multiconfesionala) care a asteptat revenirea Mantuitorului la o anumita data, cunoscuta sub denumirea de adventisti. Din aceasta grupare s-au desprins "martorii lui Iehova".

Nu este vorba despre Biserica Adventista de Ziua Saptea. Exista multe si mari diferente intre adventistii de ziua a saptea si martorii lui Iehova. Nu pot fi bagati in aceasi oala. Cunosc foarte bine aceste aspecte (am umblat pe la martorii lui Iehova vreo 6 sau 7 ani - fara sa ma botez, doar pentru a cunoaste).



Pasajul din Luca, cap. 16 (saracul Lazar si bogatul) nu are nici o legatura cu doctrina "sufletului nemuritor". In acel pasaj nu este pomenit cuvantul suflet. Se vorbeste, in schimb, dupa moartea saracului si a bogatului, despre partile trupesti si suferintele trupesti ale acestora. Daca luati aceasta parabola ad-literam, veti intra ingtr-o mare incurcatura (nu veti putea raspunde la multe intrebari exacte).

In Luca 16, Domnul Iisus Hristos a utilizat unul din mijloacele culturale ale vremii (povestioara cu "sanul lui Avram") pentru a trimite un mesaj clar (il gasiti la sfarsitul parabolei, in versetul 31). Luati aminte asupra mesajului.

P.S. Daca va spun fabula cu vulpea si corbul, dvs. ce intelegeti? Morala sau ca vulpea si corbul vorbesc?
Despre prima parte a mesajului, nu ati precizat daca Adventistii de ziua a saptea s-au desprins, ca si Martorii lui Iehova, din aceeasi "grupare (multiconfesionala) care a asteptat revenirea Mantuitorului la o anumita data, cunoscuta sub denumirea de adventisti.". Da sau nu? Sunt desprinsi tot de aici sau nu?

Cat despre diferente intre Adventistii de ziua a saptea si Martorii lui Iehova, nici nu ma indoiesc ca exista, ca altfel nu ar fi doua grupari ci una singura.

Pasajul cu bogatu si saracul Lazar, din capitolul 16 dupa Luca, suna asa:

"20. Iar un sarac, anume Lazar, zacea inaintea portii lui, plin de bube,
21. Poftind sa se sature din cele ce cadeau de la masa bogatului; dar si cainii venind, lingeau bubele lui.
22. Si a murit saracul si a fost dus de catre ingeri in sanul lui Avraam. A murit si bogatul si a fost inmormantat.
23. Si in iad, ridicandu-si ochii, fiind in chinuri, el a vazut de departe pe Avraam si pe Lazar in sanul lui.
24. Si el, strigand, a zis: Parinte Avraame, fie-ti mila de mine si trimite pe Lazar sa-si ude varful degetului in apa si sa-mi racoreasca limba, caci ma chinuiesc in aceasta vapaie.
25. Dar Avraam a zis: Fiule, adu-ti aminte ca ai primit cele bune ale tale in viata ta , si Lazar, asemenea, pe cele rele; iar acum aici el se mangaie, iar tu te chinuiesti.
26. Si peste toate acestea, intre noi si voi s-a intarit prapastie mare, ca cei care voiesc sa treaca de aici la voi sa nu poata, nici cei de acolo sa treaca la noi.
27. Iar el a zis: Rogu-te, dar, parinte, sa-l trimiti in casa tatalui meu,
28. Caci am cinci frati, sa le spuna lor acestea, ca sa nu vina si ei in acest loc de chin.
29. Si i-a zis Avraam: Au pe Moise si pe prooroci; sa asculte de ei.
30. Iar el a zis: Nu, parinte Avraam, ci, daca cineva dintre morti se va duce la ei, se vor pocai.
31. Si i-a zis Avraam: Daca nu asculta de Moise si de prooroci, nu vor crede nici daca ar invia cineva dintre morti."

Parabola este cat se poate de clara. Au murit, au fost ingropati, unul a ajuns in Iad si unul in sanul lui Avraam, unul la chin si altul la bucurie, dintr-o parte in alta nu se mai poate trece, iar invierea din morti pentru a-i avertiza pe cei vii nu serveste la nimic pentru ca necredinciosul ramane in continuare necredincios chiar si un mort de i-ar spune ce il asteapta pe lumea cealalta.

Nu este pomenit nici cuvantul suflet dar nici trup. Nu cred insa ca exista om care sa nu stie ca trupul ramane in groapa si se descompune, deci mai departe, in iad sau in sanul lui Avraam trebuie sa se fi dus partea invizibila (invizibila pentru ochiul trupesc) a omului pe care o numim suflet, dar puteti sa o numiti cum doriti.

Last edited by Adriana3; 02.07.2011 at 11:05:28.
  #988  
Vechi 02.07.2011, 11:23:32
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Da sau nu? Sunt desprinsi tot de aici sau nu?
Din cate stiu, au radacini comune.


Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Cat despre diferente intre Adventistii de ziua a saptea si Martorii lui Iehova, nici nu ma indoiesc ca exista, ca altfel nu ar fi doua grupari ci una singura.
Accentuez faptul ca, intre martorii lui Iehova si adventistii de ziua a saptea exista diferente multe si mari (in invatatura, credinta, practica, etc.)


Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Pasajul cu bogatu si saracul Lazar, din capitolul 16 dupa Luca, suna asa:
Sa analizam anumite aspecte din aceasta parabola.


Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Nu este pomenit nici cuvantul suflet dar nici trup.
Nu este pomenit cuvantul suflet. Despre trup (parti trupesti) se pomeneste. Desi, cei doi erau morti.

Va rog sa-mi spuneti: dupa ce au murit, in ce forma erau saracul si bogatul? Erau asa zise "suflete"? Atunci de ce aveau parti trupesti (degete, limba) si suferinte trupesti?


Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
sanul lui Avraam
Ce intelegeti prin "sanul lui Avram"?

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
partea invizibila (invizibila pentru ochiul trupesc) a omului pe care o numim suflet, dar puteti sa o numiti cum doriti.
Pentru "suflet", Sfanta Scriptura foloseste termenul ebraic "nephes" (in VT) sau termenul grecesc "psyche" (in NT). Niciodata acesti termeni nu semnifica ceva, ca un abur in forma omeneasca, care se desprinde de trupul mortului si traieste, in continuare, in mod constient si plin de simtiri. Acestei imagini i se potriveste cel mai bine cuvantul "fantoma".

In Sfanta Scriptura, cuvantul "suflet" are mai multe semnificatii (omul ca fiinta vie, viata omului, simtaminte, etc.). Pot veni cu exemple concrete din Sfana Scriptura, in acest sens.

Dar, nicaieri in Sfanta Scriptura nu veti gasi expresia "suflet nemuritor". Incercati sa ma contraziceti cu doar un singur verset.
  #989  
Vechi 02.07.2011, 11:46:17
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Din cate stiu, au radacini comune.

Accentuez faptul ca, intre martorii lui Iehova si adventistii de ziua a saptea exista diferente multe si mari (in invatatura, credinta, practica, etc.)

Sa analizam anumite aspecte din aceasta parabola.

Nu este pomenit cuvantul suflet. Despre trup (parti trupesti) se pomeneste. Desi, cei doi erau morti.

Va rog sa-mi spuneti: dupa ce au murit, in ce forma erau saracul si bogatul? Erau asa zise "suflete"? Atunci de ce aveau parti trupesti (degete, limba) si suferinte trupesti?

Ce intelegeti prin "sanul lui Avram"?

Pentru "suflet", Sfanta Scriptura foloseste termenul ebraic "nephes" (in VT) sau termenul grecesc "psyche" (in NT). Niciodata acesti termeni nu semnifica ceva, ca un abur in forma omeneasca, care se desprinde de trupul mortului si traieste, in continuare, in mod constient si plin de simtiri. Acestei imagini i se potriveste cel mai bine cuvantul "fantoma".

In Sfanta Scriptura, cuvantul "suflet" are mai multe semnificatii (omul ca fiinta vie, viata omului, simtaminte, etc.). Pot veni cu exemple concrete din Sfana Scriptura, in acest sens.

Dar, nicaieri in Sfanta Scriptura nu veti gasi expresia "suflet nemuritor". Incercati sa ma contraziceti cu doar un singur verset.
Deci Martorii lui Iehova si Adventistii de ziua a saptea au radacini comune si diferente mari (in invatatura, credinta, practica, etc.). Inseamna ca treaba sta cam ca si cu catolicii si ortodocsii de astazi, au radacini comune dar sunt plini de diferente. Dar si asemanari.

In parabola, nu este pomenit nici cuvantul suflet si nici trup. Dumneavoastra spuneti ca se pomeneste despre parti trupesti pentru ca nu stiti cum arata sufletul. Domnul Iisus insa, fiind Dumnezeu, stia foarte bine cum arata partea duhovniceasca a omului si stia unde se va duce aceasta parte dupa moarte, si de asta a spus parabola, ca sa ne invete si pe noi. A spus clar ca bogatul a fost inmormantat si stim clar ca trupul ramane in mormant si se descompune, deci bogatul vedea totul cu ochiii partii duhovnicesti, vorbea cu gura partii duhovnicesti, simtea durerea cu simturile partii duhovnicesti.
In viata de pe pamant, cu cat oamenii se sfintesc mai mult, cu atat pot, inca din viata asta, sa constientizeze si sa isi foloseasca mai bine simturile sufletesti, insa cu cat sunt mai ancorati in materie, cu atat vor putea percepe mai mult partea trupeasca materiala din ei, adica lutul din care au fost facuti, si mai putin partea duhovniceasca. Si acum inteleg mai bine de ce un mort, chiar si de ar invia, nu ar convinge un necredincios, pai necredinciosul i-ar replica ca de fapt el nu este mort din moment ce nu este ca un abur/fantoma si ca atare bate campii.

Prin sanul lui Avraam inteleg un loc lipsit de suferinta, unde se afla si Avraam, loc care inca nu era in bucuria deplina care exista in Imparatia Cerurilor din cauza ca Domnul Iisus inca nu spalase pacatul prin sangele Sau si ca atare oamenii nu puteau inca intra in Imparatie.

Si era sa uit de sufletul nemuritor, ati dorit un verset:

"Fericiti cei ce spala vesmintele lor ca sa aiba stapanire peste pomul vietii si prin porti sa intre in cetate!
Afara cainii si vrajitorii si desfranatii si ucigasii si inchinatorii de idoli si toti cei ce lucreaza si iubesc minciuna!"

Aceste versete intaresc ceea ce spusese Domnul:

"Si zic voua ca multi de la rasarit si de la apus vor veni si vor sta la masa cu Avraam, cu Isaac si cu Iacov in imparatia cerurilor.
Iar fiii imparatiei vor fi aruncati in intunericul cel mai din afara; acolo va fi plangerea si scrasnirea dintilor."

Si ca sa nu va indoiti ca cei care plang si scrasnesc din dinti sunt morti pentru o eternitate, iata pasajul care confirma moartea acestora:

"Si marea a dat pe mortii cei din ea si moartea si iadul au dat pe mortii lor, si judecati au fost, fiecare dupa faptele sale.
Si moartea si iadul au fost aruncate in raul de foc. Aceasta e moartea cea de a doua: iezerul cel de foc.
Iar cine n-a fost aflat scris in cartea vietii, a fost aruncat in iezerul de foc."

Last edited by Adriana3; 02.07.2011 at 11:59:56.
  #990  
Vechi 02.07.2011, 12:30:05
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

In Vt se aminteste ca parti componentei ale omului :spiritul, sufletul, duhul si trupul.
Insa nu exista o intotdeauna o teoretizare a ceea ce inseamna fiecare, partile imateriale sint confundate intre ele.
Cind spui nemuritor nu inseamna musai ca este vesnic ci ca in general dupa moarte nu se stinge totul ci mai ramine cava.

duh inseamna tot spirit adica ceva imaterial iar in acest caz duhul care trebuie intarit se refera la duhul sfint iar spiritul din inima este identificarea noastra cea mai curata insa nu se poate manifesta deplin decit daca sufletul devine si el desavirsit in procesul evolutiei spirituale catre deplinatatea hristica (sau macar pe aproape-caci altfel am fi Iisusi).
Sufletul cuprinde acele calitati nedesavirsite dar si defectele, orgoliul atasamentele, partinirile ,etc iar el sufletul devine curat si desavirsit in urma purificarii si cizelarii calitatilor pina acolo incit sa numai existe defecte si deplintatea spirituala sa se manifeste in toata puterea ei prin caracterul nostru, prin traire.

Desavirsirea are loc aici pe pamint prin incercari, lectii ale vietii si binecuvintari, daca atunci cind mori ai atins deja desasirsirea deplina atunci nu mai arerost sa faci popas in starea numita locuinta mortilor ci avind toate harismele si abilitatile depline esti deja inger.
Daca nu ai atins desavirsirea inca dar esti nazuitor atunci pentru a putea aunge la desavisrire asimilind lectii si deprinderi este necesara invierea prin trairea altei vieti pina cind deplinatatea este realizata.

Iisus spunea ca intre ei este "cineva care nu va gusta din moarte chiar daca va veni Judecata." -in alte traduceri este "pina nu va veni"-ceea ce ar insemna ca traieste si in prezent, lucru care ar fi fost cunoscut deja.
faptul ca nu va gusta din moarte insemna ca nu va trece prin starea locuinta mortilor ci fiind deplin desavirsit intra direct in rindul ingerilor prin ceea ce se mai numeste "ridicarea la cer".
Dogmele ar trebui sa puna mai mult accentul pe cele doua nasteri din fecioara si pe cele doua ridicari la cer -prin canonizarea si a altor apocrife legate de subiect.

In momentul Judecatii sufletele omenesti -care nu au atins deplinatatea -impartite in 3 categorii vor primi o noua traiectorie:

-cei care merg inspre rau isi vor pierde sufletul omenesc
-cei care vor avea o anumita maturitate spirtuala si vor putea purta mai mult vor mosteni pamintul, calauzirea si binecuvintarile si vor ramine in viata sau vor invia daca sint dintre morti fiind si ei indreptatiti-merituosi pentru asta.
Inaltimea spirituala a acestor selectionati si binecuvintarile primite le vor permite sa invete doar din trairi elevate si trairi pozitive.
-cei care nu au maturitatea spirituala necesara si nu pot purta mai mult fiind in viata "nedesavirsiti care mor in Domnul"(nazuitori) impreuna cu restul mortilor care nu inviaza (scapati de pierderea sufletului) vor veni si ei dar abia peste miile de ani -timp in care pe pamint se vor derula vremurile frumoase promise si imparatia (guvernarea) sfintilor in care nimic rau nu va mai fi deci nici incercari grele si nici suferinte.

Last edited by Mihai36; 02.07.2011 at 12:33:55.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38