Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.07.2011, 10:43:52
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Este firesc,daca nu ai avut pe cineva care sa te invete,sa nu intelegi rolul fundamnetal al Bisericii ,al preotilor si a icoanelor in viata duhovniceasca.
Insa ,desi crezi ca singur te poti ruga lui Dumnezeu si te poti indrepta spre El,nu este asa!

Dumnezeu ,a instituit Biserica,a pus preoti ,tocmai pentru a fi de ajutor omului spre Mantuire.

In Biserica se face ,se reitereaza,jertfa Mantuitorului de acum 2000 de ani,si nu acasa la tine!!!
Si cei care pot face aceasta jertfa ,sunt numai preotii.Tot ei sunt cei care pot da iertarea pacatelor,cele pe care le facem zilnic.

Biserica este casa Domnului,acolo este prezent harul Duhului Sfant,mai mult decat in locurile laice,si acolo primim si noi ajutor,binecuvantare si iertare de pacate.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.07.2011, 11:03:52
misteria
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sta scris ca te poti ruga si inchis in odaita ta , prin urmare poti vorbi rugandu-te cu Dumnezeu oriunde. Iar biserica este casa Domnului in care temple suntem noi insine, iar ea ne apropie de divin.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.07.2011, 11:05:28
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Datoria crestinului este sa se roage si acasa,dar sa participe si la slujbele Bisericii.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.07.2011, 11:48:32
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Participarea la Liturghie duminica este OBLIGATORIE pentru crestini. Nici o scuza nu e acceptata in afara faptului daca esti bolnav si nu te poti deplasa.
Ca tine, Madaline, sunt o gramada care spun ca ei sunt mai crestini decat altii care participa la slujbe si se roaga. Te afli intr-o mare inselare!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.07.2011, 12:04:30
Madalin18's Avatar
Madalin18 Madalin18 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.04.2010
Mesaje: 10
Implicit

Deci cum ziceam ... am mers prin ceata si m-am lovit de un perete ... insa voi m-ati ajutat sa-l escaladez si sa vad ce se afla dincolo de el.
Poate ca o sa merg intr-o duminica pe la Biserica, insa nu singur deoarece nu sunt obisnuit si nu stiu ce sa fac.
Am ales calea acesta, de a ma ruga singur Lui Dumnezeu deoarece mama nu avea cum, ea fiind in italia iar tata ... decand ma stiu... ei bine cred ca nu a fost de 10 ori la Biserica :|

Nu stiu cat de credincioasa este mama, insa stiu ac ea merge la Biserica ori de cate ori are ocazia... si data viitoare poate o sa merg si eu.

Va multumesc pentru sfaturi si ca m-ati ajutat sa vad dincolo de "credinta mea", care acum o consider insuficienta.
In "lumea mea" nu prea am cu cine sa vorbesc astfel de lucruri deoarece sunt luat in ras. Asa ca incerc sa ma adaptez societatii. Poate doar la scoala cu profesorul de religie mai discut, dar scurt, deoarece intervin colegii .. si cum in clasa mea sunt numai nebuni... :) va dati seama.

Multumesc inca odata! :D
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.07.2011, 14:43:53
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Madalin18 Vezi mesajul
Deci cum ziceam ... am mers prin ceata si m-am lovit de un perete ... insa voi m-ati ajutat sa-l escaladez si sa vad ce se afla dincolo de el.
Poate ca o sa merg intr-o duminica pe la Biserica, insa nu singur deoarece nu sunt obisnuit si nu stiu ce sa fac.Multumesc inca odata! :D
Dumnezeu sa-ti ajute.
Ai primit sfaturi bune. Daca nu poti merge singur, mergi cu cineva (acolo nu esti singur!!!!), daca nu stii ce sa faci, nu face nimic, stai, asculta, vezi, data viitoare vei sti.
Inceput bun.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.07.2011, 14:53:58
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Madalin18 Vezi mesajul
In "lumea mea" nu prea am cu cine sa vorbesc astfel de lucruri deoarece sunt luat in ras.
Acum ai cont aici pe forum si poti intreba orice. Cu ajutorul lui Dumnezeu vei primi raspunsurile corecte la intrebarile tale.
Eventual dupa ce mergi la biserica, poti intreba aici despre ceea ce ai vazut acolo, despre ceea ce ai auzit sau simtit si nu ai inteles.

Deci, intreaba si ti se va raspunde!:-)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.07.2011, 18:45:44
Madalin18's Avatar
Madalin18 Madalin18 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.04.2010
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Deci, intreaba si ti se va raspunde!:-)
Asa o sa fac :) Multumesc!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.07.2011, 20:52:35
silent assasin silent assasin is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.03.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si oare cand tu ai auzit de vorba asta ai inceput sa mergi in pustiu sa te rogi?
Si de postul negru de 40 zile al Domnului din pustiu, ai auzit?
Faci la fel?

Astea sunt argumente care diavolul le serveste celor slabi si indoielnici ca sa stea departe de Biserica, pentru ca acolo ar putea gasi izbavire de pacate si un drum drept prin viata, dar e mai usor sa te crezi deja bun prin faptul ca nu esti ateu si pacatele sa ti le ascunzi sau treci cu vederea, eventual judecand pacatele altora ca fiind mult mai mari.
Sunt adevarate aceste argumente.Si sunt sfinti si calugari care au rabdat ,s-au rugat si au tinut post in pustiu.Se numesc pustnici.Odata ce stau in pustiu pentru a se ruga lui Dumnezeu, nu e nimic rau in asta.Nu a zis nimeni sa faci asta,e de ajuns sa mergi la biserica si sa iei aminte de ce se zice acolo.Toate vor veni de la sine.Iti recomand de exemplu cartea "Mosul Gherghe Lazar" .E o carte scurta dar foarte frumoasa.Vei afla rolul plecarii in pustietate.
Madalin,cauta e google, razboi intru cuvant si vei gasi acolo lucruri interesant recomandabile mamei tale.Eu nu am vazut pana acum ,ca la slujba,parintele sa ne puna sa bem apa odata cu el...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sunt in ceata... antiqu Generalitati 8 16.07.2019 10:09:43
STUDIU COMPLET ASUPRA DATEI PASTELUI emanuel2007 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 17 14.01.2017 12:55:48
Paraclisul Maicii Domnului complet Petre. Rugaciuni 4 12.01.2012 23:08:14
Pelerinaj Grecia-cel mai complet 2 octombrie 2011 kretan Pelerinaje la locuri Sfinte 1 18.08.2011 11:13:16
Cel mai complet Circuit-Pelerinaj Grecia 3 octombrie 2010 kretan Pelerinaje la locuri Sfinte 2 27.09.2010 18:32:43