Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Maslul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.11.2011, 21:57:14
Oana_A's Avatar
Oana_A Oana_A is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Smile Rude catolice - unde le pomenesc?

Pot sa le pomenesc in acatiste sau pomelnice pt psaltire sau Sf. Maslu pentru sanatate ?

Le-am pus in pomelnic (Sf. Liturghie) si acum am aflat ca nu e bine.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.11.2011, 22:57:44
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Oana_A Vezi mesajul
Pot sa le pomenesc in acatiste sau pomelnice pt psaltire sau Sf. Maslu pentru sanatate ?

Le-am pus in pomelnic (Sf. Liturghie) si acum am aflat ca nu e bine.
Trebuie sa intrebi preotul. La Sfanta Liturghie stiu ca nu se poate.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.11.2011, 09:05:45
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Oana_A Vezi mesajul
Pot sa le pomenesc in acatiste sau pomelnice pt psaltire sau Sf. Maslu pentru sanatate ?

Le-am pus in pomelnic (Sf. Liturghie) si acum am aflat ca nu e bine.
Categoric, nu.
Ei nefacand parte din biserica lui Hristos, nu pot fi pomeniti la nicio slujba a bisericii. Insa pot fi pomeniti acasa, in rugaciunile particulare. Doar ca biserica nu se roaga pentru ei, pentru ca ei nu fac parte din biserica.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.11.2011, 10:47:59
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Din cîte știu, putem să ne rugăm pentru oricine. Nu avem voie să ne rugăm împreună cu eterodocșii, dar cine ne interzice să ne îndreptăm dragostea și către ei? Ei nu sînt oameni? Pentru ei nu a murit Hristos?

Mai citiți o dată pilda samarineanului, un om de alt neam și de altă credință cu evreii, dar singurul care a împlinit porunca cea mai profundă a Legii vechi: iubirea de aproapele, indiferent cine este el.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 28.11.2011 at 10:50:00.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.11.2011, 11:22:11
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Din cîte știu, putem să ne rugăm pentru oricine. Nu avem voie să ne rugăm împreună cu eterodocșii, dar cine ne interzice să ne îndreptăm dragostea și către ei? Ei nu sînt oameni? Pentru ei nu a murit Hristos?
Nu te opreste nimeni sa te rogi ptr catolici, protestanti, neoprotestanti , pagani s.a
Dar acasa, in rugaciunea particulara. Nu in rugaciunea comuna, cultul public.
Iubeste-i, roaga-te ptr ei! nu te opreste nimeni!
Dar la Sfintele Taine si Ierurgii ale Bisericii sunt pomeniti doar cei botezati ortodocsi.
Asa au randuit sfintii parinti.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.11.2011, 11:56:26
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Nu te opreste nimeni sa te rogi ptr catolici, protestanti, neoprotestanti , pagani s.a
Dar acasa, in rugaciunea particulara. Nu in rugaciunea comuna, cultul public.
Iubeste-i, roaga-te ptr ei! nu te opreste nimeni!
Dar la Sfintele Taine si Ierurgii ale Bisericii sunt pomeniti doar cei botezati ortodocsi.
Asa au randuit sfintii parinti.
Înseamnă că sînt vinovat pentru lungile pomelnice cu persoane absolut necunoscute pe care le-am dat deseori la biserică.

Cînd voi fi judecat, voi da răspuns pentru aceste pomelnice înaintea Lui Hristos. Dar și pentru faptul că am îndrumat pe alții să împlinească porunca iubirii.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.11.2011, 12:26:36
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Înseamnă că sînt vinovat pentru lungile pomelnice cu persoane absolut necunoscute pe care le-am dat deseori la biserică.

Cînd voi fi judecat, voi da răspuns pentru aceste pomelnice înaintea Lui Hristos. Dar și pentru faptul că am îndrumat pe alții să împlinească porunca iubirii.
Dragul meu, inca nu intelegi anumite lucruri.
Poate le lamurim cand ne vedem.
Ai gresit ca ai dat pomelnice cu persoane neortodoxe la o slujba ortodoxa. Dar e greseala din necunostinta.

Nu poti pomeni la slujbele Bisericii Ortodoxe pe cei care s-au lepadat de Sfanta Biserica si de Sfantul Botez. Altfel spus, nu poti aduce tu cu forta in BIserica pe cei care de bunavoie s-au rupt de ea.
Spre ex, daca un om e pe patul de moarte ar trebuie spovedit si impartasit. Dar daca omul refuza preotul, zicand ca nu are nevoie de el? Cum, il poti impartasi cu forta? El a ales sa stea departe de Biserica ortodoxa. In cazul acesta, conform logicii tale, preotul trebuie invinuit de lipsa de dragoste. Nu si-a iubit aproapele.
Sunt oameni care toata viata nu au calcat in Biserica, decat atunci cand prunci fiind au fost botezati. Pe un om ca asta il inmormantezi in Biserica? raspunsul e nu si nu ptr ca Biserica nu ar avea dragostea si ar uita pilda samariteanului milostiv, ci ptr ca omul acela nu a vrut sa aiba a face cu Biserica. SI cine esti tu sa ii incalci liberul albitru?
Asadar, cum poti pomeni la sfanta Liturghie un eretic? Un om care de bunavoie s-a lepadat de Ea? Cum sa ii incalci liberul albitru, cand si Dumnezeu i-l acorda?
Datoria ta ca si crestin e sa te rogi ptr fiecare om in parte, dar Biserica nu se poate ruga ptr oamenii care de bunevoie au ales sa nu mai faca parte din Ea!Nu e vorba de lipsa dragostei, e vorba de respecatrea liberului albitru.
Mai mult decat atat, ortodocii care sunt: curvari, betivani, fumatori si cu alte pacate mari nu se pot pomeni la Sfanta Liturghie! Ca unii ce de bunavoie au rupt comuniunea cu harul primit la Botez. pana la renuntarea la pacat, pe acestia ii pomenesti la Psaltire si la rugaciunea personala.
E grav sa acuzi Biserica de lipsa de dragoste din cauza ca tu nu intelegi anumite lucruri.
Sunt duhovnici imbunatatiti care atunci cand primesc un pomelnic se uita pe el si incep sa taie la nume. Poate te smintesti? Oare de ce? Ei, tocmai ptr ca nu pot participa la comuniune cu Biserica cei rupti de ea. Spre ex, in Biserica primara, la sfanta Liturghie participau si crestini si necrestini, dar care urmau perioada catehumenatului. Dar exista un moment in care necrestinii erau scosi afara.("cei chemati iesiti!"). Mai mult decat atunci, se atragea atentia la usieri sa aiba usile inchise ca nimeni strain de Taina care se petrece sa nu poata intra inauntru(Usile, Usile, cu intelepciune sa luam aminte!)Au doara, nu or fi fost si primii crestini lipsiti de dragoste?

E minunat ca ai dragoste, daruieste-le fratilor tai, ca ocazii sunt destule, si asa poti implini legea Lui Hristos.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.11.2011, 13:20:26
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Dragul meu, inca nu intelegi anumite lucruri.
Probabil.

Am citit undeva, nu rețin unde, oricum într-o carte ortodoxă, că cineva a dat un pomelnic la preot și atunci un văzător cu duhul a observat un înger care tăia numele ce nu erau vrednice de pomenire. De unde am tras concluzia că noi nu știm cine este cu adevărat pomenit și cine nu este, așa că am dat cu curaj pomelnice foarte lungi la altar.

Eu am convingerea că dacă o persoană nu merită să iasă din Iad pentru rugăciunile celor vii, atunci măcar să aibă parte de o existență mai puțin rea acolo unde e. Poate că se va muta din subterana -95 la nivelul -93 la insistențele noastre. :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.11.2011, 13:50:26
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Probabil.

Am citit undeva, nu rețin unde, oricum într-o carte ortodoxă, că cineva a dat un pomelnic la preot și atunci un văzător cu duhul a observat un înger care tăia numele ce nu erau vrednice de pomenire. De unde am tras concluzia că noi nu știm cine este cu adevărat pomenit și cine nu este, așa că am dat cu curaj pomelnice foarte lungi la altar.
De acord, ca noi nu stim cine merita pomenit si cine nu. dar daca un om traieste in curvie, e fumator, betivan etc acestea sunt pacate care se vad si pe un astfel de om nu il pui la Sfanta Liturghie, ci doar la sf Maslu.
In mod normal, dai un pomelnic cu persoanele cunoscute. Nu te pui acum sa pomenesti pe Pamela din Dalass(nu e o gluma, unii chiar fac asta). Care e scopul pomelnicelor foarte lungi?
Pomelnicele foarte lungi ti le notezi intr-un pomelnic personal, care in mod obisnuit, le citesti zilnic dupa rugaciunea de dimineata si de seara. Hai sa facem un pic calcul: eu am 50 de cunoscuti, tu 55. Si asa, rand pe rand, fiecare credincios din Biserica pune cate un pomelnic de 5o de nume. Iar in Biserica sunt 100o de credinciosi. Cat timp crezi ca ii va lua preotului sa pomeneasca 50.000 de nume? Iti dai seama unde se va ajunge? De aceea, atunci cand ai multi de pomenit e suficient sa scri capul familiei ex Ion cu familia
Citat:
Eu am convingerea că dacă o persoană nu merită să iasă din Iad pentru rugăciunile celor vii, atunci măcar să aibă parte de o existență mai puțin rea acolo unde e. Poate că se va muta din subterana -95 la nivelul -93 la insistențele noastre. :)
Aici vorbim de aceleasi lucruri. Daca X a facut fapte bune,a mai mers la Biseric dar viata lui nu a fost tocmi cum trebuie si a murit si a ajuns inn iad,ii sunt chiar de folos rugaciunile ptr cei adormiti ptr a-l scoate de acolo. Dar daca Y s-a sinucis sau a fost eretic, oricate rugaciuni ar face Biserica tot nu l-ar scoate de acolo ptr ca el a lepadat Invatatura Bisericii si Botezul, precum si Sfanta Biserica. Cum sa te rogi ptr un om care a murit sa ajunga in rai, daca el a fugit de acesta toata viata? El si-a ales singur locul de destinatie. E o mare diferenta intre un eretic si un pacatos. Despre pacatele primului(pacatele impotriva Sfantului Duh) Sfanta Scriptura spune ca nu se iarta nici acum, nici in veacul ce va sa fie.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.11.2011, 14:10:27
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Din cîte știu, putem să ne rugăm pentru oricine. Nu avem voie să ne rugăm împreună cu eterodocșii, dar cine ne interzice să ne îndreptăm dragostea și către ei? Ei nu sînt oameni? Pentru ei nu a murit Hristos?

Mai citiți o dată pilda samarineanului, un om de alt neam și de altă credință cu evreii, dar singurul care a împlinit porunca cea mai profundă a Legii vechi: iubirea de aproapele, indiferent cine este el.
Trebuie sa avem grija sa selectam conceptiile pe care le avem, sa vedem daca sunt ortodoxe. Si eu am unele conceptii gresite pe care nu le constientizez, acestea ne vin prin mass-media, lecturi, alte persoane, etc.
Iisus s-a jertfit pentru toti oamenii, dar ca o posibilitate de mantuire, pentru ca altfel pentru un hindus nu are niciun efect. Are efect doar daca vine in Biserica si primeste harul din Sfintele Taine.
E ca si cum cineva pregateste mancare pentru toti, dar doar cei ce vin si manaca se si satura. Ceilalti care nu mananca nu raman in continuare flamanzi? Daca nu ma insel aceasta conceptie este protestanta (e posibil sa gresesc).

In al doilea rand, Sfanta Liturghie e speciala, cei pomeniti e ca si cum s-ar impartasi. preotul nu primeste la impartasit nici pe toti ortodocsii ce s-au spovedit, cu atat mai mult cei ce nu sunt in Biserica.
Trebuie sa intelegem ca exista doar o Biserica si o cale de mantuire. Noi romanii am primit o mare favoare de la Dumnezeu, sa putem face parte din Biserica. Unele popoare au pierdut aceasta sansa (sa ne gandim doar la turci, egipteni, sirieni, etc.), iar altii nu au primit-o. Pentru ca daca nu mai suntem vrednici ni se poate lua si noua.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
MOASTELE CATOLICE pacatoasa.. Moaste 179 09.12.2016 15:50:58
rude alianta luana Generalitati 13 26.02.2012 03:03:52
rude prin incuscrire flo9_10 Nunta 29 06.01.2012 15:47:08
rude de gradul VI anamariagradinaru Nunta 1 04.04.2011 20:49:58
prieteni si rude rataciti podolski_2 Generalitati 2 27.10.2008 14:23:01